Charakterystyka firmy. Jednoosobowa Firma Handlowa Lux - Bags, założona w 2011 r. Sprzedaż damskich torebek.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Charakterystyka firmy. Jednoosobowa Firma Handlowa Lux - Bags, założona w 2011 r. Sprzedaż damskich torebek."

Transkrypt

1 Charakterystyka firmy. Jednoosobowa Firma Handlowa Lux - Bags, założona w 2011 r. Sprzedaż damskich torebek. Misja firmy.

2 Odkrywać potrzeby i pragnienia naszych klientów i zaspokajać je skuteczniej i wydajniej niż konkurenci. Budżet firmy: 100 tyś. zł. Wydatki na rozwój firmy: terminal płatniczy 9 tyś. zł. wyposażenie sklepu 5 tyś. zł. towar 10 szt. x 100 zł. = 1000 zł. towar 10 szt. x 300 zł. = 3000 zł. towar 5 tyś. szt. x 10zł. = 50 tyś. zł. ( w ramach 10 % rabatu zakupowego firma ma 5 tyś. zł., które przeznacza na kampanię reklamową ): reklama w dwóch lokalnych gazetach 600 zł. ulotki ( szt.) 335 zł. reklama w radio 1300 zł. Koszty stałe (w skali miesiąca): lokal 2 tyś. zł. rachunki 600 zł. ubezpieczenie 150zł. ochrona 500 zł. ZUS 400 zł. Biuro Rachunkowe zł. Zatrudnienie osoby sprzedającej towar zł. sklep internetowy na ( abonament 9.90 zł., stała opłata za wystawianie produktu 0.10 zł., prowizja 8% ceny końcowej ). Zasięg kampanii reklamowej: miasto Radom i okolice. Czas kampanii : intensywnie tydzień przed otwarciem oraz miesiąc po. Potem, na podstawie badań, zostaje przeprowadzona analiza - reklama z którego źródła najbardziej przemówiła do klientów oraz kontynuacja działań poprzez dany nośnik przez następnych 6 miesięcy.

3 1. Analiza bieżącej sytuacji. Zanim firma przystąpi do opracowania planu marketingowego przeanalizuje jej bieżącą sytuację. Zbada trendy w otoczeniu, żeby wykryć czy zmiany demograficzne, ekonomiczne, ekologiczne i społeczno-kulturowe mogą wpłynąć na decyzje marketingowe, na wyniki i zyski. Bada również wewnętrzne walory swoje firmy i strategie konkurentów, aby budować na swoich mocnych stronach, wykorzystując przy tym słabości rywali lub pojawiające się szanse. Analizując działania konkurencji, firma zastosuje strategię zróżnicowania, która polega na tym, że firma w niepowtarzalny sposób wyróżni siebie i produkt, opierając się na czynniku cenionym przez rynek docelowy ( w przypadku tej konkretnej firmy będzie to atrakcyjny towar po bardzo korzystnej cenie ). Głównymi konkurentami firmy są - sklep Świat torebek, targowiska oraz Centrum Chińskie. Ich mocnymi stronami są: znany na rynku wizerunek spore udziały na rynku stali klienci Jednak ich słabymi stronami są: uboga różnorodność towaru dosyć wysokie ceny, nieadekwatne do jakości brak sprzedaży internetowej Wszystkie informacje, zebrane w wyniku przeglądu i analizy bieżącej sytuacji firmy, zostały zweryfikowane w toku analizy SWOT, pokazującej mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia, przed jakimi staje. Mocne strony: atrakcyjna cena bogaty asortyment dobra lokalizacja rozpiętość kolorystyki miła obsługa

4 Słabe strony: nieznajomość wizerunku nowo powstającej firmy na rynku małe udziały rynkowe Szanse: duża grupa odbiorców sprzedaż internetowa Zagrożenia: spadek lojalności klientów zubożenie społeczeństwa intensywna konkurencja 2. Zdobywanie wiedzy o klientach. Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie rynku i klientów. Pod uwagę były brane takie czynniki, jak: popyt na produkt nawyki kupowania potrzeby i pragnienia klientów postawy i zadowolenie Rozwijająca się firma zastanawia się między innymi: Kto kupi nasz produkt i dlaczego? Jakie torebki są szczególnie poszukiwane? Jakie torebki oferuje klientom konkurencja i w jakich cenach? 3. Segmentacja, wybór rynku docelowego i pozycjonowanie. Celem segmentacji jest pogrupowanie klientów o podobnych potrzebach, pragnieniach, zachowaniach i innych charakterystykach, wpływających na ich popyt na oferowane towary czy usługi. Pod uwagę zostały wzięte: płeć, wiek, wykształcenie, dochody i wyodrębnione dwa segmenty rynku: 1. Pierwszoplanowy

5 są to młode kobiety w wieku od 16 do 24 lat studentki lub uczennicy niepracujące pozostające na utrzymaniu rodziców i od nich zależne finansowe 2. Drugoplanowy - są to kobiety w wieku od 25 lat i więcej pracujące niezależne finansowo ze średnim lub wyższym wykształceniem Kolejnym krokiem, po wybraniu segmentów, jest pozycjonowanie, czyli firma stosuje marketing w celu wytworzenia w umysłach klientów pewnego wyraźnego, wyodrębnionego miejsca (pozycji) firmy. Pozycjonowanie oddziela produkt od produktów konkurencyjnych w sposób dla klientów znaczący. Firma również uwzględniła, że jej klienci cenią sobie różnorodność wzorów i kolorów, a także chcą mieć towar za nieduże pieniądze. Ta kombinacja cech pozwoli jej wyróżnić produkt i ukaże przewagę nad konkurencją. W ten sposób ma szansę osiągnąć pożądaną sprzedaż i udziały w rynku. Dlatego jej przewodnią dewizą będzie : Lux-Bags zawsze pod ręką w niskiej cenie, w różnych wzorach i kolorach. 4. Planowanie celów i działań marketingowych. Cele marketingowe służą do zarządzania konkretnymi działaniami marketingowymi. W przypadku tej firmy będzie to: nawiązywanie dobrej relacje z klientami pozyskiwanie nowych klientów utrzymanie klientów stałych zadowolenie naszych klientów zwiększenie udziału w rynku Cele finansowe pomagają zarządzać pewnymi wynikami finansowymi. Celem firmy LB będą m.in.: zwiększenie przychodu ze sprzedaży bezpośredniej

6 osiąganie przychodów ze sprzedaży z wykorzystaniem sprzedaży wysyłkowej przez Internet (sklep na Allegro) Budując dobry wizerunek, firma wyznaczy sobie również cele społeczne. Tzn. pokaże, iż robi coś pożytecznego dla społeczeństwa lokalnego, np.: nawiąże współpracę ze stowarzyszeniem będzie brać udział jako sponsor w imprezach lokalnych 5. Planowanie i opracowanie strategii marketingowej. Firma jest już gotowa sprzedawać atrakcyjny towar po korzystnej cenie, jednak wie, że to nie wystarczy do odniesienia sukcesu. Klienci muszą zostać poinformowani o jej istnieniu, o produkcie i muszą być przekonani, że warto ten produkt kupić. Marketing-mix jest częścią strategii marketingowej i stanowi jego istotę działania, jest kombinacją czterech powiązanych ze sobą elementów, którymi są: - produkt - cena - dystrybucja - promocja Planowanie strategii produktu i ceny : cechą, wyróżniającą produkt firmy LB będzie bogata kolorystyka, wzornictwo, jakość. Jej produkt jest jednym z dodatków, które nie poddają się trendom i nie mijają. Dlatego też firma będzie posiadać sporo modeli, kolorów i wzorów torebek damskich, tak aby każda kobieta mogła wybrać coś, co rzeczywiście jej się podoba.

7 Ze względu na fazy w cyklu życia produktu sugeruje się następujące strategie: Faza wprowadzenia produktu ustalenie niskiej ceny, aby pozyskać nowych klientów, zdobyć udział w rynku i podkreślić nowość. Jednocześnie, w ramach kampanii reklamowej, każdy klient z firmową ulotką dostanie w dniu otwarcia sklepu oraz tydzień po, 5% rabatu na dowolny produkt.

8 Faza wzrostu ustalanie konkurencyjnej ceny, aby zdobywać dalej klientów i lokalny rynek. Faza dojrzałości tak jak w fazie wzrostu. Jednakże, aby nie dopuścić do ucieczki klientów, firma wprowadza kartę stałego klienta, zniżki dla studentów i uczniów (po okazaniu legitymacji), dodaje drobne upominki (np. apaszka, breloczek itp.). Faza nasycenia stabilizacja ceny oraz wprowadzenie nowego produktu / ów. Np. nawiązanie współpracy z artystami albo dodanie do asortymentu pojedynczego, niepowtarzalnego, wyjątkowego egzemplarzu torebki. Firma planuje również zdobywać kolejne rynki. Udziela także wywiadu sponsorowanego, żeby stali klienci o niej pamiętali, a nowi o niej się dowiedzieli. Planowanie strategii dystrybucji i logistyki:

9 BEZPOŚREDNI PRODUCENT Z CHIN DANA FIRMA KLIENCI Nawiązanie współpracy z bezpośrednim producentem z Chin, który posiada na terenie kraju swoją siedzibę i hurtownie. Producent X dostarcza bezpośrednio towar, po wcześniejszym złożeniu zamówienia przez telefon lub Internet, co zaoszczędzi czas i pieniądze. Uwzględnia się również kanał powrotny, czyli towar wróci do producenta w celu naprawy lub wymiany. Przy każdym złożonym zamówieniu, firma dostaje od producenta X 10 % rabat. Ten rabat będzie przeznaczać na public relations, reklamę itp.. Obsługą i realizacją zamówień zajmie się właściciel firmy. Księgowość będzie prowadzona przez Biuro Rachunkowe, a koszt miesięczny to zł. Magazynowanie towaru odbywa się na zapleczu sklepu. Planowanie promocji: Reklama - wprowadza się reklamę w radio i prasie, w celu dotarcia z informacja o firmie i jej produkcie do wielkich kręgów odbiorców albo współpraca z lokalnym radiem, gdzie proponuje się towar jako nagrodę w konkursach. Reklama radiowa: Uwaga! Uwaga! Pilna wiadomość od firmy lux-bags. Jeżeli jesteś kobietą z klasą, Albo chcesz być po prostu cool. Przyjdź do nas z niewielką kasą, A wybierzesz torebek full! Już 3 grudnia Lux-bags otwiera sklep, w którym ceny, wzory i fasony torebek powalą was na kolana. Taniej nigdzie nie kupisz! Zapraszamy! Radom, Dworcowa 3. Lux-bags - zawsze pod ręką! Promocja sprzedaży - zachęcanie do natychmiastowego zakupu, nagradzanie za powtarzanie zakupów, motywacja personelu sprzedającego. Rozdawanie ulotek rabatowych, uczestnictwo w wystawach, pokazach, targach.

10 Public relations - kształtowanie pozytywnego wizerunku i wzmacnianie więzi z klientami. Sponsorowanie imprez, udzielanie wywiadu sponsorowanego, nawiązanie współpracy ze stowarzyszeniem. 6. Kontrola wdrażania planu marketingowego. W celu monitorowania jakości i zadowolenia z obsługi klienta planowanie prowadzenie działań kontrolnych - prowadzenie na bieżąco ankiety/sondy na temat: - Skąd klient się dowiedział o nas (radio, prasa, ulotka, targi, sklep Allegro itp.)? - pozwoli nam to umieszczenie reklamy we właściwym miejscu. - Czy klient jest zadowolony z naszego produktu?. - Czy klient jest zadowolony z jakości obsługi?. - Co klient chciałby mieć dodatkowo do wyboru w naszej firmie?. Porównywanie co miesiąc sprzedaży i kosztów. Opracowanie planu na wypadek sytuacji kryzysowej, przewidującego możliwość poważnej presji na obniżenie cen, gdyby któryś z konkurentów wszczął wojnę cenową. Plan przewiduje w takiej sytuacji znacznej, lecz krótkoterminowej promocji cenowej (np. rabatów), w celu utrzymania konkurencyjności.

11

Wybieranie strategii marketingowej przedsiębiorstwa handlowego 341[03].Z5.02

Wybieranie strategii marketingowej przedsiębiorstwa handlowego 341[03].Z5.02 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Krystyna Kielan Wybieranie strategii marketingowej przedsiębiorstwa handlowego 341[03].Z5.02 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut

Bardziej szczegółowo

Prowadzenie marketingu usług 321[10].O1.05

Prowadzenie marketingu usług 321[10].O1.05 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Agata Łuczak Prowadzenie marketingu usług 321[10].O1.05 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006 Recenzenci:

Bardziej szczegółowo

BIZNES PLAN. dla rozpoczynających działalność gospodarczą

BIZNES PLAN. dla rozpoczynających działalność gospodarczą Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego BIZNES PLAN dla rozpoczynających działalność gospodarczą Motto: Prawo Shapero: Przedsiębiorstwa, które planują,

Bardziej szczegółowo

O D P I E R W S Z E G O E T A T U D O W Ł A S N E J F I R M Y

O D P I E R W S Z E G O E T A T U D O W Ł A S N E J F I R M Y Marketing 1 Pojęcie i znaczenie marketingu O D P I E R W S Z E G O E T A T U D O W Ł A S N E J F I R M Y Jak dostosować swoją ofertę do oczekiwań potencjalnych klientów? Każdemu działaniu powinna towarzyszyć

Bardziej szczegółowo

Renata Rychlicka-Benyamin. Organizacja Reklamy. skrypt dla szkół policealnych

Renata Rychlicka-Benyamin. Organizacja Reklamy. skrypt dla szkół policealnych Renata Rychlicka-Benyamin Organizacja Reklamy skrypt dla szkół policealnych 2009 Spis treści Podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik organizacji reklamy...3 I. Założenia programowo: organizacyjne

Bardziej szczegółowo

Proces podejmowania decyzji przez konsumentów indywidualnych. Z zewnątrz. doświadczenie uświadomienie potrzeby

Proces podejmowania decyzji przez konsumentów indywidualnych. Z zewnątrz. doświadczenie uświadomienie potrzeby Rozdział 1 1 Pojęcie oraz cechy marketingu 2 Orientacje marketingowe 3 Proces zakupowy 4 segmentacja rynku Ad 1. Marketing jest to działalność kierownictwa skupiającego się na planowaniu, koordynowaniu,

Bardziej szczegółowo

Jak sporządzić część marketingową przy opracowywaniu biznesplanu

Jak sporządzić część marketingową przy opracowywaniu biznesplanu Marek Makowiec 1 Jak sporządzić część marketingową przy opracowywaniu biznesplanu Plan marketingowy ma na celu dobranie i zaprojektowanie działań, które pozwolą osiągnąć zakładaną pozycję na rynku. Cechą

Bardziej szczegółowo

Stosowanie narzędzi marketingu w działalności podmiotu gospodarczego 341[02].Z1.03

Stosowanie narzędzi marketingu w działalności podmiotu gospodarczego 341[02].Z1.03 MINISTERSTWO EDUKACJI i NAUKI Ewa Mazurkiewicz Stosowanie narzędzi marketingu w działalności podmiotu gospodarczego 341[02].Z1.03 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy

Bardziej szczegółowo

NARZĘDZIA PROMOCJI PRZEDSIĘBIORSTWA W INTERNECIE W OPINII ICH ODBIORCÓW

NARZĘDZIA PROMOCJI PRZEDSIĘBIORSTWA W INTERNECIE W OPINII ICH ODBIORCÓW Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Bartłomiej Dolata NARZĘDZIA PROMOCJI PRZEDSIĘBIORSTWA W INTERNECIE W OPINII ICH ODBIORCÓW Praca magisterska Promotor: prof.

Bardziej szczegółowo

Produkt - definicja. Strategie produktowe. Strategie produktowe 2010-11-21 ZARZĄDZANIE MARKETINGOWO - LOGISTYCZNE

Produkt - definicja. Strategie produktowe. Strategie produktowe 2010-11-21 ZARZĄDZANIE MARKETINGOWO - LOGISTYCZNE Analiza sytuacji marketingowej Etap I Gdzie teraz jesteśmy? - Audyt marketingowy - Analiza SWOT - Analizę konkurencji - Analiza zachowania konsumentów Formułowanie strategii marketingowej Etap II Gdzie

Bardziej szczegółowo

Na czerwono zaznaczone odpowiedzi które były zaznaczone w testach.

Na czerwono zaznaczone odpowiedzi które były zaznaczone w testach. MARKETING Na czerwono zaznaczone odpowiedzi które były zaznaczone w testach. 1. Podstawowymi instrumentami marketingowymi są: a) produkcja, dystrybucja, reklamy, ceny b) reklama, publicity, akwizycja c)

Bardziej szczegółowo

Gminne Centrum Informacji ul. Jana Pawła II 8 64-550 Duszniki tel. / fax (061) 2919496 www.duszniki-wlkp.pl/gci.php gci@duszniki-wlkp.

Gminne Centrum Informacji ul. Jana Pawła II 8 64-550 Duszniki tel. / fax (061) 2919496 www.duszniki-wlkp.pl/gci.php gci@duszniki-wlkp. Poradnik dla osób pragnących prowadzić własną działalność gospodarczą Gminne Centrum Informacji ul. Jana Pawła II 8 64-550 Duszniki tel. / fax (061) 2919496 www.duszniki-wlkp.pl/gci.php gci@duszniki-wlkp.pl,

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy

Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy 1 Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy Łukasz Laskowski Zespół Systemów produkcji Rolnej Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Brwinów

Bardziej szczegółowo

Plan marketingowy dla nowego produktu (MotoBox Mewa)

Plan marketingowy dla nowego produktu (MotoBox Mewa) Plan marketingowy dla nowego produktu (MotoBox Mewa) Streszczenie Plan został przygotowany dla przedsiębiorstwa Mewa wytwarzającego szeroki zakres wyrobów z plastiku (akcesoria gospodarstwa domowego, formy

Bardziej szczegółowo

Umiejętności: przygotowanie menedżerskie, marketing, zasady współpracy, wizerunek firmy, sprzedaż, negocjacje

Umiejętności: przygotowanie menedżerskie, marketing, zasady współpracy, wizerunek firmy, sprzedaż, negocjacje Umiejętności: przygotowanie menedżerskie, marketing, zasady współpracy, wizerunek firmy, sprzedaż, negocjacje ZAGADNIENIA: Menedżer w małej i średniej firmie. Narzędzia skutecznego zarządzania. Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Marketing usług hotelarskich

Marketing usług hotelarskich Adam Stefański Marketing usług hotelarskich PORADNIK METODYCZNY DLA NAUCZYCIELA 1 Projekt okładki: Joanna Plakiewicz Redakcja: Bożenna Chicińska Redaktor prowadzący: Stanisław Grzybek Wydawnictwo REA s.j.,

Bardziej szczegółowo

Marketing międzynarodowy

Marketing międzynarodowy Marketing międzynarodowy - konspekt przedmiotu dr Katarzyna Kolasińska Morawska SWSPiZ Katedra Marketingu Cel wykładu Celem wykładu jest zapoznanie słuchaczy ze zjawiskiem umiędzynarodowienia konkurencji

Bardziej szczegółowo

PROMOCJA W SIECI INTERNET

PROMOCJA W SIECI INTERNET Spis et AKADEMIA GÓRNICZO HUTNICZA IM. STANISŁAWA STASZICA W KRAKOWIE WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA ZAKŁAD MARKETINGU I ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ PIOTR POZNAŃSKI PROMOCJA W SIECI INTERNET Promotor: dr WIT SEWERA Kraków

Bardziej szczegółowo

Rozdział 2. Kreowanie lojalności donatorów

Rozdział 2. Kreowanie lojalności donatorów Artykuł pochodzi z publikacji: Fundraising w działalności organizacji pozarządowych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Warszawa 2011 Rozdział 2. Kreowanie lojalności donatorów Monika Kwil

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie procesami sprzedaży

Zarządzanie procesami sprzedaży Zarządzanie procesami sprzedaży - konspekt przedmiotu dr Katarzyna Kolasińska Morawska SWSPiZ Katedra Marketingu 1 Zarządzanie procesami sprzedaży Treści kształcenia 1. Zmiany w otoczeniu przedsiębiorstw

Bardziej szczegółowo

ZASTOSOWANIE MARKETINGU MIX W BANKOWOŚCI

ZASTOSOWANIE MARKETINGU MIX W BANKOWOŚCI ROCZNIKI EKONOMII I ZARZADZANIA Tom 1(37) 2009 ANNA BORAWSKA ZASTOSOWANIE MARKETINGU MIX W BANKOWOŚCI W dzisiejszych czasach słowo marketing jest często używane dla oznaczenia działalności zmierzającej

Bardziej szczegółowo

Autor: Urszula Małek. Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka

Autor: Urszula Małek. Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka Autor: Urszula Małek Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Stryjewska, Renata Czarnecka - Orlik Koordynator

Bardziej szczegółowo

BIZNES PLAN (WZÓR) PROJEKTY INWESTYCYJNE

BIZNES PLAN (WZÓR) PROJEKTY INWESTYCYJNE ZAŁĄCZNIK NR 2 BIZNES PLAN (WZÓR) PROJEKTY INWESTYCYJNE ZAŁĄCZNIK DO WNIOSKU O DOFINANSOWANIE REALIZACJI PROJEKTU ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO REALIZOWANEGO W RAMACH ZPORR 2004-2006

Bardziej szczegółowo

2. Opracowanie dotyczące analizy konkurencyjnej przedsiębiorstwa pod kątem produktów lub usług przedsiębiorcy

2. Opracowanie dotyczące analizy konkurencyjnej przedsiębiorstwa pod kątem produktów lub usług przedsiębiorcy 2. Opracowanie dotyczące analizy konkurencyjnej przedsiębiorstwa pod kątem produktów lub usług przedsiębiorcy 2.1. Analiza firmy i jej otoczenia 2.1.1. Analiza makroekonomiczne PEST Multicom Consulting

Bardziej szczegółowo

Analiza przedsiębiorstw które otrzymały jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu w 2009 roku

Analiza przedsiębiorstw które otrzymały jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu w 2009 roku Analiza przedsiębiorstw które otrzymały jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu w 2009 roku Grudziądz, wrzesień 2011 r. SPIS TREŚCI Wstęp 4 Rozdział

Bardziej szczegółowo

Samozatrudnienie w wyuczonym zawodzie. Przewodnik dla ucznia

Samozatrudnienie w wyuczonym zawodzie. Przewodnik dla ucznia Samozatrudnienie w wyuczonym zawodzie Przewodnik dla ucznia Spis treści str. 1. Wprowadzenie 2 2. Wymagania wstępne 3 3. Cele kształcenia 4 4. Materiał nauczania i zestawy ćwiczeń 5 4.1. Planowanie własnego

Bardziej szczegółowo

Instrumenty wprowadzania marki na rynek

Instrumenty wprowadzania marki na rynek Artykuł pochodzi z publikacji: Instrumenty kształtowania wizerunku marki, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Warszawa 2005 Instrumenty wprowadzania marki na rynek Agnieszka Kochaniec Wstęp

Bardziej szczegółowo

ABC Biznesu. Jak założyć sklep. spożywczy

ABC Biznesu. Jak założyć sklep. spożywczy ABC Biznesu Jak założyć sklep spożywczy Spis treści 2 Pomysł na firmę / 3 1. Klienci sklepu spożywczego / 4 2. Cele i zasoby osobiste / 4 2.1. Wykształcenie i doświadczenie / 4 2.2. Wiedza o własnym produkcie/usłudze

Bardziej szczegółowo

Jak napisać strategię marketingową dla naszego e-biznesu. Najlepsze praktyki

Jak napisać strategię marketingową dla naszego e-biznesu. Najlepsze praktyki Jak napisać strategię marketingową dla naszego e-biznesu. Najlepsze praktyki Przed przejściem do opisu poszczególnych części planu marketingowego warto jest poznać różnicę, która istnieje między planem

Bardziej szczegółowo

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA WYDZIAŁ EKONOMII I ZARZĄDZANIA. MAŁGORZATA SZLACHETKA (nr albumu 12 947)

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA WYDZIAŁ EKONOMII I ZARZĄDZANIA. MAŁGORZATA SZLACHETKA (nr albumu 12 947) POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA WYDZIAŁ EKONOMII I ZARZĄDZANIA MAŁGORZATA SZLACHETKA (nr albumu 12 947) ROLA I ZNACZENIE TECHNIK MULTIMEDIALNYCH W DYNAMIZOWANIU DZIAŁAŃ PROMOCYJNYCH Praca napisana w Katedrze

Bardziej szczegółowo