Generacja Y o mediach społecznościowych w pracy

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Generacja Y o mediach społecznościowych w pracy"

Transkrypt

1 Generacja Y o mediach społecznościowych w pracy Raport z badania sierpień 2013 r.

2 O badaniu Media społecznościowe powoli zmieniają organizacje. Nie dzieje się to tak szybko, jak się spodziewano kilka lat temu, ale zmiany są nieuniknione choćby z powodu wchodzenia na rynek pracy Pokolenia Y, które od najmłodszych lat korzystało z mediów społecznościowych. Poznanie opinii na temat tego, jak przyszli pracownicy, czyli obecni studenci, postrzegają social media w kontekście pracy, może być punktem odniesienia dla pracodawców co do tego, czego oczekuje pokolenie wchodzące na rynek pracy. W badaniu wzięło udział 629 respondentów studentów uczelni wyższych. W badaniu media społecznościowe zostały zdefiniowane jako portale społecznościowe, blogi/mikroblogi, fora internetowe i strony wiki.

3 Częstość korzystania z mediów społecznościowych Badanie pokazuje dużą popularność mediów społecznościowych wśród młodych ludzi. Zdecydowana większość studentów (83%) przynajmniej raz dziennie korzysta z mediów społecznościowych, a 67% przynajmniej raz dziennie wykorzystuje je w związku ze swoimi obowiązkami (uczelnianymi lub zawodowymi).

4 Wyobrażenia co do wykorzystywania mediów społecznościowych w pracy Największa grupa respondentów myśli o mediach społecznościowych zadaniowo. Rozwiązywanie problemów czy zdobywanie wiedzy są dla nich istotniejsze niż funkcje czysto społecznościowe (współpraca oraz nawiązywanie kontaktów).

5 Opinie na temat wykorzystywania mediów społecznościowych w pracy Media społecznościowe ułatwiają realizację zadań w pracy 82% 11% 7% zgadzam się nie zgadzam się nie mam zdania Zdecydowana większość badanych uważa, że media społecznościowe ułatwiają realizację zadań w pracy. Co ciekawe, wśród respondentów ze stażem pracy powyżej 1 roku pojawia się większy odsetek sceptyków doświadczenia zawodowe negatywnie wpływają na optymistyczne podejście do zastosowania mediów społecznościowych na gruncie zawodowym.

6 Opinie na temat wykorzystywania mediów społecznościowych w pracy Nowoczesna firma powinna mieć wdrożone media społecznościowe 81% 14% 5% zgadzam się nie zgadzam się nie mam zdania Dla większości respondentów nowoczesna firma to firma z wdrożonymi mediami społecznościowymi, jednak dłuższy staż pracy nieco osłabia taki pogląd.

7 Czy przyjąłbyś/przyjęłabyś ofertę pracy po studiach w firmie, która...w ogóle nie stosuje mediów społecznościowych? 59% 20% 21% tak nie nie mam zdania Aż 40% respondentów, którzy jeszcze nie pracowali, deklaruje, że nie chcieliby pracować w firmie, która nie stosuje mediów społecznościowych. Jest to więc dla nich jeden z istotnych wskaźników nowoczesności pracodawcy. Natomiast ci, którzy mają więcej doświadczeń z trudnym rynkiem pracy (oraz być może z jakością narzędzi społecznościowych w organizacjach), przestali zwracać uwagę na ten aspekt i odsetek gotowych do pracy w firmie bez mediów społecznościowych jest większy.

8 Czy przyjąłbyś/przyjęłabyś ofertę pracy po studiach w firmie, która...blokuje pracownikom możliwość korzystania z mediów społecznościowych w celach prywatnych? 70% 14% 16% tak nie nie mam zdania Powyższe wyniki pokazują, że dostęp do mediów społecznościowych w pracy dla większości osób badanych nie jest cechą kluczową przy podjęciu decyzji o wyborze miejsca pracy.

9 Opinie na temat wykorzystywania mediów społecznościowych w miejscu pracy Media społecznościowe mogą powodować marnowanie czasu w pracy 38% 45% 17% zgadzam się nie zgadzam się nie mam zdania Pomimo pozytywnego podejścia i chęci korzystania z mediów społecznościowych, aż 45% respondentów zauważa ich minusy w postaci marnowania czasu w pracy. W nieco większym stopniu dostrzegają to ci, którzy mają już doświadczenia zawodowe.

10 Opinie na temat wykorzystywania mediów społecznościowych w miejscu pracy Pracodawca powinien umożliwiać pracownikom otwarte uczestniczenie w dyskusjach w mediach społecznościowych 53% 15% 32% zgadzam się nie zgadzam się nie mam zdania Nieco ponad połowa badanych uważa, że pracodawca powinien umożliwiać pracownikom otwarte uczestniczenie w dyskusjach w mediach społecznościowych. Co istotne, co czwarty respondent z najdłuższym stażem zawodowym jest przeciwnego zdania.

11 Najważniejsze wnioski z badania Dla pokolenia, które jako studenci jest tuż przed lub w trakcie wchodzenia na rynek pracy, media społecznościowe wydają się czymś naturalnym w odniesieniu do środowiska pracy. Chcieliby je wykorzystywać w podobny sposób, jak w życiu prywatnym. Nowoczesny pracodawca jest kojarzony z takim, który stosuje tego typu rozwiązania. Ten nieco wyidealizowany obraz zmieniają doświadczenia zawodowe stykając się z realiami firm, w których media społecznościowe są często niewykorzystywane lub stosowane w bardzo ograniczony sposób, młodzi pracownicy obniżają swoje oczekiwania i nieco zmieniają postrzeganie mediów społecznościowych: w mniejszym stopniu postrzegają wdrożenie takich rozwiązań jako niezbędną cechę poszukiwanego pracodawcy, dostrzegają minusy korzystania z mediów społecznościowych w trakcie pracy (jak np. strata czasu). Doświadczenia zawodowe respondentów zmniejszają więc oczekiwania co do zastosowania mediów społecznościowych w pracy. Prywatne korzystanie z takich rozwiązań tworzy oczekiwania, które są nie do zrealizowania w firmach. Jest to istotny komunikacyjnie element budujący wizerunek pracodawcy. Firmy mogą dziś zatrudniać młodych pracowników, którzy wiedzą, w jaki sposób wykorzystywać media społecznościowe oraz są chętni do tego, żeby z nich korzystać. Duża część pracodawców nie potrafi jednak tego potencjału spożytkować.

12 O respondentach W badaniu wzięło udział 629 osób. Badanie było przeprowadzone w formie ankiety papierowej dystrybuowanej bezpośrednio wśród studentów kilku uczelni wyższych. Badanie zrealizowano na przełomie maja i czerwca 2013 r.

13 O respondentach Respondentami byli studenci polskich uczelni wyższych - Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu.

14 O autorach badania Kim jesteśmy? RR Communication Consulting istnieje od 2005 roku. Od tego czasu zrealizowaliśmy wiele projektów badawczych, doradczych i szkoleniowych dla wiodących firm działających w Polsce. Opublikowaliśmy kilkadziesiąt artykułów i raportów z badań. Czym się zajmujemy? Wykorzystując wiedzę ekspercką z obszaru komunikacji wewnętrznej, wspieramy naszych Klientów w tworzeniu takiego środowiska pracy, w którym pracuje się efektywnie, z silnym poczuciem identyfikacji i satysfakcji. Dlatego, dzięki zaangażowanej kadrze, nasi Klienci mogą osiągać bardzo dobre efekty biznesowe. W czym się specjalizujemy? Oferujemy kompleksowe wsparcie w następujących obszarach: Strategiczne zarządzanie komunikacją organizacyjną Doskonalenie komunikacji kierowniczej Zarządzanie zmianą Budowanie zaangażowania pracowników Internal Branding Więcej informacji: Szymon Góralski Tel.: (+48 71) RR Communication Consulting Ul. Więzienna 21c/ Wrocław

MICHAEL PAGE GLOBALNY BAROMETR HR 2013

MICHAEL PAGE GLOBALNY BAROMETR HR 2013 MICHAEL PAGE Plan działania w obszarze HR wspólny cel strategiczny, różne priorytety regionalne ŚWIEŻE SPOJRZENIE NA ZMIANY ZACHODZĄCE W OBSZARZE ZARZĄDZANIA ZASOBAMI LUDZKIMI WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE WSTĘP

Bardziej szczegółowo

Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2014 rok

Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2014 rok Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2014 rok Lublin 2013 WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W LUBLINIE ul. Obywatelska 4, 20-092 Lublin tel. 81 46 35 300, fax 81 46 35 305 e-mail:sekretariat@wup.lublin.pl

Bardziej szczegółowo

Komunikacja przede wszystkim, czyli fuzje i przejęcia w energetyce.

Komunikacja przede wszystkim, czyli fuzje i przejęcia w energetyce. Komunikacja przede wszystkim, czyli fuzje i przejęcia w energetyce. Raport z badań opinii wraz z komentarzem. Warszawa, wrzesień 2011 "Kamila Grobelna" 09-02-2011 Raport przygotowany

Bardziej szczegółowo

BADANIE ABSOLWENTÓW EUROPA ŚRODKOWO - WSCHODNIA

BADANIE ABSOLWENTÓW EUROPA ŚRODKOWO - WSCHODNIA EUROPA ŚRODKOWO - WSCHODNIA MOŻLIWOŚCI ROZWOJU, NATYCHMIASTOWY DOSTĘP I PRAGMATYZM. WYNIKI BADANIA PREFERENCJI ABSOLWENTÓW W obecnej sytuacji gospodarczej, niezwykle istotne jest upewnienie się, że każda

Bardziej szczegółowo

Kampanie wizerunkowe jako element employer brandingu

Kampanie wizerunkowe jako element employer brandingu Artykuł pochodzi z publikacji: Employer Branding w teorii i praktyce, (Red.) K. Kubiak, Wyższa Szkoła Promocji, Warszawa 2014 Kampanie wizerunkowe jako element employer brandingu Sonia Róża Stach Abstrakt

Bardziej szczegółowo

Rozdział 6. Wpływ efektywności form szkolenia pracowników na konkurencyjność firmy

Rozdział 6. Wpływ efektywności form szkolenia pracowników na konkurencyjność firmy Artykuł pochodzi z publikacji: Zarządzanie kapitałem intelektualnym w organizacji inteligentnej, (Red.) W. Harasim, Wyższa Szkoła Promocji, Warszawa 2012 Joanna Konopka Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie

Bardziej szczegółowo

Redukcja kosztów doraźna potrzeba czy długofalowe działanie?

Redukcja kosztów doraźna potrzeba czy długofalowe działanie? Redukcja kosztów doraźna potrzeba czy długofalowe działanie? Jak polskie przedsiębiorstwa podchodzą do optymalizacji kosztów KPMG W POLSCE 2 Redukcja kosztów doraźna potrzeba czy długofalowe działanie??

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM LUDZKIM W PRZEDSIĘBIORSTWIE WE WSPÓŁCZESNYCH UWARUNKOWANIACH GOSPODARCZYCH

ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM LUDZKIM W PRZEDSIĘBIORSTWIE WE WSPÓŁCZESNYCH UWARUNKOWANIACH GOSPODARCZYCH ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM LUDZKIM W PRZEDSIĘBIORSTWIE WE WSPÓŁCZESNYCH UWARUNKOWANIACH GOSPODARCZYCH Teresa MYJAK Streszczenie: Zarządzanie kapitałem ludzkim stoi wobec wyzwań wynikających ze zmian, jakie

Bardziej szczegółowo

Kuźnia Kadr 3 od pomysłu do sukcesu!

Kuźnia Kadr 3 od pomysłu do sukcesu! Kuźnia Kadr 3 od pomysłu do sukcesu! Raport z realizacji projektu Publikacja jest częścią projektu Kuźnia Kadr 3, czyli wzmocnienie potencjału rozwojowego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu poprzez

Bardziej szczegółowo

Narzędzia IT w Zarządzaniu Zasobami Ludzkimi

Narzędzia IT w Zarządzaniu Zasobami Ludzkimi Narzędzia IT w Zarządzaniu Zasobami Ludzkimi Na rynku dostępnych jest coraz więcej ciekawych i mniej lub bardziej rozbudowanych narzędzi IT, dedykowanych różnym procesom Zarządzania Zasobami Ludzkimi (ZZL),

Bardziej szczegółowo

raport i zaangażowanie pracowników Jak dziś je skutecznie podnosić?

raport i zaangażowanie pracowników Jak dziś je skutecznie podnosić? raport 2011 Generacja Y: czy pokolenie X potrafi ją skutecznie motywować? Menedżerowie i liderzy: słabe ogniwo motywowania? Inwestować w satysfakcję czy zaangażowanie? Nowe narzędzia motywacji Kompetencje

Bardziej szczegółowo

Ośrodek Ewaluacji Sp. z o.o., Warszawa

Ośrodek Ewaluacji Sp. z o.o., Warszawa Zeszyty Naukowe Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki Nr 10, Rok 7, 2013, s. 53-126 Raport końcowy z badania prowadzonego w ramach projektu Efektywni 50+ Magdalena Szostakowska, Katarzyna Wójcikowska

Bardziej szczegółowo

Raport z akcji ankietyzacji SEP 2013

Raport z akcji ankietyzacji SEP 2013 Raport z akcji ankietyzacji SEP 2013 Autorstwa: Grzegorz Kuczkowski Łukasz Bartkiewicz Paweł Szuman str. 1 Spis treści Wstęp... 3 1. SEP organizacją przyjaciół... 4 2. Składki członkowskie... 5 3. Oczekiwane

Bardziej szczegółowo

Komunikacja działań CSR w Polsce

Komunikacja działań CSR w Polsce Komunikacja działań CSR w Polsce Raport z badania poświęconego komunikacji działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu zrealizowanego na grupie przedsiębiorstw oraz konsumentów słuchaczy programu

Bardziej szczegółowo

NaTemat: Zdobądź certyfikat Stanford University, Columbia University i innych za darmo przez internet

NaTemat: Zdobądź certyfikat Stanford University, Columbia University i innych za darmo przez internet SPIS TREŚCI od redakcji Szanowni Czytelnicy e-mentora, Z dużą satysfakcją oddając Państwu październikowe wydanie, informuję o ponownej pozytywnej ocenie naszego pisma przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa

Bardziej szczegółowo

euro info 10 trendów rozwoju pracowników w 2014 r. Wzrost adaptacyjności przedsiębiorstw dla małych i średnich przedsiębiorstw

euro info 10 trendów rozwoju pracowników w 2014 r. Wzrost adaptacyjności przedsiębiorstw dla małych i średnich przedsiębiorstw styczeń luty (148) 2014 ISSN 1505-781X euro info 10 trendów rozwoju pracowników w 2014 r. dla małych i średnich przedsiębiorstw www.een.org.pl Wzrost adaptacyjności przedsiębiorstw Projekt Firmy Rodzinne

Bardziej szczegółowo

METODA OCENY WPŁYWU KORPORACYJNYCH PORTALI SPOŁECZNOŚCIOWYCH NA PRZEDSIĘBIORSTWO

METODA OCENY WPŁYWU KORPORACYJNYCH PORTALI SPOŁECZNOŚCIOWYCH NA PRZEDSIĘBIORSTWO METODA OCENY WPŁYWU KORPORACYJNYCH PORTALI SPOŁECZNOŚCIOWYCH NA PRZEDSIĘBIORSTWO Maksymilian PAWŁOWSKI Streszczenie: Niniejszy artykuł prezentuje możliwe podejścia do oceny korporacyjnych portali społecznościowych

Bardziej szczegółowo

II Ogólnopolskie Badania Wolontariatu Pracowniczego. Wolontariat pracowniczy w największych firmach w Polsce

II Ogólnopolskie Badania Wolontariatu Pracowniczego. Wolontariat pracowniczy w największych firmach w Polsce II Ogólnopolskie Badania Wolontariatu Pracowniczego Wolontariat pracowniczy w największych firmach w Polsce II Ogólnopolskie Badania Wolontariatu Pracowniczego Wolontariat pracowniczy w największych firmach

Bardziej szczegółowo

PRZYSZŁOŚĆ NALEŻY DO PROGRAMÓW REFERENCYJNYCH

PRZYSZŁOŚĆ NALEŻY DO PROGRAMÓW REFERENCYJNYCH PRZYSZŁOŚĆ NALEŻY DO PROGRAMÓW REFERENCYJNYCH Wywiad z Michael B. Junge, Irvine Technology Corporation JAK WYGLĄDA EFEKTYWNA REKRUTACJA W CZASACH KRYZYSU? Monika Konopka, TATA Global Beverages TRENDY W

Bardziej szczegółowo

Między alienacją a adaptacją

Między alienacją a adaptacją Raport Otwarcia Koalicji Dojrz@łość w sieci, pod redakcją Dominika Batorskiego i Jana M. Zająca z inicjatywy i dzięki wsparciu UPC Polska Między alienacją a adaptacją Dominik Batorski, Dominika Czerniawska,

Bardziej szczegółowo

Użyteczność usług firm audytorskich

Użyteczność usług firm audytorskich Accountants & business advisers Użyteczność usług firm audytorskich Wyniki badań ankietowych 2013 r. Accountants & business advisers Spis treści 1. Wstęp. 2. Charakterystyka grupy badawczej i obszary zagadnień

Bardziej szczegółowo

Diagnoza dobrych praktyk metod aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+

Diagnoza dobrych praktyk metod aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+ Diagnoza dobrych praktyk metod aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+ Warszawa, czerwiec 2013 1 Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt

Bardziej szczegółowo

WYKORZYSTANIE MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH W REKRUTACJI PRACOWNIKÓW I ICH WPŁYW NA BUDOWANIE WIZERUNKU ATRAKCYJNEGO PRACODAWCY

WYKORZYSTANIE MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH W REKRUTACJI PRACOWNIKÓW I ICH WPŁYW NA BUDOWANIE WIZERUNKU ATRAKCYJNEGO PRACODAWCY STUDIA OECONOMICA POSNANIENSIA 2014, vol. 2, no. 9 (270) Monika Kampioni-Zawadka Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Wydział Zarządzania, Katedra Zarządzania i Analizy Zasobów Przedsiębiorstwa monika.kampioni@ue.poznan.pl

Bardziej szczegółowo

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO mgr inż. Witold Świeczak Instytut Lotnictwa w Warszawie Pion Marketingu Wprowadzenie Żyjemy w czasach rewolucji! Na naszych oczach dokonuje się rewolucja

Bardziej szczegółowo

Natura dobrej organizacji Trendy HRM w Polsce

Natura dobrej organizacji Trendy HRM w Polsce Natura dobrej organizacji Trendy HRM w Polsce Trendy HRM w Polsce. 2 Spis treści 8 Najważniejsze wnioski z badania - streszczenie menedżerskie 11 Metoda badawcza 13 Opis próby - wszystkie badane organizacje

Bardziej szczegółowo

Mobilność przestrzenna młodych ludzi na dolnośląskim rynku pracy

Mobilność przestrzenna młodych ludzi na dolnośląskim rynku pracy Mobilność przestrzenna młodych ludzi na dolnośląskim rynku pracy RAPORT KOŃCOWY ZAMAWIAJĄCY: Centrum Monitoringu Społecznego i Kultury Obywatelskiej WYKONAWCA: Ośrodek Analiz Społecznych i Edukacji Kulturowej

Bardziej szczegółowo

Kwiecień 2013. Pierwsze kroki na rynku pracy Międzynarodowe badanie studentów i absolwentów

Kwiecień 2013. Pierwsze kroki na rynku pracy Międzynarodowe badanie studentów i absolwentów Kwiecień 2013 Pierwsze kroki na rynku pracy Międzynarodowe badanie studentów i absolwentów Partner raportu Katedra Rozwoju Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Spis treści Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Analiza najlepszych praktyk w zarządzaniu pracami B+R

Analiza najlepszych praktyk w zarządzaniu pracami B+R Analiza najlepszych praktyk w zarządzaniu pracami B+R Pierwsze w Polsce opracowanie, które kompleksowo analizuje sposoby zarządzania pracami B+R w nauce, sposoby zarządzania pracami B+R w gospodarce oraz

Bardziej szczegółowo

Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski. - Benjamin Franklin

Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski. - Benjamin Franklin Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski. - Benjamin Franklin Uczenie się jest procesem, z którym stykamy się całe życie, nie ogranicza się wyłącznie do dzieciństwa i młodości. Człowiek przez

Bardziej szczegółowo

Współpraca biznes NGO:

Współpraca biznes NGO: Współpraca biznes NGO: Ocena zmiany jakości współpracy biznesu i III-go sektora Raport końcowy z badania Szczecin, kwiecień 2014 r. Badanie zrealizowane w ramach projektu pt. Promocja zaangażowania przedsiębiorstw

Bardziej szczegółowo