2. Filozoficzne treści w Rozmowie mistrza Polikarpa ze śmiercią

Podobne dokumenty
Temat pracy semestralnej z języka polskiego klasa I A LO, I B LO semestr I

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Wizerunek śmierci w średniowieczu

2. Tabele w bazach danych

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

1. Każdy ma swojego dusiołka

6 W średniowiecznym mieście

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Jak żyli ludzie 1000 lat temu

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Słynny malarz polski Jan Matejko

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Strach w literaturze Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY

1. Roland rycerz średniowieczny

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Krzyż uczy nas człowieczeństwa

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Plan metodyczny lekcji

WYMAGANIA EDUKACYJNE W ZAKRESIE IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Zaproszeni przez Boga z serii Drogi przymierza

7. Bóg daje ja wybieram

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. W świecie obyczajów i tradycji

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy pierwszej technikum. I STAROŻYTNOŚĆ

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej liceum

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Konspekt lekcji języka polskiego

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Charakterystyka królestwa Protista

Scenariusz zajęć nr 7

HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO KLASA IV

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji języka polskiego. TEMAT: KIM JEST LUDOŻERCA? (T.RÓŻEWICZ List do ludożerców; list otwarty)

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Komputer i urządzenia cyfrowe

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Manifest króla Maciusia Pierwszego. Z dziedmi o prawach dziecka. konspekt zajęd dla dzieci w wieku 4-5lat

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Scenariusz zajęć nr 4

Kryteria oceniania w klasie VI szkoły podstawowej

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Podobny czy inny? Dziedziczyć można też majątek, ale jest coś, czego nie można odziedziczyć po rodzicach.

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

WYMAGANIA Z RELIGII dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Uczeń spełnia wymagania na ocenę dopuszczającą, oraz: - wykazuje w jaki sposób powstała Biblia. - opisuje symbole Ewangelistów w sztuce sakralnej

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Na medal. Spotkanie 14. fundacja. Realizator projektu:

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

Rodzaje zdań złożonych

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: Komiks połączenie tekstu i obrazka

Patyk się żeni reż. Martin Lund

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

Transkrypt:

1.

2. Filozoficzne treści w Rozmowie mistrza Polikarpa ze śmiercią Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna treść Rozmwoy mistrza Polikarpa ze śmiercią, zna znaczenie średniowiecznej filozofii śmierci, zna wizerunek średniowiecznej śmierci. ii. b) Umiejętności potrafi omówić problematykę Rozmoy mistrza Polikarpa ze śmiercią, potrafi wyjaśnić pojęcia danse macabre i memento mori, potrafi omówić filozofię zawartą w Rozmiey mistrza Polikarpa ze śmiercią, zdobywa umiejętności pracy indywidualnej i zespołowej. b. 2. Metoda i forma pracy Pogadanka heurystyczna, praca z tekstem analiza i interpretacja, burza mózgów c. 3. Środki dydaktyczne blok rysunkowy kredki lub inne artykuły służące do malowania d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel podaje uczniom temat lekcji. pyta uczniów czym jest śmierś? Jak widzą śmierć ludzie współcześni? Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela wypowiadają własne opinie. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel pyta uczniów czy zapoznali się z treścią Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią. Nie od odpowiedzi na to pytanie konieczne jest przeczytanie go na głos w klasie. z uczniów odczytuje tekst. 2. Nauczyciel prosi uczniów o omówienie tematyki i budowy omawianego utworu. Uczniowie analizują tematykę dzieła (załącznik 1). 3. Nauczyciel wyjaśnia uczniom znaczenie słów danse macabre. Prosi o wyjaśnienie terminu

memento mori (załącznik 1). 4. Uczniowie mają za zadanie odnaleźć cechy danse macabre i memento mori w utworze. Zauważają, że hasła te są filozofią utworu (załącznik 1). ii. c) Faza podsumowująca 1. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie rysunków, na których przedstawią śmierć zgodnie ze średniowiecznymi wizjami o niej. Uczniowie rysują. Jeśli nie dokończą pracy na zajęciach, nauczyciel prosi o dokończenie prac w domu. 2. Uwagi dla nauczyciela Jeśli jest możliwość można urządzić wystawę z prac uczniów. e. 5. Bibliografia. Michałowska Teresa, Średniowiecze, PWN,Warszawa 1997. Wilkoń Aleksander, Średniomiecze, [w:] Historia literatury polskiej w zarysie, t. 1, PWN, Warszawa 1987 f. 6. Załączniki załącznik 1. a). notatka dla nauczyciela Ten najdłuższy polski wiersz średniowieczny stanowi odbicie wątpliwości, pasji poznawczej i dociekań filozoficznych ludzi tej epoki. Jest traktatem filozoficznym ukształtowanym na prosty dialog między dwoma osobami: człowiekiem wykształconym - Mistrzem Polikarpem a Śmiercią - upersonifikowaną figurą. Z wypowiedzi Śmierci i reakcji Polikarpa na jej wygląd oraz słowa wynika dydaktycznomoralizatorskie przesłanie dla czytelników, zgodne z teocentrycznym pojmowaniem świata i wiarą w życie wieczne. Śmierć w czasach średniowiecza częściej niż współcześnie spotykała ludzi w pełni sił fizycznych, niekiedy całe ich zastępy (spory załatwiano przy pomocy wojen, medycyna nie potrafiła skutecznie walczyć z chorobami zakaźnymi (epidemie, np. dżumy). Można przypuszczać, że w czasach ograniczonej wiedzy przyrodniczej była dla ludzi zjawiskiem niezwykłym, choć częstym. Chęć poznania śmierci nurtowała bohatera dialogu, Mistrza Polikarpa. Zjawiła się mu jako postać (personifikacja, zapis z wielkiej litery), gdy prosił Boga o możliwość jej ujrzenia. Ukazała z całą bezwzględnością swoją moc nad każdym człowiekiem. W prologu autor zwraca się zwyczajowo do Boga z prośbą o wsparcie: Pomoży mi to działo słożyć[...]ku twej fały rozmnożeniu,ku ludzkiemu polepszeniu! Następnie kieruje wezwanie do ludzi, by posłuchali, jak bardzo okrutna jest śmierć, która w odpowiednim czasie Każdego żywota zbawi (pozbawi) i wyjaśnia okoliczności spotkania wielkiego mędrca, Polikarpa, ze Śmiercią. Gdy modlił się o nie do Boga, został sam w kościele i wtedy jego prośba została wysłuchana. Uźrzał człowieka nagiego,przyrodzenia niewieściego,obraza wielmi skaradego,łoktuszą przepasanego.chuda, blada, żółte licełszczy się jako miednica;upadł ci jej koniec nosa,z oczu płynie

krwawa rosa;[...] Opis Śmierci jest zgodny z późnogotyckim wyobrażeniem tego zjawiska, przedstawianego pod postacią kobiety, której wygląd przypominał trupa w stanie rozkładu. Nie można się więc dziwić, że taka zjawa zrobiła na Polikarpie piorunujące wrażenie. Śmierć jest szkaradna, prawie naga, przepasana białą płachtą (łoktuszą), z głową przewiązaną chustą, chuda, blada, o żółtych policzkach, błyszcząca (Łszczy się). Odpadają kawałki jej ciała (koniec nosa; nie było warg u jej gęby), ma krzywe usta jak ludożercy (samojedz). Przerażające jest też zachowanie Śmierci: Pozierając skrżyta zęby;miece oczy zawracając,groźną kosę w ręku mając;[...]groźno siecze przez lutości. Zgrzytanie zębami, przewracanie oczyma i wywijanie kosą sprawiły, że uczony mędrzec bardzo się przeraził - Padł na ziemię, eże sieknął, następnie poprosił Śmierć, by nieco odeszła, bo bardzo się jej boi. Śmierć, uspokoiwszy Mistrza, odpowiada na pytanie, dlaczego pozbawia ludzi życia i czy można ją przekupić. Okazuje się, że nie ma przed nią ucieczki, równo traktuje wszystkich bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, wykształcenie, stan posiadania i dla przykładu wymienia tych, których zagarnia swoją kosą: doktory, mistrze, wszystko ludzkie plemię, mądre i też wiły (błaznów), chorego i zdrowego, stary, młody, ubodzy i bogaci, wojewody i czestniki (cześników, kasztelanów), miłostniki (kochanków), książęta albo grabie (hrabiów), krola, cesarza, filozofy i gwiazdarze (astrologów), rzemieślniki, oracze, zdradźce i lifniki (zdrajców i lichwiarzy), karczmarze, duchownego i świeckiego, kanonicy i proboszcze, plebani, dobre kupce, rostocharze (handlarzy koni), panie i tłuste niewiasty. Śmierć wymienia również niektóre znane osoby, np. Annasza, Kaifasza oraz Judasza. Wspomina również o Jezusie, który jako jedyny zwyciężył jej moc, zmartwychwstając. Śmierć jest bardzo groźna, bezwzględna, ale w gruncie rzeczy sprawiedliwa, rzetelna, pracowita i nieprzekupna. Jest też dowcipna, posługuje się w swojej wypowiedzi ironią i ocenia niektórych ludzi ze skłonnością do satyrycznego ujęcia: Karczmarze [co] źle piwa dają,[...]będę lać im w gardo smolę.[...]i plebani z miąższą szyją,jiżto barzo piwo piją,i podgardłki napirsiach wieszają. Pokpiwa sobie również z przerażonego Polikarpa i jego naiwnej nadziei, że można ją ułagodzić np. kołaczem. Śerć ma poczucie satysfakcji z koszenia ludzi, ale szczególnie się cieszy, gdy zabiera grzeszników. W dalszej części tekstu14 wyraża podziw dla heroizmu panien, męczennic podczas zadawania im bólu. Z tonu jej wypowiedzi można wnioskować, że takie zachowanie i dochowanie czystości (o to pytał Polikarp) jest miłe Bogu. Zrekonstruowany przez Jana Łosia fragment dialogu15 zawiera dydaktyczną przemowę Śmierci zakończoną przestrogą, że grzeszników czekają piekielne męki, następnie zwraca się ona wprost do rozmówcy: Śluz Bogu we dnie i w nocy,ujdziesz mąk przy tej pomocy. Zapowiada, że znowu do niego przyjdzie i wtedy już na pewno pozbawi go życia. Ostatnia kwestia Polikarpa, przerażonego bliskością Śmierci brzmi: Już nam wszytkim ludziom gorze,śmirć nas wlecze jako morze.straciłem wsze swoje lata,bom telko używał świata. W Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią ujawnia się średniowieczne zawołanie: Memento mori! (pamiętaj o śmierci, pamiętaj, że umrzesz). Ta myśl skłaniała do stałej troski o styl życia i stan duszy. Przesłanie utworu ma jednak aspekt optymistyczny: dobrze żyjący (tzn. według Bożych przykazań) niczego nie stracą, czeka ich wieczne szczęście, zaś grzesznicy powinni się lękać, ponieważ przed nimi

są piekielne męki. Przedstawiona tu Śmierć wygląda jak rozkładający się trup, ale jest bardzo żywotna, pełna wigoru, aktywna w swojej działalności. Zachowuje się tak jak w nieco późniejszych wyobrażeniach, znanych z drzeworytów Hansa Holbeina Młodszego (ok. 1497/1498-1543). Na nich widnieje Śmierć ukazana jako szkielet, która zamaszystym gestem, w tanecznym obrocie, zatacza kosą krąg i zagarnia nią ludzi - reprezentantów różnych stanów, osoby w różnym wieku, różnej płci. Sposób ujęcia zagadnienia przez autora Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią jest w istocie podobny - okrutna bohaterka wymienia niemal jednym tchem, kim są jej ofiary, poza, tym sama mówi o tańcu: Toć me nawięcsze wiesiele,gdy mam morzyć żywych wiele:gdy się jimę z kosą plęsać,chcę jich tysiąc pokęsać. Liczba osób, biorących udział w Tańcu śmierci (czy to w widowiskach, czy to w ikonografii i sztuce plastycznej), wynosiła pierwotnie 24. Reprezentowały one wszystkie stany, godności i zawody, a uszeregowane były według obowiązującej hierarchii społecznej, od papieża poczynając, na żebraku i dziecku kończąc; później liczba osób znacznie wzrosła. Oto najczęściej powtarzające się typy i ich porządek: papież, cesarz, cesarzowa, kardynał, król, biskup, książę, opat, rycerz, mnich, burmistrz, kanonik, szlachcic, lekarz, lichwiarz, kapelan, wójt, zakrystian, kupiec, pustelnik, chłop, młodzieniec, dziewica, dziecko.16 Relacja Śmierci w Rozmowie jest przecież bardzo podobna. Jest to więc utwór, w którym autor zarejestrował przejście od pojmowania Śmierci jako rozkładającego się trupa do tryskającego energią szkieletu, który jest charakterystyczny dla dzieł z motywem Tańca Śmierci (Danse Macabre) - elementy takiego wyobrażenia (mowa o pląsaniu, rejestr osób) możemy odnaleźć w tym tekście. Śmierć to postać groźna, straszna, odrażająca, ale i śmieszna, zabawna, dowcipna. Jej cechy pozwalają ją widzieć jako groteskową. Jako zabawne czytelnik odbiera też zachowanie Polikarpa, który - choć uczony i poważny - w konfrontacji ze Śmiercią staje się tchórzem, drży, chciałby uciekać. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak