listopad TYDZIEŃ 1.: za górami, za lasami była kraina usłana zamkami



Podobne dokumenty
Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 4.: kończy się wrzesień, nadeszła jesień

listopad TYDZIEŃ 2.: wędrujemy, wędrujemy, naszą polskę

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

PLTYCZNEJ PLAN PRACY LISTOPAD GRUPA: MANDARYNKI 82 PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ LISTOPAD

kwiecień Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Karolina Kwiatkowska, Edukator Froebel.pl)

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 2.: Owoce w nich zdrowe są moce

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

listopad TYDZIEŃ 4.: gdy nastaje niepogoda, głośno

Scenariusz zajęć. Prowadząca: Ilona Olewniczak. Grupa wiekowa: 3,4,5 latki. Czas trwania zajęć: 20 minut. Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające

Październik. TYDZIEŃ 4.: na jesienne chłody froeblowska

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęć Prowadząca zajęcia Skład zespołu Data Temat Cele: - poznawcze: - kształcąco rewalidacyjne: - wychowawcze:

Scenariusz zajęć nr 1

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Szyfry kody - scenariusz działania

Edukacja plastyczna - wyrażanie własnych myśli, pomysłów w różnorodnych formach plastycznych

Tygodniowe propozycje sytuacji edukacyjnych według programu wychowania przedszkolnego Dar zabawy

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz 4. Realizacja

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

kwiecień TYDZIEŃ 4.: same radości w krainie kreatywności

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W świecie książki. Temat ośrodka dziennego: Zanim kupisz książkę.

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWCYCH

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 3.: warzywa w nich zdrowie się ukrywa

luty TYDZIEŃ 3.: prawda zawsze wygrywa, prawdy się nie ukrywa

Scenariusz zajęć dla 4-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Temat: Zadania Sowy Mądrej Głowy. Cele ogólne:

Ulubione zajęcia i zabawy przedszkolaków

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

wrzesień październik listopad s s s

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Plan miesięczny: wrzesień

ZADANIA NA MAJ 2019r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Ewa Sprawka

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PLAN ZAJĘĆ FERIE 2017 ( ) NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA PRO FUTURO

SZKOŁA PODSTAWOWA im. ADAMA MICKIEWICZA w SKALMIERZYCACH rok szkolny 2011/2012; klasa I

GRUPA III 4-5 latki Wesołe Nutki CZERWIEC

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny dla przedmiotu MUZYKA na II etapie edukacyjnym ( kl. IV-VI)

GRY MATEMATYCZNE. Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Magia kina. Temat ośrodka dziennego: Nasza klasa w kinie.

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

OPRACOWANO W RAMACH PROJEKTU "PODNOSZENIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA I EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W ZAKRESIE ROZWIJANIA UZDOLNIEŃ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Będę silny i zdrowy Scenariusz zajęć gimnastycznych w grupie 4 latków.

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Dla kogo przeznaczone. Szkoła podstawowa (kl. 4-8) Klasy gimnazjalne Szkoła ponadpodstawowa

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC GRUDZIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ŻABKI

ROZKŁAD MATERIAŁU Z MUZYKI KLASA CZWARTA. WYMAGANIA PODSTAWOWE Uczeń:

Arkusz obserwacji cech rozwojowych dzieci młodszych 3-4 letnich

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU PODRÓŻE SZPAKA MATEUSZA. PRZEDSZKOLE NR r r.

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Praktyka w ramach projektu Klucz do uczenia się rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Muzyka jest wszędzie. Termin realizacji :30 kwietnia do 11 maja Zadania dydaktyczne:

Scenariusz zajęć w klasie III

Broszura informacyjna dla przedszkola i domu. Art nr puzzle edukacyjne Mój dzień

PONIEDZIAŁEK 4.07 WTOREK 5.07 ŚRODA 6.07 CZWARTEK 7.07 PIĄTEK :00-8:00 SCHODZENIE SIĘ DZIECI, ZABAWY DOWOLNE WG ZAINTERESOWAŃ DZIECI

Temat scenariusza: W Krainie Balonii Programy wykorzystane podczas zajęć: KRÓLIK BYSTRZAK DLA ZERÓWKI LICZ ZE ŚWINKOLOTKĄ

Copyright Wydawnictwo Małe Jeżyki

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

kwiecień TYDZIEŃ 1.: w krainie twórczych podróży malarstwo nikogo nie znuży

Motyle Plan pracy wychowawczo dydaktycznej dla dzieci 4,5-letnich na miesiąc wrzesień 2018r.

WIERSZ "Na wakacje ruszać czas" Za dni kilka o tej porze będę witać polskie morze. Bo najbardziej mi się marzy żeby bawić się na plaży.

Małgorzata Moruś Scenariusz teatralno-muzycznej aktywności dzieci 6 -letnich "Częstochowa moje miasto"

Zadania na miesiąc LUTY 2019r.

PROJEKT EDUKACYJNY. Odnajduję siebie w świecie dźwięków. Muzyka mi pomaga. - zajęcia realizowane w ramach art. 42 KN

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

Maj. Tematy kompleksowe

Transkrypt:

listopad TYDZIEŃ 1.: za górami, za lasami była kraina usłana zamkami Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Ewelina Ścibak, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: PONIEDZIAŁEK: zamki nie bardzo wesołe 1. Nauczyciel prezentuje bramę z daru 3 (schemat nr 14), recytując wiersz pt. Żył raz król ( Rymuję i buduję, s. 30). Zachęca dzieci do skonstruowania bramy do zamku według szablonu lub własnego pomysłu. 2. Nauczyciel zaprasza dzieci do wysłuchania wiersza E. Ścibak pt. Zamki nie bardzo wesołe, stopniowo odkrywając skonstruowane z darów zamki (wcześniej przygotowane i zasłonięte). Za górą, za rzeką, gdzieś bardzo daleko Na wzgórzach trzech, trzy zamki stały. Ten pierwszy, co szary był, no i bury, To niewesoły był zamek ponury. Ten drugi, błękitny i bardzo błyszczący, Od łez smutnych ciągle płynących. A trzeci, jak ogień od czerwoności, Tak płonął z ogromnej swej złości. W tych zamkach mieszkali ponurzy i źli, i wciąż załamani, Królowa i król, i ich poddani. Aż w bramach tych zamków stanęły raz dzieci, Z uśmiechem tak jasnym jak słońce co świeci. Sypnęły szkiełkami w kolorach tęczy, I zamków już smutek i złość nie męczy. Szczęśliwe królowe radośnie pląsają, Królowie w piłkę w ogrodzie grają. Poddani śpiewają i każdy się śmieje, Jak dobrze, że szczęście już w zamkach istnieje. 3. Nauczyciel rozpoczyna rozmowę na temat wiersza, zadaje dzieciom pytania dotyczące jego treści. Dzieci wypowiadają się na temat emocji w oparciu o tekst wiersza oraz własne doświadczenia. Nauczyciel kieruje dyskusją w taki sposób, aby wspólnie dojść do rozmowy na temat sposobów radzenie sobie z emocjami. Wspólne szukanie sposobu na złe emocje. /FROEBELpl 1

4. Zabawa relaksacyjna taniec z chustami do muzyki klasycznej lub relaksacyjnej (np. Muzyka relaksacyjna Kołysanka czułych słów). 5. Nauczycielka zaprasza dzieci do pracy w grupach zadaniowo-zabawowych na dywanie. Każda grupa konstruuje z darów zamki opisane w wierszu (szary, błękitny, czerwony oraz kolorowy przemieniony przez dzieci). 6. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 2

WTOREK: kwadrat, trójkąt i koło tyle zamków stoi wkoło Przebieg spotkania w Porannym kole: 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy na powitanie. Rozdaje dzieciom piłeczki z daru 1 i recytuje wiersz, pokazując figury. Dzieci wykonują czynności zgodnie z poleceniami w wierszu. Kwadrat, trójkąt, koło, Razem bawimy się wesoło. Kwadrat piłka w górę, Koło piłka w dół. I na koniec trójkąt, a piłka na stół. (E. Ścibak) 2. Nauczyciel prezentuje na dywanie ilustracje zamków (np. kolorowanki lub przygotowane z darów każdy zamek z użyciem jednego kształtu: kwadratu, koła i trójkąta). Dzieci oglądają zamki, a następnie nauczyciel pyta: Jakie są te zamki?, Co zauważyłyście?, Jakie widzicie tu figury geometryczne? itp. 3. Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy. Dzieci losują figurę geometryczną (koło, kwadrat, trójkąt). Na dywanie rozłożone są figury symbolizujące konkretny zamek (okrągły, trójkątny i kwadratowy). Nauczyciel gra na tamburynie, a dzieci poruszają się rytmicznie po sali. Zmiana instrumentu na grzechotkę jest znakiem dla dzieci, aby odnalazły swój zamek. 4. Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan. Każde dziecko wybiera jedną z figur geometrycznych. Dzieci oglądają swój wybór, następnie nazywają figurę, przeliczają boki, szukają podobnej figury w otoczeniu. 5. W grupach zabawowo-zadaniowych na dywanie dzieci układają zamki z daru 7 z określonych figur (koła, kwadraty i trójkąty dwa rodzaje). 6. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /FROEBELpl 3

ŚRODA: wsiadamy w pociąg z daleka, tyle zamków tam na nas czeka Przebieg spotkania w Porannym kole: 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy W pociąg. Wspólnie śpiewają piosenkę pt. Jedzie pociąg za daleka. Dzieci wybierają miejsca, do których pociąg jedzie. W zależności od możliwości dzieci można wprowadzić elementy metody odimiennej autorstwa I. Majchrzak: na każdej stacji nauczyciel pokazuje kartki z imionami dzieci, które rozpoznają swoje imię, wysiadają z pociągu. 2. Nauczyciel prezentuje dzieciom zdjęcia zamków (np. Zamek Lubelski, Zamek Królewski w Warszawie, Wawel), recytując jednocześnie wiersz E. Ścibak pt. Który zamek jest piękniejszy?. Ence pence, co ja mam, Jeden zamek dziś Wam dam. Dam Wam drugi, trzeci też, Który z nich piękniejszy jest? Czy ten wielki, z murem wysokim, A może tamten, z rowem szerokim. Jest jeszcze trzeci, z wysokimi wieżami, Który piękniejszy, wybierzcie sami. 3. Dzieci oglądają ilustracje i wybierają zamek, który podoba się im najbardziej, argumentując swój wybór. 4. Nauczyciel prezentuje zamek zbudowany z darów. Następnie rozpoczyna rozmowę na temat architektury zamków: Z czego zostały zbudowane? Jakie są charakterystyczne elementy tych budowli? (wieże, fosa, most zwodzony, mur). 5. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy w królewny i rycerzy. Dziewczynki królewny tańczą do muzyki (np. Menuet L. Boccheriniego), na zmianę utworu (np. Menuet na fortepian G-dur 1795 L. van Beethovena) chłopcy rycerze maszerują do rytmu utworu. 6. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 4

Przebieg spotkania w Porannym kole: CZWARTEK: bal na zamku 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy na powitanie. Każde dziecko wybiera dwa klocki z darów, następnie wszyscy starają się wydobyć dźwięki za ich pomocą (stukanie klocek o klocek, klockiem o różne powierzchnie w sali). 2. Nauczyciel prezentuje dzieciom fragmenty kilku menuetów (np. Menuet L. Boccheriniego, Menuet na fortepian G-dur 1795 L. van Beethovena, Menuet D-dur W.A. Mozarta). Po wysłuchaniu utworów dzieci próbują określić nastrój muzyki, tempo oraz nazwać usłyszane instrumenty. Wspólnie wybierają jeden utwór, do którego będą tworzyć układ taneczny. 3. Nauczyciel zaprasza dzieci do tańca. Dzieci tańczą swobodnie według własnej inwencji, następnie ustawiają się w dwa rzędy i wykonują ruchy według wskazówek nauczyciela (ukłony, kroki do przodu, do tyłu, w kierunkach: w prawo i w lewo ćwiczenia na rysunku kwadratu). 4. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /FROEBELpl 5

PIĄTEK: w poszukiwaniu zamków Przebieg dnia: 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do obejrzenia inscenizacji utworu N. Usenko pt. Królewna Gburka [można przygotować teatrzyk stolikowy lub kukiełkowy, przeczytać bajkę, prezentując ilustracje]. Po przedstawieniu nauczyciel omawia z dziećmi treść bajki, wspólnie próbują ocenić zachowanie głównej bohaterki. Dzieci ustalają również, jakie było zakończenie bajki (czy skończyła się dobrze, czy źle). 2. Nauczyciel zaprasza dzieci do wykonania portretu królewny; dzieci wybierają czy chcą narysować królewnę niegrzeczną, czy grzeczną. Po zakończonej pracy wspólnie wyszukują różnice w wyglądzie księżniczki (grzecznej i niegrzecznej). 3. Wyprawa w poszukiwaniu zamku (w miarę możliwości wycieczka do najbliższego zamku lub spacer po okolicy w poszukiwaniu budynków kojarzących się z zamkiem). /Froebelpl 6