SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)



Podobne dokumenty
1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Scenariusz lekcji. wymienić najpopularniejsze formaty plików; omówić sposób kodowania znaków drukarskich;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

KOŁO MATEMATYCZNE LUB INFORMATYCZNE - klasa III gimnazjum, I LO

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Komputer i urządzenia cyfrowe

Scenariusz lekcji. potrafi podać formułę obliczającą wartość wielomianu stopnia n w punkcie wg schemat Hornera;

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Techniki multimedialne

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

L6.1 Systemy liczenia stosowane w informatyce

KARTA MONITOROWANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

Sposoby przedstawiania algorytmów

Scenariusz lekcji Opracowanie: mgr Bożena Marchlińska NKJO w Ciechanowie Czas trwania jednostki lekcyjnej: 90 min.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Wybrane wymagania dla informatyki w gimnazjum i liceum z podstawy programowej

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Proporcje podziału godzin na poszczególne bloki. Tematyka lekcji. Rok I. Liczba godzin. Blok

PROGRAM NAUCZANIA DLA I I II KLASY GIMNAZJUM

Programowanie i techniki algorytmiczne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. Przedmiotowy System Oceniania został opracowany na podstawie:

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe dynamiczne struktury danych (stos, kolejka, lista, graf, drzewo); opisać sposób dostępu do danych w kolejce;

i działanie urządzeń związanych równieŝ budowę i funkcje urządzeń

Wykład 2. Informatyka Stosowana. 9 października Informatyka Stosowana Wykład 2 9 października / 42

Wykład 2. Informatyka Stosowana. 10 października Informatyka Stosowana Wykład 2 10 października / 42

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

EGZAMIN MATURALNY 2011 INFORMATYKA

Przedmiotowy System Oceniania z informatyki Oddziały gimnazjalne SP 3 w Gryfinie, klasy II.

Systemy liczbowe. 1. System liczbowy dziesiętny

Scenariusz lekcji. podać przykłady zalet użycia takiej instrukcji; opisać algorytm obliczania średniej n liczb;

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

Zajęcia komputerowe w szkole podstawowej. Wanda Jochemczyk Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów wanda@oeiizk.waw.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

PROGRAM ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania edukacyjnych osiągnięć uczniów z informatyki - klasy II zakres rozszerzony

Wstęp do informatyki- wykład 1

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Systemy liczenia. 333= 3*100+3*10+3*1

uczniowie powinni mieć przekonanie o odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej za stan środowiska.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA INFORMATYKA. KLASA 2F

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania edukacyjnych osiągnięć uczniów z informatyki - klasy II zakres rozszerzony

1.1. Pozycyjne systemy liczbowe

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

Algorytmika i programowanie usystematyzowanie wiadomości

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Wymagania edukacyjne z informatyki i technologii informacyjnej

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Wstęp do informatyki- wykład 1 Systemy liczbowe

Projekt interdyscyplinarny chemia-informatyka KIERUNEK PRZEBIEGU REAKCJI I JEJ KINETYKA A ZNAK EFEKTU ENERGETYCZNEGO

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Systemy liczbowe używane w technice komputerowej

Laboratorium Wykorzystanie kalkulatora Windows do obliczania adresów sieciowych

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

Znaki w tym systemie odpowiadają następującym liczbom: I=1, V=5, X=10, L=50, C=100, D=500, M=1000

SCENARIUSZ LEKCJI. Fale akustyczne oraz obróbka dźwięku (Fizyka poziom rozszerzony, Informatyka poziom rozszerzony)

System Liczbowe. Szesnastkowy ( heksadecymalny)

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

Scenariusz lekcji. Obliczanie NWD- algorytm Euklidesa.

Dr inż. Grażyna KRUPIŃSKA. D-10 pokój 227 WYKŁAD 1 WSTĘP DO INFORMATYKI

Rozkład materiału do realizacji informatyki w szkole ponadgimnazjalnej w zakresie rozszerzonym

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Ciąg Fibonacciego jako szczególny przykład ciągu określonego rekurencyjnie. Przykłady rekurencji w informatyce

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

1. Wymagania ogólne i szczegółowe cele edukacyjne kształcenia i wychowania

Systemy zapisu liczb.

Opis efektów kształcenia dla modułu zajęć

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI. Temat: Podzielność liczb całkowitych Cel: Uczeń tworzy łańcuch argumentów i uzasadnia jego poprawność

Jednostki informacji. Bajt moŝna podzielić na dwie połówki 4-bitowe nazywane tetradami (ang. nibbles).

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Wstęp do informatyki- wykład 2

KLASA O PROFILU MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNYM

Samodzielnie wykonaj następujące operacje: 13 / 2 = 30 / 5 = 73 / 15 = 15 / 23 = 13 % 2 = 30 % 5 = 73 % 15 = 15 % 23 =

Cyfrowy zapis informacji. 5 grudnia 2013 Wojciech Kucewicz 2

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka) TEMAT LEKCJI: Pozycyjne systemy liczbowe Streszczenie Temat realizowany w ciągu dwóch godzin lekcyjnych matematyki i dwóch godzin informatyki. Na lekcjach matematyki uczeń pozna pozycyjne systemy liczbowe i algorytm zamiany liczby z jednego systemu na inny. Będzie to potem wykorzystane na lekcjach informatyki do obliczania adresu IP komputera. Czas realizacji 4 x 45 minut Podstawa programowa Etap edukacyjny: IV, przedmiot matematyka (poziom rozszerzony) Etap edukacyjny: IV, przedmiot informatyka (poziom rozszerzony) Cele kształcenia wymagania ogólne: I. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem, wykorzystanie sieci komputerowej; komunikowanie się za pomocą komputera i technologii informacyjnokomunikacyjnych. III. Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera, z zastosowaniem podejścia algorytmicznego. IV. Wykorzystanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin oraz do rozwijania zainteresowań. Treści nauczania wymagania szczegółowe: Uczeń: przedstawia sposoby reprezentowania różnych form informacji w komputerze: liczb, znaków, obrazów, animacji, dźwięków; posługuje się podstawowymi technikami algorytmicznymi; opisuje podstawowe algorytmy i stosuje: 1. algorytmy na liczbach całkowitych, np.:

reprezentacja liczb w dowolnym systemie pozycyjnym, w tym w dwójkowym i szesnastkowym, 2. algorytmy numeryczne, np.: - zastosowania schematu Hornera: reprezentacja liczb w różnych systemach liczbowych, szybkie podnoszenie do potęgi. Podstawa programowa Etap edukacyjny: IV, przedmiot matematyka (poziom rozszerzony) Cele kształcenia wymagania ogólne: II. Wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji. Treści nauczania wymagania szczegółowe: 1. Liczby rzeczywiste. Uczeń: wykorzystuje podstawowe własności potęg (również w zagadnieniach związanych z innymi dziedzinami wiedzy, np. fizyką, chemią, informatyką) Cel Informatyka: Uczeń potrafi: zamieniać adres 32 bitowy na system binarny, scharakteryzować do czego służą w sieciach maski zmiennej długości, określać, ile w danej sieci można zaadresować komputerów, dzielić duże sieci na podsieci. Matematyka: uczeń zna i stosuje wzory określające zapisy formalne pozycyjnych systemów liczbowych (uczeń rozumie pojęcia: system binarny i system heksadecymalny), uczeń dokonuje konwersji (przeliczenia) liczby zapisanej w systemie dziesiątkowym na inny system liczbowy i odwrotnie. Słowa kluczowe system liczbowy, system binarny, system dziesiętny, pozycyjny system liczbowy, maska sieci, podsieci, adres IP, Co przygotować? Zadanie 1.doc

Zadanie 2.doc Zadanie 3.doc Rzutnik multimedialny Przebieg zajęć: Lekcje 1-2 (matematyka). 1. Wprowadzenie (10 minut) Organizacja i przygotowanie do lekcji. Przypomnienie zapisu pozycyjnego systemu dziesiętnego: - podanie tematu lekcji - przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji oraz zainteresowanie uczniów jej treścią. 2. Praca w zespołach (75 minut) System dwójkowy: - podanie ogólnej postaci zapisu pozycyjnego liczby dwójkowej, - omówienie sposobu zamiany liczby dwójkowej na dziesiętna, - ćwiczenia zamiana liczb binarnych na dziesiętne, - omówienie sposobu zamiany liczby dziesiętnej na dwójkowa, - omówienie sposobu zamiany liczby dziesiętnej na dwójkowa, - ćwiczenia zamiana liczb dziesiętnych na dwójkowe określenie liczby bitów potrzebnych do zapisania liczby. System szesnastkowy: - podanie ogólnej postaci zapisu pozycyjnego liczby szesnastkowej, - omówienie sposobu zamiany liczby szesnastkowej na dziesiętna, - ćwiczenia zamiana liczb szesnastkowych na dziesiętne, - omówienie sposobu zamiany liczby szesnastkowej na dwójkową, - omówienie sposobu zamiany liczby dziesiętnej na szesnastkowa, - ćwiczenia zamiana liczb dziesiętnych na szesnastkowe określenie liczby bitów potrzebnych do zapisania liczby. Zamiana z systemu szesnastkowego na dwójkowy i odwrotnie: - prezentacja liczby binarnej na tablicy, - podział liczby na bloki po 4 bity, - zamiana poszczególnych bloków na liczbę dziesiętna zauważenie, że każdy blok odpowiada jednej cyfrze z systemu szesnastkowego, - ćwiczenie zamiana liczb binarnych na szesnastkowe, - zapis liczby szesnastkowej na tablicy, - zamiana poszczególnych cyfr na system dwójkowy,

- ćwiczenia zamiana liczb szesnastkowych na dwójkowe. Rozpoznawanie systemów liczbowych i ich przeliczanie na dziesiętny - zadanie uczniom zagadki z pliku Zadanie 3.doc 3. Dyskusja podsumowująca (5 minut) Przypomnienie poznanych systemów liczbowych: - ćwiczenia utrwalające konwersje pomiędzy systemami liczbowymi Nauczyciel zadaje i wyjaśnia pracę domową z plików Zadanie 1.doc, oraz Zadanie 2.doc. Dostępne pliki Zadanie 1.doc, Zadanie 2.doc, Zadanie 3.doc Lekcje 3-4 (informatyka). 1. Wprowadzenie (10 minut) Organizacja i przygotowanie do lekcji. Nawiązanie do tematu lekcji, przypomnienie pojęć potrzebnych do realizacji tematu. 2. Praca w zespołach (75 minut) Przeliczanie adresów na system binarny. Wstęp - należy podać w jakim celu przeliczamy adres IP na 32 system binarny. Wykład - sposoby zamiany adresu IP na system binarny. Uczniowie pracując indywidualnie zamieniają liczby na system binarny. Maski zmiennej długości. Wstęp - należy krótko scharakteryzować uczniom czym są maski w adresach IP i do czego służą. Prezentacja zamiany masek i adresu IP na system binarny - wyjaśnienie zasady wyliczania długości sieci oraz ilość komputerów mogących znajdować się w danej sieci. Wyjaśnienie pojęć adres sieci, adres rozgłoszeniowy zakres sieci. Uczniowie pracując w małych grupach zamieniając adresy IP na system binarny i określają adresy sieci, zakres sieci oraz adres rozgłoszeniowy.

Dzielenie sieci na podsieci. Wstęp - nauczyciel krótko charakteryzuje w jakim celu dzieli się duże sieci na mniejsze. Omówienie zasady podziału sieci na 2, 4 i 8 podsieci i obliczania zakresów nowo powstałych sieci. Uczniowie pracują indywidualnie, każdy otrzymuje po kilka przykładów dużych sieci i dzieli je na mniejsze Podsumowanie lekcji. Uczniowie potrafią przeliczać adresy IP na system binarny. Uczniowie potrafią wyjaśnić do czego służą maski zmiennej długości. Rozróżniają czym jest adres sieci, zakres sieci i adres rozgłoszeni owy. Potrafią dzielić duże sieci na podsieci. 3. Dyskusja podsumowująca (5 minut) Nauczyciel przypomina najważniejsze treści do zapamiętania z lekcji zwracając uwagę na to, jakie umiejętności uczniowie powinni opanować po przerobieniu materiału: - przeliczanie adresów IP na system binarny, - rozumienie do czego służą maski zmiennej długości, - rozróżnianie czym jest adres sieci, zakres sieci i adres rozgłoszeniowy, - dzielenie dużych sieci na podsieci.