NIEZWYKŁE GRYZONIE. Przyroda (SP) Biologia (SP) Czas realizacji tematu 45 min

Podobne dokumenty
Biologia (NPP: SP kl. 5 8, SPP: GIM kl. 2 3) Przyroda (NPP: SP kl. 4, SPP: SP kl. 5 6) Czas realizacji tematu 45 min

ROLA DRAPIEŻNIKÓW W ZACHOWANIU RÓWNO- WAGI PRZYRODNICZEJ NA NASZEJ PLANECIE

JAK ZWIERZĘTA DRAPIEŻNE ZDOBYWAJĄ POKARM?

AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

materiały do wykonania gałązki logicznej wycięte elementy, papier typu flipchart lub formatu A1, klej.

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Plan metodyczny lekcji

REGULAMIN KONKURSU TEMATYCZNEGO Wiedzy o Wielkopolskim Parku Narodowym

ARKTYKA TOPNIEJĄCE KRÓLESTWO NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Wilk - opis. rolę w komunikacji i utrzymaniu. 1/3 długości ciała (pełni istotną. puszysty ogon stanowi prawie

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku. Wydra - opis

Biologia (SP) Czas realizacji tematu 45 min

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

Wygląd Długość ciała 6-9 cm, długość ogona 5-8 cm, masa ciała 9-23 g. Grzbiet ma brązowo-szary ubarwienie rude, spód ciała jest kremowy.

KLASA VI WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY (BIOLOGIA) Poziom wymagań

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Biologia klasa 6. Wymagania edukacyjne do działów na poszczególne oceny

Uczenie się biologii wymaga dobrej organizacji pracy Sposoby odżywiania się organizmów

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII kl. VI

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Sowy. Przygotowała Zuzia Górska

A. Buczek, E. Dzika. Ćwiczenia z parazytologii dla studentów dietetyki 2011, Lublin, Koliber

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej. 1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII DLA KLASY 6

Wędrówki dinozaurów przystosowaniem do przeżycia

SŁOWO WSTĘPU OD TRENERA EDUKACJI FILMOWEJ

Scenariusz lekcji biologii dla klasy pierwszej gimnazjum opracowany przez Marzannę Przekop

SŁOWO WSTĘPU OD TRENERA EDUKACJI FILMOWEJ

ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra Dział VII. EKOLOGIA NAUKA O ŚRODOWISKU

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej

młodzieńczy 2500 rozrodczy 1500 starości 500 a) Na podstawie informacji z tabeli wykonaj wykres

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z BIOLOGII W KLASIE VI Dział Temat Poziom wymagań

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej

Temat: Organizmy różnią się sposobem odżywiania

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Uczeń: podaje przykłady. zwierząt kręgowych i

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

Kto jest wrogiem zająca? Zające padają ofiarą ptaków drapieżnych (orły, sokoły), lisów, dzikich psów ale przede wszystkich człowieka.

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 oparte na Programie Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Uczeń: podaje przykłady. zwierząt kręgowych i

LaboLAB Biologia - ŻYCIE W EKOSYSTEMACH labb3-promo

ocena celująca I. Świat zwierząt

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

NaCoBeZu klasa 8 Dział Temat nacobezu programu I. Genetyka 1. Czym jest genetyka? 2. Nośnik informacji genetycznej DNA 3. Podziały komórkowe

Podchody o bioróżnorodności

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Podsumowane wiadomości o roślinach

I. BIOLOGIA NAUKA O ŻYCIU Dopuszczający Dostateczny Dobry Bardzo dobry Celujący - wymienia czynniki. - podaje przykłady niezbędne do życia

POWTÓRZENIE TREŚCI NAUCZANIA Z BIOLOGII KLASY III ROZPISKA POWTÓRZEŃ ROK 2007/2008 Klasa I Treści programowe Dział powtórzeniowy Przewidziana data

Przedmiotowy system oceniania z biologii kl. II. Poziom. programu. Dział. Ocena dopuszczająca Ocena dostateczna Ocena dobra Ocena bardzo dobra

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Na czym polega bioróżnorodność?

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Charakterystyka królestwa Protista

Temat: Struktura i funkcjonowanie ekosystemu.

Zadania zamknięte wyboru wielokrotnego. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik otrzymuje 1 punkt. D B C C D D A C D D B A C C C B D A D B

WYMAGANIA EDUKACYJNE BIOLOGIA klasa 6

Przedmiotowe zasady oceniania wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa 6

Scenariusz zajęć nr 42 Temat: Zwierzęta żyjące w lesie cechy charakterystyczne

Temat: Świat ssaków. Ssaki gromadą królestwa zwierząt lądowych wodnych stałocieplności Hibernację Estywację

2. ścisły zwiazek między gatunkami przynoszacy

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Dział programu I. Biologia nauka o życiu

Rozkład materiału z biologii do klasy III.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla klas 4-6 szkoły podstawowej

Kręgowce Podkreśl cechy, które świadczą o przystosowaniu żaby do życia na lądzie. (0 2) grupa a

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli i trenerów. Zbigniew Kaczkowski, Zuzanna Oleksińska

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Uczeń: wiedzy biologicznej nauki wymienia cechy organizmów żywych. podaje funkcje poszczególnych organelli. wyjaśnia, czym zajmuje się systematyka

21. Jakie znamy choroby aparatu ruchu, jak z nimi walczyć i zapobiegać?

Restytucja gatunku na przykładzie żubra zajęcia w ogrodzie zoologicznym

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Temat: Świat gadów. Gady pierwotnie lądowe lądzie wtórnie w wodzie zmiennocieplne ciepłolubne

Dział I Powitanie biologii

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

Przedmiotowe zasady oceniania biologia, klasa 6

posługuje się podstawową terminologią biologiczną.

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Geografia (SPP: GIM kl. 2 3) Czas realizacji tematu 45 min

TATRZAŃSKIE MALUCHY. { Kalendarz 2018 }

Transkrypt:

Przyroda (SP) Biologia (SP) NIEZWYKŁE GRYZONIE Czas realizacji tematu 45 min Cele lekcji Uczeń: charakteryzuje systematykę i tryb życia wybranych organizmów na przykładzie pasikoniszki i pręgowca; podaje cechy ssaków, w tym gryzoni; wskazuje przykłady współzależności antagonistycznych i nieantagonistycznych w przyrodzie; definiuje pojęcie konkurencji; wymienia czynniki, o które mogą konkurować organizmy; opisuje działania, które pozwalają zapobiegać lub zwyciężać w konkurencji. Metody i formy pracy praca indywidualna, w parach i w grupach; burza mózgów; wykład ilustrowany; karty pracy. Środki dydaktyczne film Mali giganci; karty pracy; losy; tekst źródłowy; rebus; schemat; kartony. Powiązanie scenariusza z podstawą programową przedmiotu Biologia (NPP: SP kl. 5 8) II. Różnorodność życia. 1. Klasyfikacja organizmów. Uczeń: 2) przedstawia charakterystyczne cechy organizmów pozwalające przyporządkować je do jednego z odpowiedniego królestwa. 7. Różnorodność i jedność świata zwierząt: 13) ssaki uczeń: b) dokonuje obserwacji przedstawicieli ssaków [ ] i przedstawia ich cechy wspólne oraz opisuje przystosowania ssaków do życia w różnych środowiskach. VII. Ekologia i ochrona środowiska. Uczeń: 3) analizuje oddziaływania antagonistyczne: konkurencję wewnątrzgatunkową i międzygatunkową, pasożytnictwo, drapieżnictwo i roślinożerność; 4) analizuje oddziaływania nieantagonistyczne: mutualizm obligatoryjny (symbioza), mutualizm fakultatywny (protokooperacja) i komensalizm. Przyroda (NPP: SP kl. 4) VI. Środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy. Uczeń: 6) wymienia i opisuje czynniki warunkujące życie na lądzie oraz przystosowania organizmów do życia; 9) odróżnia organizmy samożywne i cudzożywne, podaje podstawowe różnice w sposobie ich odżywiania się, wskazuje przystosowania w budowie organizmów do zdobywania pokarmu. Przygotowanie do lekcji Lekcja powinna się odbyć po obejrzeniu filmu Mali giganci. Przed projekcją nauczyciel prosi uczniów, by zwrócili uwagę na przedstawione w filmie gatunki gryzoni, ich cechy budowy i tryb życia, które pozwalają im przetrwać w zamieszkiwanym środowisku. 42

Przebieg lekcji FAZA WSTĘPNA Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji. Przypomina uczniom, że podczas projekcji filmu mieli zwrócić uwagę na cechy budowy i tryb życia gryzoni. FAZA REALIZACYJNA Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy nr 1 (patrz s. 45 47), następnie dzieli klasę na cztery grupy. Każdy zespół losuje zadanie (patrz s. 48). Po upływie określonego czasu grupy prezentują wyniki swojej pracy. Pozostali uczniowie po weryfikacji odpowiedzi uzupełniają brakujące dane w swoich kartach gatunku. Nauczyciel prosi uczniów o porównanie obu gatunków. Grupy 1 i 2 poszukują cech wspólnych, grupy 3 i 4 cech różniących. Po upływie ustalonego czasu zespoły przedstawiają wnioski. Prowadzący rozdaje karty pracy nr 2 (patrz s. 49; warto zauważyć, że pozostałe określenia są cechami wspólnymi dla rzędu gryzoni), następnie prosi uczniów, by na podstawie filmu spróbowali dokonać analizy warunków i środowiska życia obu gatunków i dokończyli zdanie: Aby przeżyć, bohaterowie filmu muszą. Nauczyciel rozdaje karty pracy nr 3 (patrz s. 49). Uczniowie w parach rozwiązują rebus, następnie szukają skojarzeń i synonimów słowa KONKURENCJA. Zastanawiają się, co może ono oznaczać w przyrodzie, w jaki sposób lub o co mogą konkurować ze sobą organizmy. Nauczyciel rozdaje karty pracy nr 4 (patrz s. 50). Omawia schemat, wyjaśniając, czym różnią się współzależności antagonistyczne od nieantagonistycznych*. Następnie rozdaje grupom paski z opisami różnych współzależności (patrz s. 51). Uczniowie zapoznają się z informacjami na paskach, szukają nazw tych, których brakowało na schemacie (konkurencja, neutralizm) i próbują dopasować je do odpowiedniej grupy. Po uzupełnieniu schematu prowadzący rozdaje paski z przykładami współzależności (patrz s. 51) i prosi uczniów o dopasowanie przykładów do opisów. Po upływie ustalonego czasu zespoły prezentują wyniki swojej pracy. FAZA PODSUMOWUJĄCA Na koniec zajęć nauczyciel rozdaje karty pracy nr 5. Uczniowie indywidualnie, w parach lub w grupach rozwiązują zadanie sprawdzające umiejętność nazwania przykładowych współzależności antagonistycznych według poznanej na lekcji klasyfikacji. Po upływie wyznaczonego czasu przedstawiają efekty swojej pracy. Zadanie domowe Wykonaj zadanie z karty pracy w domu. Zadanie dla dociekliwych W przypadku konkurencji obie populacje ponoszą straty. W jaki sposób zwierzęta mogą uniknąć konkurencji lub zwyciężyć w tej interakcji? Autorka scenariusza ANNA ROMAŃSKA nauczycielka przyrody w SP nr 130 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, trener, doradca metodyczny Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego; pasjonatka metod pracy opartych na doświadczaniu i bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem oraz wykorzystania nowych technologii w edukacji przyrodniczej; autorka scenariuszy zajęć publikowanych m.in. na stronach Ministerstwa Środowiska i w magazynie TIK w Edukacji ; współautorka ścieżki Odkrywcy świata w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego #Superkoderzy; związana z grupą SuperBelfrzy RP. *W klasach młodszych nauczyciel może wprowadzić pojęcia współzależności antagonistycznej i nieantagonistycznej oraz omówić ich rodzaje jako rozszerzenie treści podstawy programowej. Lepiej jednak zrezygnować z tych treści i skupić się na zależnościach pokarmowych i konkurencji między przedstawicielami tego samego gatunku oraz między gatunkami. Wskazane jest też rozróżnienie drapieżników i roślinożerców. Uczniowie mogą np. podzielić występujące w filmie zwierzęta na dwie grupy i omówić cechy budowy zewnętrznej drapieżników lub stworzyć łańcuchy pokarmowe. 43

KARTA PRACY NR 1 Królestwo SYSTEMATYKA Gromada Rząd Rodzina Rodzaj Gatunek Ekosystem Sposób odżywiania się Liczba miotów w ciągu roku: Liczba miotów w ciągu roku: Czas trwania ciąży: Czas trwania ciąży: TRYB ŻYCIA Rozmnażanie Ilość młodych w miocie: Kto opiekuje się młodymi: Ilość młodych w miocie: Kto opiekuje się młodymi: Kiedy młode opuszczają gniazdo: Kiedy młode opuszczają gniazdo: Kiedy młode osiągają dojrzałość płciową? Kiedy młode osiągają dojrzałość płciową? 44

PASIKONISZKA STEPOWA Pod tą oryginalną nazwą kryje się jeszcze bardziej oryginalne stworzenie królestwa zwierząt. Swoisty wilk wśród rzędu gryzoni, wyjący do księżyca i grasujący na swoje ofiary po pustyniach Ameryki. Należąca do gromady ssaków pasikoniszka ma trójkątną w kształcie głowę z wysoko osadzonymi, dużymi uszami i równie wielkimi, czarnymi oczami, które przystosowane są do nocnego trybu życia. Futro jest gęste, szczególnie na korpusie. Ogon wynosi 1/3 długości ciała. Gryzonie te należą do rodziny chomikowatych i żyją w północnym Meksyku i w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych (głównie stany Teksas, Nowy Meksyk, Arizona, Kalifornia i Newada). Występują na terenach pustynnych i preriowych. Przed upałami chronią się w norach pod ziemią. Pasikoniszka stepowa to jeden z trzech gatunków należących do rodzaju pasikoniszek. Prowadzi nocny tryb życia. Podczas polowań mogą przemierzyć wiele kilometrów, w czasie, których wykorzystują bardzo dobry węch i słuch. Do ich diety zaliczyć można wszelakie bezkręgowce spotykane na amerykańskiej pustyni, w tym śmiertelnie jadowite skorpiony i pająki. Swoją drapieżność nie ograniczają tylko do bezkręgowców. Polują też na niewielkie węże, jaszczurki, a nawet inne drobne gryzonie, w tym przedstawicieli własnego gatunku. Jednak najniezwyklejsze jest polowanie na jadowite gatunki skorpionów. W czasie ataku potrafią być wielokrotnie ukłute kolcem jadowym w głowę i tułów. Jednak obserwując walkę i nieustanne żądlenia, widać, że drapieżnik nie odczuwa żadnych skutków powodowanych przez atak skorpiona, nawet w przypadku najbardziej jadowitego w tej części kontynentu arizońskiego czarnego skorpiona. Ta niespotykana odporność wynika z milionów lat ewolucji i doboru naturalnego, jaki zaszedł u tego rodzaju. Po pełnej polowań nocy pasikoniszki muszą się skryć w swoich norach nim nastanie świt. Osamotniony osobnik, który nie zdążył się ukryć, jest narażony na całą pulę zagrożeń, poczynając od niebezpiecznego upału i skwaru pustynnego dnia. Kiedy temperatury na nagrzanej ziemi osiągają nawet 48 C, łatwo jest o udar lub odwodnienie. Osobniki takie są łatwym łupem dla dziennych drapieżników, m.in. orłów, sokołów i kukawek. Nie są to warunki dla pasikoniszek, które nieprzyjazny skwar wolą przeczekać w chłodnych i bezpiecznych norach. Często nory te dzielą wraz z nieświszczukami, zwanymi popularnie pieskami preriowymi. Liczne obserwacje pozwalają wywnioskować, że oba gatunki tolerują się wzajemnie w jednym systemie tuneli. Samica rodzi w ciągu roku od dwóch do trzech miotów. Po liczącej 32 47 dni ciąży rodzi od dwóch do siedmiu młodych, średnio czworo. Najczęściej przypada to w okresie pomiędzy późną jesienią a wczesną wiosną (od września do lutego). Młodymi opiekują się oboje rodzice. To rzadkie w świecie gryzoni, gdzie młodymi zajmuje się zwykle matka. Młode rodzą się nagie i ślepe z wagą nieprzekraczającą 3 g. Gniazdo opuszczają po czterech pięciu tygodniach, a dojrzałość płciową osiągają w okresie trzeciego miesiąca. Źródło: opracowanie własne na podstawie http://hipcio.sklep.pl/informacja/57/pasikoniszka 45

PRĘGOWIEC AMERYKAŃSKI Pręgowiec amerykański należy do królestwa zwierząt. Żyje licznie we wszystkich wschodnich stanach USA i na południowym wschodzie Kanady. Najczęściej zamieszkuje lasy liściaste. Żyje głównie na ziemi i podczas leśnych wędrówek wydeptuje sobie stałe trasy i ścieżki. Jak duża część rzędu gryzoni zakłada pod ziemią rozległe i skomplikowane korytarze, często pod zwalonymi i wyrwanymi drzewami, stale je rozbudowując. Większość roku spędza samotnie broniąc terytorium w pobliżu swojej nory. Ogon pręgowca jest pokryty nastroszonym, lecz niezbyt długim włosem, a w czasie biegu pręgowiec unosi go do góry. Jego sierść ma kolor rudawy, wzdłuż grzbietu ciągnie się pięć czarnych pręg oddzielonych od siebie szarymi smugami. Ciało pokryte włosami jest cechą prawie wszystkich ssaków, do których gromady należy nasz bohater. Pręgowiec amerykański to gatunek należący do rodzaju Tamias (Pręgowiec) z rodziny wiewiórkowatych. Nie jest wybrednym zwierzęciem i jego jadłospis jest bardzo obszerny. Najczęściej żywi się różnymi nasionami, orzechami i jagodami. Od czasu do czasu zjada nawet ślimaki, owady, pająki, a nawet pisklęta i ptasie jaja. Niekiedy chwyta też myszy i małe węże. Najwięcej pożywienia znajdują w lesie na ziemi, jednak jeśli jest to konieczne potrafi zrywać orzechy i owoce wiszące jeszcze na drzewie. U pręgowca występują worki policzkowe, które wypełnione pokarmem mogą osiągnąć wielkość głowy. Po znalezieniu pokarmu zjada tylko jego część, a resztę chowa jako zapasy na zimę w którejś ze swoich licznych kryjówek. Pręgowiec ma bardzo dobry węch, który pomaga mu w szukaniu zapasów. Najczęściej rozmnaża się dwa razy w roku. Po raz pierwszy następuje to między lutym, a kwietniem, później między czerwcem, a sierpniem. wychowanie młodych spada na barki samicy. Ciąża trwa 31 dni i po tym czasie w bezpiecznie wygrzebanym gnieździe rodzi się od czterech do pięciu młodych. Przez okres miesiąca żywią się mlekiem matki, potem zaczynają jej towarzyszyć w wyprawach po pokarm. W wieku sześciu ośmiu tygodni opuszczają gniazdo i rozpraszają się po okolicy. Młode rozwijają się bardzo szybko. W wieku trzech miesięcy są już całkowicie dojrzałe. Wyruszają wtedy na poszukiwanie własnego terytorium, gdzie zadomawiają się i spędzają zimę. Z reguły następnej wiosny są już zdolne do rozrodu. Źródło: opracowanie własne na podstawie https://pl.wikipedia.org/wiki/pr%c4%99gowiec_ameryka%c5%84ski, http://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/pregowiec-amerykanski 46

LOSY Z ZADANIAMI Grupa 1 Na podstawie otrzymanego tekstu uzupełnijcie część tabeli dotyczącą systematyki pasikoniszki stepowej. Grupa 2 Na podstawie otrzymanego tekstu uzupełnijcie część tabeli dotyczącą trybu życia pasikoniszki stepowej. Grupa 3 Na podstawie otrzymanego tekstu uzupełnijcie część tabeli dotyczącą systematyki pręgowca amerykańskiego. Grupa 4 Na podstawie otrzymanego tekstu uzupełnijcie część tabeli dotyczącą trybu życia pręgowca amerykańskiego. 47

KARTA PRACY NR 2 Podkreśl wspólne cechy ssaków. 7 kręgów szyjnych pojedyncza para ciągle wzrastających siekaczy obecność wytworów naskórka krótkie kończyny i długi ogon ciało pokryte włosami brak kłów duża rozrodczość młode po urodzeniu karmione mlekiem matki służą człowiekowi jako zwierzęta domowe lub laboratoryjne głównie żyworodne obecność gruczołów w skórze (potowe, łojowe, zapachowe, mleczne) ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- KARTA PRACY NR 3 Rozwiąż rebus. Ń = N A L K = N Źródło ilustracji: https://pixabay.com 48

KARTA PRACY NR 4 Uzupełnij schemat. 49

PASKI DO KARTY PRACY NR 4 WILK POLUJE NA DZIKA DRAPIEŻNICTWO sposób odżywiania się organizmów, polegający na wykorzystaniu jako pokarm ciała innego zwierzęcia prowadzący do śmierci ofiary. SOWA I ŻMIJA POLUJĄ NA MYSZ KONKURENCJA jedna z interakcji, w której dwie populacje tego samego lub różnych gatunków, zazwyczaj o podobnych wymaganiach środowiskowych, rywalizują o ten sam czynnik środowiskowy (np. pokarm, partner, przestrzeń, światło, woda). KLESZCZ ŻYJE W CIELE LISA PASOŻYTNICTWO forma współżycia dwóch organizmów, z których jeden czerpie z tego korzyści, a drugi ponosi szkody. POPULACJA NIEDŹWIEDZI POLARNYCH I NIEDŹWIEDZI BRUNATNYCH NEUTRALIZM typ współżycia, w którym populacje nie wpływają na siebie w sposób bezpośredni. GRZYBY ŻYJĄ W SYMBIOZIE Z KORZENIAMI DRZEW MUTUALIZM cechujące się obopólnymi korzyściami, w stopniu tak dużym, że praktycznie uzależnia od siebie obie populacje. DO MUSZLI, W KTÓREJ MIESZKA RAK PUSTELNIK PRZYTWIERDZA SIĘ UKWIAŁ PROTOKOOPERACJA oddziaływanie międzygatunkowe opierające się na współpracy dwóch populacji, które odnoszą wzajemne korzyści, lecz mogą żyć także samodzielnie. To współżycie korzystne, lecz niekonieczne. HIENA ZJADA POZOSTAWIONE PRZEZ LWA RESZTKI POKARMU KOMENSALIZM inaczej współbiesiadnictwo, jeden organizm czerpie widoczne korzyści, nie szkodząc drugiemu. 50

KARTA PRACY NR 5 Wstaw odpowiednie znaki: jeśli jest to przykład pasożytnictwa > jeśli jest to przykład drapieżnictwa jeśli jest to przykład konkurencji TASIEMIEC NIEDŹWIEDŹ CZŁOWIEK PSTRĄG SARNA JELEŃ SĘP HIENA WILK RYŚ PCHŁA PIES KOT MYSZ WILK SARNA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- KARTA PRACY W DOMU Podaj cztery przykłady współzależności antagonistycznych zaprezentowanych w filmie Mali giganci. Uzupełnij tabelę według wzoru. Lp. Przykład Rodzaj zależności Opis 1. pręgowiec łoś konkurencja międzygatunkowa pręgowiec konkuruje z łosiem o pożywienie (żołędzie) 2. 3. 4. 5. 51