Do jakich węglowodorów zaliczymy benzen?

Podobne dokumenty
Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Poznajemy disacharydy

Temat : Budowa, właściwości i zastosowanie acetylenu jako przedstawiciela alkinów.

KONSPEKT LEKCJI Z CHEMII KLASA II. opracowała Aldona Pawłowska I ANALIZA MATERIAŁU NAUCZANIA II CELE NAUCZANIA III WYMAGANIA PROGRAMOWE IV TOK LEKCJI

Karty pracy dla uczniów, plansze ze wzorami kwasów, sprzęt i odczynniki niezbędne do wykonania doświadczeń.

Węglowodory powtórzenie wiadomości

Świat roztworów lekcja powtórzeniowa

1. 2. Alkohole i fenole powtórzenie wiadomości

Polisacharydy skrobia i celuloza

Test sprawdzający, wielostopniowy z chemii: Węglowodory

WĘGLOWODORY POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI

odbarwia wodę bromową

Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

Węglowodory poziom podstawowy

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

ACETON NAJBARDZIEJ ZNANY KETON WSTĘP:

Scenariusz lekcji pokazowej z chemii

Glicyna przedstawiciel aminokwasów

Estry. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

1. Umiejętności uczniów wyrażone celami operacyjnymi Po zakończonej lekcji uczeń powinien :

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

TEMAT: Estry pachnąca chemia

Plan dydaktyczny z chemii klasa: 2TRA 1 godzina tygodniowo- zakres podstawowy. Dział Zakres treści

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

SCENARIUSZ LEKCJI prowadzonej pod kątem hospitacji diagnozującej w klasie pierwszej gimnazjum

Izomeria cukrów prostych

WYMAGANIA EDUKACYJNE w klasie III

- odróżnia wyższe kwasy karboksylowe od niższych, - zauważa wyższe kwasy karboksylowe w swoim otoczeniu i docenia ich znaczenie,

Związki koordynacyjne

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który: Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który: Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

Czynniki wpływające na szybkość reakcji

Małgorzata Karkoszka SCENARIUSZ LEKCJI W LICEUM. Właściwości chemiczne kwasów karboksylowych.

PRZYKŁADOWE ZADANIA WĘGLOWODORY

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych CHEMIA klasa III Oceny śródroczne:

WYMAGANIA EDUKACYJNE na poszczególne oceny śródroczne i roczne. Z CHEMII W KLASIE III gimnazjum

Burza mózgów, asocjogram, eksperyment, pogadanka, dyskusja, praca z całym zespołem, praca w grupach różnym frontem, praca indywidualna.

Scenariusz lekcji pokazowej z chemii

Szanowne koleżanki i koledzy nauczyciele chemii!

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

Wymagania edukacyjne. niezbędne do uzyskania poszczególnych. śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych. z chemii

EGZAMIN SPRAWDZAJĄCY Z CHEMII - WĘGLOWODORY DLA UCZNIÓW KLASY III

Scenariusz lekcji dla klasy II technikum i liceum

Zadanie 1. Wskaż grupę związków chemicznych, do której należy węglowodór o gęstości 2,5 normalne). C. alkiny D. areny

Konspekt lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat: Węglowodory i pochodne węglowodorów powtórzenie wiadomości.

Wskaż grupy reakcji, do których można zaliczyć proces opisany w informacji wstępnej. A. I i III B. I i IV C. II i III D. II i IV

Beata Mendak fakultety z chemii II tura PYTANIA Z KLASY PIERWSZEJ

Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW.

Test kompetencji z chemii do liceum. Grupa A.

CHEMIA klasa 3 Wymagania programowe na poszczególne oceny do Programu nauczania chemii w gimnazjum. Chemia Nowej Ery.

Zakres materiału do sprawdzianu - alkeny, alkiny i areny + przykładowe zadania

Wymagania na poszczególne oceny z chemii w klasie III VII. Węgiel i jego związki z wodorem

Różnorodny świat izomerów powtórzenie wiadomości przed maturą

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2014/2015

Zaznacz odpowiedê, w której do ka dej substancji przyporzàdkowano êródło jej pochodzenia. F. potrójne H. odbarwiajà jà

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z chemii dla klasy II gimnazjum oparte na programie nauczania Chemia Nowa Era

Scenariusz lekcji chemii w klasie II k gimnazjum

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

WĘGLOWODORY. Uczeń: Przykłady wymagań nadobowiązkowych Uczeń:

Dział: Węglowodory - Zadania powtórzeniowe

1. Właściwości białek

Węgiel i jego związki z wodorem

TEMAT: Podsumowanie wiadomości z działu Atomy i cząsteczki.

WYMAGANIA PROGRAMOWE Z CHEMII DLA KLASY II. Ocena Semestr I Semestr II

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

DZIAŁ: Woda i roztwory wodne

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów 6 marca 2015 r. zawody III stopnia (wojewódzkie)

WYMAGANIA EDUKACYJNE z chemii dla klasy trzeciej

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

CHEMIA 10 WĘGLOWODORY I ICH FLUOROWCOPOCHODNE. ALKOHOLE I FENOLE. IZOMERIA. POLIMERYZACJA.

KONKURS CHEMICZNY KLAS TRZECICH GIMNAZJALNYCH

Węglowodory aromatyczne (areny) to płaskie cykliczne związki węgla i wodoru. Areny. skondensowane liniowo. skondensowane kątowo

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z chemii dla klasy VIII

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Wymagania edukacyjne z chemii dla klasy 3b. Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Żarnowcu. na rok szkolny 2015/2016

I. Węgiel i jego związki z wodorem

X / \ Y Y Y Z / \ W W ... imię i nazwisko,nazwa szkoły, miasto

Przedmiotowy system oceniania dla uczniów z obowiązkiem dostosowania wymagań z chemii kl. III

LABORATORIUM PRZYRODNICZE

KONSPEKT LEKCJI. METODY DYDAKTYCZNE: - słowna pogadanka naprowadzająca; - praktyczna ćwiczenia uczniowskie, praca w grupach;

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Wymaganie edukacyjne z chemii z uwzględnieniem działów programowych

EGZAMIN MATURALNY Z CHEMII

ODPOWIEDZI I SCHEMAT PUNKTOWANIA POZIOM ROZSZERZONY

III Powiatowy Konkurs Chemiczny. organizowany pod patronatem Starosty Sokołowskiego. 18 maja 2012, godz REGULAMIN

Plan wynikowy z chemii do klasy III gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018. Liczba godzin tygodniowo: 1.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe dynamiczne struktury danych (stos, kolejka, lista, graf, drzewo); opisać sposób dostępu do danych w kolejce;

Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat lekcji: Białka skład pierwiastkowy, budowa, właściwości i reakcje charakterystyczne

Umiejętności ponadpodstawowe Ocena bardzo dobra. Temat. Ocena celująca. Ocena dobra. Ocena dopuszczająca. Ocena dostateczna KWASY

Nazwy pierwiastków: ...

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2010/2011

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Zadanie 1. (3 pkt) a) Dokończ poniższe równanie reakcji (stosunek molowy substratów wynosi 1:1).

Program nauczania CHEMIA KLASA 8

Transkrypt:

Do jakich węglowodorów zaliczymy benzen? 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń zna: pojęcia: węglowodór aromatyczny, sekstet elektronowy, wiązanie zdelokalizowane, reakcja nitrowania, mieszanina nitrująca, podstawowe właściwości węglowodorów aromatycznych, wzór, właściwości fizyczne i zastosowanie benzenu. b) Umiejętności Uczeń potrafi: omówić budowę cząsteczki benzenu, wyjaśnić pojęcie aromatyczności na przykładzie benzenu, opisać właściwości chemiczne benzenu za pomocą odpowiednich równań reakcji, podać warunki, w jakich benzen ulega reakcji substytucji i addycji, zaprojektować doświadczenie pozwalające odróżnić węglowodór aromatyczny od alifatycznego. 2. Metoda i forma pracy Pogadanka, burza mózgów, ilustracyjna pokaz filmu, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne Karty do dobieranki, magnesy, karty pracy dla uczniów, telewizor, video, film:- A. Burewicz: Właściwości benzenu [w]: Otrzymywanie oraz właściwości pierwiastków i związków chemicznych. Doświadczenia chemiczne. Część III, Studio Filmów Edukacyjnych NAUKA, Warszawa 1995. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza 1. Powtórzenie wiadomości o cechach charakterystycznych i budowie węglowodorów nasyconych i nienasyconych wybranie przez uczniów pracujących w grupach zdań prawdziwych dotyczących węglowodorów nasyconych (dwie grupy) i węglowodorów nienasyconych (dwie grupy). Zdania te zawarte są w kartach pracy dla grup (załącznik 1). 2. Umieszczenie kart ze zdaniami prawdziwymi na tablicy pod odpowiednimi nazwami: węglowodory nasycone, węglowodory nienasycone. 3. Określenie budowy i właściwości charakterystycznych dla węglowodorów nasyconych i węglowodorów nienasyconych.

b) Faza realizacyjna 1. Podanie tematu lekcji i wzoru sumarycznego benzenu. 2. Próba odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie lekcji na podstawie poznanego wzoru benzenu. 3. Rozdanie kart pracy (załącznik 2), których wypełnienie jest zadaniem uczniów podczas projekcji filmu (film można odtworzyć dwukrotnie, tak aby uczniowie mogli dokładnie uzupełnić otrzymane karty pracy). c) Faza podsumowująca 1. Omówienie wypełnionych kart pracy, 2. Weryfikacja hipotez postawionych przez uczniów na początku lekcji wspólne uzupełnienie karty pracy (załącznik 3). 5. Bibliografia 3. Litwin M., Styka Wlazło Sz, Szymońska J., Chemia organiczna. Kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2005. 4. A. Burewicz: Właściwości benzenu [w]: Otrzymywanie oraz właściwości pierwiastków i związków chemicznych. Doświadczenia chemiczne. Część III, Studio Filmów Edukacyjnych NAUKA, Warszawa 1995. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1 KARTY PRACY DLA GRUP KARTA PRACY DLA GRUPY 1 Wybierzcie zdania prawdziwe, opisujące WĘGLOWODORY NASYCONE NAJPROSTSZYM PRZEDSTAWICIELEM JEST METAN O WZORZE SUMARYCZNYM CH 4 PRZEDSTAWICIELEM MOŻE BYĆ ETEN ( ETYLEN) O WZORZE C 2 H 4 I ETYN ( ACETYLEN) O WZORZE C 2 H 2 REAKCJĄ CHARAKTERYSTYCZNĄ JEST REAKCJA ADDYCJI ( PRZYŁĄCZENIA) np. H 2 C=CH 2 + Br 2 CH 2 - CH 2 Br Br

REAKCJĄ CHARAKTERYSTYCZNĄ JEST REAKCJA SUBSTYTUCJI zachodząca pod wpływem światła ( PODSTAWIENIA) np: H 3 C-CH 3 + Br 2 CH 2 - CH 3 + HBr Br ULEGAJĄ REAKCJI POLIMERYZACJI np: n CH 2 =CH 2 [-CH 2 -CH 2 -] n ETYLEN POLIETYLEN KARTA PRACY DLA GRUPY 2 Wybierzcie zdania prawdziwe, opisujące WĘGLOWODORY NIENASYCONE NAJPROSTSZYM PRZEDSTAWICIELEM JEST METAN O WZORZE SUMARYCZNYM CH 4 PRZEDSTAWICIELEM MOŻE BYĆ ETEN (ETYLEN) O WZORZE C 2 H 4 I ETYN (ACETYLEN) O WZORZE C 2 H 2 REAKCJĄ CHARAKTERYSTYCZNĄ JEST REAKCJA ADDYCJI (PRZYŁĄCZENIA) np. H 2 C=CH 2 + Br 2 CH 2 - CH 2 Br Br REAKCJĄ CHARAKTERYSTYCZNĄ JEST REAKCJA SUBSTYTUCJI zachodząca pod wpływem światła ( PODSTAWIENIA) np: H 3 C-CH 3 + Br 2 CH 2 - CH 3 + HBr Br ULEGAJĄ REAKCJI POLIMERYZACJI np: n CH 2 =CH 2 [-CH 2 -CH 2 -] n ETYLEN POLIETYLEN KARTA PRACY DLA GRUPY 3 Wybierzcie zdania prawdziwe, opisujące WĘGLOWODORY NASYCONE

ZAWIERAJĄ WYŁĄCZNIE WIĄZANIA POJEDYŃCZE MIĘDZY ATOMAMI WĘGLA - C C ZAWIERAJĄ WIĄZANIE PODWÓJNE LUB POTRÓJNE MIĘDZY ATOMAMI WĘGLA C =C lub C C SĄ AKTYWNE CHEMICZNIE ( ODBARWIAJĄ ROZTWÓR KMnO 4 i Br 2 ( aq ) ) SĄ BIERNE CHEMICZNIE NIE ODBARWIAJĄ ROZTWÓRU KMnO 4 i Br 2 ( aq ) TWORZĄ SZEREGI HOMOLOGICZNE O WZORACH OGÓLNYCH C n H 2n lub C n H 2n-2 TWORZĄ SZEREG HOMOLOGICZNY O WZORZE OGÓLNYM C n H 2n+2 KARTA PRACY DLA GRUPY 4 Wybierzcie zdania prawdziwe, opisujące WĘGLOWODORY NIENASYCONE ZAWIERAJĄ WYŁĄCZNIE WIĄZANIA POJEDYŃCZE MIĘDZY ATOMAMI WĘGLA - C C ZAWIERAJĄ WIĄZANIE PODWÓJNE LUB POTRÓJNE MIĘDZY ATOMAMI WĘGLA C =C lub C C SĄ AKTYWNE CHEMICZNIE (ODBARWIAJĄ ROZTWÓR KMnO 4 i Br 2 ( aq ) ) SĄ BIERNE CHEMICZNIE NIE ODBARWIAJĄ ROZTWÓRU KMnO 4 i Br 2 ( aq ) TWORZĄ SZEREGI HOMOLOGICZNE O WZORACH OGÓLNYCH C n H 2n lub C n H 2n-2 TWORZĄ SZEREG HOMOLOGICZNY O WZORZE OGÓLNYM C n H 2n+2

Załącznik 2 Podczas projekcji filmu uzupełnij kartę pracy: BUDOWA I WŁAŚCIWOŚCI BENZENU WZÓR SUMARYCZNY C 6 H 6 WZÓR STRUKTURALNY WZÓR UPROSZCZONY WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE WŁAŚCIWOŚCI CHEMICZNE Reakcje spalania Spalanie całkowite: Półspalanie: Spalanie niecałkowite:

Reakcje addycji Reakcje substytucji Reakcje charakterystyczne NITROWANIA: SULFONOWANIA:

Załącznik 3 JAKI CHARAKTER CHEMICZNY MA BENZEN? Benzenu nie możemy zaliczyć do węglowodorów nasyconych, ponieważ: Benzenu nie możemy zaliczyć do węglowodorów nienasyconych, ponieważ: Benzen zaliczamy do arenów (węglowodorów aromatycznych), ponieważ: b) Zadanie domowe Ułóż równania reakcji przedstawionych za pomocą schematu, podaj nazwy związków organicznych CaC 2 C 2 H 2 C 6 H 6 C 6 H 5 Cl 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Zamiast projekcji filmu można przeprowadzić doświadczenia, obrazujące właściwości benzenu. Jednak ze względu na toksyczne właściwości związku obejrzenie filmu wydaje się bardziej uzasadnione.