TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/ LEKCJA Z OBRAZEM CELE LEKCJI

Podobne dokumenty
TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

OSTATNIE DNI GRUDNIA 1918 W POZNANIU - POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919

Józef Piłsudski i niepodległa Polska

Opis wystawy W 90-tą rocznicę Powstania Wielkopolskiego Grupa Leszno

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. V VI SP i I III G TEMAT: NASZA SZKOŁA ZASŁUGUJE NA PATRONA.

Scenariusz lekcji historii

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Konstytucja 3 maja. Nauczyciel uczący: mgr Joanna Marczak-Burzyńska

Kształtowanie się granicy zachodniej i południowej

PROJEKT EDUKACYJNY ŚLADAMI POWSTANIA WIELKPOLSKIEGO. Opracowała : Anna Bielawska

Uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

TRZY KONSPEKTY LEKCJI Z HISTORII REGIONALNEJ DLA KLASY PIERWSZEJ GIMNAZJUM.

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Od początku okupacji przygotowywano się do wybuchu powstania Zdawano sobie sprawę z planów Stalina dotyczących Polski 27 października 1943 r. gen.

KONKURS " WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY"

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Powstanie Wielkopolskie 1918/19 w Poznaniu - wystawy i pamiątki

WALKI POLAKÓW O GRANICĘ ZACHODNIĄ I POŁUDNIOWĄ

Scenariusz gry terenowej dla uczniów klas V-VIII oraz szkół ponadpodstawowych.

Rozdział 28. Wybuch wielkiej wojny

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Rozdział 13. Europa Świętego Przymierza

3 Powstanie listopadowe

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Lekcja przeznaczona dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. rozumieć pojęcia: Szare Szeregi, zawiszacy, Harcerska Poczta Polowa;

Autor: Zuzanna Czubek VIB

Kształtowanie się granic Polski po I wojnie światowej

Konspekt lekcji Temat: Od państwa renesansowego do absolutyzmu

3 Powstanie listopadowe

Wystawa plenerowa Powstała, by żyć w 100. rocznicę odzyskania niepodległości Warszawa, 29 maja 20 czerwca 2018

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Słynny malarz polski Jan Matejko

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Piłsudski i Dmowski dwie wizje niepodległej Polski. Debata Lublin, 6 września 2018

Opracował: Dariusz Judek doradca metodyczny ODN w Poznaniu

Polskie Państwo podziemne Przygotowała: Katarzyna Kossakowska Klasa III A

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

1. Społeczeństwo polskie w dwudziestoleciu międzywojennym

Powstanie wielkopolskie

6 W średniowiecznym mieście

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

NOWE Muzeum Powstania Wielkopolskiego

DZIEWIĘĆDZIESIĄTA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII DLA UCZNIÓW SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Polityka rządów zaborczych i postawy społeczeństwa polskiego po klęsce powstania styczniowego

PROGRAM Leszno-moja mała ojczyzna

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Sprawa polska w czasie I wojny światowej

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

8 W przemysłowym mieście

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Joanna Wójcikiewicz, nauczycielka języka polskiego i historii

Ekspozycje w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich (ogrodzenie od Alei Ujazdowskich) dostępne będą do 30 września 2018 roku. ***

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

Powstanie Wielkopolskie pracę wykonała Klaudia Dworek 1lb

Małopolski Konkurs Tematyczny:

*12 Polska między wojnami

11 Walka o granice. Cele lekcji

Małopolski Konkurs Tematyczny:

11 listopada 1918 roku

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

Niepodległa polska 100 lat

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu historia klasa VII

MULTIMEDIA ZAŁOŻENIA EFEKT MULTIMEDIÓW MODERNIZACJA EKSPOZYCJI STAŁEJ MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Zadanie 1. Zapoznaj się z treścią współczesnego hymnu polskiego, a następnie wykonaj polecenie. Mazurek Dąbrowskiego Jeszcze Polska nie zginęła,

Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

ZADANIA DO SPRAWDZIANU

Temat: Oko w oko z żywiolem

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

NIEPODLEGŁOŚCIOWY APEL PAMIĘCI. do odczytania z okazji Narodowego Święta Niepodległości BOHATEROWIE WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ RZECZYPOSPOLITEJ!

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

PROJEKT MIÓD w klasie 2B

KONFERENCJA. nt. 96. Rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego. Badanie i odszukiwanie historycznych granic w Polsce.

2 Unia Polski z Litwą

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Św. Wojciech patron Polski

UCHWAŁA NR XXI/261/2016 RADY MIEJSKIEJ KALISZA z dnia 31 marca 2016 r.

Kalendarz ścienny Z myślą o Niepodległej na rok 2019

Pojęcie i klasyfikacja podatków

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

TEMAT: Nasze pomysły na oszczędzanie energii elektrycznej i prawidłowe obchodzenie się z prądem

KALENDARIUM OBCHODÓW 100-LECIA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W CHODZIEŻY

Wymagania edukacyjne dla uczniów klas VI na poszczególne oceny z przedmiotu: Historia i społeczeństwo NIEDOSTETECZNY

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: V a Przedmiot: historia i społeczeństwo Nauczyciel: mgr Małgorzata Borowska. Temat lekcji: Wielkie religie średniowiecza.

Transkrypt:

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 - LEKCJA Z OBRAZEM CELE LEKCJI Uczeń: poznaje sytuację w Poznaniu i Wielkopolsce panującą w listopadzie i październiku 1918 r. na tle wydarzeń historycznych (zakończenie I wojny światowej), dostrzega znaczenie pracy organicznej Wielkopolan dla sukcesu przyszłego powstania przedstawia okoliczności wybuchu powstania wielkopolskiego, wskazuje datę wybuchu powstania wielkopolskiego ( 27 grudnia 1918r.) i umieszcza ją w czasie i przestrzeni, na osi czasu, zna najważniejsze postaci związane z powstaniem: Mieczysław Paluch, Ignacy Jan Paderewski, Franciszek Ratajczak, gen. Stanisław Taczak, gen. Józef Dowbor-Muśnicki (w tym postaci lokalnych bohaterów związane z miejscem zamieszkania ucznia, jeżeli znajduje się na terenie objętym powstaniem wielkopolskim), przy pomocy obrazów opowiada o rozprzestrzenieniu się powstania i przebiegu walk, wymienia skutki Powstania Wielkopolskiego, METODY PRACY: metoda aktywizująca pogadanka, praca z ilustracjami i tekstem FORMY PRACY: indywidualna zbiorowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE: informacje o powstaniu wielkopolskim znajdujące się na stronie www.27grudnia.pl ilustracje (pocztówki Leona Prauzińskiego, obrazy Leona Wróblewskiego) mapa karta pracy podręcznik 1

I FAZA WPROWADZAJĄCA 1. Nauczyciel w ramach rekapitulacji wtórnej przypomina zagadnienia poruszane na ostatnich lekcjach. Zadaje uczniom pytania: a) Jakie strony walczyły w I wojnie światowej? b) Jakie państwa przegrały wojnę? c) Jak wyglądała sytuacja w Niemczech w 2 połowie 1918 roku? d) Jakie stwarzało to szanse dla Wielkopolan? 2. Nauczyciel prosi o przyjrzenie się mapie przedstawiającej odradzanie się państwa polskiego, na której Wielkopolska nie jest w granicach odradzanej ojczyzny. Zadaje dodatkowe pytania: - dlaczego Wielkopolski nie ma w granicach odradzającego się państwa polskiego? - pod czyim panowaniem były te ziemie? - jak Wielkopolanie chcieli/mogli rozwiązać ten problem? (w razie potrzeby naprowadza uczniów na odpowiedzi sugerujące rozwiązanie militarne, bądź dyplomatyczne), a następnie w nawiązaniu do wypowiedzi uczniowskich i mapy zapisuje temat lekcji na tablicy. W dalszej kolejności: wyjaśnia cele lekcji, systematyzuje dotychczasowe informacje tła historycznego, przypomniane przez uczniów i przedstawione przez nauczyciela, rysuje oś czasu, na której umieszczane będą daty najważniejszych wydarzeń. II FAZA REALIZACYJNA Nauczyciel przy pomocy pogadanki ilustrowanej obrazami przedstawia sytuację w Prowincji Poznańskiej w 2 poł. 1918 roku ze szczególnym uwzględnieniem: rewolucji berlińskiej, nastrojów w armii niemieckiej, postawy Wielkopolan wcielonych do wojska, 11 listopada 1918 r. Rada Żołnierzy i Robotników zwołuje sesję w sali rady miejskiej w Poznaniu, na którym odwołano ówczesnego nadburmistrza Ernsta Wilmsa. 2

opowiada o przyjeździe do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, jego przyjęciu przez rodaków oraz działaniach Niemców, Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w towarzystwie oficerów angielskich w czwartek 26 grudnia 1918 r. ukazuje wydarzenia, jakie rozegrały się 27 grudnia 1918. Wyjaśnia okoliczności wybuchu powstania wielkopolskiego akcentując datę jego wybuchu. Wskazuje na planie Poznania ważne miejsca związane z wybuchem powstania, dodatkowo wzbogacając informację ilustracjami, Hołd dzieci polskich złożony Ignacemu Paderewskiemu przed Bazarem w Poznaniu, w piątek 27 grudnia 1918 r. przed południem. 6 pułk grenadierów niemieckich zrywa sztandary polskie i koalicyjne z siedziby Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu przy Św. Marcin 40, w piątek 27 grudnia 1918 r. 3

Atak na Prezydium Policji - śmierć Franciszka Ratajczaka w piątek 27 grudnia 1918 r. ukazuje entuzjazm Poznaniaków w pierwszych godzinach powstania, Scena z samego początku - wybuch walk powstańczych. Żołnierze rozdają ludności cywilnej broń, nawołując do przyłączenia się do walk wyzwoleńczych. Odmarsz warty niemieckiej i wkroczenie polskiej na Głównym Odwachu na Starym Rynku w Poznaniu. 4

Szturm skautów. Powstańczy entuzjazm na Starym Rynku. 5

Walki na przedmieściach Poznania, przed mostem Chwaliszewskim. (postać w kapeluszu Leon Prauziński, autor ilustracji). przedstawia postać Stanisława Taczaka i omawia jego wkład i rolę w pierwszych dniach powstania, 6

ukazuje na planie Poznania i mapie Wielkopolski rozprzestrzenienie się powstania, wyzwalanie kolejnych miejscowości i ukształtowanie się głównych frontów, Plan Poznania z 1917 roku. http://cyryl.poznan.pl/ kolekcja/317/najstarsze-planypoznania-do-1938-rokuarchiwum-panstwowe-wpoznaniu Warta przed Bazarem. Aresztowanie dowódcy V korpusu armii niemieckiej generała Fritza Bock und Polach i jego szefa sztabu, w poniedziałek 6 stycznia 1919 r. w gmachu dowództwa korpusu w Poznaniu. 7

Scena rozbrojenia żołnierzy niemieckich w fortach poznańskich. Scena nawiązująca do walk o zdobycie niemieckiego lotniska na Ławicy pod Poznaniem. Samo zdobycie lotniska nastąpiło 5 stycznia 1919 roku. 8

przedstawia postać generała Józefa Dowbor-Muśnickiego i omawia jego działania po objęciu dowództwa nad powstaniem, Przysięga wojsk polskich pod dowództwem generała Józefa Dowbor-Muśnickiego w niedzielę 26 stycznia 1919 r. omawia okoliczności zawarcia rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 i postawę gen Ferdinanda Focha ( ) Niemcy powinni niezwłocznie zaprzestać wszelkich działań ofensywnych przeciwko Polakom w Poznańskiem i we wszystkich innych okręgach. W tym celu zabrania się wojskom niemieckim przekraczania następującej linii: dawna granica Prus Wschodnich i Prus Zachodnich z Rosją aż do Dąbrowy Biskupiej, następnie zaczynając od tego punktu linii na zachód od Dąbrowy Biskupiej, na zachód od Nowej Wsi Wielkiej, na południe od Brzozy, na północ od Szubina, na północ od Kcyni, na południe od Szamocina, na południe od Chodzieży, na północ od Czarnkowa, na zachód od Miał, na zachód od Międzychodu, na zachód od Zbąszynia, na zachód od Wolsztyna, na północ od Leszna, na północ od Rawicza, na południe od Krotoszyna, na zachód od Odolanowa, na zachód od Ostrzeszowa, na północ od Wieruszowa, a następnie aż do granicy śląskiej. Remigiusz Bierzanek, Józef Kukułka (oprac.): Sprawy polskie na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r. T. 1. Warszawa: 1965, s. 385. 9

przedstawia postanowienia konferencji wersalskiej w sprawie Wielkopolski, Zachęca uczniów do próby samodzielnego zilustrowania wydarzenia związanego z powstaniem wielkopolskim w dowolnej formie graficznej (praca domowa dla chętnych lub do wykonania na lekcji plastyki). 10

III FAZA PODSUMOWUJĄCA Nauczyciel prosi uczniów o zastanowienie się nad odpowiedzią na pytanie: dlaczego powstanie wielkopolskie zakończyło się sukcesem? (burza mózgów) Odpowiedzi na to pytanie zapisywane są na tablicy. Wypowiedzi uczniów stanowią podstawę do podsumowania lekcji przez nauczyciela. Nauczyciel podsumowuje lekcję, ocenia zaangażowanie uczniów i zadaje zadanie domowe. Zadanie dla chętnych uczniów do wyboru: Poszukajcie śladów powstania wielkopolskiego w waszym miejscu zamieszkania. Zebrane informacje przedstawcie w formie plakatu. Przeprowadźcie rozmowy z członkami waszej rodziny, na podstawie których przygotujcie informacje o udziale waszych przodków w powstaniu wielkopolskim. Opracowanie: Andrzej Surdyk 11