Na czym polega bioróżnorodność?



Podobne dokumenty
Opis ekosystemu z natury

Czym różni się sosna od sosny?

Podchody o bioróżnorodności

Czym zajmuje się ekologia?

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska

Jak chronić przyrodę?

Edukacja przyrodnicza klas I-III

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Plan metodyczny lekcji

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Czy uczymy, że sarna nie jest żoną jelenia?

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

Scenariusz zajęć terenowych

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Planowanie zajęć terenowych na lekcjach biologii w klasie piątej

REGULAMIN KONKURSU TEMATYCZNEGO Wiedzy o Wielkopolskim Parku Narodowym

Edukacja leśna a założenia nowej podstawy programowej. Zimowa Szkoła Leśna 14 marca 2018 r.

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Wymagania programowe z przyrody. Klasa 4. Dział 1 MY I PRZYRODA. Dział 2 MOJA OKOLICA

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Scenariusz zajęć terenowych

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Scenariusz zajęć nr 1

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

materiały do wykonania gałązki logicznej wycięte elementy, papier typu flipchart lub formatu A1, klej.

Edukacja społeczno- przyrodnicza

Lubię tu być na zielonym!

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli i trenerów. Zbigniew Kaczkowski, Zuzanna Oleksińska

STYCZEŃ 2014 PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA

Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE

ROLA DRAPIEŻNIKÓW W ZACHOWANIU RÓWNO- WAGI PRZYRODNICZEJ NA NASZEJ PLANECIE

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

CZY W PRZYRODZIE JEST MIEJSCE DLA KOMARÓW I MYSZY?

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Klasa III, edukacja społeczna, krąg tematyczny W jesiennych kolorach Temat: Wycieczka do lasu

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

Przedmiot: Edukacja dla bezpieczeństwa. Cele ogólne: Cele operacyjne uczeń: Treści nauczania: Metody pracy: Formy pracy:

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

Nowa podstawa programowa dla przyrody. Blandyna Zajdler kierownik zespołu ekspertów MEN tworzących podstawę programową dla przedmiotu przyroda

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

ROZKŁAD TREŚCI NAUCZANIA W KLASACH 4 6

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Konspekt lekcji biologii (kl. IIc)

Badanie struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanu o cechach antropogenicznych

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 8

Metoda. stacji zadaniowych

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Znaczenie zadrzewień śródpolnych dla ochrony różnorodności biologicznej krajobrazu rolniczego. Krzysztof Kujawa

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

Prezentacja Dlaczego tworzymy plan? Slajd 1. Slajd 2.

Forma Zakres treści Częstotliwość Zasady przeprowadzenia Prace klasowe (1 h lekcyjna)

Rozpoznawanie najpopularniejszych drzew w różnych ekosystemach

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy III a, III b, III c, III d gimnazjum.

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

LaboLAB Biologia - ŻYCIE W EKOSYSTEMACH labb3-promo

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Temat:Określamy stopień zanieczyszczenia powietrza.

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE III. przygotowane teksty czyta płynnie, wyraziście i w pełni rozumie ich treść;

BIOLOGIA EGZAMIN KLASYFIKACYJNY 2015/16. KLASA III Gimnazjum. Imię:... Nazwisko:... Data:...

Księga rekordów obserwowanego ekosystemu

Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V

W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Wakacyjne szlaki krainy geograficzne

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Projekt Ekosystem lasu

Poznajemy tajemnice lasu

SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć nr 6

Transkrypt:

Kto kogo je? Na czym polega bioróżnorodność? Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Plansza 2 poziomy bioróżnorodności Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP uczeń: obserwuje i nazywa typowe organizmy lasu, łąki, pola uprawnego (4.3 PP) przedstawia proste zależności pokarmowe zachodzące między organizmami lądowymi / występujące w środowisku wodnym, posługując się modelem lub schematem (4.6/4.12 PP) Niezbędne umiejętności uczeń: opisuje życie w wybranych ekosystemach: w lesie, ogrodzie, parku, na łące i w zbiornikach wodnych (6.2 PP dla 1 3) Cele lekcji uczeń: definiuje i rozróżnia poziomy bioróżnorodności podaje przykłady ingerencji człowieka w ekosystemy, skutkujące zmniejszaniem bioróżnorodności Kryteria sukcesu (czyli po czym uczeń pozna, że osiągnął cel lekcji): Na podstawie obserwacji zdjęć lub opisów określi poziom bioróżnorodności (wewnątrzgatunkowej, międzygatunkowej, ekosystemowej) Poda 2 3 przykłady działań człowieka zmniejszających bioróżnorodność 1

4. konspekt zajęć do płyty Niezbędne pomoce: karty Wstęp: Przebieg zajęć Uczniowie próbują własnymi słowami zdefiniować słowo różnorodność. Nauczyciel prosi, aby uczniowie opisali na czym polega różnorodność ich klasy, na czym polega różnorodność poruszających się po ulicach samochodów, itp. Nauczyciel informuje, że dalsza część lekcji pozwoli na poznanie możliwości opisywania różnorodności świata żywego, czyli bioróżnorodności. Część zasadnicza: I. Stacje różnorodności Nauczyciel dzieli klasę na 6 zespołów (po 3 5 uczniów) i wydziela w klasie przestrzeń na 3 podwójne stanowiska. Każda para zespołów spędza przy stanowisku 2 3 minuty wykonując zadania dla danego stanowiska. Kartkę ze swoimi odpowiedziami zabierają do kolejnego stanowiska. Po trzech przejściach, każda z grup ma trzy karty z trzech stanowisk różnorodności: wewnątrzgatunkowej, międzygatunkowej, ekosystemowej. Po zakończeniu pracy nauczyciel pisze na tablicy nazwy trzech poziomów bioróżnorodności, a następnie prosi, by do każdej z nich kolejno każda grupa podeszła i przytwierdziła swoją definicję. Uczniowie siadają w ławkach, nauczyciel podsumowuje pracę i notuje z uczniami ostateczne definicje bioróżnorodności. II. Co by było gdyby Nauczyciel prosi, aby uczniowie w parach dokończyli zdania. Gdyby wszystkie drzewa w lesie były jednego gatunku, to zwierzęta w lesie... Gdyby w lasach nie było wilków, to dziki i jelenie Gdyby do polskich stawów zaczęto wpuszczać amerykańskie żółwie, to polskie żółwie Gdyby człowiek zamienił wszystkie łąki na trawniki, to niektóre ptaki Nauczyciel omawia z uczniami wpływ człowieka na bioróżnorodność. 2

Na czym polega bioróżnorodność? Przebieg zajęć Podsumowanie Uczniowie kończą zaczęte przez nauczyciela zdania: Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem/am się, że. Dzięki dzisiejszej lekcji zrozumiałem/am, że. Od dzisiaj będę wiedzieć, że bioróżnorodność oznacza Bioróżnorodność wewnątrzgatunkowa to np.. Bioróżnorodność międzygatunkowa to np.. Bioróżnorodność ekosystemowa to np.. Człowiek zmniejsza bioróżnorodność na przykład 3

4. konspekt zajęć do płyty Stacja: wewnątrzgatunkowej? Przyjrzyj się dwóm obrazkom młodych zwierząt. Jedna z grup jest bardzo różnorodna wewnątrzgatunkowo, a druga niewiele. Wykonaj zadania na swojej karcie pracy. Grupa zwierząt A [Africa Studio / Fotolia] [Andrey Kuzmin / Fotolia] Grupa zwierząt B 4

Na czym polega bioróżnorodność? Karta dla grupy do stacji: wewnątrzgatunkowej? Uzupełnij tabelę zróżnicowania osobników i weź w kółko nazwę gatunku o większej bioróżnorodności wewnątrzgatunkowej, a następnie zaproponuj definicję tego terminu. Nazwa gatunku Cecha Grupa zwierząt A Grupa zwierząt B Czym pokryte ciało? Długość pokrycia ciała Wzór pokrycia ciała Barwa pokrycia ciała Wielkość osobników Inne elementy odróżniające osobniki Różnorodność wewnątrzgatunkowa to: 5

4. konspekt zajęć do płyty Stacja: MIĘDZYgatunkowej? Przyjrzyj się fragmentom trzech rożnych łąk. Są one mniej lub bardziej różnorodne międzygatunkowo. Wykonaj zadania na swojej karcie pracy. A B C [drubig-photo / Fotolia] 6

Na czym polega bioróżnorodność? Karta dla grupy do stacji: MIĘDZYgatunkowej? Uzupełnij tabelę wpisując w każdą z komórek od 1 do 3 plusów, gdzie 3 plusy oznaczają największą różnorodność. Swoją decyzję dla każdego wiersza tabeli uzasadnij. Weź w kółko, tę łąkę która ma największą różnorodność międzygatunkową, a następnie zaproponuj definicję tego terminu. Cecha Łąka A + / ++ / +++ Łąka B + / ++ / +++ Łąka C + / ++ / +++ Uzasadnienie Liczba kształtów kwiatów Liczba kształtów liści Liczba gatunków roślin Liczba gatunków motyli Różnorodność międzygatunkowa to: 7

4. konspekt zajęć do płyty Stacja: ekosystemowej? Folder A Zapraszamy do odwiedzenia naszego miasteczka. Okoliczne lasy są pełne różnych gatunków grzybów, a jeziora różnych gatunków ryb. Wszystkie jeziora słyną ze swojego błękitnego koloru wody, a wszystkie lasy znajdujące się między jeziorami to wieloletnie bory sosnowe. Zapraszamy do krainy zieleni i błękitu! Folder B Zapraszamy do odwiedzenia naszego miasteczka. Okolice są bardzo ciekawe ze względu na różnorodność występujących tu ptaków bagiennych. Wszystkie bagna są nieruszone ręką człowieka od dziesiątków lat, są podmokłe i trudne do przebycia zapraszamy do Polskiej amazonii! Folder C Zapraszamy do odwiedzenia naszego miasteczka. Na wchód od miasteczka leżą porozdzielane łąkami lasy iglaste i liściaste. Na zachód przepływa przez dwa jeziorka wartka rzeka, a na północ znajduje się duże jezioro. Okolice doskonale nadają się do uprawiania kolarstwa górskiego, surfingu i kajakarstwa zapraszamy do krainy aktywności! 8

Na czym polega bioróżnorodność? Karta dla grupy do stacji: ekosystemowej? Uzupełnij tabelę wpisując wymagane informacje i decydując o poziomie różnorodności ekosystemowej opisanych regionów (wpisując w ostatniej kolumnie od 1 do 3 plusów, gdzie 3 plusy oznaczają największą różnorodność). Następnie zaproponuj definicję bioróżnorodności ekosystemowej. Folder Reklamowa nazwa krainy Nazwy wspomnianych ekosystemów Liczba ekosystemów Różnorodność ekosystemowa A B C Różnorodność ekosystemowa to: 9