Przyszłość internetu jest dotykowa

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Przyszłość internetu jest dotykowa"

Transkrypt

1 1 S t r o n a Przyszłość internetu jest dotykowa Generacja post-wimp wskaże kierunki rozwoju sieci: mobilność, efektywność, społeczność dr Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu Sp. z o.o. dr Krzysztof Krejtz Laboratorium Interaktywnych Technologii, Ośrodek Przetwarzania Informacji Wojciech Ciemniewski Laboratorium Interaktywnych Technologii, Ośrodek Przetwarzania Informacji Joanna Ciemniewska Polskie Badania Internetu Sp. z o.o. Paweł Kolenda Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska Marek Młodożeniec Ośrodek Przetwarzania Informacji Opracowanie: Laboratorium Interaktywnych Technologii Ośrodek Przetwarzania Informacji al. Niepodległości 188B, Warszawa

2 2 S t r o n a dr Andrzej Garapich, Polskie Badania Internetu Sp. z o.o. Polacy wykluczeni cyfrowo kontra cyberpolacy. Bierni oglądacze wobec aktywnie poszukujących treści. Naszoklasowcy naprzeciwko Fejsbukowcom. Do zestawu stosowanych klasyfikacji osób, dołączamy kolejną: Ci, posługujący się podczas używania komputera myszką naprzeciw używającym do tego celu palca. Może się wydawać, że to coś innego, niż zmiana standardu, której byliśmy świadkami w ostatnich latach. Więcej, niż zmiana kasety VHS na płytkę DVD czy dyskietkę komputerową na pendriva. W nowym sposobie rozmowy z komputerem zaczynamy się posługiwać typem komunikacji, który zarezerwowany był tylko dla najbliższych. Dotychczas dotykiem przekazywaliśmy informacje naszym rodzicom, małżonkom, dzieciom, najbliższym przyjaciołom. Intencjonalnie nie dotykaliśmy naszych szefów, podwładnych, współpracowników. Nawet w świecie naczelnych, dotyk zarezerwowany jest dla członków grupy krewniaczej i dowodzi bliskich relacji. Stoimy u progu jednego z najważniejszych przełomów w historii dialogu człowieka z maszynami. To jeden z najbardziej pierwotnych sposobów dialogu, dostępny małym dzieciom, analfabetom a nawet zwierzętom. Przekonał się o tym każdy, kto obserwował reakcję kota na biegające na ekranie ipada myszy, wyświetlane przez aplikację przeznaczoną dla kotów. Paradoksalnie dotykowy sposób komunikacji z komputerem jest znacznie prostszy i bardziej naturalny, niż powszechne obecnie wskazywanie funkcji myszką. Dotychczas koszty technologii wymaganej w takich ekranach wykluczały ich masowe używanie. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku ekrany dotykowe upowszechnił Apple w Iphonach i niemal natychmiast znalazł naśladowców. Dzisiaj, kiedy większość telefonów ma ekrany dotykowe, a upowszechniony sposób komunikacji rozszerza się na coraz większą gamę maszyn. Dotykowo nawigujemy nie tylko w internecie, ale też kieszonkowym odtwarzaczu muzyki. W najbliższym czasie na rynek wejdą sterowane dotykiem piloty do zestawów audio oraz cała gama urządzeń, których zastosowanie ograniczona jest wyobraźnią. Raport, który mają Państwo przed sobą, opracowany został przy współpracy najważniejszych instytucji badawczych zajmujących się nowymi technologiami w Polsce. Dowodzi on, że dotykowa przyszłość jest tuż tuż. A tradycyjne klawiatury komputerowe, których układ liter wywodzi się od starodawnych maszyn do pisania, niebawem podzielą los kaset VHS, dyskietek i kineskopowych telewizorów.

3 3 S t r o n a dr Krzysztof Krejtz, Laboratorium Interaktywnych Technologii w OPI: Dwie rewolucje w jednym czasie. Wprowadzenie na rynek technologii ekranów dotykowych pociągnęło za sobą najważniejszą zmianę w sposobie interakcji człowieka z urządzeniami komputerowymi i komunikacyjnymi od momentu rewolucji, jaką spowodowało wprowadzenie interfejsu opartego na okienkach. Wymusiło to oczywiście również zmianę podejścia twórców oprogramowania do kwestii związanych z ich użytecznością. Obsługa większości programów stała się jeszcze prostsza i bardziej intuicyjna. Nie możemy jednak zapominać, że równolegle z dotykowym sposobem obsługi zaoferowane zostało użytkownikom coś również ważnego: mobilny dostęp do Internetu. Zmiana metafory Internetu. Połączenie dotykowego sposobu korzystania z jednoczesnym dostępem do Internetu gdziekolwiek się nie znajdujemy redefiniuje, wydawałoby się dobrze ugruntowane, pojęcia takie jak komputer, telefon, Internet. Smartfony nie są telefonami. Ich poziom zaawansowania technologicznego oraz wydajność przekraczają niejeden tradycyjny komputer, a tablety są zupełnie nowymi urządzeniami, których kilka lat temu nie potrafilibyśmy zupełnie zdefiniować. To co jednak ważniejsze to, że posiadacze tych urządzeń mają je cały czas ze sobą, co daje możliwość korzystania z nich w dowolnej chwili i w dowolnym miejscu. Nie prawdziwa staje się więc metafora Internetu jako przestrzeni do której wchodzimy, logujemy się. Razem z urządzeniami postwimp w tej przestrzeni cały czas jesteśmy (a konkretnie mamy ją cały czas w kieszeni). Można więc przewidywać, że zmieni się najistotniejsze: sposób ich wykorzystania, a narzędzia internetowe jeszcze silniej zintegrują się z codziennym funkcjonowaniem posiadacza takich urządzeń. Aktywność i twórczość cechy użytkownika postwimp. Poniższy raport jako jedno z pierwszych w Polsce rzetelnych opracowań empirycznych pokazuje jak bardzo zmienia się sposób interakcji z Internetem i sposoby jego wykorzystania przez użytkowników urządzeń postwimp. Mając do nich stały dostęp i jednocześnie niezwykle uproszczoną formę obsługi chętnie wykorzystujemy je do tego co najważniejsze: do kontaktu z innymi osobami. Dlatego uczestnictwo w serwisach, które nie tylko podają treści, ale również pozwalają na ich produkowanie i aktywne uczestniczenie w procesie wymiany. Patrząc na poniżej prezentowane wyniki łatwo wyobrażamy sobie użytkownika, który widząc coś ciekawego w swoim otoczeniu wyciąga z kieszeni smartfon, robi zdjęcie i za kilka sekund zamieszcza je na swoim ulubionym portalu społecznościowym. Powiedzmy wprost urządzenia tego typu dają olbrzymie możliwości włączania się każdego użytkownika sieci w procesy wymiany wiedzy. W końcu mamy narzędzia, dzięki którym prosto i w każdej chwili możemy być nie tylko odbiorcami treści, ale również jej twórcami.

4 4 S t r o n a Paweł Kolenda, IAB Polska Cywilizacyjne skoki rozwojowe możliwe były jedynie dzięki adaptacji innowacyjnych narzędzi, a pionierzy tych rozwiązań zwykle wskazywali kluczowe kierunki dalszego rozwoju. Właśnie mija 20 rocznica wysłania pierwszego sms a w historii telefonii komórkowej. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologii i wymiany urządzeń na nowe, w perspektywie kilkunastu lat odsetek osób w populacji, które posiadają łatwy dostęp do internetu, może być równy wskaźnikowi dostępu do telefonii mobilnej. Trudno mieć wątpliwości, że teraźniejszością staje się przyszłość, w której powszechne będą wielofunkcyjne urządzenia przenośne posiadające dostęp do sieci. Aby lepiej zrozumieć potencjał marketingowy tkwiący w tym segmencie rynku, IAB Polska, OPI i PBI zrealizowały badanie aktywnych internautów, korzystających z nowoczesnych rozwiązań technologicznych online typu smartfon i tablet (tzw. postwimp). Badani użytkownicy to osoby, które generalnie często korzystają z mediów, także klasycznych. W porównaniu do internautów korzystających wyłącznie z tradycyjnych urządzeń (nie-dotykowych), użytkownicy postwimp są częściej w zasięgu wielu środowisk reklamy cyfrowej, takich jak serwisy społecznościowe, aplikacje i multimedia, telewizja internetowa, wyszukiwarki. Użytkownicy ci poszukują w internecie informacji, które są pomocne w procesie zakupowym produktów i usług oraz aktywnie uczestniczą w procesie wymiany informacji. Stanowią także duży potencjał dla e-commerce, gdyż wśród nich dominują osoby, które już kupowały w sieci i chcą nadal kupować. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że portfolio usług dostępnych za pośrednictwem urządzeń dotykowych jest przez respondentów konsumowane w sposób nieco odmienny od tego, w jaki korzysta się na tradycyjnym komputerze. Przykładowo, w przypadku smartfona, kluczową rolę odgrywa impulsowość. Urządzenie to świetnie zaspokaja bieżące potrzeby informacyjne on-the-go, rozrywkowe (radio, wideo online), bądź komunikacyjne (np. w postaci dostępu do serwisów społecznościowych). Dla części badanych smartfon służy też do płatności online. Analizując wyniki badania można stwierdzić, że potencjał marketingowy internetu w urządzeniach postwimp jest bardzo duży. Dodatkowo, wśród przebadanych internautów korzystających wyłącznie z tradycyjnych technologii, co trzeci nie odrzuca zakupu dotychczasowego urządzenia na nowoczesne. Można więc uznać, że ten rynek jeszcze nie jest nasycony.

5 5 S t r o n a SZCZEGÓŁOWE WYNIKI BADANIA W niniejszym raporcie zaprezentowano wyniki badania, które miało charakter sondażowy. Objęto nim próbę 243 osób korzystających często i intensywnie z internetu (próba celowa), zatem wyników nie należy generalizować na populację polskich internautów, ani Polaków. Co wynika z naszego badania? Badani użytkownicy dotykowych technologii online (post-wimp) wykorzystują swój potencjał cyfrowy w bardziej efektywny sposób niż WIMP (tradycyjne technologie online). Wśród użytkowników rozwiązań dotykowych większa liczba urządzeń cyfrowych przekłada się na większą aktywność w sieci. Osoby takie używają internetu w sposób bardziej intensywny, a zarazem utylitarny, traktując internet jako narzędzie załatwiania codziennych spraw. Osoby reprezentujące generację użytkowników post-wimp są nieco młodsze, bardziej mobilne i żyją aktywniej częściej kupują, intensywniej uczestniczą w życiu kulturalnym i towarzyskim. Typowy użytkownik post-wimp częściej ogląda VOD (Video On Demand), a nieco rzadziej słucha tradycyjnego radia i czyta drukowaną prasę. Generacja post-wimp korzysta z klasycznych mediów, choć nieco rzadziej, gdyż znaczną część czasu poświęca na korzystanie z mediów cyfrowych. Użytkownicy post-wimp są częściej niż generacja WIMP obecni w serwisach społecznościowych, intensywniej korzystają z wyszukiwarek i chętniej kupują poprzez e-commerce, co wpisuje się w ich bardziej otwartą postawę wobec sieci jako sposobu rozwiązywania codziennych problemów i narzędzia komunikacji. Jak zrealizowano badanie? Badanie zrealizowano w lipcu 2012 przy pomocy techniki CAWI (Computer Assisted Web Interview) poprzez losową emisję zaproszeń do udziału w ankiecie na przestrzeni reklamowej PBI. Ankieta CAWI to standaryzowany kwestionariusz internetowy umożliwiający prowadzenie wywiadów z internautami z wykorzystaniem multimediów. Wśród stron, na których emitowano zaproszenia, znalazły się portale o ogólnopolskim zasięgu - interia.pl (zasięg 59%) 1 oraz wp.pl (zasięg 38%) 2. Łączny zasięg emisji zaproszeń obejmował ponad 71% polskich internautów w wieku 15 i więcej lat. Przeciętna długość wywiadu w przeprowadzonym badaniu to 10 minut. Zbiór danych doważono w taki sposób, aby odzwierciedlał strukturę demograficzną i sposób użytkowania sieci przez grupę celową w populacji internautów. Wagi analityczne skonstruowano w oparciu o dane NetTrack 34 dotyczące płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania internautów. 1 Badanie Megapanel, sierpień Badanie Megapanel, sierpień Badanie MillwardBrown SMG/KRC, dane za pierwszy kwartał źródło:

6 6 S t r o n a Kogo badaliśmy? W badaniu skupiono się na grupie tzw. heavy-users internetu, czyli na osobach korzystających z dostępu do sieci codziennie lub prawie codziennie. Według badania NetTrack, będącego głównym badaniem referencyjnym dla rynku badań online, grupa heavyusers sieci stanowi ponad dwie trzecie internautów w Polsce. Zwykle osoby najczęściej i najbardziej intensywnie korzystające z innowacji są pionierami nowych technologii i dyktują trendy obowiązujące na rynku, tak więc wyniki można traktować jako zachowania i opinie najbardziej aktywnych użytkowników sieci. W badaniu wzięły udział 243 osoby, podzielone na dwie grupy użytkowników technologii online. WIMP i post-wimp kto to taki? Akronim WIMP w terminologii badań nad interakcją człowiek komputer (HCI ang. Human Computer Interaction) oznacza tradycyjny, dotychczas najbardziej powszechny sposób nawigacji oparty o interfejs oprogramowania Windows lub tożsamego (Windows, Icons, Menus, Pointer). System ten został wprowadzony przez firmę Xerox, a następnie rozwinięty i spopularyzowany przez Apple Inc. w systemach operacyjnych OSX oraz Microsoft w systemach Windows. Sterowanie WIMP oznacza komunikację między użytkownikiem i komputerem oraz wydawanie urządzeniu poleceń za pośrednictwem wskaźnika myszki, klikanych ikon i rozwijanych menu. Oznacza to konieczność posługiwania się zarówno specjalnym urządzeniem wskazującym (np. trackball, myszka, touchpad) jak i przyzwyczajenie do określonego sposobu nawigacji w systemie operacyjnym i różnych programach (paski menu, ikony, rozwijane listy). Taki system interakcji okazał się wyjątkowo użyteczny w szczególności dla osób, które nie miały wykształcenia technicznego, a korzystanie z wierszy komend sprawiało im dużą trudność. Wciąż większość z nas swoją przygodę z komputerem przeżywa jako użytkownik interfejsu WIMP i najprawdopodobniej nie prędko to się zmieni. W każdym razie zmiana nie nastąpi gwałtownie i nie obejmie nas wszystkich na raz. Do tego będą potrzebni pionierzy nowych technologii, stanowiący grupy trend-setter ów i liderów opinii. Wraz z rozwojem badań HCI i ogólniej ICT (ang. Information and Communications technology) do powszechnego użytku weszły urządzenia oparte na interfejsach dotykowych, w których zarówno wskaźnik myszki na ekranie, jak i samo urządzenie wskazujące zastąpił palec. Wśród tego typu urządzeń, określanych jako oparte na interfejsach post-wimp najbardziej powszechnymi są smartfony (szczególnie iphone y firmy Apple, które były pierwszymi ogólnodostępnymi urządzeniami z interfejsem post-wimp), tablety i touchpady. Miejsce komputera zajmuje coraz częściej tablet z bezprzewodowym dostępem do sieci lub okazały smartfon. Korzystanie z tego typu interfejsu niesie ze sobą wiele znaczących różnic nie tylko w samym sposobie nawigacji, ale także szerzej w sposobie korzystania z internetu. Dostępność internetu z poziomu dotykowych urządzeń mobilnych ma ogromne znaczenie dla aktywności w sieci. Według najnowszych badań (Horrigan, 2012), wraz ze wzrostem penetracji urządzeń dotykowych typu post-wimp znacząco zwiększyła się konsumpcja internetu, co wynika z jego większej dostępności czasowej i przestrzennej (dzięki oderwaniu od biurka i kompaktowym rozmiarom urządzeń). Aaron Smith (2012) w swoim badaniu dowiódł, że znacząca część użytkowników post-wimp uznaje smartfony i tablety za dużo bardziej dostępne (zawsze pod ręką) niż tradycyjne komputery oraz znacznie wygodniejsze (convinience). Ponadto, ci sami użytkownicy twierdzą, że urządzenia post- WIMP lepiej pasują do codziennych potrzeb i nawyków (usage habits) korzystania z sieci oraz skutecznie uzupełniają luki w dostępie do sieci, kiedy nie można skorzystać z komputera stacjonarnego.

7 7 S t r o n a W połowie 2012 roku w Stanach Zjednoczonych ponad 46% dorosłych osób posiadało smartfony, a liczba telefonów z ekranami dotykowymi przewyższyła udział tradycyjnych komórek w rynku telekomunikacyjnym (Smith, 2012). Według Nielsen Polska Telecom Practise Group w trzecim kwartale 2011 co czwarty użytkownik telefonów komórkowych w Polsce korzystał ze smartfona 5, zaś według ostatnich nieoficjalnych danych różnych firm badawczych w Polsce penetrację takich urządzeń szacuje się obecnie na około 28-30% użytkowników w wieku 15 i więcej lat przy stabilnie rosnącym trendzie w kierunku post-wimp. Wśród wszystkich uczestników badania (heavy users internetu) prawie połowę (49%) stanowiły osoby, które przynajmniej od czasu do czasu korzystają z dotykowych technologii online (smartfon lub tablet). Na ich określenie przyjęto w badaniu termin użytkownicy post- WIMP, w odróżnieniu od osób, które z nowoczesnych technologii nie korzystają, używając interfejsu WIMP. Udział post-wimp wśród internautów korzystających z sieci rzadziej niż heavy users byłby z dużym prawdopodobieństwem niższy. Kim jednak jest użytkownik post-wimp i czym różni się od pozostałych? Okazuje się, że płeć, wykształcenie ani wielkość miejscowości zamieszkania nie różnicowała dwóch typów użytkowników sieci. W grupie post-wimp nieznacznie częściej spotykano natomiast osoby młodsze (15-30 lat). Wykres 1. Wiek użytkowników WIMP i post-wimp lat lat lat powyżej 55 lat 41% 52% 20% 22% 25% 19% WIMP 14% post-wimp 7% Podstawa procentowania: użytkownicy WIMP [N = 132] i post-wimp [N=111] WIMP i post-wimp - life-style Jeśli chodzi o styl życia, osoby reprezentujące generację użytkowników post-wimp częściej deklarowały odwiedzanie galerii handlowych, hipermarketów, częstsze uczestnictwo w kulturze poprzez wizyty w kinie i teatrze, bardziej codzienne odwiedzanie kawiarni, restauracji i klubów oraz nieznacznie częstsze wyjazdy poza miejsce zamieszkania. Ogólnie mówiąc, użytkownicy post-wimp wydają się być bardziej aktywni i mobilni na co dzień. Na podstawie danych dotyczących konsumpcji mediów stwierdzono, że typowy użytkownik post-wimp w podobny sposób ogląda telewizję, częściej natomiast ogląda VOD, a nieco rzadziej słucha tradycyjnego radia i czyta drukowaną prasę. Należy zwrócić uwagę, że post-wimp nie rezygnuje z tradycyjnych mediów, gdyż podobny odsetek używa tych nośników w grupie WIMP. Warto jednak zaznaczyć, że generacja post-wimp korzysta z klasycznych mediów nieco rzadziej, gdyż znaczną część czasu poświęca na korzystanie z mediów cyfrowych 5 źródło:

8 8 S t r o n a Do czego generacji post-wimp służy smartfon dotykowy? Ponad trzy czwarte badanych użytkowników smartfonów używa internetu w swym urządzeniu, a prawie połowa z nich (47%) korzysta z sieci przynajmniej kilka razy w tygodniu. Wykres 2. Częstotliwość korzystania z internetu w smartfonie (prawie) codziennie kilka razy w tygodniu kilka razy w miesiącu rzadziej nigdy 27% 20% 19% 11% 23% Podstawa procentowania: U3. korzystający ze smartfona [N = 105] Głównym celem wykorzystania smartfona online jest sprawdzanie informacji lokalnych (dotyczących dojazdu, repertuaru kina, pogody itp.), a więc wykorzystanie potencjału związanego z mobilnością i funkcjami lokalizacji. Priorytetowe dla interfejsów WIMP przeglądanie stron i sprawdzanie poczty oraz korzystanie z wyszukiwarek zajęły dopiero kolejne miejsca w rankingu, tuż przed serwisami społecznościowymi i transakcyjnymi (e-banking). Często też ogląda się materiały wideo bądź słucha radia online. Aktywności w sieci użytkowników WIMP i post-wimp Kiedy skupimy się na używaniu sieci we wszystkich urządzeniach okazuje się, że użytkownicy smartfonów i tabletów istotnie częściej niż generacja WIMP korzystają z wyszukiwarek, serwisów społecznościowych, a także ściągają z internetu muzykę i materiały audiowizualne oraz aplikacje. Z perspektywy marketingu online generacja post-wimp stanowi więc cenną grupę docelową dla sprzedawców reklamy, e-commerce, czy oprogramowania. Pozostałe aktywności w większości przypadków były także wymieniane częściej przez użytkowników post-wimp, jednak różnice te nie były istotne statystycznie. Wykres 3. Porównanie aktywności w sieci wśród użytkowników WIMP i post-wimp korzystanie z wyszukiwarek korzystanie z portali społecznościowych ściąganie muzyki / filmów z internetu ściąganie aplikacji (programy, gry) 28% 21% 54% 43% 41% 73% 68% 92% WIMP post-wimp 0% 20% 40% 60% 80% 100% POZOSTAŁE: WIMP post- WIMP dostęp do informacji codziennych z 89% 87% kraju i ze świata wysyłanie i odbieranie maili 82% 91% swobodne surfowanie w 80% 86% Internecie, przeglądanie stron sprawdzanie informacji lokalnych 78% 77% (pogoda, korki, kina itp.) korzystanie z bankowości 62% 71% internetowej zakupy, aukcje, porównywarki cen 53% 57% oglądanie wideo (filmiki, VOD) 52% 57% słuchanie radia przez internet 43% 46% granie online 39% 50% Podstawa procentowania: wszyscy respondenci [N = 243] WIMP [N=132] / POST-WIMP [N=111]; Procenty nie sumują się do 100, ponieważ respondent mógł zaznaczyć więcej niż 1 odpowiedź.

9 9 S t r o n a Czym użytkownicy WIMP i post-wimp zajmują się w społecznościach internetowych? Użytkownicy post-wimp częściej korzystają ze społeczności, jednak profil ich aktywności w tych serwisach jest zbliżony do WIMP. Przekłada się on głównie na komunikację i uczestnictwo w procesie wymiany treściami (UGC - User Generated Content), jednak użytkownicy post-wimp wydają się być nieco bardziej aktywni w tworzeniu i dzieleniu się treściami. Wykres 4. Aktywność WIMP i post-wimp w społecznościach Wykres 5. Porównanie aktywności w serwisach społecznościowych wśród użytkowników WIMP i post-wimp oglądam profile znajomych 61% 51% 54% 68% WIMP POST-WIMP przeglądam wpisy znajomych korzystam z komunikatora umieszczam wpisy, publikuję zdjęcia, filmy 55% 52% 48% 53% 39% 53% gram w gry 35% 26% korzystam z serwisów geolokalizacyjnych 17% 14% Podstawa procentowania: WIMP [N=132] / POST-WIMP [N=111] Podstawa procentowania korzystający z portali społecznościowych WIMP [N=70] / POST-WIMP [N=72] Wrażliwość na materiały reklamowe i aktywności ukierunkowane na markę w internecie Wykres 6. Porównanie użytkowników WIMP i post-wimp pod względem wrażliwości na marketing w sieci (Pyt. Jakie materiały związane z firmami, markami, produktami lub usługami zdarza się czytać lub oglądać w internecie?) polecenie produktów, usług informacje o promocjach krytyka i ocena produktów, usług informacje o konkursach marek reklamy graficzne marek 51% 54% 50% 57% 44% 52% 32% 36% 24% 32% 6% gry reklamowe 13% WIMP POST-WIMP Aktywności ukierunkowane na markę: 77% Zarówno WIMP, jak i post-wimp Podstawa procentowania: WIMP [N=132] / POST-WIMP [N=111]

10 10 S t r o n a Użytkownicy obydwu interfejsów (WIMP i post-wimp) w podobny sposób reagują na treści reklamowe zamieszczane w sieci. Na pytanie o to Jakie materiały związane z firmami, markami, produktami lub usługami zdarza się czytać lub oglądać w internecie? odpowiadali podobnie, ukazując ogólnie dość dużą wrażliwość na materiały marketingowe w sieci. Ponad trzy czwarte użytkowników w obydwu grupach deklarowały aktywności ukierunkowane na marki, głównie szukając wiedzy o produktach i usługach, a także interesując się promocjami. Potencjał WIMP i post-wimp w e-commerce Zarówno użytkownicy WIMP jak i post-wimp korzystają intensywnie z e-zakupów. W obu grupach odsetek deklarujących dokonanie kiedykolwiek zakupu online przewyższa 85%. Generacja post-wimp wydaje się jednak nieco bardziej przekonana do tego sposobu kupowania, gdyż o wiele częściej deklaruje ponowną chęć zakupu przez sieć w przyszłości. Wśród przedstawicieli WIMP więcej natomiast jest osób niezdecydowanych. Wykres 7. Porównanie użytkowników WIMP i post-wimp pod względem zaangażowania w e-handel i potencjału e-commerce Kupowanie kiedykolwiek w e-commerce Intencja kupowania w przyszłości w e-commerce 75% nie 16% WIMP tak 84% 40% 35% 7% 18% zdecydowanie tak raczej tak raczej nie zdecydowanie nie trudno powiedzieć nie 11% post -WIMP tak 89% 64% 25% 4%6% 89% Podstawa procentowania: WIMP [N=132] / POST-WIMP [N=111] Podstawa procentowania: klienci e-commerce WIMP [N=110] / POST-WIMP [N=100] Potencjał cyfrowy i aktywność w sieci wśród użytkowników WIMP i generacji post-wimp Potencjał cyfrowy (Krejtz, 2009) to wskaźnik osobistych zasobów technologicznych (urządzeń typu komputer, smartfon, tablet, modem mobilny, itp.) umożliwiających korzystanie z zasobów cyfrowych. Większe zasoby cyfrowe dają możliwości korzystania z sieci na wiele sposobów (stacjonarnie, mobilnie, poprzez konsole do gier itp.) i tym samym możliwość większej i bardziej zróżnicowanej aktywności w sieci.

11 11 S t r o n a W badaniu Przyszłość internetu jest dotykowa okazało się, że zależność między potencjałem cyfrowym a aktywnością w sieci jest zależna od sposobu korzystania z sieci (WIMP vs. post-wimp). Innymi słowy, zaobserwowano interakcję pomiędzy sposobem korzystania z interfejsu, a zależnością między potencjałem cyfrowym i aktywnością w sieci 6. Analiza regresji wykazała istotny współczynnik standaryzowany Beta = 0,14; p<0,01 dla interakcji. W grupie post-wimp zaobserwowano umiarkowanie silny dodatni związek między potencjałem cyfrowym internauty, a liczbą aktywności w sieci 7. Oznacza to, że im więcej urządzeń umożliwiających aktywności cyfrowe posiadali przedstawiciele generacji post- WIMP, tym więcej wykonywali aktywności w sieci. Co ciekawe, wśród użytkowników interfejsów WIMP nie stwierdzono związku 8 pomiędzy potencjałem cyfrowym a aktywnością w sieci. Większy zasób urządzeń nie wiązał się z wykorzystywaniem go do realizacji większej liczby celów w internecie. Współczynnik R 2 dla całej analizy przyjął wartość 0,17, co oznacza, że na podstawie stworzonego modelu można było przewidywać około 17% wariancji zależności pomiędzy potencjałem cyfrowym i aktywnością w sieci wśród użytkowników WIMP i post-wimp. Naturalnie, im większy potencjał cyfrowy w grupie post- WIMP, tym bardziej zróżnicowana aktywność w sieci. Można na tej podstawie wysnuć wniosek, że generacja WIMP gromadzi pewien potencjał cyfrowy, ale nie ma to związku ze zwiększeniem aktywności w sieci. Generacja post-wimp natomiast bardziej efektywnie wykorzystuje swój potencjał cyfrowy, dzięki czemu udaje jej się zrealizować w sieci więcej celów. Wykres 8. Interakcja pomiędzy potencjałem cyfrowym i aktywnością w sieci wśród użytkowników WIMP i post-wimp Podstawa procentowania: wszyscy respondenci [N = 243] WIMP [N=132] / POST-WIMP [N=111] 6 Analiza wariancji [F(3; 239)=17,6; p<0,01] 7 Analiza korelacji R Pearsona [r=0,48; p < 0,001] 8 Analiza korelacji R Pearsona [r=0,08; p =n.i.]

12 12 S t r o n a Potencjał zakupowy użytkowników WIMP upgrade do post-wimp Aby ocenić potencjał zakupowy WIMP, dzięki któremu dołączą oni do generacji post- WIMP, zapytano o plany zakupu tabletu lub smartfona w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Okazało się, że zdecydowanych na taki zakup użytkowników WIMP nie jest wielu, ale blisko 30% z nich nie odrzuciła pomysłu zakupu smartfona, a ponad 25% bierze pod uwagę, że zaopatrzy się niebawem w tablet. Obserwując oferty operatorów telefonii komórkowej, coraz szerzej wprowadzających na rynek tablety i smartfony, można oczekiwać stałego wzrostu udziału użytkowników post-wimp. Wykres 9. Intencja zakupu smartfona i tabletu wśród nie-korzystających (WIMP) 100% 80% Wykres 10. Potencjał zakupowy WIMP 12% 60% 70% 74% nie 21% 40% nie wiem tak 67% 20% 21% 21% 0% 10% 5% rozważający smartfona tabletu nieodrzucający odrzucający Podstawa procentowania: użytkownicy WIMP [N = 132] Profil demograficzny WIMP i post-wimp TOTAL WIMP POST-WIMP N=243 N=132 N=111 mężczyzna 52,1% 50,1% 54,1% PŁEĆ kobieta 47,9% 49,9% 45,9% CZĘSTOTLIWOŚĆ KORZYSTANIA Z INTERNETU WIEK WYKSZTAŁCENIE WIELKOŚĆ MIEJSCOWOŚCI ZAMIESZKANIA kilka razy dziennie 69,2% 68,3% 70,1% codziennie lub prawie codziennie 30,8% 31,7% 29,9% lat 46,1% 40,5% 52,0% lat 21,1% 20,2% 22,0% lat 22,0% 25,0% 18,8% powyżej 55 lat 10,8% 14,3% 7,1% poniżej średniego 26,9% 27,8% 26,0% średnie 40,4% 41,9% 38,9% wyższe 32,7% 30,3% 35,2% wieś 31,0% 36,5% 25,2% miasta poniżej 100 tys. 32,4% 31,5% 33,4% miasta 100 do 500 tys. 19,8% 17,6% 22,0% aglomeracje powyżej 500 tys. 16,8% 14,4% 19,5%

13 13 S t r o n a Autorzy dr Krzysztof Krejtz (Ośrodek Przetwarzania Informacji) Doktor psychologii. Pracownik naukowy w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz Ośrodku Przetwarzania Informacji, gdzie kieruje Laboratorium Interaktywnych Technologii. Autor i współautor wielu publikacji, raportów i opracowań na temat społecznych aspektów Internetu oraz metodologii badań społecznych, w tym prowadzonych w Internecie. Współzałożyciel jednego z pierwszych w Polsce instytutów naukowych zajmujących się społecznymi, psychologicznymi i poznawczymi aspektami technologii informacyjno-komunikacyjnych (SPIK w SWPS). Był również przez wiele lat związany z rynkiem komercyjnych badań marketingowych tworząc innowacyjne rozwiązania i techniki badawcze, szczególnie w obszarze badań CAWI (Computer Assisted Web Interviews). Paweł Kolenda (IAB Polska) Filozof. Od 2010 lat menadżer ds. badań w Związku Pracodawców Branży Internetowej Interactive Advertising Bureau, od 2008 lat związany z branżą online (wcześniej ORIAQ w Grupie IQS), od prawie 20 lat w badaniach rynku (wcześniej BASES Nielsen, MillwardBrown SMG/KRC, IQS & QUANT Group, CASE). Specjalista w obszarze badań ilościowych, szczególnie wykorzystujących cyfrowe sposoby pozyskiwania danych (CATI, CAWI). Prelegent i panelista na konferencjach w kraju i za granicą, autor raportów i artykułów, hard-user internetu. Wojciech Ciemniewski (Ośrodek Przetwarzania Informacji) Badacz, kierownik projektów, członek PTBRiO. Absolwent psychologii społecznej na SWPS, uczestnik wielu projektów naukowych i komercyjnych. Autor i współautor kilkunastu raportów i artykułów, zainteresowany zagadnieniami HCI, social media, relacjami między online i offline w kontekście budowania kapitału społecznego oraz rozwojem interfejsów dotykowych i technologii mobilnych. Od kilku lat związany z badaniami rynku i opinii publicznej, w szczególności z badaniami internetowymi. Andrzej Garapich (Polskie Badania Internetu Sp. z o.o.) Znawca mediów elektronicznych i internetu. Od ponad 5-ciu lat pełni funkcję prezesa zarządu spółki Polskie Badania Internetu organizatora projektu Megapanel standardu badań oglądalności witryn i aplikacji internetowych w Polsce. Za jego kadencji PBI uruchomiły kilkadziesiąt projektów badawczych związanych z wykorzystywaniem sieci w życiu codziennym, w reklamie i marketingu. Wielokrotnie występował na konferencjach dotyczących internetu w Polsce i za granicą. Był przedstawicielem Europy Środkowo-Wschodniej w projekcie MIA (Measurement of Internet Audience Project). Członek PTBRiO oraz Rady Programowej Media Trendy.

Zwyczaje Polaków związane z korzystaniem ze smartfonów i tabletów. Projekt badawczy dla:

Zwyczaje Polaków związane z korzystaniem ze smartfonów i tabletów. Projekt badawczy dla: Zwyczaje Polaków związane z korzystaniem ze smartfonów i tabletów Projekt badawczy dla: Warszawa, 25 września 2013 Agenda konferencji 1. Powitanie uczestników wideokonferencji i ogłoszenie konkursu.iwona

Bardziej szczegółowo

Telefony, akcesoria, doładowania

Telefony, akcesoria, doładowania Telefony, akcesoria, doładowania Listopad 2014 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, którym jest internet. Bierzemy pod

Bardziej szczegółowo

RAPORT POLSKI INTERNET 2009/2010. ul. Wołoska 7, budynek Mars, klatka D, II piętro 02-675 Warszawa, tel. (0 22) 874 41 00, fax (0 22) 874 41 01

RAPORT POLSKI INTERNET 2009/2010. ul. Wołoska 7, budynek Mars, klatka D, II piętro 02-675 Warszawa, tel. (0 22) 874 41 00, fax (0 22) 874 41 01 1 1 RAPORT POLSKI INTERNET 2009/2010 2 2 O raporcie Raport prezentuje kondycję rynku internetowego w Polsce w minionym roku 2009. Wzbogacony o dodatkowe analizy i komentarze, łączy rezultaty i jest wyborem

Bardziej szczegółowo

NAJMŁODSI W SIECI. Konsumpcja treści i usług dostępnych w Internecie przez najmłodszych użytkowników

NAJMŁODSI W SIECI. Konsumpcja treści i usług dostępnych w Internecie przez najmłodszych użytkowników NAJMŁODSI W SIECI Konsumpcja treści i usług dostępnych w Internecie przez najmłodszych użytkowników Raport z badania ilościowego 28 lipca 2014 2 Najmłodsi w sieci. Raport z badania ilościowego. O AUTORACH

Bardziej szczegółowo

Płatne treści w Internecie

Płatne treści w Internecie Warszawa, 8/11/2012 Press release Płatne treści w Internecie Polscy internauci często kupują w Internecie chętnie płacą za dodatki do telefonów komórkowych czy gry online. Uważają jednak, że skoro dostęp

Bardziej szczegółowo

PŁATNE TREŚCI W INTERNECIE POTRZEBY, DOŚWIADCZENIA, POSTAWY OFERTA

PŁATNE TREŚCI W INTERNECIE POTRZEBY, DOŚWIADCZENIA, POSTAWY OFERTA PŁATNE TREŚCI W INTERNECIE POTRZEBY, DOŚWIADCZENIA, POSTAWY OFERTA WSTĘP W Internecie można kupić praktycznie wszystko - książki, płyty z muzyką i filmami, bilety lotnicze i wycieczki zagraniczne, także

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie. Drogi czytelniku!

Wprowadzenie. Drogi czytelniku! Wrzesień 2014 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, którym jest internet. Bierzemy pod lupę różne aspekty z nim związane,

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie. Drogi czytelniku!

Wprowadzenie. Drogi czytelniku! Kwiecień 2015 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, którym jest internet. Bierzemy pod lupę różne aspekty z nim związane,

Bardziej szczegółowo

Produkty wyposażenia domu (meble, dodatki)

Produkty wyposażenia domu (meble, dodatki) Produkty wyposażenia domu (meble, dodatki) Styczeń 2015 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, jakim jest internet. Bierzemy

Bardziej szczegółowo

JAKOŚĆ OBSŁUGI KLIENTA W POLSCE. Badanie wykonane na zlecenie Interactive Intelligence, marzec 2015

JAKOŚĆ OBSŁUGI KLIENTA W POLSCE. Badanie wykonane na zlecenie Interactive Intelligence, marzec 2015 JAKOŚĆ OBSŁUGI KLIENTA W POLSCE Bada wykonane na zlece Interactive Intelligence, marzec 2015 Informacje o badaniu Cel badania Celem badania była szczegółowa diagnostyka użytkowania poszczególnych rodzajów

Bardziej szczegółowo

Rola internetu w zakupach artykułów spożywczych

Rola internetu w zakupach artykułów spożywczych Warszawa, 14 września 2010 r. Informacja prasowa IAB Polska Rola internetu w zakupach artykułów spożywczych Wyniki badania przeprowadzonego dla IAB przez PBI wskazują, że internauci aktywnie interesują

Bardziej szczegółowo

Rozwój popytu. - najważniejsze trendy. dr Dominik Batorski. Uniwersytet Warszawski

Rozwój popytu. - najważniejsze trendy. dr Dominik Batorski. Uniwersytet Warszawski Rozwój popytu na usługi szerokopasmowe - najważniejsze trendy dr Dominik Batorski Uniwersytet Warszawski DIAGNOZA 2 Korzystanie z technologii 2003-2011 Użytkowników internetu przybywa mniej więcej 9 punktów

Bardziej szczegółowo

Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków,

Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków, Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków, smartfonów, tabletów, telefonów komórkowych bez dostępu

Bardziej szczegółowo

D L A L I S T O P A D 2 0 1 4

D L A L I S T O P A D 2 0 1 4 R A P O R T Z B A D A N I A I L O Ś C I O W E G O D L A L I S T O P A D 2 0 1 4 Badanie przeprowadzone zostało dla firmy SMEbusiness.pl przez instytut MillwardBrown w listopadzie 2014r. Badanie ilościowe

Bardziej szczegółowo

Smartfony coraz popularniejsze wśród internautów

Smartfony coraz popularniejsze wśród internautów Warszawa, 12/03/2012 Press release Smartfony coraz popularniejsze wśród internautów Coraz częściej używamy smartfonów nie tylko do wysyłania sms-ów i robienia zdjęć, ale też do przeglądania internetu.

Bardziej szczegółowo

Usługi finansowe i ubezpieczenia

Usługi finansowe i ubezpieczenia Usługi finansowe i ubezpieczenia Luty 2015 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, jakim jest internet. Bierzemy pod lupę

Bardziej szczegółowo

Nawyki komunikacyjne w przekroju pokoleniowym

Nawyki komunikacyjne w przekroju pokoleniowym Nawyki komunikacyjne w przekroju pokoleniowym Raport z ilościowego projektu badawczego Warszawa, październik 2011 Cele badania Celem badania była diagnoza różnych form kontaktu oraz różnic w nawykach komunikacyjnych

Bardziej szczegółowo

Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Mazowszu

Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Mazowszu Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Mazowszu w świetle Raportu dr Dominik Batorski Uniwersytet Warszawski 1 Plan wystąpienia 1. Badania Porównanie województwa Mazowieckiego z innymi województwami Zróżnicowanie

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKATzBADAŃ. Korzystanie z telefonów komórkowych NR 125/2015 ISSN 2353-5822

KOMUNIKATzBADAŃ. Korzystanie z telefonów komórkowych NR 125/2015 ISSN 2353-5822 KOMUNIKATzBADAŃ NR 125/2015 ISSN 2353-5822 Korzystanie z telefonów komórkowych Przedruk i rozpowszechnianie tej publikacji w całości dozwolone wyłącznie za zgodą. Wykorzystanie fragmentów oraz danych empirycznych

Bardziej szczegółowo

BInAR. Badanie Internetowego Audytorium Radia. lato 2010

BInAR. Badanie Internetowego Audytorium Radia. lato 2010 BInAR Badanie Internetowego Audytorium Radia lato 2010 Badanie Internetowego Audytorium Radia Cel: poznanie zwyczajów i postaw związanych z korzystaniem z radia w Internecie Czas: 7-18 maja 2010 Sposób:

Bardziej szczegółowo

CBOS CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ INTERNET I KOMPUTERY W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH BS/50/2004 KOMUNIKAT Z BADAŃ WARSZAWA, MARZEC 2004

CBOS CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ INTERNET I KOMPUTERY W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH BS/50/2004 KOMUNIKAT Z BADAŃ WARSZAWA, MARZEC 2004 CBOS CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ SEKRETARIAT OŚRODEK INFORMACJI 629-35 - 69, 628-37 - 04 693-46 - 92, 625-76 - 23 UL. ŻURAWIA 4A, SKR. PT.24 00-503 W A R S Z A W A TELEFAX 629-40 - 89 INTERNET http://www.cbos.pl

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie. Drogi czytelniku!

Wprowadzenie. Drogi czytelniku! Październik 2014 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, którym jest internet. Bierzemy pod lupę różne aspekty z nim związane,

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie. Drogi czytelniku!

Wprowadzenie. Drogi czytelniku! Marzec 2015 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, jakim jest internet. Bierzemy pod lupę różne aspekty z nim związane,

Bardziej szczegółowo

Wyniki badania na temat czytania dzieciom

Wyniki badania na temat czytania dzieciom Wyniki badania na temat czytania dzieciom Maj 2007 O badaniu Badanie przeprowadzone zostało w drugiej połowie marca 2007 roku metodą ankiety internetowej Ankieta podzielona była na kilka części pytania

Bardziej szczegółowo

Dzieci aktywne online. Urodzeni z myszką w ręku Często online, rzadziej offline Treści poszukiwane

Dzieci aktywne online. Urodzeni z myszką w ręku Często online, rzadziej offline Treści poszukiwane Dzieci aktywne online Urodzeni z myszką w ręku Często online, rzadziej offline Treści poszukiwane październik 2007 Raport Dzieci aktywne online został opracowany na potrzeby I Międzynarodowej Konferencji

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKATzBADAŃ. Korzystanie z telefonów komórkowych NR 99/2017 ISSN

KOMUNIKATzBADAŃ. Korzystanie z telefonów komórkowych NR 99/2017 ISSN KOMUNIKATzBADAŃ NR 99/2017 ISSN 2353-5822 Korzystanie z telefonów komórkowych Przedruk i rozpowszechnianie tej publikacji w całości dozwolone wyłącznie za zgodą. Wykorzystanie fragmentów oraz danych empirycznych

Bardziej szczegółowo

Patroni medialni SPONSOR RAPORTU

Patroni medialni SPONSOR RAPORTU Monika Mikowska N Patroni medialni Partner social media SPONSOR RAPORTU Diagnoza stanu obecnego polskiego mobile commerce. Polscy dostawcy oprogramowania m commerce. Polskie case studies. Wskazówki dla

Bardziej szczegółowo

Dlaczego filmy online mają tak duże znaczenie dla marketingu mobilnego

Dlaczego filmy online mają tak duże znaczenie dla marketingu mobilnego Dlaczego filmy online mają tak duże znaczenie dla marketingu mobilnego Żyjemy w czasach, w których konsument odruchowo sięga po telefon, kiedy czegoś chce albo potrzebuje. opublikowany kwiecień 2015 Chce

Bardziej szczegółowo

Postrzeganie telefonów komórkowych

Postrzeganie telefonów komórkowych Postrzeganie telefonów komórkowych prezentacja przygotowana dla Warszawa, lipiec 2006 O BADANIU Cel badania: Próba: Metoda badania: Realizacja badania: 4-10 lipca 2006 Badanie miało na celu uzyskanie odpowiedzi

Bardziej szczegółowo

Specjalna sesja TNS Polska i Millward Brown Marketing Summit, Kraków, 7 czerwca 2016

Specjalna sesja TNS Polska i Millward Brown Marketing Summit, Kraków, 7 czerwca 2016 Specjalna sesja TNS Polska i Millward Brown Marketing Summit, Kraków, 7 czerwca 2016 Marketing, technologie i zmieniający się media mix TRENDY W MEDIACH CYFROWYCH I TRADYCYJNYCH Kuba Antoszewski / Millward

Bardziej szczegółowo

Świat #w10lat. Jak świat zmienił się w ciągu ostatniej dekady

Świat #w10lat. Jak świat zmienił się w ciągu ostatniej dekady Świat #w10lat Jak świat zmienił się w ciągu ostatniej dekady YouTube #w10lat 2005 2015 Na YouTube został umieszczony pierwszy film, który trwał 19 sekund. Jeden z założycieli portalu opowiada na nim w

Bardziej szczegółowo

Wykluczeni cyfrowo. Wykluczeni cyfrowo

Wykluczeni cyfrowo. Wykluczeni cyfrowo Informacja o badaniu Internet jest obecny w niemal każdym aspekcie życia współczesnego człowieka. Zawiera nie tylko bezmiar przydatnych informacji, ale również umożliwia łatwiejszą komunikację. Jednakże

Bardziej szczegółowo

Handel internetowy w Polsce w dużym skrócie

Handel internetowy w Polsce w dużym skrócie Handel internetowy w Polsce w dużym skrócie Celem stworzenia dokumentu było, przedstawienie danych o rynku internetowym w Polsce firmom branży odzieżowej. Zagadnienia: Rynek internetowy w Polsce Co robimy,

Bardziej szczegółowo

Jak działają social media?

Jak działają social media? 3.1.1 Jak działają social media? Wg definicji publikowanej na Wikipedii Media społecznościowe (ang. Social Media) to określenie odnoszące się do ogólnie pojętego korzystania z internetowych i mobilnych

Bardziej szczegółowo

O(D)CZARUJMY MOBILE MAŁGORZATA WOŁEJKO & ARTUR ZAWADZKI (SPICY MOBILE)

O(D)CZARUJMY MOBILE MAŁGORZATA WOŁEJKO & ARTUR ZAWADZKI (SPICY MOBILE) O(D)CZARUJMY MOBILE MAŁGORZATA WOŁEJKO & ARTUR ZAWADZKI (SPICY MOBILE) JAK ROZUMIEMY MOBILE??? MOBILE TO PRZEDE WSZYSTKIM KANAŁ REKLAMOWY MOBILE DOSTARCZA NA JWIĘCEJ DANYCH O UŻYTKOWNIKU #PŁEĆ #WIEK #ZAKUPY

Bardziej szczegółowo

Kryteria wyboru operatorów usług telefonicznych przez abonentów w Polsce

Kryteria wyboru operatorów usług telefonicznych przez abonentów w Polsce Roman Nierebiński Opisano czynniki, wpływające na wybór operatora usług telefonii stacjonarnej i komórkowej. Wskazano najczęściej wybieranych operatorów telefonicznych oraz podano motywy wyboru. telekomunikacja,

Bardziej szczegółowo

PRAWDA O POLSKIM INTERNECIE CZYLI OBALAMY MITY

PRAWDA O POLSKIM INTERNECIE CZYLI OBALAMY MITY KONGRES PR, Rzeszów 2007 PRAWDA O POLSKIM INTERNECIE CZYLI OBALAMY MITY Sylwia Szmalec Prawda czy fałsz? Zasięg internetu jest ograniczony. Internauta Web 2.0 to aktywny twórca cyberprzestrzeni. Reklama

Bardziej szczegółowo

AgriNet24 Internetowe sondaże

AgriNet24 Internetowe sondaże - 1 - AgriNet24 Internetowe sondaże Wykorzystanie urządzeń mobilnych w zarządzaniu gospodarstwem 9.06.2014 Wrocław - 2 - Informacje o badaniu Grupa docelowa Technika wywiadów Internauci, Użytkownicy Agrofoto.pl

Bardziej szczegółowo

Efekt ROPO Jak obecność online wpływa na wzrost sprzedaży offline Wyniki badania marketingowego. Patronat branżowy

Efekt ROPO Jak obecność online wpływa na wzrost sprzedaży offline Wyniki badania marketingowego. Patronat branżowy Efekt ROPO Jak obecność online wpływa na wzrost sprzedaży offline Wyniki badania marketingowego Patronat branżowy Efekt ROPO Efekt ROPO (ang. Research Online Purchase Offline) polega na realizowaniu przez

Bardziej szczegółowo

Sposoby wykorzystania i postrzeganie usług utrzymywania domen internetowych przez polskich internautów

Sposoby wykorzystania i postrzeganie usług utrzymywania domen internetowych przez polskich internautów Sposoby wykorzystania i postrzeganie usług utrzymywania domen internetowych przez polskich internautów Sposoby wykorzystania i postrzeganie usług hostingowych przez polskich internautów stat.pl Sp.z o.o.

Bardziej szczegółowo

2013 Global report. Polska. w porównaniu ze światem. 2013 Global Report- Polska w porównaniu ze światem Public Ericsson 2013-10-09 Page 1

2013 Global report. Polska. w porównaniu ze światem. 2013 Global Report- Polska w porównaniu ze światem Public Ericsson 2013-10-09 Page 1 2013 Global report Polska w porównaniu ze światem 2013 Global Report- Polska w porównaniu ze światem Public Ericsson 2013-10-09 Page 1 Consumerlab Coroczne badania 100000 RESPONDENTÓW REPREZENTUJĄCYCH

Bardziej szczegółowo

SPOŁECZNOŚCI INTERNETOWE

SPOŁECZNOŚCI INTERNETOWE SPOŁECZNOŚCI INTERNETOWE Wykorzystanie nowoczesnych technologii w badaniach konsumenckich Inquiry sp. z o.o. O INQUIRY Od ponad 10 lat prowadzimy badania konsumenckie dla klientów z branży FMCG, sieci

Bardziej szczegółowo

PRZYJAZNY PRZEWODNIK PO SMARTFONACH

PRZYJAZNY PRZEWODNIK PO SMARTFONACH PRZYJAZNY PRZEWODNIK PO SMARTFONACH 01 NAJPOTRZEBNIEJSZE INFORMACJE I PODPOWIEDZI CO TO SĄ SMARTFONY I DO CZEGO SŁUŻĄ? SMARTFONY TO NIE TYLKO TELEFONY NOWEJ GENERACJI. TO MULTIFUNKCJONALNE URZĄDZENIA,

Bardziej szczegółowo

Kochana telewizja, kochane radio Media offline vs media online w kontekście strategii marketingowych. Warszawa 9 grudnia 2010

Kochana telewizja, kochane radio Media offline vs media online w kontekście strategii marketingowych. Warszawa 9 grudnia 2010 Kochana telewizja, kochane radio Media offline vs media online w kontekście strategii marketingowych Warszawa 9 grudnia 2010 Konsumpcja mediów była taka prosta Niewątpliwie Internet ma wpływ na nasze życie

Bardziej szczegółowo

MĄDRY INTERNET. BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A.

MĄDRY INTERNET. BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A. MĄDRY INTERNET BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A. Przygotował: Marcin Kołakowski Koordynacja: Grzegorz Kowalczyk Warszawa, czerwiec 2009 METODOLOGIA:

Bardziej szczegółowo

Generacja Y o mediach społecznościowych w miejscu pracy

Generacja Y o mediach społecznościowych w miejscu pracy Generacja Y o mediach społecznościowych w miejscu pracy Raport z badania Szymon Góralski Wrocław, 2013 ul. Więzienna 21c/8, 50-118 Wrocław, tel. 71 343 70 15, fax: 71 343 70 13, e-mail: biuro@rrcc.pl,

Bardziej szczegółowo

Rola internetu w procesie zakupu usług telekomunikacyjnych

Rola internetu w procesie zakupu usług telekomunikacyjnych Warszawa, 17 lutego 2011 r. Rola internetu w procesie zakupu usług telekomunikacyjnych Wyniki badania przeprowadzonego dla IAB przez PBI wskazują, że dla Internautów odpowiedzialnych za zakup usług operatorów

Bardziej szczegółowo

Firmowe media społecznościowe dla pracowników

Firmowe media społecznościowe dla pracowników Firmowe media społecznościowe dla pracowników Raport z badania Maciej Dymalski, Szymon Góralski Wrocław, 2012 ul. Więzienna 21c/8, 50-118 Wrocław, tel. 71 343 70 15, fax: 71 343 70 13, e-mail: biuro@rrcc.pl,

Bardziej szczegółowo

ZAKUPY GRUPOWE W POLSCE OFERTA SPRZEDAŻY RAPORTU

ZAKUPY GRUPOWE W POLSCE OFERTA SPRZEDAŻY RAPORTU ZAKUPY GRUPOWE W POLSCE OFERTA SPRZEDAŻY RAPORTU 1 ZAKUPY GRUPOWE W POLSCE Zakupy grupowe to jedno z najszerzej komentowanych zjawisk ostatnich kilkunastu miesięcy w polskiej sieci. Pierwsze serwisy Gruper.pl

Bardziej szczegółowo

Wydanie II: branża finansowa i handlowa

Wydanie II: branża finansowa i handlowa Wydanie II: branża finansowa i handlowa Listopad 2016 2 Wprowadzenie Projekt Advertiser Mobile Audit to analiza przygotowana przez 7 europejskich biur IAB w Polsce we współpracy z Mindshare. Ma ona na

Bardziej szczegółowo

Badania panelowe internautów, jako wsparcie. Andrzej Garapich, Sławek Pliszka Polskie Badania Internetu

Badania panelowe internautów, jako wsparcie. Andrzej Garapich, Sławek Pliszka Polskie Badania Internetu Badania panelowe internautów, jako wsparcie rynku i biznesu Andrzej Garapich, Sławek Pliszka Polskie Badania Internetu [ A g e n d a ] Internet jako medium Jak badać internet? Praktyczne wykorzystanie

Bardziej szczegółowo

PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU

PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 7-12 13-15 +16 1 822 113 8,4% 4,2% 917 995 18 950 637 87,4%

Bardziej szczegółowo

Sierpień 2013 Warszawa

Sierpień 2013 Warszawa Sierpień 2013 Warszawa Zawartość Wprowadzenie... 3 Metodologia... 4 Deklaracje posiadania bądź stałego używania danych urządzeń... 5 Urządzenia uznawane za niezbędne... 6 Częstotliwość korzystania z wybranych

Bardziej szczegółowo

Bądź ergo-pozytywny! prezentacja wyników badania. Healthy computing. TNS 13 marca 2013 r. realizacja: 7-11 marca 2013 r.

Bądź ergo-pozytywny! prezentacja wyników badania. Healthy computing. TNS 13 marca 2013 r. realizacja: 7-11 marca 2013 r. Bądź ergo-pozytywny! prezentacja wyników badania Spis treści 1 Urządzenia i aktywności 6 2 Ergonomia 10 3 Klawiatura 17 4 Mysz 23 5 Demografia 27 2 1 Urządzenia i aktywności Korzystanie z urządzeń 73 Laptop

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Krejtz, Piotr Toczyski, Marzena Cypryańska, Jarosław Milewski, Izabela Krejtz, Wojciech Ciemniewski

Krzysztof Krejtz, Piotr Toczyski, Marzena Cypryańska, Jarosław Milewski, Izabela Krejtz, Wojciech Ciemniewski Krzysztof Krejtz, Piotr Toczyski, Marzena Cypryańska, Jarosław Milewski, Izabela Krejtz, Wojciech Ciemniewski Społeczeństwo informacyjne / oparte na wiedzy, gdzie informacja nabiera wartości materialnej.

Bardziej szczegółowo

DZIECI W SIECI KIM SĄ, CZYM SIĘ INTERESUJĄ, GDZIE ZAGLĄDAJĄ? ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU

DZIECI W SIECI KIM SĄ, CZYM SIĘ INTERESUJĄ, GDZIE ZAGLĄDAJĄ? ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU DZIECI W SIECI KIM SĄ, CZYM SIĘ INTERESUJĄ, GDZIE ZAGLĄDAJĄ? ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU KONFERENCJA ZAGROŻENIA W SIECI PROFILAKTYKA, REAGOWANIE KRAKÓW, WRZESIEŃ 2014 PROFIL UŻYTKOWNIKA

Bardziej szczegółowo

Społeczne uwarunkowania uczestnictwa w kulturze Raport z badania przy pomocy ankiety internetowej

Społeczne uwarunkowania uczestnictwa w kulturze Raport z badania przy pomocy ankiety internetowej Społeczne uwarunkowania uczestnictwa w kulturze Raport z badania przy pomocy ankiety internetowej Kongres Marketing i Promocja Placówki Kulturalnej Katowice 2012 O badaniu Cele badania Celem badania był

Bardziej szczegółowo

MĄDRY INTERNET. BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A.

MĄDRY INTERNET. BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A. MĄDRY INTERNET BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A. Przygotował: Marcin Kołakowski Koordynacja: Grzegorz Kowalczyk Warszawa, czerwiec 2009 METODOLOGIA:

Bardziej szczegółowo

BInAR Radio internetowe w Polsce. Badanie Internetowego Audytorium Radia. Czerwiec 2011

BInAR Radio internetowe w Polsce. Badanie Internetowego Audytorium Radia. Czerwiec 2011 BInAR 2011 Radio internetowe w Polsce Badanie Internetowego Audytorium Radia Czerwiec 2011 BADANIE BInAR 2011 Badanie postaw i zwyczajów słuchania radia w Internecie Termin realizacji badania: maj 2011

Bardziej szczegółowo

Aktywność dzieci w Internecie. Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu

Aktywność dzieci w Internecie. Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu Aktywność dzieci w Internecie Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu Profil użytkownika internetu 7-15 ekid Profil użytkownika internetu 7-15 Internauci 9% 1 746 556 4% 666 805 DZIECI W WIEKU 7-12

Bardziej szczegółowo

GSMONLINE.PL. UKE: Polacy o rynku telekomunikacyjnym w roku

GSMONLINE.PL. UKE: Polacy o rynku telekomunikacyjnym w roku GSMONLINE.PL UKE: Polacy o rynku telekomunikacyjnym w roku 2013 2013-12-13 UKE opublikowało raporty z badań w zakresie korzystania z usług telekomunikacyjnych. Uzyskane rezultaty zawierają opinie konsumentów

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z bankowości mobilnej a bezpieczeństwo w sieci raport z badania

Korzystanie z bankowości mobilnej a bezpieczeństwo w sieci raport z badania Korzystanie z bankowości mobilnej a bezpieczeństwo w sieci raport z badania Przygotowano dla: Warszawa, styczeń 2016 O badaniu Metodologia i próba 01 METODOLOGIA 02 PRÓBA Badanie online RTS Realizacja:

Bardziej szczegółowo

Narzędzia marketingu internetowego (1): SEO, SEM, afiliacja, kampanie banerowe, e-mail marketing, inne.

Narzędzia marketingu internetowego (1): SEO, SEM, afiliacja, kampanie banerowe, e-mail marketing, inne. 2012 Narzędzia marketingu internetowego (1): SEO, SEM, afiliacja, kampanie banerowe, e-mail marketing, inne. Rafał Marek Kampania marketingowa e-usługi Rzeszów, 24.10.2012 Narzędzia marketingu internetowego

Bardziej szczegółowo

MĄDRY INTERNET. BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A.

MĄDRY INTERNET. BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A. MĄDRY INTERNET BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A. Przygotował: Marcin Kołakowski Koordynacja: Grzegorz Kowalczyk Warszawa, czerwiec 2009 METODOLOGIA:

Bardziej szczegółowo

Raport z syndykatowych badań ilościowych. IV Fala Badania Marzec 2014. Wrocław. 30 kwietnia 2014

Raport z syndykatowych badań ilościowych. IV Fala Badania Marzec 2014. Wrocław. 30 kwietnia 2014 Raport z syndykatowych badań ilościowych IV Fala Badania Marzec 2014 Wrocław. 30 kwietnia 2014 2 Analiza rynku Video On Demand w Polsce. Marzec 2014. O AUTORACH Pentagon New Media jest marką Pentagon Research

Bardziej szczegółowo

Polski rynek mobile vs biznes

Polski rynek mobile vs biznes Konrad Telakowiec Wiceprezes Zarządu coigdzie.pl Polski rynek mobile vs biznes? Jak rozwija się biznes na Polskim rynku mobile?? Jak wypadamy względem światowych trendów?? Jak mobile pozwala nam dotrzeć

Bardziej szczegółowo

Czy nauczyciele wykorzystują nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w kształceniu? Raport z badań.

Czy nauczyciele wykorzystują nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w kształceniu? Raport z badań. Czy nauczyciele wykorzystują nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w kształceniu? Raport z badań. dr Katarzyna Mikołajczyk mgr Katarzyna Pietraszek Centrum Rozwoju Edukacji Niestacjonarnej

Bardziej szczegółowo

Polskiego konsumenta telefonicznego portret współczesny. Consumer Lab Polska 2006

Polskiego konsumenta telefonicznego portret współczesny. Consumer Lab Polska 2006 Polskiego konsumenta telefonicznego portret współczesny Consumer Lab Polska 2006 Badania konsumenckie w Polsce Ericsson Consumer Lab Grupa reprezentatywna Kryteria przykładowe: płeć, wiek, region Grupy

Bardziej szczegółowo

Świadomość Polaków w rzeczywistości cyfrowej bariery i szanse

Świadomość Polaków w rzeczywistości cyfrowej bariery i szanse Świadomość Polaków w rzeczywistości cyfrowej bariery i szanse Raport badawczy dla Sierpień 2012 SPIS TREŚCI 1. Opis i cele badania 3 2. Metodologia 4 3. Struktura demograficzna próby 5 Kompetencje cyfrowe

Bardziej szczegółowo

Jak zwiększyć sprzedaż korzystając z systemu ADScreen Digital Signage?

Jak zwiększyć sprzedaż korzystając z systemu ADScreen Digital Signage? Jak zwiększyć sprzedaż korzystając z systemu ADScreen Digital Signage? Content Networks Sp. z o.o. Integrator i producent systemów IT Specjalizacja w obszarze Digital Signage, Media Workflow i CLM Wdrożenia

Bardziej szczegółowo

JAKOŚĆ OBSŁUGI KLIENTA W POLSCE. Badanie wykonane na zlecenie Interactive Intelligence, marzec 2015

JAKOŚĆ OBSŁUGI KLIENTA W POLSCE. Badanie wykonane na zlecenie Interactive Intelligence, marzec 2015 JAKOŚĆ OBSŁUGI KLIENTA W POLSCE Badanie wykonane na zlecenie Interactive Intelligence, marzec 2015 Informacje o badaniu Cel badania Celem badania była szczegółowa diagnostyka użytkowania poszczególnych

Bardziej szczegółowo

Mobilna r(e)wolucja w e-commerce. Bartosz Witoń

Mobilna r(e)wolucja w e-commerce. Bartosz Witoń Mobilna r(e)wolucja w e-commerce Bartosz Witoń Agenda Udział m-commerce w e-commerce w Polsce i USA 25,00% 20,00% 15,00% 16,00% 18,00% 21,00% 15,00% 23,00% 10,00% 8,00% 5,00% 4,00% 1,90% 0,00% 2013 2014

Bardziej szczegółowo

Spożywcze sieci handlowe. Oferta na raport PBS Loyalty Benchmark

Spożywcze sieci handlowe. Oferta na raport PBS Loyalty Benchmark Spożywcze sieci handlowe Oferta na raport Sopot, 2015 Loyalty Benchamark czego dotyczy badanie? 2? co to jest Loyalty Benchmark? jakie branże obejmuje projekt Loyalty Benchmark jest badaniem satysfakcji

Bardziej szczegółowo

Popularność i korzystanie z portalu Gastrona.pl wśród szefów kuchni

Popularność i korzystanie z portalu Gastrona.pl wśród szefów kuchni Popularność i korzystanie z portalu Gastrona.pl wśród szefów kuchni 1 Informacje o badaniu Cele badawcze popularność i korzystanie z Internetu, preferencje, co do korzystania z internetowych portali branżowych

Bardziej szczegółowo

Oferta szkolenia trenerskiego Train-the Trainer

Oferta szkolenia trenerskiego Train-the Trainer Oferta szkolenia trenerskiego Train-the Trainer O IAB Polska Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska: funkcjonuje od 2000 roku zrzesza około 200 najważniejszych firm polskiego rynku internetowego:

Bardziej szczegółowo

Planowanie mediów w kampaniach internetowych

Planowanie mediów w kampaniach internetowych Planowanie mediów w kampaniach internetowych Raport z badania przeprowadzonego wśród osób zajmujących się zawodowo planowaniem kampanii reklamowych w internecie. Wrzesień 2015 1 CEL BADANIA ORGANIZACJA

Bardziej szczegółowo

Używanie, wizerunek i siła marki sieci komórkowych. Wyniki badania zrealizowanego na Ogólnopolskim Panelu Badawczym ARIADNA. Sierpień 2012.

Używanie, wizerunek i siła marki sieci komórkowych. Wyniki badania zrealizowanego na Ogólnopolskim Panelu Badawczym ARIADNA. Sierpień 2012. Używanie, wizerunek i siła marki sieci komórkowych Wyniki badania zrealizowanego na Ogólnopolskim Panelu Badawczym ARIADNA. Sierpień 2012. Zakres badania Posiadanie własnego numeru telefonu komórkowego

Bardziej szczegółowo

Uczniowie a Internet -profilaktyka bezpiecznego korzystania z sieci. dr Ewa Krzyżak-Szymańska, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach

Uczniowie a Internet -profilaktyka bezpiecznego korzystania z sieci. dr Ewa Krzyżak-Szymańska, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach Uczniowie a Internet -profilaktyka bezpiecznego korzystania z sieci dr Ewa Krzyżak-Szymańska, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach 1 Próba badawcza przebadano 1580 uczniów w analizie jakościowej

Bardziej szczegółowo

Branża kablowa na tle rynku telekomunikacyjnego

Branża kablowa na tle rynku telekomunikacyjnego Branża kablowa na tle rynku telekomunikacyjnego Jerzy Straszewski Prezes Zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Konferencja Technik Szerokopasmowych VECTOR, Gdynia maj 2012 Polski rynek telekomunikacyjny

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Aktywność młodych w sieci Katarzyna Pietraszek Na podstawie badania dojrzałości technologicznej uczniów Doroty Kwiatkowskiej i Marcina Dąbrowskiego Uniwersytet w Białymstoku

Bardziej szczegółowo

Perception of the data protection and privacy issues by children and youth

Perception of the data protection and privacy issues by children and youth Projekt Postrzeganie zagadnień związanych z ochroną danych i prywatnością przez dzieci i młodzież Perception of the data protection and privacy issues by children and youth Prezentacja wybranych wyników

Bardziej szczegółowo

CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ

CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ SEKRETARIAT OŚRODEK INFORMACJI 629-35 - 69, 628-37 - 04 693-46 - 92, 625-76 - 23 UL. ŻURAWIA 4A, SKR. PT.24 00-503 W A R S Z A W A TELEFAX 629-40 - 89 INTERNET http://www.cbos.pl

Bardziej szczegółowo

Polscy internauci: fakty i liczby. Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu

Polscy internauci: fakty i liczby. Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu Polscy internauci: fakty i liczby Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu 2 Jesteśmy zanurzeni w cyfrowym świecie Penetracja urządzeń w gospodarstwach domowych 63% 63% urządzenia mające możliwość łączenia

Bardziej szczegółowo

Pornografia dziecięca w internecie

Pornografia dziecięca w internecie Pornografia dziecięca w internecie raport z badania gemiusreport przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje Spis treści Cel badania 3 Metoda badania 5 Podsumowanie wyników 8 Szczegółowe wyniki

Bardziej szczegółowo

social relations agency

social relations agency social relations agency POBIJ REKORD ŚWIATA W SWOJEJ KUCHNI CASE STUDY Facebook Facebook to obecnie najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie. Posiada bardzo dobre możliwości targetowania komunikatów.

Bardziej szczegółowo

SYNERGIA PROJEKTY SYNDYKATOWE

SYNERGIA PROJEKTY SYNDYKATOWE 1 Kim jesteśmy? ASM to polska firma badawcza, załoŝona w 1996 roku. Jesteśmy agencją badawczą, która specjalizuje się w badaniach dedykowanych rynkowi inwestycyjno budowlanemu. Specjalizacja oznacza kumulację

Bardziej szczegółowo

Zakupy spożywcze ze smartfonem to wciąż nisza

Zakupy spożywcze ze smartfonem to wciąż nisza Zakupy spożywcze ze smartfonem to wciąż nisza data aktualizacji: 2016.11.16 Blisko co piąty użytkownik smartfona odwiedza za jego pomocą strony popularnych sieci spożywczych wynika z danych firmy Spicy

Bardziej szczegółowo

w poszukiwaniu pracy Kwiecień 2008 zakresie badań internetu w Europie Środkowo-Wschodniej wśród pełnoletnich aktywnych zawodowo internautów

w poszukiwaniu pracy Kwiecień 2008 zakresie badań internetu w Europie Środkowo-Wschodniej wśród pełnoletnich aktywnych zawodowo internautów Rola Lider w internetu zakresie badań internetu w Europie Środkowo-Wschodniej w poszukiwaniu pracy wśród pełnoletnich aktywnych zawodowo internautów Kwiecień 2008 Rola internetu w poszukiwaniu pracy wśród

Bardziej szczegółowo

maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje

maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje Nie chcemy, żeby ludzie Cię zobaczyli. Chcemy, żeby Cię zapamiętali. Jak zbudujemy Twój wizerunek w Internecie? Kompleksowa oferta działań interactive obejmuje

Bardziej szczegółowo

Sondaż dotyczący opinii i zwyczajów związanych z oglądaniem treści audiowizualnych w internecie

Sondaż dotyczący opinii i zwyczajów związanych z oglądaniem treści audiowizualnych w internecie Maj 2012 Sondaż dotyczący opinii i zwyczajów związanych z oglądaniem treści audiowizualnych w internecie Kluczowe wnioski Około 2,4 mln internautów (18% użytkowników wideo online) w wieku powyżej 14 roku

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKATzBADAŃ. Korzystanie z internetu NR 49/2017 ISSN

KOMUNIKATzBADAŃ. Korzystanie z internetu NR 49/2017 ISSN KOMUNIKATzBADAŃ NR 49/2017 ISSN 2353-5822 Korzystanie z internetu Przedruk i rozpowszechnianie tej publikacji w całości dozwolone wyłącznie za zgodą. Wykorzystanie fragmentów oraz danych empirycznych wymaga

Bardziej szczegółowo

Goldbach Multichannel

Goldbach Multichannel Goldbach Multichannel >> Założenia oferty Trendy w konsumpcji mediów Fragmentacja kanałów komunikacji Postępująca digitalizacja punktów styku z grupą docelową w świecie rzeczywistym Zmiana sposobu konsumpcji

Bardziej szczegółowo

W erze masowej konsumpcji prawdziwy sukces odnosi prosumpcyjny sposób myślenia, który przeciwstawia się dotychczasowej pasywnej roli konsumentów.

W erze masowej konsumpcji prawdziwy sukces odnosi prosumpcyjny sposób myślenia, który przeciwstawia się dotychczasowej pasywnej roli konsumentów. Prosumenci w polskim internecie na podstawie badania gemiusreport Warszawa, styczeń 2008 r. W erze masowej konsumpcji prawdziwy sukces odnosi prosumpcyjny sposób myślenia, który przeciwstawia się dotychczasowej

Bardziej szczegółowo

Polscy konsumenci a pochodzenie produktów. Raport z badań stowarzyszenia PEMI. Warszawa 2013.

Polscy konsumenci a pochodzenie produktów. Raport z badań stowarzyszenia PEMI. Warszawa 2013. Polscy konsumenci a pochodzenie produktów.. Spis treści Wstęp 3 1. Jak często sprawdzacie Państwo skład produktu na etykiecie? 4 2. Jak często sprawdzacie Państwo informację o kraju wytworzenia produktu

Bardziej szczegółowo

Posiadanie telefonu stacjonarnego, telefonu komórkowego i internetu.

Posiadanie telefonu stacjonarnego, telefonu komórkowego i internetu. IMAS International Wrocław Posiadanie telefonu stacjonarnego, telefonu komórkowego i internetu. Wrocław, marzec 2008 IMAS International Polska, 53-238 Wrocław, ul. Ostrowskiego 30, tel.: 071 339 04 31

Bardziej szczegółowo

Cube Group. Reklama offline jako wstęp do poszukiwań online

Cube Group. Reklama offline jako wstęp do poszukiwań online Cube Group Reklama offline jako wstęp do poszukiwań online Resume Sytuacja Badawcza: Widziałeś ciekawą reklamę w telewizji, prasie, outdoorze lub słyszałeś w radiu. Przedstawiona w niej oferta zaciekawiła

Bardziej szczegółowo

Klient banku w gąszczu informacji

Klient banku w gąszczu informacji Klient banku w gąszczu informacji 1 Zanim kupię % wśród internautów nie szukałe(a)m informacji przed zakupem Ubrania: 19% Żywność: 33% Alkohol: 33% Sprzęt komputerowy: 3% Zanim zrobisz popytaj, zanim popytasz

Bardziej szczegółowo

Prezentacja usług. Informacja Komunikacja Dystrybucja - Sprzedaż

Prezentacja usług. Informacja Komunikacja Dystrybucja - Sprzedaż Prezentacja usług Informacja Komunikacja Dystrybucja - Sprzedaż Twórcy firmy 7 lat doświadczenia w zakresie e-commerce Zarządzanie i tworzenie sukcesów największej polskiej apteki internetowej Domzdrowia.pl

Bardziej szczegółowo

Idea badania - Metodologia. Raport z badania syndykatowego z wykorzystaniem danych site-centric

Idea badania - Metodologia. Raport z badania syndykatowego z wykorzystaniem danych site-centric Idea badania - Metodologia Mobilny Internet 2009 Raport z badania syndykatowego z wykorzystaniem danych site-centric Styczeń 2010 Interaktywny Instytut Badań Rynkowych sp. z o.o. ul. Wołoska 7 02-675 Warszawa

Bardziej szczegółowo

Onet.pl kompletny program dla efektywnej komunikacji marketingowej w internecie. Prezentacja handlowa Nowy cennik stycze 2009

Onet.pl kompletny program dla efektywnej komunikacji marketingowej w internecie. Prezentacja handlowa Nowy cennik stycze 2009 Onet.pl kompletny program dla efektywnej komunikacji marketingowej w internecie. Prezentacja handlowa Nowy cennik stycze 2009 Obecny poziom rozwoju rynku i reklamy internetowej wymaga redefinicji postrzegania

Bardziej szczegółowo