Różnorodność źródeł informacji

Podobne dokumenty
Bałagan w Encyklopedii Internetowej Zadanie 1

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Myślę, że... o wyrażaniu swojej opinii Zadanie 2

Co to jest komunikat? Zadanie 1

Czy to jest reklama? Zadanie 3

Ja i mój komputer Zadanie 1

Język komputera - Zadanie 2

Twoja cyfrowa opowieść Zadanie 3

Świat w sieci i poza nią Zadanie 4

Psotnik a zdrowa żywność Zadanie 5

Świat aplikacji - Zadanie 2

Wiem, jak bezpiecznie korzystać z mediów

Kampanie społeczne by zmieniać świat na lepsze

Media a prawa dziecka

Komputer skrzynią wspomnień Zadanie 4

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Emocje w kropkach i kreskach Zadanie 4

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Julka, Kuba, Psotnik i komputery Zadanie 1

Przyjazne i dostępne kino

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Wielkie porządkowanie informacji

Dzieci tworzą stają się autorami swoich dzieł. Mały autor ma takie same prawa jak duży. Powinien je znać, żeby umieć szanować własną i cudzą pracę.

Dzielni poszukiwacze informacji

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Chmurne archiwum - Zadanie 3

Symetria w klasie i na podwórku

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Pieniądze w mediach Zadanie 2

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Tytuł: Stereotypy. Autor: CEO. Rodzaj materiału: scenariusz lekcji Data publikacji: Cele: Uczniowie zrozumieją, że:

Elementy aktywne w aplikacjach Zadanie 3

Zrównoważony rozwój warunek przetrwania cywilizacji

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Być artystą, żyć bez stresu.

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Zabawa i nauka w mediach Zadanie 1

Grzecznie i skutecznie o zasadach dobrej komunikacji Zadanie 2

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Zaróbmy na swoje. Autor: Maria Białasz

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Edukacja kulturalna Warsztat ewaluacyjny zespołu

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Mój świadomy wybór mediów.

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Projekt działań edukacyjnych: Jak zdobywać wiedzę. i poszerzać swoje

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Instrumenty muzyczne Od instrumentu do instrumentu

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Eureka! Czy wiesz, że w szkole jest biblioteka!?

Wolontariusz - bohater naszych czasów

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

Empatia w komunikacji

Jak rozróżniać informacje prawdziwe od fałszywych?

2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Ćwiczenie: Fabryka papieru kolorowego

Jak Psotnik poznał język komputerów Zadanie 2

Temat: Witaj szkoło! - scenariusz zajęć w nurcie STEAM

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Czy wystarczy nam wody?

CO SPRAWIA, ŻE JESTEŚMY SZCZĘŚLIWI? CO WIDZISZ TY, A CO JA?

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Szyfry kody - scenariusz działania

Temat: Moja miejscowość, mój dom. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Mini projekt Otwarte zabytki

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Te same historie, różne media Zadanie 3

Ćwiczenie: Fabryka papieru kolorowego

1. Arkusz kalkulacyjny 7

Janusz Korczak i nasz świat. Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie.

Świadomy wybór TEMAT ZAJĘĆ: Podstawa programowa: Nowa podstawa programowa. Cele zajęć: Proponowane cele w języku nauczyciela/nauczycielki:

Woda cenne dobro czy prawo człowieka?

Złapiemy Psotnika prawda czy fałsz? Zadanie 3

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Wielkie porządki w komputerze Zadanie 4

Szum informacyjny. Manipulacja.

Scenariusz lekcji 11 1/3

Mój pierwszy film Zadanie 5

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Podchody o bioróżnorodności

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W STRZELINIE

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl III Ciekawość świata, drugiego człowieka, otwartość na nieznane

Transkrypt:

Różnorodność źródeł informacji Wiedza w pigułce Już od najwcześniejszych lat człowiekowi towarzyszy naturalna ciekawość, niekoniecznie powiązana ze zdobywaniem wiadomości w szkole. Naszą wiedzę o świecie czerpiemy w dużym stopniu z obserwacji świata poprzez przyglądanie się zdjęciom, budynkom czy przedmiotom, przysłuchiwanie się dźwiękom itd. Ze względu na stopień utrwalenia, źródła informacji możemy podzielić na dokumentalne (np. książki, prasa, filmy) i niedokumentalne (np. koncerty, lekcje, przedstawienia czy rozmowy). Wyróżnić można również pośrednie źródła informacji (zaliczamy do nich m.in. katalogi i bibliografie) a więc takie, które kierują użytkownika do źródeł wiedzy na określony temat. Osoba poszukująca informacji stoi przed zadaniem wybrania spośród mnogości rodzajów źródeł tych, które będą dla niej najbardziej przydatne a więc wiarygodne i użyteczne. Zasoby Internetu należą do dokumentalnych, elektronicznych źródeł informacji, podobnie jak inne pliki dostępne dzięki technologii cyfrowej. Odszukując informacje na użytek szkolny, uczniowie często korzystają z szybkich i łatwych w obsłudze portali internetowych, takich jak ściąga. pl. Praca z tymi źródłami często kończy się zdobyciem fałszywych danych. Wiele źródeł internetowych jest jednak godnych zaufania. Łatwo dostępne są również książki, np. w bibliotekach. Sprawne wyszukiwanie wiadomości w książkach pozwala uczniom na zdobywanie informacji o dużej wiarygodności. W razie potrzeby mogą też liczyć na pomoc bibliotekarki, która zaproponuje przydatne pozycje książkowe oraz pomoże dotrzeć do potrzebnych informacji. Po ich otrzymaniu, lektura spisu treści i ogólna orientacja w strukturze tekstu pomagają w znalezieniu odpowiedniej informacji. Za pośrednictwem Internetu można skorzystać z katalogów bibliotecznych, co ułatwia lokalizację przydatnych źródeł i publikacji elektronicznych. Współczesne biblioteki to bowiem nie tylko miejsca dostępu do wielu ciekawych i wartościowych książek, ale instytucje pośredniczące w dostępie do informacji. W ich zbiorach obok dokumentów drukowanych (książek, map, czasopism, nut), znajdziesz publikacje multimedialne, filmy, gry, e-booki oraz gry.

Pomysł na lekcję Codziennie poszukujemy informacji. Ważne jest, żeby wiedzieć, skąd uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Podczas lekcji uczestniczki i uczestnicy przekonają się, że blisko nas istnieją różne źródła informacji, z których warto samodzielnie lub z pomocą rodziców skorzystać. Cele operacyjne Uczestnicy i uczestniczki: wiedzą, że istnieją różne źródła informacji; potrafią nazwać najważniejsze źródła, z których korzystają; potrafią dopasować do zadanego pytania źródło informacji, z którego mogą uzyskać odpowiedź; wiedzą, że przy korzystaniu z niektórych źródeł należy poprosić o pomoc dorosłych. Pomoce zalecane do przeprowadzenia lekcji: arkusz papieru z rysunkiem żółwia pośrodku, kolorowe markery, taśma klejąca do przyczepienia arkusza, Materiał pomocniczy,,źródła informacji", kleje, arkusze papieru, nożyczki, stare czasopisma, papier kolorowy, bibuła, flamastry, kredki, taśma

Przebieg zajęć Ćwiczenie 1. Czas: ok. 10 min. Metoda: burza mózgów Pomoce: arkusz papieru z rysunkiem żółwia pośrodku, kolorowe markery, taśma klejąca do przyczepienia arkusza, materiał pomocniczy dla nauczyciela Pytania Karola Opowiedz uczestniczkom i uczestnikom historyjkę o Karolu. Karol chciałby mieć jakieś zwierzątko. Ponieważ ma uczulenie na sierść zwierzęcą, wpadł na pomysł, żeby kupić żółwia. Nie jest jednak pewien, czy to dobry pomysł, bo nic nie wie o żółwiach. Poproś uczestników, żeby pomogli Karolowi ocenić, czy jego pomysł jest dobry. Zapytaj, co powinien wiedzieć Karol. Jakie informacje powinien uzyskać, żeby mieć pewność, że hodowanie żółwia to dobry pomysł? Powieś na tablicy arkusz papieru z rysunkiem żółwia pośrodku (możesz wykorzystać rysunki żółwi z Wikimedia Commons). Poproś, żeby uczestnicy powiedzieli, jakie pytania powinien zadać Karol. Co powinien wiedzieć, zanim zacznie hodować żółwia? Zapisz pytania na arkuszu. Ćwiczenie 2. Czas: ok. 10 min. Metoda: praca w grupach Pomoce: materiał pomocniczy Źródła informacji, klej (po jednym dla każdej z grup) Podziel uczestników na 4 grupy. Każdej grupie daj kopertę z wyciętymi obrazkami z materiału pomocniczego Źródła informacji. Poproś uczestników, żeby każda z grup zastanowiła się, skąd Karol może uzyskać potrzebne informacje, a następnie przy każdym pytaniu przykleiła obrazek przedstawiający to źródło.

Ćwiczenie 3. Czas: ok. 5 min. Metoda: podsumowanie pracy w grupach Pomoce: - Poproś uczestników, żeby przyjrzeli się plakatowi z naklejkami. Przy każdym pytaniu pojawiły się źródła informacji. Porozmawiajcie, czy rzeczywiście z tych źródeł Karol dowie się tego, czego potrzebuje. Zwróć uwagę, że czasem pasuje kilka źródeł do jednego pytania. Powiedz, że czasem warto sprawdzić w dwóch różnych miejscach, żeby mieć pewność, że informacja jest prawdziwa. Ćwiczenie 4. Czas: ok. 15 min. Metoda: praca w grupach Pomoce: arkusze papieru, kleje, nożyczki, stare czasopisma, papier kolorowy, bibuła, flamastry, kredki - komplet materiałów dla każdej z grup Poproś grupy, aby wspólnie wykonały plakat pokazujący, z jakich źródeł informacji korzystają. Uczestnicy odrysowują na arkuszu kontury któregoś z kolegów lub koleżanek wokół umieszczają ilustracje przedstawiające źródła informacji, z jakich korzystają. Ćwiczenie 5. Czas: ok. 5 min. Metoda: miniwykład prowadzącego Pomoce: taśma do przyczepienia plakatów na tablicy Poproś uczestników, żeby powiesili gotowe plakaty na tablicy. Powiedz, że źródłem informacji mogą być inni ludzie oraz media - czyli radio, telewizja, internet, książki i gazety. Wytłumacz, że z niektórych źródeł można korzystać samodzielnie (książki z biblioteki szkolnej lub gminnej, czasopisma dla dzieci, pytanie skierowane do innych osób), natomiast przy niektórych trzeba skorzystać z pomocy rodziców lub nauczycieli (włączenie odpowiedniego filmu, wybranie programu w telewizji, znalezienie ciekawej audycji radiowej).

Ewaluacja Czy po przeprowadzeniu zajęć ich uczestnicy i uczestniczki: rozumieją, że istnieją różne źródła informacji? potrafią dopasować źródło, z którego można skorzystać, żeby uzyskać żądane informacje? wiedzą, że tę samą informację najczęściej (choć nie zawsze) można uzyskać z różnych źródeł? Opcje dodatkowe Jeśli w klasie są dzieci, które jeszcze nie potrafią pisać, w ćwiczeniu 1. pytania można oznaczyć symbolami np. co je żółw - miseczką ze znakiem zapytania, ile kosztuje - kilka monet i znak zapytania itd. W ćwiczeniu 4. warto przed zajęciami uzbierać kolorowe czasopisma ze zdjęciami komputerów, telewizorów, odbiorników radiowych, gazet, książek itp., tak aby dzieci mogły wykonać kolaż: powycinać obrazki i przykleić na swoich plakatach. Jeśli będziesz mieć więcej czasu, warto przygotować grę planszową o różnorodnych źródłach informacji. Informacje: Scenariusz: Anna Buchner Konsultacja merytoryczna: Eliza Hetkowska, Dorota Górecka Konsultacja metodyczna: Joanna Góral - Wojtalik Licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0

Materiały do scenariusza Materiał pomocniczy dla osoby prowadzącej Pytania Karola Karol chciałby mieć jakieś zwierzątko. Ponieważ ma uczulenie na sierść zwierzęcą, wpadł na pomysł, żeby kupić żółwia. Nie jest jednak pewien, czy to dobry pomysł, bo nic nie wie o żółwiach. Pomóżcie Karolowi zorientować się, czy jego pomysł jest dobry. Co powinien wiedzieć Karol? Jakie są rodzaje żółwi, które można hodować w domu? Jak taki żółw wygląda? Skąd wziąć żółwia? W czym go trzymać? Jakie warunki musi mieć? Co żółw je? Ile kosztuje? Czy Karol ma wystarczająco dużo oszczędności, żeby kupić żółwia? Jakie ma zwyczaje, co lubi? Czy rodzice się zgodzą? Czy żółw reaguje jak się go zawoła? Jak poznać czy jest zdrowy czy chory? Jeśli się kupi małego, to jak duży urośnie? Co z nim zrobić w wakacje? Czy będzie go mógł przynieść na lekcję i pokazać kolegom? Czy można go puszczać swobodnie po mieszkaniu?

Materiał pomocniczy Źródła informacji Wytnij obrazki i włóż do kopert (po jednym zestawie dla każdej grupy).

Ikony: https://pixabay.com (domena publiczna), Zdjęcie encyklopedii: Wikimedia Commons (domena publiczna), Zdjęcie weterynarza: www.audio-luci-store.it @Flickr, CC BY Słowniczek źródło informacji