Bawimy się kolorami świat koloru czerwonego



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć bibliotecznych W świecie kolorów na podstawie książki Angeliki Kuźniak O Zofii co zbierała kolory Angeliki Kuźniak

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Kominki - Kolor we wnętrzu


3 projekty sypialni - zadbaj o harmonię we wnętrzu

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Gra w kolory. Grupa 5-6-latków. Karta pracy 8 Zbuntowany kameleon

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Scenariusz 4. Realizacja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Czy warto pomagać zapoznanie z literą p na przykładzie wyrazu podstawowego pomoc

1. Zarażeni kolorem reklamy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Konspekt zajęć wychowawczych. Cel główny: zapoznanie uczniów z etapami rozwoju miłości.

TEST Z ZAKRESU WIEDZY O BARWIE. 2. Zaznacz (krzyŝykiem w kwadracie) barwy podstawowe:

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć nr 5

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Poznajemy rodzaje podmiotu

Niebanalne kolory w pokoju dziecka

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 16 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Wykrywanie witaminy C i mierzenie jej zawartości w różnych produktach

Scenariusz nr 49 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Witaj szkoło! Temat: Nasze szkolne sprawy

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 8

1. Roland rycerz średniowieczny

Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić?

2. Tabele w bazach danych

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Wiosna, lato, jesień, zima wprowadzenie funkcji powtórzeń zawsze

Klasa 2 maj blok 4 dzień 5. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: A ja wolę moją mamę. Temat dnia: Klasowy Dzień Matki. Cele zajęć: Uczeń:

Do opisu kolorów używanych w grafice cyfrowej śluzą modele barw.

Scenariusz nr 14 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz zajęć dla 3-latków

Kolory ścian: żółty najmodniejszym kolorem wiosny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

Klasa IV szkoły podstawowej, lekcja plastyki, rozdział o barwie barwy czyste i złamane.

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU. Skąd biorą się kolory?.

kolorami komplementarnymi.

Makijaż zasady ogólne

Scenariusz nr 24 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Konkurs z Układankami malucha od Kapitana Nauki

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Temat lekcji: Jesień w koło nas - poznaję skarby jesieni.

Artystyczne. Twarze Wawra. Projekt współfinansowany ze środków Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy

Scenariusz zajęć nr 6

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Szum informacyjny. Manipulacja.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

#UczymyDzieciProgramować

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą obwodu stacyjnego

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Koncert z kwiatuszkiem i z serduszkiem w tle Temat: Wyczaruję dla mamy...

PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH

Nr art XXL Papillon

Scenariusz zajęć nr 8

Maluszki kodują z Uczymy dzieci programować

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować - podzielmy się radością kodowania

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Beata Bąk nauczyciel terapii pedagogicznej. A oto niektóre, najciekawsze fragmenty naszych zajęć:

PODZIĘKOWANIA. Formularz Zamówienia. Telefon kontaktowy: Informacje podstawowe. Imiona: Data ślubu: Czy chcesz otrzymać wzór do akceptacji: TAK NIE

Scenariusz zajęć nr 8

Wizyta w Hiszpanii z humorem zapoznanie z literą h

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW. Warsztat fakultatywny. Inne jest ciekawe

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Książki oknem na świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

Transkrypt:

Bawimy się kolorami świat koloru czerwonego 1. Cele lekcji a) Wiadomości dziecko dowiaduje się, w jaki sposób można łączyć barwę czerwoną z innymi, by zyskać pożądany efekt, zna kilka ciekawostek związanych z barwą czerwoną, zna podział kolorów na ciepłe i zimne i wie, że kolor czerwony należy do ciepłych. b) Umiejętności dziecko potrafi wymieszać kolory farb w taki sposób, by uzyskać pożądany efekt, rozwija sprawność manualną (motoryka mała), potrafi wypowiedzieć się pełnym zdaniem, potrafi szybko reagować na umówiony sygnał. 2. Metoda i forma pracy Metoda pracy z całą grupą, burza mózgów, metoda pracy indywidualnej, zadaniowa. 3. Środki dydaktyczne Emblematy serca, dwa koła w kolorach: zielonym i czerwonym; zagadka, ciekawostki o kolorze czerwonym, kartki papieru, farby plakatowe, pędzle. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel siedzi z dziećmi na dywanie w kole. Wita dzieci (są ubrane w odzież koloru czerwonego) i mówi im, że dziś znajdują się w Królestwie Koloru Czerwonego. Dalej mówi, że w królestwie tym jest wesoło, wszyscy są pełni energii do zabawy i chęci do działania. Potem zaprasza dzieci do zabawy. b) Faza realizacyjna 1. Nadal siedząc z dziećmi na dywanie nauczyciel zadaje im zagadkę (załącznik 1), a następnie mówi krótki wiersz (załącznik 2) i przykleja dzieciom na ubranie emblematy serca (załącznik 3). 2. Następnie każde dziecko ma za zadanie zamknąć na chwilę oczy i pomyśleć, co kojarzy mu się z kolorem czerwonym. Teraz każde dziecko kolejno mówi o swoim skojarzeniu (pełnym zdaniem). 3. Potem nauczyciel proponuje zabawę Iskierka. Dzieci pocierają energicznie dłoń o dłoń i na sygnał nauczyciela, kiedy dłonie są już dostatecznie rozgrzane, przykładane są do policzków. Zabawa ta jest

wprowadzeniem do określenia temperatury koloru czerwonego. Nauczyciel pyta dzieci, jakiego koloru są teraz ich policzki i jaką mają temperaturę. Wspólnie wyciągnięty zostaje wnoisek, że czerwony jest kolorem ciepłym. Dla porównania nauczyciel może zaproponować uczniom, żeby pomyśleli o kolorze niebieskimi i spróbowali określić jego temperaturę. 4. Kolejnym etapem zajęć jest zabawa ruchowa Kolory. Nauczyciel trzyma dwa koła w kolorach: zielonym i czerwonym. Dzieci biegają po sali. Gdy nauczyciel pokazuje koło w kolorze czerwonym muszą się zatrzymać, a na sygnał koloru zielonego znowu biegają. 5. Wszyscy siadają na dywanie. Nauczyciel opowiada dzieciom wybrane przez siebie ciekawostki związane z kolorem czerwonym (załącznik 4). 6. Dzieci siadają przy stołach i przy pomocy farb plakatowych eksperymentują z czerwonym i innymi kolorami. Nauczyciel może dać dzieciom zadanie odnalezienia przepisu na uzyskanie koloru pomarańczowego lub fioletowego przy udziale czerwieni. c) Faza podsumowująca Na koniec następuje prezentacja prac dzieci. Potem dzieci siadają z nauczycielem na dywanie, który żegna ich słowami rymowanki, której sylaby zostaną zaakcentowane przez dzieci klaskaniem: Podziękuję wszystkim z Was. Odpoczynku nadszedł czas. 5. Bibliografia 1. Strona internetowa: informacje zawarte w Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/barwa_czerwona 6. Załączniki a) Pomoce dla nauczyciela Załącznik 1. ZAGADKA Jest w każdym z nas I bije nam mocno Rysujesz je mamie Bo kochasz ja gorąco Załącznik 2. WIERSZ

Czerwone jabłuszko Czerwony mak Czerwone me serduszko W prezencie Ci dam Załącznik 3. EMBLEMAT DO ROZDANIA DZIECIOM

Załącznik 4. CIEKAWOSTKI NA TEMAT KOLORU CZERWONEGO Czerwień, najgorętsza ze wszystkich barw, od najdawniejszych czasów była kolorem życia i skrajnych uczuć. Często jest uznawana za "kolor kolorów". W niektórych językach jest synonimem słowa "kolorowy", zaś w innych słowa "piękny". Ma setki znaczeń, z których wiele jest sprzecznych, zaś żadne nie jest uniwersalne. Ciekawostki kulturowe związane z czerwonym: w Chinach jest kolorem szczęścia, powodzenia i miłości, na ślubie panny młode ubierają tam czerwone suknie (w Polsce podobnie jest na maturach), zaś w południowej Afryce stanowi kolor żałoby. Dobra strona czerwieni to ta kojarzona z miłością (czerwona róża, czerwone serduszka walentynkowe) i pasją (gorące uczucia płomień). Domeny czerwieni to siły witalne, życie i piękno. Z ogromnej ilości symbolizowanych przez nią cech, do najważniejszych należą: ekstrawertyzm, odwaga, antydepresyjność, asertywność, determinacja, przyjazność, ciepło i wrażliwość. Jest kojarzony z organizacjami charytatywnymi i pomocą medyczną (czerwony krzyą). Jej "zła" strona to symbol złości i krwi jako rewolucji. Kolor czerwony użyty w odpowiednim kontekście może kojarzyć się z powstaniem, rewolucją, śmiercią, walką, a w krajach Europy Wschodniej i Środkowej również z komunizmem. Do XIX w. mundury wojskowe zawsze zawierały w sobie przynajmniej akcent czerwieni, zaś rękawice bokserskie i samochody sportowe do dziś nieodłącznie kojarzą się z tą barwą. Wpływ na człowieka Z badań wynika jednoznacznie, że czerwień jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem. Nie należy malować pomieszczeń na czystą czerwień, dużo lepiej sprawdzają się odcienie stonowane, przyciemnione, bądź pastelowe. Czerwony jest kolorem dynamicznym i przykuwającym uwagę, świetnie pasuje do pomieszczeń, w których panuje duży ruch, jak na przykład hall, korytarz, pokój do ćwiczeń, czy kuchnia. Lepiej nie malować jednak od razu wszystkich ścian na czerwono, zacząć jedynie od jej akcentów, by sprawdzić, jak organizm reaguje na nią. Małe dawki czerwieni zwykle mają lepsze działanie od natłoku tej barwy. Ludzie, którzy lubią ubierać się na czerwono to zwykle osoby ambitne, impulsywne, ekscytujące i pełne energii. Bywają bardzo ambitne, odważne i ekstrawertyczne, co czyni z nich świetnych przywódców. Czerwień ze względu na silny ładunek emocjonalny jest bardzo często używana w reklamie. Najczęściej wykorzystuje się tu fakt, że barwa ta wyróżnia się spośród innych i przykuwa uwagę. Warto zauważyć, że wszelkie promocje, czy "okazje" są opisane przede wszystkim na czerwono. 7. Czas trwania lekcji 45 minut

8. Uwagi do scenariusza Scenariusz ten jest jednym z cyklu czterech scenariuszy pod tytułem Bawimy się kolorami. Wszyscy w dniu prowadzenia zajęć zakładają na siebie ubrania o kolorze czerwonym.