Biologia (SP) Czas realizacji tematu 45 min

Podobne dokumenty
ROLA DRAPIEŻNIKÓW W ZACHOWANIU RÓWNO- WAGI PRZYRODNICZEJ NA NASZEJ PLANECIE

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

materiały do wykonania gałązki logicznej wycięte elementy, papier typu flipchart lub formatu A1, klej.

Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

Temat: Oko w oko z żywiolem

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Scenariusz zajęć nr 1

JAK ZWIERZĘTA DRAPIEŻNE ZDOBYWAJĄ POKARM?

Odkrywcy świata. Jak wykorzystać wiatr? Lekcja 3: Autor: Anna Romańska, Marcin Piotrowicz

Plan metodyczny lekcji

ARKTYKA TOPNIEJĄCE KRÓLESTWO NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO

Scenariusz zajęć nr 7

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: Komiks połączenie tekstu i obrazka

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

Ci wspaniali lotnicy przystosowanie ptaków do lotu i dalekich wędrówek

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.


6 W średniowiecznym mieście

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu. Scenariusz nr 8

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.


Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz zajęć nr 6

Charakterystyka królestwa Protista

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU DOBRZE MIEĆ O(G)LEJ W GŁOWIE. O KOMÓRKACH UKŁADU NERWOWEGO.

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Badanie struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanu o cechach antropogenicznych

Podchody o bioróżnorodności

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Podsumowane wiadomości o roślinach

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Jaki utwór nazywamy bajką?

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

PRZESZŁOŚĆ GEOLOGICZNA ZAKLĘTA W SKAŁACH (DZIEJE GEOLOGICZNE OBSZARU POLSKI)

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Scenariusz lekcji fizyki

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

REGULAMIN KONKURSU TEMATYCZNEGO Wiedzy o Wielkopolskim Parku Narodowym

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU. Fizyka w chmurach

Scenariusz lekcji biologii dla klasy pierwszej gimnazjum opracowany przez Marzannę Przekop

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz zajęć nr 8

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU FIZYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Scenariusz zajęć nr 3

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz zajęć nr 1

Transkrypt:

Biologia (SP) WW Czas realizacji tematu 45 min Cele lekcji Uczeń: wskazuje na różnorodność cech morfologicznych ptaków; wyjaśnia pojęcia migracji zwierząt, obszarów lęgowisk, obszarów zimowisk oraz lotu aktywnego; podaje przyczyny wędrówek ptaków; charakteryzuje rodzaje piór i ich znaczenie dla przystosowania ptaków do lotu; wyjaśnia, w jaki sposób ptaki mogą oszczędzać energię podczas lotu. Metody i formy pracy pogadanka; praca z tekstem źródłowym; obserwacja; doświadczenie; praca indywidualna, w parach, w grupach i z klasą. Środki dydaktyczne film Podniebna podróż; zdjęcia w kopertach; karta pracy; zestaw do obserwacji (różne rodzaje piór sterówki lub lotki, lupa, pojemnik z wodą); tekst źródłowy; opcjonalnie zestaw do doświadczenia (herbata w saszetkach, nożyczki, zapałki, talerz); quiz. Powiązanie scenariusza z podstawą programową przedmiotu Biologia II. Różnorodność życia. 7. Różnorodność i jedność świata zwierząt: 12) Ptaki uczeń: a) przedstawia różnorodność środowisk życia i cech morfologicznych ptaków, b) dokonuje obserwacji przedstawicieli ptaków (zdjęcia, filmy, schematy, okazy naturalne w terenie itd.) i przedstawia ich cechy wspólne oraz opisuje przystosowania ptaków do lotu. Przygotowanie do lekcji Lekcja powinna się odbyć po obejrzeniu filmu Podniebna podróż. Uczniowie powinni dysponować podstawową wiedzą na temat ptaków oraz ich budowy. Przed zajęciami nauczyciel drukuje odpowiednie materiały. Przebieg lekcji FAZA WSTĘPNA Nauczyciel dzieli klasę na kilkuosobowe grupy i rozdaje koperty ze zdjęciami ptaków (patrz s. 6 8). Uczniowie porządkują otrzymane ilustracje według dowolnie wybranego kryterium. Po upływie ustalonego czasu każda grupa prezentuje swoją pracę, uzasadniając wybór. Prowadzący może uzupełnić wypowiedzi uczniów, zwracając uwagę na różnorodność ptaków (sposób zdobywania pożywienia, środowisko życia, sposób gniazdowania, wielkość itp.). Przypomina, że wszystkie występujące na ilustracjach ptaki są bohaterami filmu Podniebny lot, i wskazuje, że ich wspólną cechą jest odbywanie długich wędrówek od miejsc lęgowych do miejsc zimowania, po czym podaje temat i cele lekcji. FAZA REALIZACYJNA Nauczyciel prosi uczniów o krótką rozmowę w parach dotyczącą znaczenia słowa migracja. Wybrani (chętni) uczniowie przedstawiają swoje definicje. Prowadzący prezentuje definicję migracji zwierząt za Encyklopedią PWN (wędrówki zwierząt, czynne przemieszczanie się zwierząt/osobników, grup osobników lub całych populacji/na różne odległości), a następnie prosi uczniów, aby zweryfikowali jej zgodność ze swoimi propozycjami. Prowadzący prosi uczniów, aby zastanowili się, dlaczego zwierzęta, w tym ptaki, podejmują się długich wędrówek. Co jest powodem migracji? Propozycje zapisuje na tablicy. 4

Przewidywane odpowiedzi zmiany pór roku dostępność pokarmu zmiany klimatu wpływ człowieka konkurencja międzygatunkowa Nauczyciel prosi uczniów, aby ustalili, które z wymienionych czynników mają największe znaczenie jako powód migracji. Prowadzący rozdaje karty pracy nr 1 (patrz s. 10). Uczniowie w grupach analizują mapę wędrówek ptaków określają główne kierunki wędrówek, starają się wskazać tereny lęgowe i zimowiska. Nauczyciel zauważa, że ptaki mogą pokonywać duże odległości dzięki swojej zdolności do latania. Jednym z elementów przystosowania ptaków do lotu jest ciało pokryte piórami. Prowadzący rozdaje każdej z grup kartę pracy nr 2 (patrz s. 11) oraz zestaw do obserwacji pióra ptaków (sterówki lub lotki), lupę i miseczkę z wodą. Uczniowie przeprowadzają obserwację, uzupełniają kartę pracy oraz prezentują swoje wnioski. Prowadzący przedstawia ilustrację z rodzajami piór (patrz s. 12) i prosi uczniów, aby zastanowili się, jaki rodzaj piór obserwowali, gdzie umiejscowione są dane pióra na ciele ptaka i do czego służą (warto tutaj odnieść się do fragmentów filmu przedstawiających lot sępa 25:45 26:30 oraz ochronę przed deszczem 11:05 11:49). Nauczyciel zauważa, że długi lot jest dla ptaków bardzo męczący. Pyta, w jaki sposób ptaki mogą oszczędzać energię podczas lotu. Uczniowie ustalają odpowiedź w grupach, korzystając z fragmentów filmu (lot aktywny rybołowa 24:35 24:58, szybowanie bielika amerykańskiego 20:16 21:46) oraz tekstu źródłowego (patrz s. 13), następnie prezentują swoje wnioski. Prowadzący wyjaśnia zjawisko szybowania ptaków (aby lepiej zobrazować zjawisko konwekcji, którą przy szybowaniu wykorzystują ptaki, można przeprowadzić proste doświadczenie patrz s. 14). FAZA PODSUMOWUJĄCA Na koniec zajęć nauczyciel proponuje uczniom quiz podsumowujący. Rozdaje każdej grupie pustą kartkę. Po jednej stronie uczniowie piszą TAK, po drugiej NIE. Prowadzący odczytuje pytania dotyczące filmu oraz zajęć (patrz s. 15). Uczniowie podnoszą kartki ze swoją odpowiedzią. Każda poprawna odpowiedź to 1 punkt. Zwycięża grupa, która odpowie poprawnie na najwięcej pytań. Zadanie domowe (do wyboru) 1. Podczas zajęć omówiono zagadnienie pokrycia ciała ptaków piórami. Przygotuj informacje na temat innych cech budowy zewnętrznej i wewnętrznej, które umożliwiają ptakom latanie. 2. Zaprezentuj pięć innych niż w filmie gatunków ptaków wędrownych oraz trasy ich migracji. Autorka scenariusza ANNA ROMAŃSKA nauczycielka przyrody w SP nr 130 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, trener, doradca metodyczny Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego; pasjonatka metod pracy opartych na doświadczaniu i bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem oraz wykorzystania nowych technologii w edukacji przyrodniczej; autorka scenariuszy zajęć publikowanych m.in. na stronach Ministerstwa Środowiska i w magazynie TIK w Edukacji ; współautorka ścieżki Odkrywcy świata w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego #Superkoderzy; związana z grupą SuperBelfrzy RP. 5

ZDJĘCIA DO PRACY W GRUPACH NA TEMAT RÓŻNORODNOŚCI PTAKÓW 6

7

8

9

KARTA PRACY NR 1 Dokonajcie analizy przedstawionych poniżej tras wędrówek czterech gatunków ptaków określcie główne kierunki wędrówek, wskażcie tereny lęgowe i zimowiska. rybitwa rzeczna szpak zwyczajny jaskółka dymówka bocian biały PRZYKŁADOWE TRASY WĘDRÓWEK PTAKÓW 10

KARTA PRACY NR 2 Wykonajcie obserwację makroskopową pióra ptaka za pomocą lupy, a następnie wykonajcie zadania. Zadanie 1 Jakie kolory ma chorągiewka obserwowanego pióra?...... Zadanie 2 Jak długie jest obserwowane pióro?... cm Zadanie 3 Jak umiejscowiona jest stosina względem chorągiewki symetrycznie czy asymetrycznie?... Zadanie 4 Rozdzielcie chorągiewkę. W jaki sposób połączone są ze sobą poszczególne jej promienie? Zadanie 5 Spróbujcie połączyć promienie chorągiewki. W jaki sposób można to zrobić? Zadanie 6 Polejcie pióro wodą. Jak zachowuje się woda w kontakcie z piórem? Zadanie 7 Na podstawie obserwacji i poniższego tekstu spróbujcie ustalić, dlaczego ptaki bardzo dbają o stan swoich piór. Położenie i rola gruczołu kuprowego Gruczoł kuprowy jest położony pod nasadą ogona (kuprem). Wydziela tłustą substancję, która służy ptakom do natłuszczania dziobem piór. Szczególnie silnie jest rozwinięty u ptaków wodnych. Źródło schematu: http://www.epodreczniki.pl/reader/c/177023/v/latest/t/student-canon/m/iakzcbpesa#iakzcbpesa_d5e267 11

RODZAJE PIÓR Źródło schematu: http://www.epodreczniki.pl/reader/c/177023/v/latest/t/student-canon/m/iakzcbpesa#iakzcbpesa_d5e267 12

TEKST ŹRÓDŁOWY Ptaki wykorzystują różne techniki lotu Przy unoszeniu się ptaki stosują lot aktywny, kiedy mocno machają oboma skrzydłami. Nie poruszają przy tym skrzydłami tylko w górę i w dół, najpierw rysują ósemki. Lot trzepoczący jest bardzo męczący. Powstaje w wyniku rytmicznych uderzeń skrzydeł, podczas których ptak wydatkuje wiele energii. Przy tym locie ptak nie tylko utrzymuje się w powietrzu, lecz także przesuwa do przodu. Duże ptaki nie są w stanie dostarczyć tyle tlenu swoim mięśniom, by bez przerwy machać skrzydłami. Zdobywają się na to jedynie przy starcie, lądowaniu oraz w krótkich momentach podczas lotu. Większość czasu korzystają z energii, którą czerpią z prądów powietrznych. Nazywa się to szybowaniem. Źródło schematu: http://www.poznan.lasy.gov.pl/ptasie-podroze-cz.-1 13

DOŚWIADCZENIE: ZJAWISKO KONWEKCJI Potrzebne materiały: herbata w saszetkach; nożyczki; zapałki; talerz. Przebieg doświadczenia: odcinamy górną część saszetki z herbatą i wysypujemy jej zawartość; z bibułki uzyskanej z saszetki formujemy rulon; stawiamy rulon pionowo na talerzu i podpalamy jego górną część; obserwujemy zachowanie rulonu z bibułki. Komentarz: powietrze przy palącym się rulonie nagrzewa się, staje się lżejsze i unosi do góry jak w kominie termicznym; gdy pozostanie już niewielki fragment bibuły, nagrzane powietrze może unieść ją na znaczną wysokość zanim zupełnie ulegnie spaleniu. Inspiracja: https://youtu.be/yvlg0foo23q 14

QUIZ 1. Tworzenie przez ptaki formacji, np. kluczy, jest korzystne, ponieważ wędrowanie w stadzie pozwala na mniejszy wydatek energetyczny. TAK 2. Pióra ptaków, nakładając się na siebie, przeciwdziałają przepuszczaniu wody. TAK 3. Szpaki podczas wędrówki podążają za doświadczonym przywódcą i tworzą formacje zwane kluczami. NIE 4. Podczas lotu aktywnego ptaki nie tylko poruszają skrzydłami góra dół, lecz także zakreślają ósemki. TAK 5. Ptaki podczas lotu orientują się za pomocą położenia słońca oraz wykorzystują pole magnetyczne Ziemi. TAK 6. Głównym czynnikiem warunkującym wędrówki ptaków jest ocieplenie klimatu. NIE 7. Ptaki do swoich obszarów lęgowych wędrują głównie na południe. NIE 8. Lotkę rozpoznamy m.in. po asymetrycznym położeniu stosiny względem chorągiewki. TAK 9. Szybowanie wykorzystują głównie małe ptaki, które łatwiej unoszone są przez prądy powietrza. NIE 10. Sokół wędrowny może podczas lotu pikującego lecieć z prędkością 320 km/h. TAK 15