OSTATNIE DNI GRUDNIA 1918 W POZNANIU - POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919

Podobne dokumenty
TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/ LEKCJA Z OBRAZEM CELE LEKCJI

Józef Piłsudski i niepodległa Polska

Opis wystawy W 90-tą rocznicę Powstania Wielkopolskiego Grupa Leszno

Rozdział 13. Europa Świętego Przymierza

Rozdział 28. Wybuch wielkiej wojny

3 Powstanie listopadowe

Polityka rządów zaborczych i postawy społeczeństwa polskiego po klęsce powstania styczniowego

*12 Polska między wojnami

Lekcja przeznaczona dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. rozumieć pojęcia: Szare Szeregi, zawiszacy, Harcerska Poczta Polowa;

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. V VI SP i I III G TEMAT: NASZA SZKOŁA ZASŁUGUJE NA PATRONA.

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu historia klasa VII

3 Powstanie listopadowe

Scenariusz warsztatów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

8 W przemysłowym mieście

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Konstytucja 3 maja. Nauczyciel uczący: mgr Joanna Marczak-Burzyńska

6 W średniowiecznym mieście

Konspekt lekcji Temat: Od państwa renesansowego do absolutyzmu

Gdzie brat twój Abel? Zbrodnia wołyńska. Wprowadzenie. Film

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

NASZA PAMIĘĆ WCIĄŻ JEST ŻYWA! POWSTANIE WIELKOPOLSKIE r.

TRZY KONSPEKTY LEKCJI Z HISTORII REGIONALNEJ DLA KLASY PIERWSZEJ GIMNAZJUM.

MULTIMEDIA ZAŁOŻENIA EFEKT MULTIMEDIÓW MODERNIZACJA EKSPOZYCJI STAŁEJ MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Społeczeństwo polskie w dwudziestoleciu międzywojennym

Uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

NOWE Muzeum Powstania Wielkopolskiego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

HISTORIA KLASA III GIMNAZJUM SZKOŁY BENEDYKTA

Kształtowanie się granicy zachodniej i południowej

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji historii

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

PROJEKT EDUKACYJNY ŚLADAMI POWSTANIA WIELKPOLSKIEGO. Opracowała : Anna Bielawska

KONKURS " WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY"

KONSPEKT LEKCJI Temat: Warsztat informacyjny biblioteki szkolnej i mo liwo ci jego wykorzystania na zaj ciach przedmiotowych realizacja cie

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

PROGRAM Leszno-moja mała ojczyzna

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Rozwój osadnictwa na świecie

Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Niepodległa polska 100 lat

Przedmiot: Edukacja dla bezpieczeństwa. Cele ogólne: Cele operacyjne uczeń: Treści nauczania: Metody pracy: Formy pracy:

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Zadanie 1. Zapoznaj się z treścią współczesnego hymnu polskiego, a następnie wykonaj polecenie. Mazurek Dąbrowskiego Jeszcze Polska nie zginęła,

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Rozdział 3. Wielka wojna z Krzyżakami

KONSPEKT LEKCJI. PRZEDMIOT NAUCZANIA: RACHUNKOWOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW KLASA: IV Technikum Ekonomiczne CZAS: 2 GODZINY LEKCYJNE

KOMENDANT NACZELNIK MARSZAŁEK

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

PÓKI POLSKA ŻYJE W NAS, PÓTY NIE ZGINIE

Życie codzienne powstańczej Warszawy na podstawie filmu Miasto 44 Jana Komasy oraz relacji świadków Opracował: Adam Rębacz

ZAKŁADANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W KLASIE VII

Skwer przed kinem Muranów - startujemy

1. Co oznacza słowo niby? Uczniowie sprawdzają znaczenie tego słowa w słowniku języka polskiego.

HISTORIA klasa VII - wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

Piosenka zapisana historią

Kształtowanie się granic Polski po I wojnie światowej

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

1. Każdy ma swojego dusiołka

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Księgarnia PWN: Wojciech Witkowski - Historia administracji w Polsce

Konspekt do lekcji historii w klasie IV w szkole podstawowej Temat: W rycerskim świecie. Cele lekcji: OGÓLNE Ukazanie uczniom: - ideału rycerza

HISTORIA ADMINISTRACJI W POLSCE Autor: Wojciech Witkowski

Ekspozycje w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich (ogrodzenie od Alei Ujazdowskich) dostępne będą do 30 września 2018 roku. ***

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2 Unia Polski z Litwą

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

GRUPA A. a) odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. do wybuchu powstania warszawskiego.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Bajkowo o rozbiorach Rzeczypospolitej

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Zostań młodym ekologiem

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

O tym jak wypadła pierwsza podróż świętego Pawła

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Joanna Wójcikiewicz, nauczycielka języka polskiego i historii

Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

14 Wybuch II wojny światowej

1. Polskie miesiące. Wystąpienia przeciw władzy w okresie PRL projekt edukacyjny

SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII DLA UCZNIÓW SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

PODSTAWA PROGRAMOWA (zakres podstawowy)

Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Luboniu Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Poznaniu 1863 PAMIĘTAMY

Transkrypt:

TEMAT: OSTATNIE DNI GRUDNIA 1918 W POZNANIU - POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI Uczeń: wskazuje datę wybuchu powstania wielkopolskiego ( 27 grudnia 1918 r.) i umieszcza ją w czasie i przestrzeni (mapa i oś czasu), rozróżnia postawy i poglądy ludności polskiej i niemieckiej w dniach wybuchu powstania, poznaje tło historyczne wydarzeń (koniec I wojny światowej przegrana państw centralnych i rewolucja w Niemczech), dostrzega znaczenie poznańskiej pracy organicznej do kształtowania postaw Polaków i Niemców wobec walk powstańczych, przedstawia okoliczności wybuchu powstania wielkopolskiego zna najważniejsze postaci związane z wybuchem powstania: Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Taczak, Meczysław Paluch, Franciszek Ratajczak. METODY PRACY: metoda aktywizująca praca w grupach tematycznych min drama, wywiad praca z tekstem praca z mapą praca z ilustracjami FORMY PRACY: indywidualna zbiorowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE: informacje o powstaniu wielkopolskim znajdujące się na stronie www.27grudnia.pl, informacje dostarczone przez nauczyciela mapa ilustracje karta pracy podręcznik 1

I FAZA WPROWADZAJĄCA 1. Nauczyciel w ramach rekapitulacji wtórnej przypomina zagadnienia poruszane na ostatnich lekcjach. Zadaje uczniom pytania: a) Kiedy i pod jaki zaborem znalazła się Wielkopolska? b) Czym była germanizacja i jakie były jej przejawy? c) Jakie były przykłady walki Polków z germanizacją? 2. Nauczyciel prosi o przyjrzenie się mapie przedstawiającej odradzanie się państwa polskiego, na której Wielkopolska nie jest w granicach odradzanej ojczyzny. Zadaje dodatkowe pytania: - dlaczego Wielkopolski nie ma w granicach odradzającego się państwa polskiego? - czy Polacy tu mieszkający godzili się z tą sytuacją?, a następnie w nawiązaniu do wypowiedzi uczniowskich i mapy zapisuje temat lekcji na tablicy. W dalszej kolejności: wyjaśnia cele lekcji, systematyzuje dotychczasowe informacje tła historycznego przypomniane przez uczniów i przedstawione przez nauczyciela. II FAZA REALIZACYJNA Nauczyciel przy pomocy pogadanki: przedstawia strukturę narodowościową i wyznaniową Wielkopolski ze szczególnym uwzględnieniem Poznania, zachęca uczniów do zapoznania się z nastrojami i sytuacją panującą wśród ludności stolicy Wielkopolski (Polaków i Niemców), w tym celu bliżej przedstawia nastroje panujące w Poznaniu, wyjaśnia okoliczności wybuchu powstania wielkopolskiego, akcentując przybycie do Poznania Ignacego J. Paderewskiego, datę 27 grudnia 1918, śmierć Franciszka Ratajczaka. Wskazuje na planie Poznania ważne miejsca związane z wybuchem powstania, dodatkowo wzmacniając informację ilustracjami. W dalszej części dzieli klasę na grupy. Każda grupa otrzymuje za zadanie zapoznanie się z krótkim tekstem, a następnie wykonanie zadania z karty pracy: I grupa - Niemcy - wielkopolanie osoby od dawna zamieszkujące Wielkopolskę, związani od pokoleń z tym terenem, prowadzący swoje zakłady, warsztaty rzemieślnicze gospodarstwa rolne. Nieżywiący wrogości wobec Polaków, II grupa - niemieccy żołnierze odbywający służbę wojskową w poznańskich garnizonach, uczestnicy I wojny światowej, często pochodzący odległych stron Rzeszy, III grupa - działacze Hakaty, nowi osadnicy, gospodarze, którzy otrzymali swe ziemie od komisji kolonizacyjnej. Uważają się za silnych, prawdziwych Niemców, IV grupa - przedstawiciele niemieckiej administracji urzędnicy, nauczyciele skierowani do pracy w Prowincji Poznańskiej traktowali to polecenie raczej jako zesłanie na kresy Rzeszy, które uważali za zacofane cywilizacyjnie i gospodarczo, V grupa - osoby dojrzałe z doświadczeniem życiowym i politycznym, członkowie NRL, osoby znające się na dyplomacji i znające sytuację i realia międzynarodowe, VI grupa - alianci, oficerowie brytyjscy towarzyszący Ignacemu J. Paderewskiemu, po raz pierwszy przebywający w Poznaniu i Wielkopolsce, VII grupa - skauci młodzież, która odbyła szkolenie paramilitarne, lecz z powodu młodego wieku nie została wcielona do armii, 2

VIII grupa - Młodzi ludzie, członkowie POW Zaboru Pruskiego, dezerterzy z armii pruskiej, osoby z przeszkoleniem wojskowym, członkowie Służby Straży i Bezpieczeństwa. Uczniowie zorganizowani w grupy przystępują do wykonania zadania. Prezentacja wyników pracy grup. Przedstawiciele grup prezentują efekty swojej pracy. Nauczyciel ocenia zaangażowanie uczniów i prezentację zadania. Uwaga nauczyciel prowadzący lekcje może dowolnie dobierać liczbę i wielkość grup. Może także modyfikować język, poziom trudności oraz polecenia dla uczniów. III FAZA PODSUMOWUJĄCA Nauczyciel prosi uczniów o zastanowienie się, dlaczego powstanie wielkopolskie zakończyło się sukcesem. Swoje przemyślenia uczniowie wypowiadają lub nauczyciel zapisuje w punktach na tablicy. To pytanie może być także formą pisemnego zadania domowego do przedstawienia przez uczniów na następnej lekcji. Na koniec lekcji uczniowie przy pomocy nauczyciela przypominają najważniejsze zagadnienia omawiane na lekcji. Dla chętnych uczniów: można zadać zadanie poszukania śladów powstania wielkopolskiego w miejscu zamieszkania lub poszukania powstańców wśród swoich przodków. MATERIAŁY DODATKOWE Propozycja ćwiczenia dla grup. Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda grupa otrzymuje zadanie do przedyskutowania i wykonania. Czas na pracę w grupach ok. 10-15 min. 3

KARTY PRACY MATERIAŁY DODATKOWE I GRUPA Niemcy - wielkopolanie - osoby od dawna zamieszkujące Wielkopolskę, związani od pokoleń z tym terenem, prowadzący swoje zakłady, warsztaty rzemieślnicze, gospodarstwa rolne. Wyobraź sobie, że jesteś Niemcem - wielkopolaninem od lat zamieszkującym te ziemie. Traktujesz je jako część swojego państwa niemieckiego. Przebywasz w Poznaniu. Opisz i uzasadnij swoje zachowanie i postawę w dniach 26 28 grudnia 1918 roku oraz swój stosunek do wydarzeń rozgrywających się w stolicy Wielkopolski. 4

II GRUPA Niemieccy żołnierze, w tym także narodowości polskiej, odbywający służbę wojskową w poznańskich garnizonach, uczestnicy I wojny światowej, często pochodzący odległych stron Rzeszy. Wyobraź sobie, że jesteś żołnierzem odbywającym służbę w jednym z poznańskich garnizonów. Jesteś weteranem wojny, w której uczestniczysz niemal od jej początku. Opisz i uzasadnij swoje zachowanie i postawę w dniach 26 28 grudnia 1918 roku oraz swój stosunek do wydarzeń rozgrywających się w stolicy Wielkopolski 5

III GRUPA Działacze Hakaty, nowi osadnicy, gospodarze, którzy otrzymali swe ziemie od Komisji Kolonizacyjnej. Uważają się za silnych, prawdziwych Niemców. Wyobraź sobie, że jesteś niemieckim gospodarzem rolnikiem (potocznie zwanym Bałerem). Pochodzisz z Saksonii, a swoje gospodarstwo otrzymałeś od Komisji Kolonizacyjnej w 1905 roku. Przyjechałeś do Poznania w interesach. Opisz i uzasadnij swoje zachowanie i postawę w dniach 26 28 grudnia 1918 roku oraz swój stosunek do wydarzeń rozgrywających się w stolicy Wielkopolski. 6

IV GRUPA Przedstawiciele niemieckiej administracji urzędnicy, nauczyciele skierowani do pracy w Prowincji Poznańskiej traktowali to polecenie raczej jako zesłanie na kresy Rzeszy, które uważali za zacofane cywilizacyjnie i gospodarczo. Wyobraź sobie, że jesteś niemieckim urzędnikiem lub nauczycielem. Pochodzisz z Monachium, zostałeś skierowany do pracy w Poznaniu. Nie traktujesz tego polecenia jako awans zawodowy i społeczny, raczej jako zesłanie. Nie znasz dobrze tej ziemi i zamieszkujących ją ludzi. Opisz i uzasadnij swoje zachowanie i postawę w dniach 26 28 grudnia 1918 roku oraz swój stosunek do wydarzeń rozgrywających się w stolicy Wielkopolski. 7

V GRUPA Osoby dojrzałe z doświadczeniem życiowym i politycznym, członkowie NRL, osoby znające się na dyplomacji i znające sytuację i realia międzynarodowe. Wyobraź sobie, że jesteś polskim działaczem politycznym, znasz dobrze Niemców i państwo niemieckie. Od pokoleń związany jesteś z Wielkopolską, znasz realia międzynarodowej polityki. Jesteś posłem na Sejm Dzielnicowy i członkiem Naczelnej Rady Ludowej. Opisz i uzasadnij swoje zachowanie i postawę w dniach 26 28 grudnia 1918 roku oraz swój stosunek do wydarzeń rozgrywających się w stolicy Wielkopolski. 8

VI GRUPA Alianci, oficerowie brytyjscy towarzyszący Ignacemu J. Paderewskiemu, po raz pierwszy przebywający w Poznaniu i Wielkopolsce. Wyobraź sobie, że jesteś brytyjskim oficerem przedstawicielem wojsk i państwa, które wygrało w I wojnie światowej. Towarzyszysz Ignacemu Paderewskiemu w podróży z Gdańska do Warszawy. Opisz i uzasadnij swoje zachowanie i postawę w dniach 26 28 grudnia 1918 roku oraz swój stosunek do wydarzeń rozgrywających się w stolicy Wielkopolski. 9

VII GRUPA Skauci młodzież, która odbyła szkolenie paramilitarne, lecz z powodu młodego wieku nie została wcielona do armii. Wyobraź sobie, że jesteś członkiem grupy skautów młodzieży, która odbyła szkolenie paramilitarne, lecz z powodu młodego wieku nie została wcielona do armii społecznej, przebywasz w Poznaniu. Opisz i uzasadnij swoje zachowanie i postawę w dniach 26 28 grudnia 1918 roku oraz swój stosunek do wydarzeń rozgrywających się w stolicy Wielkopolski. Pamiętaj, że towarzyszą Ci emocje. 10

VIII GRUPA Młodzi ludzie członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego, dezerterzy z armii pruskiej, osoby z przeszkoleniem wojskowym, którzy już powąchali wojenny proch, członkowie Służby Straży i Bezpieczeństwa. Wyobraź sobie, że jesteś polskim dezerterem z armii pruskiej. Ponad trzy lata walczyłeś na froncie zachodnim. Przyjechałeś z bronią na urlop na Święta Bożego Narodzenia do rodzinnego Poznania. Wiesz o upadku morale żołnierza niemieckiego, byłeś świadkiem rewolucji w Berlinie. Opisz i uzasadnij swoje zachowanie i postawę w dniach 26 28 grudnia 1918 roku oraz swój stosunek do wydarzeń rozgrywających się w stolicy Wielkopolski. Pamiętaj, że towarzyszą Ci emocje. 11