Scenariusz zajęć. Temat: Jak wykorzystać Internet do nauki. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia:



Podobne dokumenty
Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

Scenariusz zajęć. Temat: Gesty dotykowe. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Tytuł pakietu: Obsługa tabletów.

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE Klasy IV-VI

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE II ETAP EDUKACYJNY - KLASY IV - VI

Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych 2016/2017

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z INFORMATYKI w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Długosza w Radomiu

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Przedmiotowe zasady oceniania z zajęć komputerowych w klasie VI

Ogólne cele kształcenia na zajęciach komputerowych:

INFORMATYKA KL V. dopuszczającą dostateczną dobra bardzo dobra celująca Minimalna liczba ocen

Praktyczne przykłady wykorzystania GeoGebry podczas lekcji na II etapie edukacyjnym.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS 4-6

Temat: Konstrukcja prostej przechodzącej przez punkt A i prostopadłej do danej prostej k.

Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2 im. Janusza Korczaka w Rybniku. Wymagania edukacyjne

INFORMATYKA I ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2 im. Janusza Korczaka w Rybniku. Wymagania edukacyjne

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE IV

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE Klasy IV-VI. I. Podstawa programowa zajęcia komputerowe. Cele kształcenia wymagania ogólne:

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu zajęcia komputerowe oraz informatyka w Szkole Podstawowej nr 12 we Wrocławiu

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Cel: Uczeń, przy użyciu programu GeoGebra, stworzy model symetrii osiowej i pozna jej własności

MATEMATYKA Z PLUSEM DLA KLASY IV W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Janusza Korczaka w Sobótce.

Rozkład materiału nauczania. Lekcje z komputerem. Klasa 4

Scenariusz zajęć. Temat: Stan nadzwyczajny. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Zajęcia komputerowe kl.iv - VI

Scenariusz zajęć. Temat: Moje środowisko i ja. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Tytuł pakietu: Kamera

Rozkład materiału nauczania

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania w klasie VI 2013/2014 OBSZARY AKTYWNOŚCI UCZNIA PODLEGAJĄCE OCENIE

Wymagania na poszczególne oceny szkolne. Matematyka

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Rachunki pamięciowe, dodawanie i odejmowanie. 2. O ile więcej, o ile mniej 2 LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH

Przedmiotowe zasady oceniania Matematyka. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

1. Zapisywanie i porównywanie liczb. 2. Rachunki pamięciowe Kolejność działań Sprytne rachunki. 1 1.

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Rachunki pamięciowe, dodawanie i odejmowanie. 2. O ile więcej, o ile mniej 2 LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH

Temat: Konstrukcja prostej przechodzącej przez punkt A i prostopadłej do danej prostej k.

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych.

Zajęcia komputerowe. Zasady oceniania Wymagania edukacyjne Klasa 5

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. ADAMA MICKIEWICZA W SZCZECINKU

Dziennikarze przyszłości

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ UWAGI TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA 23

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV VI

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA KLASY IV WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE

Diagnoza międzysemestralna postępów nauczania uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 54 realizujących innowacyjny

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA KLASY V

1. Zapisywanie i porównywanie liczb. 2. Rachunki pamięciowe Kolejność działań Sprytne rachunki. 1 1.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Zajęcia komputerowe klasy I-III- wymagania

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

Zajęcia komputerowe klasy IV - VI

Rozkład materiału nauczania. Lekcje z komputerem. Klasa 6

DZIAŁ 1. LICZBY NATURALNE W DZIESIĄTKOWYM UKŁADZIE POZYCYJNYM. (32 GODZ.)

Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. Uczeń:

PLAN WYNIKOWY Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY 6

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Wymagania edukacyjne z matematyki- klasa 4

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ TEMAT 1.LICZBY I DZIAŁANIA

Animacje z zastosowaniem suwaka i przycisku

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Przedmiotowy system oceniania INFORMATYKA I ZAJĘCIA KOMPUTEROWE klasy 4-7

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych. SZKOŁA PODSTAWOWA kl. IV-VI. Opracowali: Dorota Michońska i Krzysztof Olchowik

SZCZEGÓŁÓWE KRYTERIA OCENIANIA MATEMATYKA KL 4 Temat Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe konieczne (ocena dopuszczająca)

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

Ogólne kryteria oceniania z przedmiotu zajęcia komputerowe w klasie czwartej.

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ Z XII 2008 R. TEMAT 1.LICZBY I DZIAŁANIA

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

1. Zapisywanie i porównywanie liczb. 2. Rachunki pamięciowe. 3. Kolejność działań. 1.LICZBY I DZIAŁANIA

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Ogólne kryteria oceniania z przedmiotu zajęcia komputerowe.

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA W EDUKACJI DZIECI W MŁODSZYM WIEKU SZKOLNYM

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE V. Temat lekcji Punkty z podstawy programowej z dnia 14 lutego 2017r.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

MATEMATYKA KLASA IV. Podstawa programowa przedmiotu SZKOŁY BENEDYKTA

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

Sprawozdanie z realizacji programu Kodowanie z klasą dla uczniów klasy II i IV Szkoły Podstawowej nr 7

Transkrypt:

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe Tytuł pakietu: Instalowanie aplikacji Temat: Jak wykorzystać Internet do nauki Treści kształcenia: Zajęcia komputerowe: 1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. Uczeń: 1) komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych; 5) posługuje się podstawowym słownictwem informatycznym. 3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń: 2) selekcjonuje, porządkuje i gromadzi znalezione informacje; 4) opisuje cechy rożnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej, audiowizualnej, multimedialnej. 4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, motywów, tekstów, animacji, prezentacji multimedialnych i danych liczbowych. Uczeń: 3) wykonuje w arkuszu kalkulacyjnym proste obliczenia, przedstawia je graficznie i interpretuje. 6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Uczeń: 1) korzysta z komputera, jego oprogramowania i zasobów elektronicznych (lokalnych i w sieci) do wspomagania i wzbogacania realizacji zagadnień z wybranych przedmiotów; 2) korzysta z zasobów (słowników, encyklopedii, sieci Internet) i programów multimedialnych (w tym programów edukacyjnych) z rożnych przedmiotów i dziedzin wiedzy. 7. Wykorzystywanie komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych do rozwijania swoich zainteresowań, zastosowanie komputera w życiu codziennym, opisywanie zagrożeń i ograniczeń związanych z korzystaniem z komputera i Internetu. Uczeń: 3) przestrzega zasad etycznych i prawnych związanych z korzystaniem z komputera i Internetu, ocenia możliwe zagrożenia. Matematyka: 2. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń: 3) mnoży i dzieli liczbę naturalną przez liczbę naturalną jednocyfrową, dwucyfrową lub trzycyfrową pisemnie, w pamięci (w najprostszych przykładach) i za pomocą kalkulatora (w trudniejszych przykładach). 7. Proste i odcinki. Uczeń: 1) rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta, odcinek; 2) rozpoznaje odcinki i proste prostopadłe i równoległe; 3) rysuje pary odcinków prostopadłych i równoległych. 9. Wielokąty, koła, okręgi. Uczeń: 4) rozpoznaje i nazywa kwadrat, prostokąt, romb, równoległobok, trapez. 1

14. Zadania tekstowe. Uczeń: 1) czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe. Plastyka: 2. Tworzenie wypowiedzi ekspresja przez sztukę. Uczeń: 1) podejmuje działalność twórczą, posługując się podstawowymi środkami wyrazu plastycznego i innych dziedzin sztuki (fotografika, film) w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki właściwe dla tych dziedzin sztuki). Cele zoperacjonalizowane: Uczeń: Potrafi bezpiecznie korzystać z Internetu Potrafi korzystać z aplikacji pobranych z Internetu Nabywane umiejętności: Uczeń: Potrafi z wyszukanych informacji wybrać te najwartościowsze Planuje pracę własną Aktywnie uczestniczy w zajęciach Odwołuje się do własnej wiedzy i doświadczenia Swobodnie korzysta z narzędzi nowych technologii, zarówno w kontekście rozwijania własnych zainteresowań, rozrywki, jak i nauki Korzysta z aplikacji internetowej Tabliczka Mnożenia Korzysta z pobranego z Internetu programu edukacyjnego GeoGebra Zna strony, z których może pobrać programy Zachowuje zasady dotyczące ochrony praw autorskich Wie, że zakupów oprogramowania może dokonać za pozwoleniem rodziców Potrafi korzystać z wyszukiwarki internetowej Kształtuje wyobraźnię przestrzenną Kompetencje kluczowe: Porozumiewanie się w języku ojczystym Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne Kompetencje informatyczne Umiejętność uczenia się Środki dydaktyczne: Komputery podłączone do Internetu Na komputerach zainstalowany program GeoGebra 2

Metody nauczania: Podające: pogadanka, pokaz Programowane: z użyciem komputera Praktyczne: ćwiczenia Formy pracy: Jednolita Zbiorowa Przebieg zajęć: Etap wstępny Zajęcia te mają na celu pokazanie uczniom, w jaki sposób, korzystając z Internetu, można wyszukać programy przydatne do nauki i powtórek. Nauczyciel pyta uczniów, skąd najczęściej pobierają programy, i komentuje na bieżąco te źródła. Jako podsumowanie wspólnie z uczniami określa zasady wyszukiwania i pobierania programów z Internetu i zapisuje je na tablicy, np: wszelkie zakupy programów płatnych należy konsultować z rodzicami; aby móc korzystać z programów za darmo, należy zwrócić uwagę, czy w opisie, w punkcie Licencje, znajdują się hasła: bezpłatna, freeware, ewentualnie testowa ; nie należy pobierać programów z takich stron jak www.chomikuj.pl, gdyż często znajdują się tam programy umieszczone bez zgody ich autorów; programy najlepiej pobierać ze stron ich producentów. Etap realizacji Najpierw rozgrzewka uczniowie sprawdzają swoją znajomość tabliczki mnożenia. Zadanie 1. W wyszukiwarce wpisz hasło tabliczka mnożenia. Wejdź na stronę http://tabliczka.mnozenia.pl. Uruchom grę i uzupełniaj wyniki. Na wykonanie tego zadania masz maksymalnie 10 minut. Uwaga: Jeśli uczniowie nie wykonają zadania w wyznaczonym czasie, należy im przerwać i polecić przejście do kolejnych zadań. Instrukcje dla ucznia: otwórz przeglądarkę internetową i w polu wyszukiwania wpisz tabliczka mnożenia ; wśród różnych adresów, które się pojawią, wybierz www.tabliczka.mnozenia.pl; kliknij ikonę Zagraj; wybierz wariant Klasa 3 (wynik do 100); rozwiązuj zadania, wpisując wynik i zatwierdzając go klawiszem Enter; gdy pojawi się komunikat Game over, zamknij okno. Teraz czas na małą powtórkę z geometrii. Wykorzystany zostanie program GeoGebra (program można pobrać ze strony geogebra.org, a przy instalacji wybrać jego polskojęzyczną wersję). 3

Instrukcje dla ucznia: aby zmienić funkcję danego przycisku w oknie Widok Grafiki, należy kliknąć znak (trójkącik) w prawym dolnym rogu tego przycisku; aby narysować prostą równoległą/prostopadłą, należy kliknąć prostą, a następnie miejsce, w którym ma być narysowana nowa prosta; rysując okrąg, klikamy środek okręgu i wskazujemy promień; aby narysować wielokąt, należy narysować punkt końcowy w miejscu punktu początkowego. Zadanie 2. Używając odpowiednich narzędzi (z paska u góry strony), wykonaj kolejne polecenia: 1. Narysuj dwa dowolne punkty, następnie prostą przechodzącą przez te punkty (trzeci przycisk od lewej) będzie to prosta AB. 2. Narysuj prostą równoległą do prostej AB (czwarty przycisk od lewej), odsuń ją na wybraną odległość od prostej AB i kliknij. Na nowej prostej pojawi się punkt C. Dorysuj na niej jeszcze punkt D (drugi przycisk od lewej) będzie to prosta CD. 3. Uzupełnij zdanie: Odcinki AB i CD są..., gdyż leżą na prostych, które są... (równoległe, równoległe). Zadanie 3. Narysuj prostą prostopadłą do AB, przechodzącą przez punkt C, wstaw na przecięciu tych prostych punkt E. Będzie to prosta CE. 1. Odpowiedz na pytania: Co się zmienia przy przesuwaniu punktu? (odległość między prostymi) Jaka jeszcze inna zmiana jest widoczna? (zmienia się położenie prostych względem osi X i Y, zmieniają się długości odcinków) 2. Uzupełnij zdania: Prosta CE jest... do prostej CD. (prostopadła) Odcinek AB jest... do odcinka CE, bo leży na prostych.... (prostopadły, prostopadłych) Odcinek CE jest...do odcinka CD, bo leży na prostych.... (prostopadły, prostopadłych) 3. Narysuj prostą prostopadłą do prostej CE, przechodzącą przez punkt A, na ich przecięciu wstaw punkt F ( będzie to prosta AF). Uzupełnij zdania: Prosta AF jest... do prostej CE, a...do prostej AB i CD. (równoległa, prostopadła) Obszar ograniczony czterema prostymi to figura o nazwie.... (równoległobok) Odcinek AE jest bokiem figury, która nazywa się.... (prostokąt) Zadanie 4. W oknie Widok Grafiki, używając narzędzi do rysowania punktów, odcinków i figur, narysuj dom, postać lub inną kompozycję. (W menu Widok powinny być zaznaczone opcje Widok Arkusza i Widok Grafiki). W oknie Widok Arkusza w kolumnie A zrób spis użytych figur, a w kolumnie B wstaw liczbę boków każdej figury (punkt 0, odcinek 1, trójkąt 3 itd.). W kolumnie C wpisz liczbę użytych figur danego rodzaju. Oblicz sumę wszystkich boków użytych figur. 4

Etap końcowy Następuje prezentacja odpowiedzi i rysunków. Nauczyciel pyta, jak podobały się uczniom programy, które poznali na zajęciach? Czy pamiętają nazwy stron, na których można je znaleźć? Podkreśla, że należy pamiętać o prawach autorskich i albo kupić dany program, albo korzystać z wersji darmowych lub testowych. Dodatkowo: Uczniowie zdolni mogą znaleźć i po konsultacji z nauczycielem zainstalować inne programy pomocne w nauce matematyki, a następnie opowiedzieć o nich kolegom (np. program Ułamkowiec http://download.chip.eu/pl/u_amkowiec-1.01_1694946.html lub Settera http://www.seterra.net/l). Zadania dotyczące wyszukiwania informacji powinny być uzgodnione z innymi nauczycielami, np. matematyki, ponieważ mogą stanowić istotne wsparcie w nauczaniu tych przedmiotów i jednocześnie realizować podstawę programową zajęć komputerowych. Słowa kluczowe: licencja freeware, pobieranie programów, geometria, GeoGebra 5