2. Małą i wielką literą pisane, czyli zasady nazewnictwa w języku polskim

Podobne dokumenty
Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Poznajemy rodzaje podmiotu

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Regulamin I Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas VII szkół podstawowych województwa pomorskiego rok szkolny 2018/19

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Słynny malarz polski Jan Matejko

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Rodzaje zdań złożonych

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

Moja wakacyjna przygoda

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Sprawdzian wiadomościiumiejętności w zakresie kształcenia językowego ( I semestr ) dla kl. IV szkoły podstawowej.

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz zajęć w klasie III

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Strona czynna i strona bierna czasownika

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Metody prezentacji informacji

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Regulamin szkolnego konkursu ortograficznego Mistrz ortografii. dla klas II VI w Szkole Podstawowej w Lusówku

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Powyższe kryteria dotyczą wszystkich prac z literatury, w tym również prac klasowych.

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 5. im. Marii Konopnickiej w Ełku zgodny z nową podstawą programową

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

b. Ziemia w Układzie Słonecznym sprawdzian wiadomości

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Mapa Unii Europejskiej

Orzeczenie i jego określenia

Kryteria oceniania z języka angielskiego dla klas II-III

Czasownik bez tajemnic

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU JĘZYK POLSKI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO KL.VI

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY VIII WARSZAWSKIE SPOTKANIA Z ORTOGRAFIĄ

PSO i WYMAGANIA EDUKACYJNE NA OCENĘ KLASA: II

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

PSO i WYMAGANIA EDUKACYJNE NA OCENĘ

KRYTERIA OCENY PRAC DOMOWYCH I KLASOWYCH - samodzielność, zgodność z tematem oraz oryginalność ujęcia tematu i estetyka

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego klas IV - VI

1. W świecie obyczajów i tradycji

Rozwój osadnictwa na świecie

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

1. Obywatel w urzędzie gminy

Ewaluacja ŚRÓDLEKCYJNE PYTANIA KONTROLNE

Kryteria oceniania ogólne klasa I, II, III gimnazjum język angielski

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W KRZYWINIU

1. W klasach 1-3 przyjmuje się następujące formy oceny bieżącej:

Konspekt lekcji dla klasy VI

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Rz piszemy, gdy w. np.: bramkarz, pisarz, harcerz, rycerz, ciśnieniomierz, Sandomierz, burmistrz, zegarmistrz. wyrazach wymienia się na r, np.

Temat: Pole równoległoboku.

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Kryteria oceniania osiągnięć uczniów w zakresie przedmiotu języka rosyjskiego w klasie I szkoły

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE - JĘZYK ANGIELSKI KLASA III

WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS IV VIII

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Powyższe kryteria dotyczą wszystkich prac z literatury, w tym również prac klasowych.

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

III szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć nr 3

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH I- III

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Transkrypt:

1. 2. Małą i wielką literą pisane, czyli zasady nazewnictwa w języku polskim a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń zna zasady stosowania małej i wielkiej litery w zdaniu oraz w wyrazach. ii. b) Umiejętności Uczeń potrafi zastosować wiedzę związaną z poprawnym zapisem wielkich i małych liter w wyrazach. b. 2. Metoda i forma pracy Praca indywidualna, praca z całą klasą, ćwiczenia. c. 3. Środki dydaktyczne Karty pracy z ćwiczeniami d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel podaje temat lekcji, który dzieci zapisują w zeszytach. Następnie nawiązuje do tematu lekcji i zadaje pytanie: Od jakiej litery zawsze zaczynamy pisać zdanie? ii. b) Faza realizacyjna Nauczyciel podaje dzieciom zasady pisowni wielkiej litery razem z przykładami, które dzieci zapisują w zeszytach. Uczniowie mogą też przy kolejnych zasadach podawać swoje przykłady na prośbę nauczyciela (załącznik 1). Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy z tekstem, który należy uzupełnić samodzielnie (załącznik 2). Następnie nauczyciel zbiera od dzieci podpisane imieniem i nazwiskiem wypełnione karty pracy i rozdaje je jeszcze raz przypadkowym uczniom. Następnie nauczyciel prosi dzieci, by wzięły do ręki kolorowy długopis i poprawiły prace swoich kolegów lub koleżanek. Nauczyciel zaczyna czytać poprawne odpowiedzi, a uczniowie sprawdzają i ewentualnie poprawiają tekst. Osoba, która skończyła, podpisuje się na karcie pracy swoim nazwiskiem używając tego samego koloru, który zastosowała przy poprawianiu zdań. Poprawione teksty wracają do właścicieli. iii. c) Faza podsumowująca Nauczyciel mówi dzieciom, że wypełnione przez nie karty pracy są dla nich wiadomością, czego już się nauczyły o pisowni wielkiej i małej litery, a co jeszcze pozostaje do nauczenia się i ćwiczenia.

e. 5. Bibliografia B. Gierymska, K. Gierymski, Ortografia na bardzo dobry, Agencja Wydawnicza Gram, Warszawa 1994. załącznik 1. f. 6. Załączniki i. a) Treść lekcji do zapisania na tablicy i w zeszytach Zasady pisowni wielkiej i małej litery (do zapisania na środku strony). Wielką literą piszemy: imiona i nazwiska ludzi Basia, Adam, Wojtek, Kowalski, Staś Tarnowski (dzieci mogą wpisać własne imiona i nazwiska, same podają na lekcji przykłady dla całej klasy) imiona własne zwierząt Pikuś, Azor przydomki, pseudonimy, przezwiska ludzi Bolesław Chrobry, Hubal, Chudy imiona własne postaci z mitologii Zeus, Gaja, Afrodyta nazwy dynastii Jagiellonowie nazwy świąt Nowy Rok, Boże Narodzenie nazwy gwiazd i planet Jowisz, Słońce, Księżyc, Ziemia Zapamiętaj! Ziemia to planeta, na której mieszkają ludzie. ale: Ania przekopała całą ziemię w ogródku. nazwy kontynentów, państw i ich mieszkańców

Afryka, Polska, Afrykanin, Kanadyjczyk nazwy regionów, krain historycznych i ich mieszkańców Pomorze, Śląsk, Wielkopolanin nazwy regionów, które stanowią całość geograficzno kulturalną Północ, Dziki Zachód nazwy osiedli, dzielnic wsi i miast Londyn, Kraków, Mokotów, Halemba nazwy mórz i oceanów, gór i rzek, pustyń, wysp, półwyspów, kanałów (nazwy geograficzne) Wisła, Atlantyk, Gopło, Góra Kościuszki, Jezioro Otmuchowskie nazwy przedstawicieli ras i plemion Murzyn, Indianin nazwy ulic, parków i zabytków Łazienki, Wawel, Plac Kościuszki nazwy urzędów, instytucji, szkół Ministerstwo Finansów, Uniwersytet Śląski, Urząd Stanu Cywilnego w Katowicach tytuły książek Antek, Słownik języka polskiego tytuły gazet (oprócz spójników) Kobieta i Styl zwroty grzecznościowe w listach i pismach urzędowych Drogi Panie, Kochana Mamo Małą literą piszemy: przymiotniki utworzone od nazw kontynentów, państw, narodów, plemion, miast, wsi

azjatycki, polski, śląski, europejski nazwy mieszkańców miast, dzielnic, wsi londyńczyk, gdańszczanin nazwy dni tygodnia, miesięcy, zwyczajów i obrzędów wtorek, kwartał, grudzień, ślub nazwy wydarzeń historycznych wojna trzynastoletnia Jeśli jednak wydarzenia mają szczególne znaczenie w dziejach danego narodu, to można je pisać wielką literą, np. Powstanie Listopadowe. nazwy godności, tytułów naukowych i zawodowych, członków wyznań religijnych profesor, katolik, prezydent nazwy stron świata wschód, południe nazwy epok i okresów średniowiecze, antyk województwa województwo śląskie, małopolskie Załącznik 2. ii. b) Karta pracy ucznia Uzupełnij wyrazy w zdaniach używając małej lub wielkiej litery: Mama poprosiła....artka, żeby kupił azetę yborczą. Mieszkaniec...oznania to..oznaniak. Chciałabym zwiedzić całą uropę. Chodzę do piątej klasy.zkoły..odstawowej. Ania chodzi do zkoły.odstawowej nr 15 w Gdańsku. uropejczyk to mieszkaniec..uropy. Tato Kamila jest...rofesorem..niwersytetu. agielońskiego.

iii. c) Zadanie domowe Jeszcze raz dokładnie przeczytać w domu całą lekcję razem z podanymi przykładami ( może to być polecenie ustne nauczyciela lub do zapisania przez uczniów w zeszycie). 45 minut g. 7. Czas trwania lekcji brak h. 8. Uwagi do scenariusza