kpt. Mirosław Matusik Brzeźnica, dnia roku

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "kpt. Mirosław Matusik Brzeźnica, dnia 24.02.2012 roku"

Transkrypt

1 kpt. Mirosław Matusik Brzeźnica, dnia roku

2 GPS Global Positioning System System Globalnej Lokalizacji Satelitarnej System GPS zrewolucjonizował nawigację lądową, morską, lotniczą a nawet kosmiczną. Przede wszystkim z tego względu, iż jest on dostępny przez 24 godziny każdego dnia w roku a najprostsze odbiorniki służące do nawigacji są niewielkich rozmiarów i stosunkowo niedrogie.

3 Lokalizacja GPS - schemat przepływu informacji Zasada działania polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. System GPS jest utrzymywany i zarządzany przez Departament Obrony USA. Korzystać z jego usług może w zasadzie każdy - wystarczy tylko posiadać odpowiedni odbiornik GPS.

4 1. NAWIGACJA SAMOCHODAMI RATOWNICZYMI Monitoring pojazdów, Kierowanie do zdarzenia Zgrywanie danych z ruchu pojazdami 2. ZAPIS KOORDYNATÓW MIEJSCA ZDARZENIA 3. POMIARY NA MIEJSCU ZDARZENIA 4. KOORDYNATY CELU DLA ŚMIGŁOWCA 5. POŻARY LASÓW 6. POSZUKIWANIA WODNE 7. POSZUKIWANIA W TERENIE 8. ORIENTACJA W TERENIE NIEZNANYM

5

6 System lokalizacji pojazdów umożliwia przesyłanie dowolnych komunikatów tekstowych w obie strony z wykorzystaniem telefonii komórkowej pomiędzy stanowiskiem kierowania, a samochodami uczestniczącymi w akcji ratunkowej. System jest wyposażony w moduł GPS, umożliwiający bieżącą lokalizację pojazdu na terenie kraju, posiada możliwość wskazywania najkorzystniejszej drogi dojazdu do zdarzenia (nawigacja) oraz rejestruje włączenie sygnałów uprzywilejowania w pojazdach.

7 Oprogramowanie zarządzające i raportujące systemem terminali statusów. Pakiet oprogramowania integrującego System Wspomagania Decyzji (SWD-ST) z systemem terminali statusów. Moduły lokalizacji pojazdów wyposażonych w graficzne terminale statusów.

8 Aplikacja zarządzająca umożliwia wizualizowanie na mapie położenia pojazdów pożarniczych wyposażonych w terminale statusów oraz ich statusy w trybie czasu rzeczywistego. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach

9

10 monitorowanie (obserwowanie) w czasie rzeczywistym pozycji, prędkości, statusu i stanu podłączonych do pojazdów dodatkowych czujników, graficzna prezentacja przebytej trasy, przekazywanie informacji o włączeniu lub wyłączeniu sygnału uprzywilejowania, definiowanie kryteriów pozwalających informować dyspozytora o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu pojazdu.

11 obsługa bazy archiwalnych danych podłączonych do systemu pojazdów z interfejsem pozwalającym na ich przetwarzanie, tworzenie zestawień, raportów, wykresów i tabel - zbiorczych i indywidualnych, rysowanie tras przejazdów oraz ich odtwarzanie rozliczanie czasu pracy - ze względu na kierowcę, pojazd lub grupę pojazdów na określony przez użytkownika okres, tworzenie szczegółowych kart drogowych dla konkretnych wozów strażackich.

12

13 Użytkownicy systemu posiadający skonfigurowane terminale mają dostępną dodatkową funkcjonalność: - przesyłanie karty zdarzenia na terminal, - przesyłanie adresu/współrzędnych zdarzenia na terminal, - automatycznie wpisywanie czasów operacyjnych do karty pojazdu, - komunikacja tekstowa z pojazdem.

14 System SMOK, w skład którego wchodzą sterowniki GPS jest bardzo elastycznym rozwiązaniem szeroko pojętego monitoringu.

15 Dzięki sprzężeniu systemu SMOK z aplikacją SWD możliwe jest dokładne monitorowanie wozów strażackich znajdujących się w określonym rejonie, wybranie tylko tych, które zadeklarowały odpowiedni status (gotowość do akcji) i przesłanie im sygnału przystąpienia do akcji ratunkowej wraz z lokalizacją miejsca zdarzenia. Istnieje również możliwość podłączenia dodatkowych czujników i urządzeń, np. zestawu głośno-mówiącego lub elementów służących do kontroli paliwa: sond, interfejsu analogowego czujnika, Przepływomierzy, kamery cofania (po zamontowaniu kamery cofania) itp.

16

17 Sterownik pojazdowy ET-GPS-GSM, którego głównym zadaniem jest zbieranie, archiwizacja i transmisja w czasie rzeczywistym danych do centralnego serwera komunikacyjnego - między innymi informacji o aktualnej pozycji, prędkości, statusie pojazdu oraz stanie podłączonych czujników. Sterownik zawiera modem GSM/GPRS, moduł GPS wraz z procesorem, moduł pamięci (czarną skrzynkę pozwalającą na zapis danych z minimum 14 dni) oraz oprogramowanie wewnętrzne, sterujące pracą wszystkich elementów składowych. Anteny GPS i GSM, czujnik włączenia stacyjki.

18 Podłączenie sygnału jazdy w trybie uprzywilejowania. Zasilanie awaryjne dodatkowy akumulator, podtrzymujący pracę zainstalowanego sterownika pojazdowego w przypadku braku standardowego zasilania. Gdy zachodzi taka sytuacja sterownik wysyła powiadomienie o tym zdarzeniu do dyspozytora. Awaryjne zasilanie gwarantuje ciągłość zapisu namiaru GPS i bieżącej lokalizacji niezależnie od pracy terminala.

19 graficzny terminal statusów, wyposażony w ekran dotykowy pracujący w środowisku Windows CE, umożliwiający załodze szybką komunikację z dyspozytorem dzięki zdefiniowanym przyciskom statusów. Urządzenie pełni również funkcję nawigacyjną otrzymane od dyspozytora dane w postaci adresu lub współrzędnych pozwalają na wskazanie kierowcy optymalnej trasy dojazdu do miejsca zgłoszenia oraz umożliwiają precyzyjne obliczenie czasu, jaki będzie konieczny na dotarcie do miejsca akcji.

20 Pojazdy zostały wyposażone w moduły GSM aby wszystkie zebrane dane mogły być na bieżąco przesyłane do stanowiska kierowania i na odwrót poprzez sieć telefonii komórkowej za pomocą transmisji GPRS. Tak więc poza jednorazowym wydatkiem zakupu urządzeń, ich jedynym kosztem eksploatacyjnym może być tylko comiesięczny abonament za umieszczone w urządzeniach karty SIM tj. opłaty na rzecz operatora GSM.

21

22

23

24 Wybieranie opcji polega na dotknięciu ekranu w miejscu wyświetlania się przycisku za pomocą palca.

25 Przejście na ekran główny urządzenia. Ikona statusów umożliwia przeglądanie oraz wybór dostępnych statusów. W tym miejscu znajdują się ustawienia konfiguracyjne. Ikona nawigacji służy do uruchomienia programu nawigacyjnego.

26 Opcja ta umożliwia wyłączenie terminala Z poziomu tej opcji możemy wysłać wiadomość tekstową do operatora za pomocą wirtualnej klawiatury. Z poziomu tej opcji mamy dostęp do skrzynki odbiorczej, gdzie trafiają wiadomości oraz zlecenia dojazdu do miejsca docelowego do którego ma się udać kierowca. Opcja ta umożliwia przeglądanie plików wysłanych na terminal. Opcja ta umożliwia wysłanie wcześniej zdefiniowanych komunikatów.

27

28 Karta zdarzenia na terminal

29

30

31

32