Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Podobne dokumenty
Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Activity monitoring card Karta działań Date of report: Data: Drafted by:

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

mgr inż. Bartłomiej Fydryszewski

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Scenariusz zajęć (c) Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Scenariusz zajęć - 45 min

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

Scenariusz zajęć zintegrowanych kształcących kompetencje przyrodnicze uczniów w klasie II a na etapie edukacji wczesnoszkolnej

spożywać aby cieszyć się zdrowiem przez całe życie. Poniżej zdjęcia z przeprowadzonych lekcji w klasach 4 Zdrowe śniadanie

Lider Lokalnej Ekologii. Zrównoważony rozwój, a racjonalna gospodarka i ochrona zasobów wodnych

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

W trakcie zajęć uczniowie/wychowankowie poznają opakowania jakie spełniają funkcje, z czego są wykonane, kiedy i przez kogo są wykorzystywane.

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Odpady nadające się ponownego przetworzenia są odpowiednio oznakowane. Zwracajcie więc uwagę na znaki i symbole umieszczane na opakowaniach

Co możesz zrobić dla naszej planety?

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 2

Jednorazówki w odwrocie

Scenariusz zajęć na seminarium Górze śmieci mówimy nie!

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Przebieg: I. Zastosowanie rakiet oraz zasady działania uproszczonej formie. II. Budowa rakiety na powietrze jako paliwo. III. Zawody rakiet.

Wykraczamy poza horyzont...

Akcja Segregacja. Kto segreguje ten zyskuje

LIDER LOKALNEJ EKOLOGII

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

Activity monitoring card Karta działań Date of report: Data: Drafted by:

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu Dofinansowano ze Środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

CO WARTO WIEDZIEĆ O PLASTIKU I RECYKLINGU

Przedstaw, w oparciu o przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska, na czym

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

TEMAT: Czy śmieci to problem? Recykling, to się nam opłaca!

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.

CZY TY TEŻ SEGREGUJESZ ODPADY?

Scenariusz nr 1. I. Tytuł scenariusza: Uprawy ekologiczne. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Aktywne metody nauczania.

Nie wyrzucaj jedzenia

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

WARSZTATY MATEMATYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS IV ORAZ V

Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych I. Temat: Śmieci - problem czy korzyści?

mgr Joanna Fydryszewska koordynator projektu

Nie zapominaj o pomarańczowych polach! Dzięki nim dowiesz się dużo więcej!

Ś M I E C I CO, GDZIE I JAK?

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Dlaczego klimat się zmienia?

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

Scenariusz zajęć nr 7

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 6

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu Dofinansowano ze Środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Edycja 2018/2019. Materiały edukacyjne. dla nauczycieli przedszkoli

JEDNORAZÓWKI W ODWROCIE. Autorki: Jolanta Brojakowska Elżbieta Józefowicz Monika Hrycyk Żaneta Dusza

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz. Jak post powa odpowiedzialnie z odpadami? cz. 1. odpadów w gospodarstwie domowym, wymienia przykłady. właściwego postępowania,

Scenariusz zajęć nr 2

Activity monitoring card Karta działań Primary School No 12 in Częstochowa

Jestem eko jestem trendy

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

reduce reuse recycle EkoKonsument reklamówek

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Temat: Powtórzenie wiadomości o ułamkach zwykłych z wykorzystaniem elementów ekologii

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

Scenariusz lekcji przyrody w kl. VI ODPADY - PROBLEM XX WIEKU. Dział programu : Człowiek i środowisko Cele operacyjne : Wiadomości

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Zbieraj z nami zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie!

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz zajęć nr 7

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny. Scenariusz nr 4

CO WIEM O MOIM JEDZENIU? scenariusze zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM

Zrównoważony rozwój warunek przetrwania cywilizacji

Transkrypt:

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe Scenariusz nr 2

Temat lekcji: Eko-logiczne zakupy Cel: Wykształcenie wśród dzieci umiejętności dokonywania właściwych wyborów konsumenckich, przekazanie informacji na temat symboli ekologicznych i innych informacji zawartych na opakowaniach produktów, podniesienie poziomu wiedzy na temat racjonalności zakupów artykułów spożywczych i właściwego postępowania z niewykorzystaną żywnością. Metody pracy: pogadanka, gra dydaktyczna, tworzenie plakatu edukacyjnego. Formy pracy: pytania pomocnicze, praca zespołowa, grupowa, burza mózgów, dyskusja moderowana Materiały dydaktyczne: kolorowy brystol do tworzenia plakatów, opakowania po produktach, informacja o znakach ekologicznych.

Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie Nauczyciel rozmawia z dziećmi o konieczności segregowania odpadów oraz o codziennych sposobach na ograniczenie ich produkcji. 2. Konkurs na najlepsze opakowanie Nauczyciel organizuje konkurs na najlepsze opakowanie pod względem ekologicznym, wybierając te, które przyniosły dzieci. Analizowane są trzy cechy opakowań: Wielkość opakowania: dzieci mają ustawić opakowania w kolejności od największego do najmniejszego według objętości i zastanowić się, czy nie dałoby się zapakować rzeczy, które w nich były, w mniejsze opakowania, co jest bardziej ekologiczne. Dyskusja wokół pytań: Które opakowania są lepsze dla środowiska? Składające się z kilku małych opakowań, czy jedno duże (do wyprodukowania opakowania o większej objętości zużywa się mniej materiału)? Które opakowania są bardziej ekologiczne? Trwałe czy jednorazowe (plastikowa reklamówka a lniana torba wielokrotnego użytku)? Możliwość ponownego wykorzystania opakowań uczniowie zgłaszają pomysły, co można zrobić ze zużytych opakowań Skład opakowania dzieci mają za zadanie podzielić opakowania na grupy według ich składu (papier, plastik, metal, szkło, opakowania mieszane), a następnie powiedzieć, do jakiego pojemnika wyrzucane są odpady. Podsumowanie: Jakie produkty należy wybierać pod względem opakowań?

3. Eko-znaki na opakowaniach produktów Na opakowaniach umieszczone są znaki, które informują o produkcie oraz opakowaniu ekoznaki. Uczniowie pokazują symbole, które na bieżąco są wyjaśniane przez nauczyciela. Na końcu nauczyciel objaśnia te, które nie zostały wymienione, a które są ważne. Stworzenie plakatu informacyjnego ekoznaki: dzieci wybierają najważniejsze ich zdaniem ekoznaki i przygotowują w kilku grupach plakat, który będzie je promował. 4. Wiemy, co jemy Nauczyciel prowadzi pogadankę na temat racjonalności zakupów produktów spożywczych, które kupowane w nadmiernych ilościach ulegają zepsuciu/przeterminowaniu i zostają wyrzucane. Podkreśla walory ekologiczne produktów lokalnych, które nie muszą być dodatkowo konserwowane, żeby przetrwać podróż, nie są transportowane z daleka, dzięki czemu można ograniczyć emisję spalin Rozmowa wokół pytań i zagadnień: Czy zdarzyło się Wam wyrzucić niezjedzoną kanapkę? Czy jedzenie można wyrzucać? Dlaczego? Mamy wpływ na to, co kupujemy i jemy. Co jest ważne przy zakupach? Filmik na portalu Youtube: Jak bardzo szkodzisz planecie i sobie, wyrzucając jedzenie? https://www.youtube.com/watch?v=izznygks8dw Rozmowa na temat obejrzanego film.

5. Podsumowanie Przypomnienie i utrwalenie najważniejszych informacji. Odpowiedzi na pojawiające się pytania dzieci:

Zrealizowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.