3 godz. Temat: Higiena osobista. Czas zajęć:

Podobne dokumenty
3 godz. Temat: Higiena osobista. Czas zajęć:

SCENARIUSZ KONKURSU WIEDZY O ZDROWIU WIEM CO TO ZDROWIE dla 5 i 6 latków Temat kompleksowy: Co o zdrowiu wiedzą przedszkolaki. Prowadząca: Barbara

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 6

Sprawozdanie z realizacji zadania 3 Szczotka, pasta, kubek higiena osobista każdego dnia.

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU IMPREZY Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA

Miesięcznik Przedszkola Miejskiego nr 6. w Pruszkowie. kwiecień 2016

Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym

Klasa 2 luty blok 3 dzień 3. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Zdrowi zimą. Temat dnia: Z higieną za pan brat. Cele zajęć: Uczeń:

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Konspekt zajęć świetlicowych

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Termin realizacji: 3-7 IX 2018

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

PROGRAM PROFILAKTYCZNY ZDROWY ZĄBEK PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 14 W WAŁBRZYCHU ROK SZKOLNY 2014/2015

Formy organizacji zajęć: Jednostkowa i grupowa praca jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Program profilaktyczny na rok szkolny 2014/2015

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Temat: Jak zdrowym być?

Program Promocji Zdrowia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTERNACKICH - CAŁODZIENNY

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Scenariusz zajęć nr 3

PROGRAM PROFILAKTYCZNY MÓJ ŚNIEŻNOBIAŁY UŚMIECH Program realizowany będzie w roku szkolnym 2002/2003 w klasie I w Szkole Podstawowej w Jankowicach

Scenariusz zajęć nr 96 Temat: Wizyta dentysty jak dbać o zęby?

SCENARIUSZ IMPREZY O ZDROWIU NA ZDROWIE! r.

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

I. WSTĘP PROGRAM EDUKACJI PROZDROWOTNEJ

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Cele operacyjne: dziecko...

PROGRAM SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE 2006/ /2009

Cele i harmonogram warsztatów

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

program profilaktyczny

PROGRAM WYCHOWAWCZY ŚWIETLICY SZKOLNEJ RACJONALNE ODŻYWIANIE I ZDROWY STYL ŻYCIA

SCENARIUSZ KONKURSU DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH ŻYJĘ ZDROWO I BEZPIECZNIE

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Sprawozdanie z akcji PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA PRZEPROWADZONEJ W PRZEDSZKLOU NR 6 W DĄ BROWIE GÓRNICZEJ

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 8

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Plan pracy ZSS w Chełchach na rok szkolny 2008/2009 klasy 0 - III

PROGRAM DZIAŁAŃ EDUKACYJNO WYCHOWAWCZYCH EDUKACJA ZDROWOTNA PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ AUTOR: JANINA PIETRZYK

Scenariusz przedstawienia pt. Jesteśmy czyści i zdrowi.

Temat: We need some sugar. Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Zastosowanie A/AN/SOME/ANY. Utrwalenie słownictwa z zakresu żywności

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DZIERĄŻNI

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Miś Uszatek i przyjaciele.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

PLAN PRACY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE MAŁA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA. Hasło: SPORT JEST OK

Scenariusz zajęć zintegrowanych kształcących kompetencje przyrodnicze uczniów w klasie II a na etapie edukacji wczesnoszkolnej

PLAN FLUORYZACJI KLASY 1,2,3 KLASY 4,5,6

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Grupa dzieci 3-letnich Motylki IV 2016 rok. Nauczyciel realizujący: Iwona Piaskowska

PROJEKT EDUKACYJNY PROGRAMU TRZYMAJ FORMĘ pt. Chcę być zdrowy

TEMAT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ Zdrowy styl odżywiania. Czy wiesz co jesz?. Cel główny:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE PROJEKT

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 5

Opis projektu. 1. Temat projektu: Wpływ odżywiania na nasze zdrowie. 2. Uzasadnienie projektu.

i form pracy (pokaz, praktyczne działanie, komunikacja alternatywna, metody audiowizualne, metody aktywizujące).

FORMY: CZAS TRWANIA: MIEJSCE ZAJĘĆ

Reguły zachowań obowiązujące w naszym przedszkolu

PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ INTEGRACYJNYCH BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH W RAMACH IV OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Ryzyko próchnicy? Nadwrażliwość zębów? Choroby dziąseł? Profilaktyka u dzieci. Co może dać Ci profilaktyczne dbanie o zęby?

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

Program edukacji prozdrowotnej w kształceniu zintegrowanym

GRUPA XVI LEŚNE SKRZATY PAŹDZIERNIK

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2016/2017

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ZDROWOTNEJ DLA PRZEDSZKOLAKÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 AKADEMIA AQUAFRESH

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2015/2016

ZDROWY PRZEDSZKOLAK PROMOWANIE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA DZIECKA W DOMU I W PRZEDSZKOLU. ROK SZKOLNY 2011/2012 i 2012/2013

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH edukacja zdrowotna

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

PROGRAM PROFILAKTYCZNY DLA PRZEDSZKOLA W NOWEJ WSI LĘBORSKIEJ oraz FILII w LUBOWIDZU Opracowany: przez Monikę Zarzycką

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Transkrypt:

Temat: Higiena osobista Czas zajęć: 3 godz. Cele ogólne: zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami higieny: jamy ustnej, ciała zapoznanie uczniów ze sposobem dbania o własne zdrowie kształtowanie nawyków higienicznych kształtowanie nawyków zdrowego żywienia kształtowanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów rozwijanie umiejętności uczenia się przez doświadczenia bezpośrednie doskonalenie umiejętności zgodnej współpracy w grupie i właściwego komunikowania się Cele operacyjne: Uczeń: zna przybory służące do utrzymywania czystości osobistej potrafi klasyfikować przedmioty w zależności od ich przeznaczenia odczuwa potrzebę mycia rąk wynikającą z dyskomfortu, z powodu osadzania się na nich brudu zna etapy mycia rąk i podstawowe zasady higieny jamy ustnej wie, jak dbać o własne zdrowie umie współpracować w grupie wie, jak zdrowo się odżywiać ilustruje ruchem rytm, piosenkę umie dbać o zęby rozumienie potrzebę mycia zębów po każdym posiłku Metody nauczania: Pogadanka, pokaz, metoda sytuacyjna, ćwiczenia praktyczne doświadczenia, burza mózgów, zabawy ruchowe ze śpiewem. Formy organizacji zajęć: Indywidualna praca jednolita, grupowa praca jednolita i zróżnicowana, praca zbiorowa jednolita.

Środki dydaktyczne: obrazki z przedmiotami do higieny osobistej (Załącznik 1) płyta CD Tridulki wyd. EMI Music Poland z piosenkami w wykonaniu Fasolek pt. Mydło lubi zabawę, Myj zęby (Szczotka pasta) teksty zagadek koszyczek i kartki z pytaniami koperty z kartkami dotyczącymi mycia (w tym z etapami mycia rąk) przedmioty do doświadczenia: (dla każdej grupy) szklane przezroczyste pojemniki takie, aby zmieściło się w nich jajko, jajko surowe, cola, łyżka stołowa duża, ząb mleczak, mały szklany pojemnik prezentacja multimedialna w gabinecie stomatologa szczoteczki do fluoryzacji, płyn do fluoryzacji model szczęki człowieka tabletki z fuksyną do nauki szczotkowania zębów Przebieg zajęć: 1. Przywitanie. 2. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązanie zagadek: Pienię się bardzo obficie, uwielbiam pranie i mycie. Lecz chociaż pachnę przyjemnie, niektórzy stronią ode mnie (mydło). Jest biała i siedzi w tubie zęby czyścić nią lubię (pasta do zębów). Wisi w łazience, wycierasz nim ręce (ręcznik). Chociaż mam zęby, to nic nie jadam. Tylko splątane włosy układam (grzebień). Wprowadzenie uczniów w sytuację zaciekawienia: Jak myślicie, o czym dzisiaj będziemy się uczyć? Uczniowie podają propozycje. 3. Zastanowienie się nad odpowiedziami na pytania: Czy wszyscy powinni się myć? Dlaczego? Czego oprócz wody należy użyć do mycia rąk, aby były czyste? Jak prawidłowo to robić? Kto z was myje zęby? Jakie przybory są do tego potrzebne? Jakie czynności wykonuje się podczas mycia zębów? 4. Klasyfikowanie przedmiotów służących do mycia w zależności od ich przeznaczenia. Na tablicy zawieszone są obrazki, na których widnieją przedmioty służące do utrzymywania higieny osobistej (szczotka do zębów, mydło, gąbka, ręcznik, grzebień, szczotka, pasta do zębów, szampon do włosów). Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie odpowiedniego obrazka do napisów: Do zębów, Do ciała, Do włosów. 5. Przypomnienie piosenki pt. Mydło wszystko umyje połączone z interpretacją ruchową utworu. Mydło lubi zabawę w chowanego pod wodą Każda taka zabawa jest wspaniałą przygodą Kiedy dobry ma humor to zamienia się w pianę A jak znajdzie gdzieś słomkę, puszcza bańki mydlane.

Ref.: Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję Mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące Mydło lubi kąpiele, kiedy woda gorąca Skacząc z ręki do ręki, złapie czasem zająca Lubi bawić się w berka, z gąbką chętnie gra w klasy I do wspólnej zabawy wciąga wszystkie brudasy. 6. Do klasy przychodzi zaproszony gość np. były uczeń szkoły obecnie stomatolog. Przynosi ze sobą różne rekwizyty: model szczęki człowieka, prezentację multimedialną zęby tzw. mleczne i stałe, fartuch, okulary i colę. 7. Rozpoczyna się rozmowa na temat pracy stomatologa. Zainteresowanie wzbudza cola, którą przyniósł lekarz. Gość zachęca dzieci do wykonania doświadczenia. Proponuje rozpocząć zaraz, aby można było po jakimś czasie zaobserwować efekty. Doświadczenie 1: Dzieci podzielone są na grupy. Na stolikach mają przygotowane szklane przezroczyste pojemniki takie, aby zmieściło się w nich jajko, jajko surowe, cola, łyżka stołowa duża. Kolejno wykonują czynności: a) umieszczenie całego jajka w pojemniku szklanym b) zalanie go colą c) odstawienie pojemników w miejsce do doświadczeń, ponieważ doświadczenie wymaga czasu Wnioski z obserwacji: jajko (przed zalaniem colą) ma twardą skorupę. Doświadczenie 2: Dentysta pokazuje uczniom ząb (mleczaka), taki, jakie wiele z dzieci jeszcze ma. Wkłada ząb do szklanego pojemnika i też nalewa do niego coli. Ta obserwacja będzie trwała dłużej, dlatego zostawimy w klasie pojemnik, aby można było go systematycznie obserwować. Dalszy ciąg rozmowy ze stomatologiem: Budowa zębów pokaz szczęki i pokaz multimedialny. Sposoby dbania o higienę jamy ustnej odżywianie się i higiena profilaktyka. Pokaz prawidłowego szczotkowania zębów. Ćwiczenia w szczotkowaniu pod nadzorem higienistki szkolnej i stomatologa, fluoryzacja (zamiast fluoryzacji można wykorzystać pod nadzorem dentysty tabletki z fuksyną; Tabletki Red Cote służą do wybarwiania płytki bakteryjnej, informując o niedokładnym szczotkowaniu zębów. Zawarta w tabletce fuksyna, po rozgryzieniu i rozprowadzeniu po zębach, łączy się z bakteriami tworzącymi płytkę bakteryjną pokazując miejsca niedokładnie wyszczotkowane. Szczególnie zalecany produkt przy nauce szczotkowania u dzieci). Sposób użycia: Tabletkę rozgryźć i rozpuścić w ślinie. W ciągu ok. 30 sekund preparat rozprowadzić językiem po zębach. Nie połykać! Następnie kilkakrotnie wypłukać usta wodą i wypluć. Teraz widać wszystko CZER- WONO na białym! Miejsca niedokładnie wyszczotkowane zostaną zabarwione na CZERWO- NO. Po zakończeniu zabiegu intensywnie zabarwioną płytkę wyczyścić szczoteczką i nitką. Pozostałe zabarwienia znikną w ciągu 30 minut). Zachęcenie dzieci do systematycznych wizyt u stomatologa.

8. Wspólne odśpiewanie piosenki Szczotka pasta z interpretacją ruchową: Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda. Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty, Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć. Szczotko, szczotko, hej szczoteczko, ooo Zatańcz ze mną, tak w kółeczko, ooo W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo Po jedzeniu, kręć się żwawo, ooo W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo Po jedzeniu kręć się za żwawo, ooo Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć. Dentysta tłumaczy dzieciom, jakie zagrożenia dla zdrowia człowieka niosą zaniedbane chore zęby. 9. Doświadczenie 1 c.d.: powrót do obserwacji i wyciągnięcie wniosków. Uczniowie zakładają fartuchy. Za pomocą łyżki próbują delikatnie wyjąć jajko. Wnioski: Przed włożeniem jajka do szklanego pojemnika miało twardą skorupkę. Jajko leżało (podać czas) zanurzone w coli. Skorupka jajka zrobiła się miękka, bardzo delikatna. Cola rozpuściła skorupkę jajka. Doświadczenie 2 c.d.: Wnioski: Cola tak samo będzie działać na nasze zęby i kości, jak na skorupkę jajka (przekonacie się o tym obserwując ząb zanurzony w coli). Nie można pić zbyt dużo coli to szkodzi zdrowiu. 10. Pożegnanie z lekarzem i higienistką szkolną. Podziękowanie za wizytę. 11. Przepisanie do zeszytów wniosków z doświadczeń. 12. Zabawa dydaktyczna przy muzyce pt. Dbaj o czystość tak jak ja : Uczestnicy stoją w kole, jedno dziecko stoi w środku i w rytm muzyki pokazuje jakąś czynność higieniczną, np. mycie zębów, rąk, włosów, etc. Pozostałe dzieci naśladują pokazującego. Po chwili pokazujący wybiera dziecko, które zajmie jego miejsce. 13. Zabawa dydaktyczna pt. Doradzanie : W koszyczku znajdują się kartki z napisanymi pytaniami. Chętne dziecko losuje kartkę i odczytuje jej treść. Pozostałe dzieci doradzają, jak rozwiązać zawarty w pytaniu problem. Przykłady problemów wymagających porady: Co powinniśmy jeść, aby urosnąć? Dlaczego powinniśmy jeść? Jak powinniśmy jeść? Co robić, aby się nie przeziębić? Dlaczego musimy się myć? Jak dbać o zęby, aby się nie psuły?

14. Zabawa dydaktyczna pt. Ułóż w kolejności... : Dzieci podzielone są na dwa zespoły. Mają ułożyć w kolejności kartki znajdujące się w kopertach, dotyczące etapów mycia rąk. Dla utrudnienia zadania, w kopertach znajdują się również inne kartki tematycznie związane z myciem się. Wygrywa drużyna, która pierwsza bezbłędnie i we właściwej kolejności ułoży kartki z etapami mycia rąk. Lider zespołu odczytuje je we właściwej kolejności. 15. Podsumowanie zajęć konkluzją: dbajmy o higienę, a będziemy zdrowi. 16. Zakończenie zajęć: pokazujemy etapy mycia rąk.

Załącznik 1a do tematu: Higiena osobista

Załącznik 1b do tematu: Higiena osobista

Załącznik 1c do tematu: Higiena osobista

Załącznik 1d do tematu: Higiena osobista

Załącznik 1e do tematu: Higiena osobista

Załącznik 1f do tematu: Higiena osobista

Załącznik 1g do tematu: Higiena osobista

Załącznik 1h do tematu: Higiena osobista