1. 2. Edytor tekstu bez tajemnic sprawdzian wiadomości



Podobne dokumenty
1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Test z przedmiotu zajęcia komputerowe

Temat 10 : Poznajemy zasady pracy w edytorze tekstu Word.

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Tematy lekcji informatyki klasa 4a luty/marzec 2013

Skorzystaj z Worda i stwórz profesjonalnie wyglądające dokumenty.

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Scenariusz szkolenia

EDYCJA TEKSTU MS WORDPAD

Andrzej Frydrych SWSPiZ 1/8

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Szkolenie MS Word i MS Excel

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

1. Narzędzia główne: WORD 2010 INTERFEJS UŻYTKOWNIKA. wycinamy tekst, grafikę

Edytor tekstu Notatnik

Tworzenie dokumentu korespondencji seryjnej MS Word

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

2. Metody prezentacji informacji

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

1. Zaczynamy! (9) 2. Edycja dokumentów (33)

3. Jednym z ważniejszych pojęć w edytorach tekstu jest AKAPIT. Co to jest?

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

Sylabus Moduł 2: Przetwarzanie tekstów

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów

1.5. Formatowanie dokumentu

z poradni pedagogicznej

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Ćwiczenia nr 2. Edycja tekstu (Microsoft Word)

Zadanie 11. Przygotowanie publikacji do wydrukowania

Scenariusz lekcji. omówić sposoby wstawiania do tekstu obiektów WordArt, ClipArt i rysunków z pliku;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Edytor tekstu MS Office Word

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.1

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: WSTAWIANIE TABELI DO DOKUMENTU TEKSTOWEGO

KRYTERIA OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

Scenariusz lekcji. uzasadnić celowość korzystania z symboli i znaków specjalnych;

Samouczek edycji dokumentów tekstowych

Edytor tekstu jest to program przeznaczony do pisania modyfikowania i drukowania tekstów.

Odkryj setki nowych możliwości z Wordem 2016 PL! Naucz się tworzyć profesjonalne i estetyczne dokumenty tekstowe!

Opis przedmiotu zamówienia

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Edytor tekstu Microsoft Office 2007 przewodnik dla gimnazjalisty Autor: Dariusz Kwieciński nauczyciel ZPO w Sieciechowie

TECHNOLOGIA KOMPUTEROWA I INFORMACYJNA

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 1

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Rozwiązanie ćwiczenia 8a

Zadaniem tego laboratorium będzie zaznajomienie się z podstawowymi możliwościami kompozycji strony i grafiki

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

AUTORSKI PROGRAM INFORMATYKA W KLASACH I III

Dlaczego stosujemy edytory tekstu?

Rozkład materiału realizacji informatyki w szkole podstawowej w wymiarze 2 godzin w cyklu trzyletnim

INFORMATYKA KLASA VII Wymagania na poszczególne oceny

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

Rozdział 5: Style tekstu

Formatowanie dokumentu

O higienie pracy, komputerze, sieciach komputerowych i Internecie

Rozkład materiału KLASA 3

Przedmiotowy System Oceniania

TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT

KRYTERIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI KLASA II GIMNAZJUM

1. Przypisy, indeks i spisy.

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

MS Word Długi dokument. Praca z długim dokumentem. Kinga Sorkowska

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z INFORMATYKI W KLASIE IV

Nawigacja po długim dokumencie może być męcząca, dlatego warto poznać następujące skróty klawiszowe

Podstawy pracy z edytorem tekstu. na przykładzie Open Office

KLASA 7 szk.podst. Stopień dostateczny Uczeń: wymienia cztery dziedziny,

Edytor tekstu. TEMAT Podstawowe zasady korzystania z edytora tekstu. Tworzenie i wstępne formatowanie nowego dokumentu.

EDYTOR TEKSTU C WORD

Redagowanie tekstu MS Word

ĆWICZENIE 1 SKŁAD TEKSTU DO DRUKU

Wymagania edukacyjne

Spis treści. Rozdział 1. Wprowadzenie, czyli kilka słów o komputerze / 11

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów

PLAN METODYCZNY NR 1

Rozkład materiału Klasa 3

Klawiatura. Klawisze specjalne. Klawisze specjalne. klawisze funkcyjne. Klawisze. klawisze numeryczne. sterowania kursorem. klawisze alfanumeryczne

Zakres treści Czas. 2 Określenie charakteru i tematyki strony. Rodzaje witryn. Projekt graficzny witryny. Opracowanie skryptów

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 2

Transkrypt:

1. 2. Edytor tekstu bez tajemnic sprawdzian wiadomości a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości 1. Uczeń potrafi wymienić programy do edycji tekstu. 2. Uczeń zna zasady działania i przeznaczenie programu do edycji tekstu. 3. Uczeń zna podstawowe metody komputerowego redagowania tekstów i wykorzystania niektórych zaawansowanych funkcji tych programów. ii. b) Umiejętności 1. Uczeń potrafi tworzyć dokumenty, dobierając formę do ich treści. 2. Uczeń potrafi zadbać o estetyczny wygląd tworzonych przez siebie dokumentów. 3. Uczeń potrafi stosować komputerową technikę do tworzenia i przetwarzania dokumentów tekstowych. b. 2. Metoda i forma pracy objaśnienie, praca z całą klasą, praca indywidualna c. 3. Środki dydaktyczne - komputer (z edytorem tekstu Word) - karty pracy dla uczniów - tablica d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel wita uczniów, sprawdza listę obecności i prosi uczniów o zapisanie tematów w zeszytach. Nauczyciel prosi uczniów o uruchomienie programu MS Word. ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel rozdaje uczniom sprawdziany wiadomości dotyczące pracy w edytorze tekstu. 2. Nauczyciel wyjaśnia zasady sprawdzianu, punktację (załącznik a). Sprawdzian składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna to sześć pytań otwartych (jedna wersja, czas 20 minut). Część praktyczna to dwa ćwiczenia do wykonania w edytorze tekstu (dwie wersje, czas 15 20 minut). 3. Nauczyciel zbiera sprawdziany i ocenia prace uczniów. W przypadku braku czasu nauczyciel prosi uczniów o zapisanie swoich prac na dyskietce.

iii. c) Faza podsumowująca Nauczyciel podaje pracę domową (załącznik b). e. 5. Bibliografia 1. Płoski Z., Encyklopedyczny Słownik Szkolny. Komputer, Internet. EUROPA, Wrocław 2002. 2. Sławik M., Bremer A., Elementy informatyki dla szkół średnich. VIDEOGRAF II, Katowice 2000. 3. Źródło artykułu o grach komputerowych: http://www.astercity.net/~asfodel/dyplom/dyplom.htm f. 6. Załączniki i. a) Karta pracy ucznia 1. TEST SPRAWDZAJĄCY EDYTOR TEKSTU CZĘŚĆ TEORETYCZNA 2............. imię i nazwisko numer klasa data 1. Wyjaśnij pojęcia: Interlinia Przypis Hipertekst 3. 2. Wyjaśnij różnicę miedzy stopką a nagłówkiem. 3. Wyjaśnij, na czym polega formatowanie tekstu. 4. Podaj cztery sytuacje z życia codziennego, w których możesz wykorzystać edytory tekstu. 5. Wyjaśnij termin wirus komputerowy. Opisz dwa sposoby, jak użytkownicy komputerów mogą zabezpieczyć swoje dane przed wirusem komputerowym.

6. Wyjaśnij skróty klawiaturowe: Ctrl + B Ctrl + Shift + Spacja Ctrl + Shift + Enter Ctrl + W Ctrl + J Ctrl + Backspace Ctrl + Shift + C Shift + F 3 TEST SPRAWDZAJĄCY EDYTOR TEKSTU CZĘŚĆ PRAKTYCZNA ZESTAW I Zadanie 1 Korzystając z edytora tekstu MS Word, napisz zawiadomienie o organizowanym w szkole konkursie recytatorskim. Dokument stwórz za pomocą korespondencji seryjnej i roześlij do 5 osób. Zawiadomieniu nadaj wymiary formatu A4, marginesy 2,5 cm, odstępy miedzy wierszami 1,5 cm. Użyj funkcji WordArt, ClipArt. Dokument zapisz pod nazwą konkurs.doc. Zadanie 2 Korzystając edytora tekstu i jego możliwości, napisz następujący wzór matematyczny (dokument zapisz pod nazwą wzor.doc ): P = 1 2 nar = 2 1 nr 2 sin β = 2π n ZESTAW II Zadanie 1. Prowadzisz dużą firmę handlową, często wysyłasz różne zawiadomienia itp. Korzystając z edytora tekstu, zaprojektuj własny papier firmowy, w tym celu wykorzystaj szablon. Stworzony dokument zapisz pod nazwą zawiadomienie.doc. Zadanie 2. Otwórz nowy dokument Worda i napisz kilka zdań (około 5) na dowolny temat, np. ostatnio przeczytanej książki czy artykułu. Następnie to tekstu wstaw dwa przypisy i obiekt ClipArt. Dokument zapisz pod nazwą przypisy. ii. b) Zadanie domowe (dołączono rozwiązania) Zadanie 1. Napisz referat na temat: Czym są gry komputerowe i jakie są ich rodzaje? Dlaczego tak bardzo lubimy w nie grać?

Zadanie 2. Wyobraź sobie, że jesteś producentem gier komputerowych. Korzystając z edytora tekstu i jego możliwości, wykonaj plakat reklamujący nową grę komputerową. Temat gry dowolny. Rozwiązanie zadania 1. W internetowej encyklopedii interesujący nas termin został wyjaśniony następująco: Gra komputerowa, zbiorowa nazwa, którą określa się wszelkie gry i zabawy wykorzystujące możliwości komputera. Miłośnicy gier komputerowych dzielą je na wiele rodzajów, z których najważniejsze to gry zręcznościowe, symulatory, sportowe, przygodowe, fabularne, logiczne i strategiczne. Rodzaje gier komputerowych: Symulatory pochodzą od stosowanych w wojsku symulatorów lotniczych. Dzięki nim możemy zasiąść za sterami jakiegoś pojazdu i spróbować swoich sił na wojnie lub w zawodach, nie ruszając się sprzed monitora. Dzielimy je na lotnicze, naziemne, morskie i kosmiczne. Strategiczne klasyczne strategie wojenne lub ekonomiczne (charakter intelektualny). Przygodowe charakteryzują się możliwie rozbudowaną fabułą i skomplikowanym wątkiem detektywistycznym. Postać gracza krąży po świecie gry, rozmawiając z napotkanymi osobami, rozwiązując zagadki, poszukując informacji lub jakichś przedmiotów. Elementy zręcznościowe są ograniczone do minimum. Logiczne są przeniesieniem na ekran rozmaitych, wymagających wytężonego myślenia łamigłówek. Sportowe koszykówka, piłka nożna, hokej, wyścigi motocyklowe i samochodowe oraz inne dyscypliny sportu przeniesione na ekran komputera. Zręcznościowe zazwyczaj krwawe i ponure strzelaniny. Wcielamy się w postać osobnika z solidną bronią dalekosiężną, którego zadaniem jest wydostać się z wrogiej bazy, neutralizując po drodze możliwie dużą liczbę potworów (obcych), gestapowców albo innych przeciwników. W strzelaninach widzimy świat z punktu widzenia lufy karabinu. Mordobicia symulują walkę wręcz. Najczęściej walki mają charakter turniejowy krew tryska fontannami. Drugą odmianą mordobić są gry chodzone postać kierowana przez gracza wędruję w nieokreślonym bliżej celu, walcząc z licznymi, pojawiającymi się znikąd przeciwnikami. Są też w tej kategorii tzw. platformówki zabawa polega na bieganiu, skakaniu i strzelaniu do wrogich obiektów. Często adresowane są do dzieci. Oprócz wymienionych powyżej kategorii istnieje inne, odrębne zjawisko, jakim są GRY SIECIOWE, w których zmagamy się już nie ze sztuczną inteligencją komputera, ale z żywym i nieprzewidywalnym przeciwnikiem, jakim jest drugi człowiek, siedzący przy drugim komputerze w tym samym pokoju albo na drugim końcu świata. Gry komputerowe lubimy, dlatego, że: - gry dostarczają nam rozrywki, - w odróżnieniu np. od kina jest to rozrywka, która ma jedyną, niespotykaną w innych mediach cechę interaktywność (gracz nie jest biernym odbiorcą, ale aktywnym uczestnikiem zabawy), - gra jest uosobieniem kultury postmodernistycznej, zanika w niej granica między nauką a fantazją, między wyrafinowaną techniką a barbarzyństwem, między życiem i mirażem, - gra jest czymś, co można niemal w nieskończoność zgłębiać, dążąc do absolutnego mistrzostwa,

można pogrążyć się w zabawie na długie godziny, zapewniając sobie dużo emocjonujących przeżyć, zastępując jednocześnie towarzystwo innych osób, - gra zapewnia nam komfortowe poczucie bezpieczeństwa przegrana niczym nie grozi, możemy przeżywać skrajnie ryzykowne sytuacje, nie ruszając się z fotela, a kiedy już nas zabiją spokojnie wyłączamy komputer i idziemy na spacer, aby następnego dnia spróbować ponownie z zastosowaniem innej taktyki. Rozwiązanie zadania 2. Rozwiązania sprawdzianów iii. c) Notatki dla nauczyciela Część teoretyczna 1. Wyjaśnij pojęcia: Interlinia odstęp między wierszami tekstu w obrębie danego akapitu. Przypis uzupełnienie treści dokumentu zawierające objaśnienia do pojęć w tekście. Umieszcza się go zwykle u dołu strony, na końcu książki lub rozdziału. Jako odnośnik przypisu stosowany jest znak w indeksie górnym, bezpośrednio przy danym pojęciu w tekście. Hipertekst (hipertext) tekst z odsyłaczami, które są interpretowane przez oprogramowanie komputera, dzięki czemu w danym miejscu, np. po wskazaniu kursorem określonego słowa, może nastąpić przejście do wyświetlania innego pliku, zawierającego inny fragment opisu itp. Nawigowanie w hipertekście pozwala użytkownikom łatwo przenosić się z miejsca na miejsce, a dzięki pamiętaniu przez komputer przebytej trasy można również szybko wracać na poprzednie miejsce.

Użytkownik systemu służącego do konstruowania hipertekstu może tworzyć elektroniczne książki (które nadal sam wypełnia treścią, nawet jeśli polega to na kopiowaniu). Organizację hipertekstową mają niektóre pliki pomocy. Na hipertekście działają przeglądarki internetowe i inne programy, np. Acrobat. 2. Wyjaśnij różnicę miedzy stopką a nagłówkiem. Nagłówek to obszar w górnej części strony, który zawiera tekst, numer strony, nazwę rozdziału itp. Informacje zawarte w nagłówku mogą się powtarzać na kolejnych stronach dokumentu. Nagłówek nazywany jest paginą górną. Stopka to obszar w dolnej części strony zawierający informacje, które mogą się powtarzać u dołu kolejnych stron w dokumencie. Stopka nazywana jest także paginą dolną. 3. Wyjaśnij, na czym polega formatowanie tekstu. Formatowanie tekstu wpływa na jego estetyczny i czytelny wygląd. Polega ono miedzy innymi na zmianie kroju i stylu czcionki, rozmieszczeniu poszczególnych akapitów, ustaleniu wielkości interlinii, wyrównaniu tekstu, ustawieniu marginesów oraz wykonaniu szeregu dodatkowych operacji. Przed przystąpieniem do formatowania czcionki należy zaznaczyć odpowiedni blok tekstu, natomiast w przypadku formatowania akapitu wystarczy umieścić w nim punkt wstawiania (kursor). 4. Podaj cztery sytuacje z życia codziennego, w których możesz wykorzystać edytory tekstu. tworzenie oryginalnej kartki urodzinowej tworzenie jednej ze stron pamiętnika tworzenie tabel: tworzenie listy osób na wycieczkę, tworzenie kartki z listą przedmiotów na wywiadówkę tworzenie wzorów matematycznych tworzenie dokumentów korespondencji seryjnej (koperty) tworzenie zaproszeń, podań, zawiadomień, plakatów, dyplomów pisanie listów motywacyjnych, życiorysów, gazetek, reklam 5. Wyjaśnij termin: wirus komputerowy. Opisz dwa sposoby, jak użytkownicy komputerów mogą zabezpieczyć swoje dane przed wirusem komputerowym. Wirus komputerowy to celowo napisany przez człowieka program, którego głównym zadaniem jest powielanie własnego kodu (samego siebie) i umieszczanie go w określonych miejscach na dyskach lub w programach. Dodatkową czynnością większości wirusów jest także realizowanie określonego zadania, poczynając od pokazów (generowanie komunikatów i dźwięków), przez fałszowanie i niszczenie plików, aż do prób fizycznego uszkodzenia sprzętu. Dwa sposoby na wirusy: programy antywirusowe, sprawdzanie dyskietek. 6. Wyjaśnij skróty klawiaturowe:

Ctrl + B pogrubia zaznaczony tekst lub wyraz Ctrl + Shift + Spacja nowa strona w dokumencie Ctrl + Shift + Enter nowa strona w tym samym dokumencie Ctrl + W zamknięcie dokumentu Ctrl + J wyjustuj Ctrl + Backspace kasuje wyraz na lewo od kursora Ctrl + Shift + C kopiowanie formatu, a nie treści Shift +F 3 zmiana wielkości liter np., ALA, Ala, ala Punktacja za część teoretyczną testu: Zad. 1 3 pkt. a) 1 pkt b) 1 pkt c) 1 pkt Zad. 2 2 pkt. Zad. 3 3 pkt. Zad. 4 4 pkt. Zad. 5 4 pkt. Zad. 6 4 pkt. (każda odpowiedz to 0,5 pkt.) Oceny: 19 20 pkt. (bdb) 17 18 pkt.(bdb ) 15 16 pkt.(db+) 13 14 pkt. (db) 11 12 pkt. (db ) 10 pkt. (dst+) 8 9 pkt. (dst) 6 7 pkt. (dst ) 4 5 pkt (dop+) 2 3 pkt. (dop) 1 pkt (ndst) Punktacja i oceny za część praktyczną testu: Za zrobienie zadania 1 i 2 ocena bdb. Za zrobienie całego jednego zdania i pół drugiego ocena db. Za zrobienie całego jednego zadania lub po połowie z każdego zadań ocena db. Za zrobienie jednego z zadań ocena dst. Za rozpoczęcie któregoś z zadań ocena dop. Za nie zrobienie żadnego z zadań ocena ndst. 45 minut g. 7. Czas trwania lekcji

brak h. 8. Uwagi do scenariusza