Scenariusz lekcji otwartej z chemii w klasie II gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień Termin realizacji: Czas realizacji: 45 minut. Temat: Chemia a budowa atomów. Cel ogólny: Usystematyzowanie wiadomości o budowie atomów różnych pierwiastków i uświadomienie zależności pomiędzy budową atomu a położeniem pierwiastka w układzie okresowym. Cele operacyjne: uczeń wie: - jak właściwości chemiczne pierwiastków zależą od budowy atomów i ich położenia w układzie okresowym; uczeń umie: - odszukiwać na planszy i zapisywać konfigurację elektronów i wyjaśniać, co ona oznacza, - wyodrębniać z niej elementy konfiguracji walencyjnej, - podawać podobieństwa i różnice w budowie atomów tej samej grupy i tego samego okresu, - wyjaśniać różnicę pomiędzy budową atomu i jonu tego samego pierwiastka. Metody pracy: - rozmowa kierowana, - informacja nauczyciela, - gry dydaktyczne ( krzyżówka, układanie modeli atomu i jonu tego samego pierwiastka).
Forma pracy: równym frontem. Środki dydaktyczne: - plansze: Modele atomów i konfiguracja zewnętrznej powłoki elektronowej atomów pierwiastków o Z od 1 do 20, Charakter chemiczny pierwiastków grup głównych, Różnica między atomem a jonem ; - krzyżówka z hasłem; - składane modele atomu i jonu; - układ okresowy pierwiastków; - podręcznik; - karta pracy ucznia; - zeszyt ucznia; - tablica, kreda. Przebieg lekcji: Czynności organizacyjne: - przywitanie uczniów, - sprawdzenie listy obecności, - zapisanie tematu lekcji i podanie go uczniom. Wprowadzenie: 1. Rozdanie uczniom krzyżówki i rozwiązywanie jej przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela. 2. Podanie przez nauczyciela definicji konfiguracji elektronowej i konfiguracji walencyjnej. 3. Jeden z uczniów korzystając z planszy omawia budowę atomu litu. 4. Nauczyciel podaje uproszczony zapis konfiguracji elektronowej i walencyjnej dla atomu litu.( uczniowie przepisują do karty pracy ). 5. Inny uczeń podaje konfiguracje dla atomu glinu i węgla, ( pozostali uczniowie przepisują). 6. Przykładowe pytania kierowane do uczniów przez nauczyciela w celu wyjaśnienia reguły helowca : - Która grupa pierwiastków umieszczonych w układzie okresowym ma trwałą konfigurację walencyjną? - W której grupie układu okresowego leżą helowce?
- Które cząstki elementarne biorą udział w tworzeniu wiązań chemicznych? - W jaki sposób atomy pierwiastków dążą do uzyskania oktetu walencyjnego? 7. Uczniowie korzystając z planszy Chemiczny charakter pierwiastków grup głównych odpowiadają na pytania: - W której grupie leżą litowce? - Jak przedstawiają się właściwości chemiczne litowców w miarę wzrostu ich liczby atomowej? - W której grupie leżą fluorowce? - Jak przedstawiają się właściwości chemiczne fluorowców w miarę zmniejszania się ich liczby atomowej? - Jak zmieniają się właściwości chemiczne pierwiastków umieszczonych w jednym okresie? 8.Uczeń korzystając z planszy wykonuje na tablicy polecenie drugie z karty pracy ucznia ( pozostali uczniowie przepisują). 9. Uczeń układa na tablicy model budowy atomu tlenu ( poszczególne elementy modelu przypina za pomocą magnesów). 10. Drugi uczeń modeluje na tablicy jon tlenkowy i wyjaśnia różnicę między atomem a jonem tego samego pierwiastka Podsumowanie ( ewaluacja) 11. Uczeń krótko podsumowuje wiadomości zdobyte na lekcji. 12. Nauczyciel wyjaśnia pracę domową, podsumowuje pracę całej klasy i ocenia uczniów szczególnie aktywnych na zajęciach. Opracowała: Marzena Bień Bibliografia: 1. Bielański A., Chemia ogólna i nieorganiczna, PWN, Warszawa 1994 2. Dobkowska Z, Pazdro K., Szkolny poradnik chemiczny, WSiP, Warszawa 1990 3. Galera L., Chemia dla gimnazjalistów- to proste, Wydawnictwo Eremis, Warszawa 2005
4. Pazdro K., Torbicka M., Chemia dla gimnazjalistów. Podręcznik. Część II. Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp. z o.o., Warszawa 2000 5. Pietruszewska M., Podstawy dydaktyki chemii, UMK, Toruń 1990 Załączniki: 1. Krzyżówka 2. Karta pracy ucznia
KRZYŻÓWKA 12 1 3 5 8 2 7 4 6 9 10 11 l. Cząstka obdarzona jednostkowym ładunkiem ujemnym. 2. Najmniejsza cześć pierwiastka chemicznego. 3. Decydują? ładunku dodatnim jądra. 4. Nazwa anionu prostego otrzymanego przez przyłączenie elektronu do atomu fluoru. 5. Jon dodatni. 6. Pionowa kolumna w układzie okresowym.. 7. Składniki jądra atomowego. 8. Centralna, kulista część każdego atomu. 9. Jon ujemny. 10. Drobinami są: atom,...,jon. 11. Drobina powstała z atomu przez oddanie albo pobranie jednego lub więcej elektronów. 12. Grupa elektronów o zbliżonych wartościach energii HASŁO:
Karta pracy ucznia Lekcja Data: Temat:.. 1. Uzupełnij tabelkę: Atomy wybranych pierwiastków 3Li Uproszczony konfiguracji elektronowej zapis Zapis konfiguracji walencyjnej 13Al 6C 2. Korzystając z umieszczonego poniżej układu okresowego pierwiastków podaj symbole chemiczne określonych w tabeli pierwiastków dla magnezu ( Mg ) i siarki ( S ): wzrost zdolności oddawania elektronów wzrost charakteru metalicznego wzrost liczby powłok elektronowych Charakter chemiczny pierwiastków grup głównych zależy od ich 3 Li położenia w układzie okresowym i przedstawia się następująco: Grupa 1 2 13 14 15 16 17 Okres 1 1H 2 3Li 4Be 5B 6C 7N 8O 9F 3 11 Na 12Mg 13Al. 14Si 15P 16S 17Cl 4 19K 20Ca 31Ga 32Ge 33As 34Se 35Br 5 37Rb 38Sr 49In 50Sn 51Sb 52Te 53I 6 55Cs 56Ba 81Tl 82Pb 83Bi 84Po 85At wzrost liczby elektronów walencyjnych wzrost charakteru niemetalicznego wzrost zdolności przyjmowania elektronów wzrost charakteru niemetalicznego
Mg S w grupie w grupie w okresie w okresie bardziej mniej bardziej mniej Praca domowa: * dla wszystkich: 1. Wklej kartę pracy ucznia i krzyżówkę do zeszytu. 2. Napisz uproszczone konfiguracje elektronowe i walencyjne dla atomów następujących pierwiastków: 5 B, 10 Ne, 17 Cl, 19 K. * dla chętnych: 1. Wyjaśnij, jaka jest zależność pomiędzy wartościowością pierwiastków a budową ich atomów w następujących związkach chemicznych: a) K 2 S b) CO 2.