Strona1 Monika Borowiec Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.9 Temat zajęć: Powtórzenie wiadomości z działu 2 1. Cele lekcji: Uczeń: sprawdza stopień opanowania wiedzy i umiejętności z działu 2, dokonuje samooceny aktywności na zajęciach. 2. Metody i techniki: - ćwiczenia praktyczne. 3. Środki dydaktyczne: - karty pracy dla grup, - wydruk z tarczą strzelecką dla każdego ucznia, - podręcznik. 4. Typ lekcji: - lekcja powtórzeniowa. 5. Formy organizacji pracy: - lekcja grupowa.
Strona2 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., 2010, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, Wydawnictwo Jedność, Kielce. 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: - sprawdzeniu efektów aktywności uczniów na lekcji. 8. Nawiązanie do lekcji: Brak. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nauczyciel dzieli uczniów na dwuosobowe grupy. 3. Uczniowie w grupach rozwiązują trzy zadania z karty pracy (załącznik 1; odpowiedzi załącznik 2). 4. Uczniowie zgłaszają nauczycielowi wykonanie poszczególnych zadań, nauczyciel sprawdza poprawność. Wygrywa grupa, która prawidłowo wykona wszystkie zadania. 5. Po wykonaniu zadania trzeciego uczniowie ze zwycięskiej grupy proszą wybraną grupę przeciwników o wyjaśnienie któregoś pojęcia z tego zadania. Ta część lekcji może mieć formę powtórzenia wiadomości lub gry, w której za poprawne odpowiedzi grupy będą otrzymywały dodatkowe punkty, a za negatywne odpowiedzi punkty będą im odejmowane. 6. Na zakończenie lekcji uczniowie wypełniają tzw. tarczę strzelecką (załącznik 3), dzięki której sami ocenią swoją pracę na lekcji. Tarcza strzelecka jest to metoda planowania, organizowania i oceniania własnej nauki oraz skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach, prezentacji własnego punktu widzenia, przygotowania do publicznych wystąpień. Jak nazwa wskazuje, służy sprawdzeniu wiedzy i umiejętności strzelca ucznia. Strzał w dziesiątkę oznacza perfekcję, strzał poza tarczę
Strona3 to tzw. pudło. W tym przypadku uczniowie mają zaznaczyć mazakiem samoocenę swojego udziału w zajęciach, uwzględniając wpisane na tarczy kryteria. 10. Zadanie domowe: Na postawie wiadomości z ostatnich lekcji dokonaj analizy SWOT gospodarki rynkowej funkcjonującej w warunkach nasilających się procesów globalizacji i integracji europejskiej.
Strona4 Załącznik 1 Karta pracy 1. Uzupełnijcie krzyżówkę. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. Pytania: 1 Finansowe zobowiązanie władz publicznych z tytułu zaciągniętych bezpośrednio pożyczek oraz kredytów, emisji papierów wartościowych i nieregulowania przez jednostki sektora publicznego wymagalnych zobowiązań. 2 zasada konstrukcji budżetu polegająca na dążeniu do tego, aby dochody i wydatki były równe. 3 Proces wprowadzania nowoczesnych technologii produkcji, ulepszenie organizacji, jakości produktów itp. 4 Odsetek siły roboczej, która nie ma pracy, lecz jest zarejestrowana jako chcąca pracować. 5 Główne dochody budżetu państwa.
Strona5 6 Jest rocznym planem dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa, sądów i trybunałów oraz administracji rządowej. 7 Całokształt działalności gospodarczej prowadzonej w danym regionie, kraju lub na całym świecie. 8 Proces, w którym podmioty rynkowe współzawodniczą ze sobą w zawieraniu transakcji rynkowych przez przedstawianie korzystniejszej od innych podmiotów oferty rynkowej. 9 Zespół warunków prowadzących do spotkania kupującego i sprzedającego w procesie wymiany dóbr i usług. 10 Obniżanie wartości waluty krajowej. 11 Wszystkie wartości materialne wpływające do gospodarstwa domowego. 12 Przekazywanie dawnym właścicielom lub spadkobiercom, majątku, który został znacjonalizowany w PRL-u. 13 Materialny lub niematerialny zasób niezbędny do wytwarzania dóbr. 14 Cykliczne zmiany długookresowego tempa wzrostu gospodarczego charakterystyczne dla gospodarek rynkowych. 15 Proces ograniczania dominującej roli pojedynczych przedsiębiorstw. 16 Cena danej waluty wyrażona w innej walucie. 17 Proces polegający na wzroście cen. 2. Uzupełnijcie tabelę przeciwieństwami zapisanych pojęć. restrykcyjna polityka pieniężna gospodarka centralnie sterowana podaż prywatyzacja dobro rzadkie rozchody deficyt budżetowy import centralizacja konkurencja izolacja
Strona6 3. Znajdźcie i wykreślcie z diagramu wymienione niżej pojęcia. a d h r u t k l i h j m c v a x j r f g a h h a n d e l a k d t k g i e ł d a h t o d l p d u r p l a n b a l c e r o w i c z a r y n e k c r e g e b n n n o n y f t a y u i i r f r b f o p s w a l u t a k a a o a u l j l f a d g k l o y p c r p d a g b o t f g h m w r o j m u ż c f k r y g d o p a s d a a b e j s l m z y s k m r d a y p l t a s d a a r y a c y h ż g j i u o z c c c u p o p y t o s d c e n a f j j i r e c e s j a k z p u v a a a w z r o s t p x v n f y b m a b e z r o b o c i e n w k l n m 1. Plan Balcerowicza. 2. Inflacja. 3. Prywatyzacja. 4. Transformacja. 5. Waluta. 6. Dobra publiczne. 7. Towary. 8. Zysk. 9. Rynek. 10. Integracja. 11. Cena. 12. Reforma. 13. Bezrobocie. 14. Recesja. 15. Wzrost. 16. Budżet. 17. Podaż. 18. Popyt. 19. Handel. 20. Giełda.
Strona7 Załącznik 2 Odpowiedzi 1. 1. d ł u g p u b l i c z n y 2. r ó w n o o w a g a 3. r e s t r u k t u r y z a c j a 4. s t o p a b e z r o b o c i a 5. p o d a t k i 6. b u d ż e t p a ń s t w a 7. g o s p o d a r k a 8. k o n k u r e n c j a 9. r y n e k 10. d e w a l u a c j a 11. p r z y c h o d y 12. r e p r y w a t y z a c j a 13. c z y n n i k p r o d u k c j i 14. c y k l k o n i u n k t u r a l n y 15. d e m o p o l i z a c j a 16. k u r s w a l u t o w y 17. i n f l a c j a
Strona8 2. restrykcyjna polityka pieniężna gospodarka rynkowa podaż nacjonalizacja dobro rzadkie przychody deficyt budżetowy eksport centralizacja monopol izolacja ekspansywna polityka pieniężna gospodarka centralnie sterowana popyt prywatyzacja dobro wolne rozchody nadwyżka budżetowa import decentralizacja konkurencja globalizacja
Strona9 3. a d h r u t k l i h j m c v a x j r f g a h h a n d e l a k d t k g i e ł d a h t o d l p d u r p l a n b a l c e r o w i c z a r y n e k c r e g e b n n n o n y f t a y u i i r f r b f o p s w a l u t a k a a o a u l j l f a d g k l o y p c r p d a g b o t f g h m w r o j m u ż c f k r y g d o p a s d a a b e j s l m z y s k m r d a y p l t a s d a a r y a c y h ż g j i u o z c c c u p o p y t o s d c e n a f j j i r e c e s j a k z p u v a a a w z r o s t p x v n f y b m a b e z r o b o c i e n w k l n m
Strona10 Załącznik 3 Tarcza strzelecka wiedza zaangażowanie koncentracja uwagi współpraca z innymi