Strona internetowa projektu EURONET 50/50 MAX i program do wyliczania oszczędności energii

Save this PDF as:

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Strona internetowa projektu EURONET 50/50 MAX i program do wyliczania oszczędności energii"

Transkrypt

1 Strona internetowa projektu EURONET 50/50 MAX i program do wyliczania oszczędności energii Patrycja Płonka Kierownik Projektu Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités ul. Sławkowska 17/30; Kraków, telefon/faks:

2 Strona internetowa projektu EURONET 50/50 MAX CEL: Upowszechnianie informacji na temat działań realizowanych w ramach projektu Udostępnianie materiałów promocyjnych i informacyjnych, metodologicznych oraz przykładów dobrych praktyk Inspirowanie do podejmowania innowacyjnych działań podczas wdrażania metodologii 50/50 Umożliwienie wymiany doświadczeń i pomysłów pomiędzy szkołami należącymi do Sieci 50/50

3

4 Co nowego w projekcie? Informacje o nowych wydarzeniach i konkursach Relacje z realizacji działań w ramach projektu w poszczególnych gminach i szkołach - możliwość promocji działań szkół wdrażających metodologię 50/50

5 O projekcie EURONET 50/50 MAX O co chodzi w projekcie EURONET 50/50 MAX? Koncepcja 50/50 oszczędzanie energii i pieniędzy Metodologia 50/50 9 kroków do oszczędności energii Nasze osiągnięcia i sukcesy Zapoznaj się z efektami poprzedniej edycji projektu EURONET 50/50!

6 Strefa dla szkół Informacje, wskazówki i dokumenty dla przedstawicieli szkół uczestniczących w projekcie EURONET 50/50 MAX oraz zainteresowanych wdrożeniem metodologii 50/50 w przyszłości: Korzyści z realizacji projektu 50/50 w szkole Twoja rola w projekcie 50/50 Pakiet edukacyjny Raportowanie działań

7 Strefa dla budynków pozaszkolnych Jednym z głównych zadań projektu EURONET 50/50 MAX jest zaangażowanie minimum 48 różnych budynków publicznych (m.in. urzędów miast i gmin, obiektów sportowych, muzeów, bibliotek i innych) z całej Europy do wdrażania metodologii 50/50 w ich zasobach Projekt będzie wdrażać 10 polskich budynków pozaszkolnych Podsumowanie projektu 50/50 w dwóch pozaszkolnych budynkach publicznych gminy Montmeló (Hiszpania), które jako pierwsze w Europie wdrożyły koncepcję 50/50.

8 Strefa dla gmin Informacje, dokumenty i wskazówki dla przedstawicieli samorządów lokalnych koordynujących realizację projektu 50/50 w swoich szkołach i/lub innych budynkach publicznych: Projekt 50/50 w strategii zrównoważonego rozwoju twojej gminy Twoja rola w projekcie 50/50 Wzór umowy dotyczącej realizacji projektu 50/50 Wyliczanie osiągniętych oszczędności energii

9 Biblioteka 50/50 materiały informacyjne i promocyjne, które można wykorzystać do promocji swojego udziału w projekcie EURONET 50/50 MAX oraz do zachęcenia innych gmin, szkół i budynków publicznych do włączenia się do Sieci 50/50, wskazówki metodologiczne, które pomogą wdrożyć metodologię 50/50, materiały i narzędzia edukacyjne, które pomogą w pracy z zespołem ds. energii, przykłady dobrych praktyk wypracowanych przez członków Sieci 50/50, linki do innych interesujących stron internetowych poświęconych oszczędzaniu energii i edukacji energetycznej.

10 Przykłady dobrych praktyk i przydatne linki Zachęcamy do przesyłania opisów dobrych praktyk stosowanych w Państwa szkole! Najlepsze przykłady zostaną opublikowane na stronie

11 Nasze wydarzenia Informacje na temat nadchodzących oraz minionych wydarzeń organizowanych w ramach projektu EURONET 50/50 MAX, takich jak m.in.: spotkania partnerów projektu, spotkania twinningowe pomiędzy doświadczonymi i nowymi partnerami, szkolenia dla przedstawicieli szkół i gmin należących do Sieci 50/50, szkolenia dla przedstawicieli innych niż szkoły budynków publicznych należących do Sieci 50/50, coroczne krajowe konferencje, gromadzące przedstawicieli szkół i innych budynków publicznych wdrażających metodologię 50/50, które będą stanowiły okazję do promocji osiągnięć utworzonych zespołów ds. energii oraz wymiany doświadczeń i pomysłów związanych z realizacją koncepcji 50/50, konferencja inauguracyjna i końcowa projektu. Na podstronie dostępne są również do pobrania prezentacje z poszczególnych wydarzeń.

12 Program do liczenia oszczędności Na stronie internetowej projektu EURONET 50/50 MAX dostępne są trzy wersje programu do obliczania oszczędności energii i oszczędności finansowych: Wersja 1 programu jest adresowana do partnerów projektu i/lub samorządów lokalnych, Wersja 2 programu jest adresowana do wszystkich szkół i innych budynków publicznych należących do Sieci 50/50, Wersja 3 programu jest powszechnie dostępna, przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych.

13 Platforma współpracy 50/50 Celem interaktywnej platformy współpracy jest komunikacja oraz wymiana informacji i doświadczeń z przedstawicielami innych szkół, budynków pozaszkolnych i gmin należących do Sieci 50/50 nie tylko z Polski, ale również z całej Europy! Platforma współpracy projektu EURONET 50/50 MAX jest dostępna na portalu Facebook w wersji polskiej i angielskiej.

14 Facebook EURONET 50/50 MAX

15 Kontakt W realizację projektu EURONET 50/50 MAX zaangażowanych jest 16 partnerów z 13 krajów Europy, którzy mogą poszczycić się dużym doświadczeniem w dziedzinie edukacji energetycznej i oszczędzania energii. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące projektu lub metodologii 50/50, skontaktuj się z nami!

16 Wyliczanie oszczędności energii w ramach projektu

17 Wyliczanie oszczędności energii w ramach projektu Zgodnie z założeniami projektu EURONET 50/50 po każdym roku wdrażania metodologii 50/50 w budynku wyliczane są oszczędności energii i pieniędzy osiągnięte w wyniku działań podjętych przez jego użytkowników. Podział obowiązków: Urząd miasta/gminy: wyliczenie oszczędności energii i oszczędności finansowych osiągniętych w budynku; Zarządca budynku: dostarczenie urzędowi wszelkich potrzebnych danych; PNEC (koordynator projektu): przygotowanie programu obliczeniowego dostępnego on-line na stronie:

18 Wyliczanie oszczędności energii w ramach projektu KROK 1: Zebranie danych Zużycie energii (elektrycznej, cieplnej, paliw) En. elektryczna: (1) zużycie w roku poprzedzającym pierwszy pełny rok realizacji projektu; (2) zużycie w roku bieżącym En. cieplna / paliwa: (1) zużycie dla trzech kolejnych lat poprzedzających pierwszy pełny rok realizacji projektu; (2) zużycie w roku bieżącym Stawki opłat za media Do wyliczenia oszczędności finansowych wykorzystane zostaną stawki opłat za media obowiązujące w tym roku realizacji projektu, dla którego wyliczane są oszczędności. Liczba stopniodni grzania Stopniodni grzania są wykorzystywane do korekty zużycia energii cieplnej / paliw o temperatury panujące w danym roku. Liczba stopniodni grzania informuje, jak bardzo (w stopniach) i jak długo (w dniach) temperatura panująca na zewnątrz w danym roku była niższa niż przyjęta temperatura bazowa. Liczbę stopniodni grzania [ O Cdzień] należy wyliczyć dla trzech kolejnych lat poprzedzających pierwszy pełny rok realizacji projektu oraz dla roku bieżącego.

19 Wyliczanie oszczędności energii w ramach projektu KROK 2: Wyliczenie wartości referencyjnych Oszczędności poszczególnych nośników energii są wyliczane poprzez porównanie zużycia danego nośnika w danym roku realizacji projektu z wartością referencyjną. Energia elektryczna: Wartością referencyjną jest wielkość zużycia energii w roku poprzedzającym pierwszy pełny rok realizacji projektu. Energia cieplna / paliwa: Wartość referencyjną wylicza się na podstawie uśrednionego dla okresu trzech lat, standaryzowanego zużycia energii wyrażonego w jednostce zużycia przypadającej na o Cdzień.

20 Wyliczanie oszczędności energii w ramach projektu Wyliczanie wartości referencyjnej dla energii cieplnej / paliw 1) Wyliczenie standaryzowanego zużycia energii cieplnej / paliw dla trzech kolejnych lat poprzedzających pierwszy rok realizacji projektu: 2) Wyliczenie średniej arytmetycznej z powyższych wartości w celu otrzymania uśrednionego, standaryzowanego zużycia energii cieplnej/paliw: 3) Wyliczenie wartości referencyjnej (zużycia referencyjnego), do której będzie porównywane zużycie rzeczywiste w roku A (dany rok realizacji projektu):

21 Wyliczanie oszczędności energii w ramach projektu KROK 3: Wyliczenie oszczędności energii i oszczędności finansowych Oszczędności poszczególnych nośników energii są wyliczane poprzez porównanie zużycia danego nośnika w danym roku realizacji projektu z wartością referencyjną. Oszczędności finansowe są wyliczane poprzez przemnożenie uzyskanych oszczędności energii przez stawki opłat obowiązujące w tym roku realizacji projektu, dla którego wykonywane są obliczenia. Wartości referencyjne pozostają niezmienne przez cały okres realizacji projektu.

22 Wyliczanie oszczędności energii w ramach projektu Co zrobić z uzyskanymi wynikami obliczeń? Wyniki obliczeń wykonanych przez miejskiego/gminnego koordynatora projektu zostają przekazane: Zarządcy budynku Użytkownikom budynku Krajowemu koordynatorowi projektu (zestawienie zbiorcze) W przypadku osiągnięcia przez użytkowników budynku oszczędności finansowych, 50% zaoszczędzonej kwoty zostanie im zwrócone w uzgodniony przez obie strony sposób.

23 Przydatne narzędzia dostępne na stronie projektu EURONET 50/50 MAX 1. Program do liczenia oszczędności energii i oszczędności finansowych uzyskanych w efekcie pracy zespołów ds. energii 2. Platforma współpracy z innymi szkołami i instytucjami zaangażowanymi w projekt max.eu 2 1

24 Program do liczenia oszczędności energii projektu EURONET 50/50 MAX Cel: pomoc samorządom lokalnym, szkołom i budynkom pozaszkolnym zaangażowanym w projekt w wyliczeniu oszczędności energii i oszczędności finansowych osiągniętych w efekcie proenergetycznych działań podjętych przez zespół ds. energii. Cechy programu: darmowy przyjazny w obsłudze i intuicyjny łatwy do korzystania także przez osoby nie posiadające wykształcenia technicznego oraz dzieci dostępny na stronie internetowej projektu we wszystkich językach projektu, w tym języku polskim umożliwia porównywanie wyników osiągniętych przez różne szkoły Dostępne są trzy wersje programu: 1. Dla samorządów lokalnych dokonujących oficjalnych wyliczeń (wymaga logowania) 2. Dla szkół i innych budynków uczestniczących w projekcie do celów edukacyjnych (wymaga logowania) 3. Dla reszty użytkowników (otwarty dostęp, lecz brak zapisu danych w systemie)

25 Program do liczenia oszczędności energii - struktura W każdej wersji proces dokonywania wyliczeń składa się z 4 prostych kroków: KROK 1: Wprowadzenie ogólnych danych KROK 2: Wprowadzenie wartości referencyjnych / wyjściowych oraz informacji na temat zużycia energii w roku, dla którego przeprowadzane są obliczenia KROK 3: Wyliczenie oszczędności energii i oszczędności finansowych KROK 4: Wygenerowanie raportu na temat uzyskanych oszczędności

26 Program do liczenia oszczędności energii strona główna Krótki opis narzędzia dlaczego zostało utworzone? Do czego służy? Jak działa? Link do trzech wersji programu Link do opisu metodologii wyliczania oszczędności energii i oszczędności finansowych Link do przykładowych obliczeń wykonanych dla modelowego budynku W dalszej części prezentacji omówiono wersję 1 programu, na której bazują dwie pozostałe!

27 Program do liczenia oszczędności energii logowanie Każda osoba odpowiedzialna z ramienia miasta/gminy za oficjalne wyliczanie oszczędności energii osiągniętych w podległych jej szkołach / budynkach musi się zalogować w programie za pomocą indywidualnego loginu i hasła. PNEC utworzy konta wszystkim gminom uczestniczącym w projekcie (za pomocą których będą mogły one śledzić osiągnięcia swoich szkół) i prześle im ich loginy i hasła jedno konto na gminę, niezależnie od tego, kto będzie dokonywał wyliczeń Także wersja 2 progamu, przeznaczona dla instytucji uczestniczących w projekcie, wymaga logowania

28 Program do liczenia oszczędności energii lista szkół i innych budynków publicznych Po zalogowaniu się w systemie otwiera się lista wszystkich szkół i innych budynków publicznych z Twojej gminy, które biorą udział w projekcie EURONET 50/50 MAX. Aby wejść na profil danego budynku i wyliczyć osiągnięte w nim oszczędności należy kliknąć na jego nazwę. Możliwość śledzenia wyników osiągniętych w poszczególnych budynkach Możliwość dodawania i usuwania budynków Możliwość wydrukowania raportu w PDFie zawierającego nie tylko powyższe zestawienie, ale i średnie, wykresy itp.

29 Program do liczenia oszczędności energii KROK 1: Wprowadzenie ogólnych danych Na początku procesu wyliczania oszczędności osoba dokonująca wyliczeń musi podać podstawowe dane na temat budynku i wykorzystywanych w nim źródeł energii. Dane te obejmują: Nazwę budynku (w j. polskim i angielskim) Dane kontaktowe osoby dokonującej wyliczeń Informacje o walucie obowiązującej w kraju Informacje o nośnikach energii wykorzystywanych w budynku

30 Tabela ze współczynnikami przeliczeniowymi Do wyliczenia oszczędności energii w kwh i związanej z tym redukcji emisji CO 2 w tco 2 wykorzystane zostaną standardowe współczynniki przeliczeniowe automatycznie wpisane do systemu. Jeżeli jednak chcesz je zmienić na własne, lokalne wskaźniki, możesz to zrobić wpisując je do poniższej tabeli:

31 Program do liczenia oszczędności energii KROK 2: Wprowadzenie danych na temat zużycia energii Na tym etapie osoba dokonująca wyliczeń jest proszona o wprowadzenie wartości referencyjnych i danych na temat zużycia energii w roku bieżącym do tabeli zaprezentowanej na następnym slajdzie. Potrzebne dane obejmują: zużycie poszczególnych nośników energii w latach referencyjnych suma stopniodni grzania w latach referencyjnych zużycie poszczególnych nośników energii w roku bieżącym suma stopniodni grzania w roku bieżącym ceny poszczególnych nośników energii w roku bieżącym Wszystkie wprowadzone do systemu dane zostaną zachowane i będzie można zajrzeć do nich później, a także je zmienić, gdyby wymagały korekty. Będzie też można dodać dane dla kolejnych lat bieżących.

32 Wiersze tabeli zależą od podanych na początku nośników energii wykorzystywanych w budynku Kolejne kolumny wypełnia się w kolejnych latach

33 Skąd wziąć sumę stopniodni grzania dla danego roku?

34 Program do liczenia oszczędności energii KROK 3: Wyliczenie uzyskanych oszczędności Gdy tylko wpiszesz do systemu wszystkie potrzebne dane i upewnisz się, że są one poprawne, kliknij na przycisk Wylicz oszczędności, a program dokona wszystkich potrzebnych wyliczeń za Ciebie! Gdy czegoś będzie brakowało, zostaniesz poproszony o uzupełnienie brakujących informacji.

35 Program do liczenia oszczędności energii KROK 4: Wygenerowanie raportu na temat uzyskanych oszczędności Raport pokazuje: osiągnięte oszczędności energii w kwh osiągnięte oszczędności energii w % osiągniętą redukcję emisji w t CO 2 osiągnięte oszczędności finansowe w walucie krajowej i w euro kwotę, którą należy wypłacić szkole (lub użytkownikom innego budynku publicznego) Oszczędności są prezentowane zarówno z podziałem na poszczególne nośniki energii, jak i jako oszczędności całkowite. Raport zawiera też informacje na temat osoby, która dokonywała wyliczeń.

36 Raport na temat uzyskanych oszczędności Podstawowe informacje na temat budynku Oszczędności z podziałem na wykorzystywane nośniki energii

37 Raport na temat uzyskanych oszczędności Całkowite oszczędności Kwota do wypłacenia szkole Nie zapomnij potwierdzić wyników, aby pojawiły się w tabeli wynikowej

38 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Patrycja Płonka Kierownik Projektu Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks:

Wyliczanie osiągniętych oszczędności energii i pieniędzy

Wyliczanie osiągniętych oszczędności energii i pieniędzy Wyliczanie osiągniętych oszczędności energii i pieniędzy Patrycja Płonka Kierownik Projektu ul. Sławkowska 17/30; 31-016 Kraków, telefon/faks: +48 12 429 17 93 e-mail: biuro@pnec.org.pl; patrycja.plonka@pnec.org.pl

Bardziej szczegółowo

Program do liczenia oszczędności energii

Program do liczenia oszczędności energii Program do liczenia oszczędności energii Patrycja Płonka Kierownik Projektu ul. Sławkowska 17/30; 31-016 Kraków, telefon/faks: +48 12 429 17 93 e-mail: biuro@pnec.org.pl; patrycja.plonka@pnec.org.pl www.euronet50-50max.eu

Bardziej szczegółowo

Agnieszka Nykiel Asystent projektów

Agnieszka Nykiel Asystent projektów Strona internetowa projektu EURONET 50/50 MAX - nowe materiały, możliwość promocji działań szkół uczestniczących w projekcie Agnieszka Nykiel Asystent projektów www.pnec.org.pl Stowarzyszenie Gmin Polska

Bardziej szczegółowo

Wyliczanie oszczędności osiągniętych w

Wyliczanie oszczędności osiągniętych w Wyliczanie oszczędności osiągniętych w wyniku realizacji projektu www.pnec.org.pl Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks: +48 12 429 17 93 e-mail: biuro@pnec.org.pl

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR XXXVI/873/2013 RADY MIEJSKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ. z dnia 26 listopada 2013 r.

UCHWAŁA NR XXXVI/873/2013 RADY MIEJSKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ. z dnia 26 listopada 2013 r. UCHWAŁA NR XXXVI/873/2013 RADY MIEJSKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ z dnia 26 listopada 2013 r. w sprawie wyrażenia zgody na realizację projektu EURONET 50/50 MAX. Na podstawie art. 18 ust. 1 i 2 pkt 15 oraz art.

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR XVI/293/2016 RADY MIEJSKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ. z dnia 22 marca 2016 r.

UCHWAŁA NR XVI/293/2016 RADY MIEJSKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ. z dnia 22 marca 2016 r. UCHWAŁA NR XVI/293/2016 RADY MIEJSKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ z dnia 22 marca 2016 r. w sprawie wyrażenia zgody na realizację projektu pn. Każdy WAT na wagę złota II - czyli śląskie dzieci i młodzież uczą się

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie Nr 27/ 2014 Prezydenta Miasta Nowego Sącza z dnia 30 stycznia 2014

Zarządzenie Nr 27/ 2014 Prezydenta Miasta Nowego Sącza z dnia 30 stycznia 2014 Zarządzenie Nr 27/ 2014 Prezydenta Miasta Nowego Sącza z dnia 30 stycznia 2014 w sprawie: zatwierdzenia trybu i dokumentów w sprawie realizacji programu projektu EURONET 50/50 MAX. Na podstawie art.30

Bardziej szczegółowo

OSZCZĘDZANIE ENERGII w szkołach i innych budynkach publicznych przez upowszechnienie metodologii 50/50

OSZCZĘDZANIE ENERGII w szkołach i innych budynkach publicznych przez upowszechnienie metodologii 50/50 OSZCZĘDZANIE ENERGII w szkołach i innych budynkach publicznych przez upowszechnienie metodologii 50/50 Anna Jaskuła Zastępca Dyrektora www.pnec.org.pl Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016

Bardziej szczegółowo

Bazowa inwentaryzacja emisji CO 2

Bazowa inwentaryzacja emisji CO 2 Bazowa inwentaryzacja emisji CO 2 Patrycja Płonka Asystent Projektów Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks: +48 12 429 17 93 e-mail: biuro@pnec.org.pl

Bardziej szczegółowo

Projekt EURONET 50/50 MAX i europejska sieć szkół oszczędzających energię. Anna Jaskuła Dyrektor biura

Projekt EURONET 50/50 MAX i europejska sieć szkół oszczędzających energię. Anna Jaskuła Dyrektor biura Projekt EURONET 50/50 MAX i europejska sieć szkół oszczędzających energię Anna Jaskuła Dyrektor biura www.pnec.org.pl Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks:

Bardziej szczegółowo

METODOLOGIA 50/50 - OSZCZĘDZANIE ENERGII W SZKOLE KROK PO KROKU

METODOLOGIA 50/50 - OSZCZĘDZANIE ENERGII W SZKOLE KROK PO KROKU METODOLOGIA 50/50 - OSZCZĘDZANIE ENERGII W SZKOLE KROK PO KROKU www.pnec.org.pl Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks: +48 12 429 17 93 e-mail: biuro@pnec.org.pl

Bardziej szczegółowo

METODOLOGIA 50/50 - ROLA SZKOŁY, ZADANIA NAUCZYCIELI

METODOLOGIA 50/50 - ROLA SZKOŁY, ZADANIA NAUCZYCIELI METODOLOGIA 50/50 - ROLA SZKOŁY, ZADANIA NAUCZYCIELI Patrycja Płonka Kierownik Projektów www.pnec.org.pl Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks: +48 12

Bardziej szczegółowo

Zobowiązania sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów

Zobowiązania sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów Zobowiązania sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks: +48 12 429 17 93 e-mail: biuro@pnec.org.pl www.pnec.org.pl

Bardziej szczegółowo

projektu EURONET 50/50 MAX

projektu EURONET 50/50 MAX Nowe narzędzia dla szkół i gmin uczestniczących w projekcie: Facebook projektu EURONET 50/50 MAX Paulina Kozubek Asystent projektów www.pnec.org.pl Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016

Bardziej szczegółowo

Zapraszamy do oszczędzania energii z projektem EURONET 50/50 MAX!

Zapraszamy do oszczędzania energii z projektem EURONET 50/50 MAX! Biuletyn Newsletter nr /04 n o /04 Zapraszamy do oszczędzania energii z projektem EURONET 50/50 MAX! Miło nam poinformować, iż sukces pierwszej edycji projektu EURONET 50/50, jak również rosnące zainteresowanie

Bardziej szczegółowo

JAK LEPIEJ ZARZĄDZAĆ ENERGIĄ

JAK LEPIEJ ZARZĄDZAĆ ENERGIĄ UNIA EUROPEJSKA I POLSKA WE WSPIERANIU NISKOEMISYJNEJ GOSPODARKI: PLANY DZIAŁAŃ NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEJ ENERGII (SEAP) WARSZAWA, 28 MAJA 2014 R. JAK LEPIEJ ZARZĄDZAĆ ENERGIĄ W MIASTACH I GMINACH NOWE NARZĘDZIA

Bardziej szczegółowo

Idea Planu działań na rzecz

Idea Planu działań na rzecz Idea Planu działań na rzecz zrównowaŝonej energii Patrycja Hernik Asystent Projektów Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks: +48 12 429 17 93 e-mail: biuro@pnec.org.pl

Bardziej szczegółowo

Oszczędzanie energii w budynkach publicznych. Poradnik dotyczący wdrażania metodologii 50/50 w budynkach i obiektach komunalnych

Oszczędzanie energii w budynkach publicznych. Poradnik dotyczący wdrażania metodologii 50/50 w budynkach i obiektach komunalnych Oszczędzanie energii w budynkach publicznych Poradnik dotyczący wdrażania metodologii 50/50 w budynkach i obiektach komunalnych Styczeń 2014 Niniejszy poradnik został opracowany w ramach projektu pn. Oszczędzanie

Bardziej szczegółowo

Konferencja Efektywność energetyczna i OZE - oferta finansowa i wsparcie

Konferencja Efektywność energetyczna i OZE - oferta finansowa i wsparcie Z a i n w e s t u j m y r a z e m w ś r o d o w i s k o Konferencja Efektywność energetyczna i OZE - oferta finansowa i wsparcie Bydgoszcz 30 marca 2017 r Tomasz Bońdos URZĄD MIASTA BYDGOSZCZY tel.: (52)

Bardziej szczegółowo

KORZYŚCI Z REALIZACJI PROJEKTU 50/50 W BUDYNKACH UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

KORZYŚCI Z REALIZACJI PROJEKTU 50/50 W BUDYNKACH UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ KORZYŚCI Z REALIZACJI PROJEKTU 50/50 W BUDYNKACH UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ 1 AUTORZY POMYSŁ I TREŚĆ Zakład Usług Środowiskowych, Rada Prowincji Barcelona. PROJEKT GRAFICZNY Jordi Caba KWIECIEŃ 2016 Wyłączna

Bardziej szczegółowo

APLIKACJA ZIELONA FIRMA DLA PRACOWNIKÓW FIRMY PRINT & DISPLAY (POLSKA) SP Z O.O.

APLIKACJA ZIELONA FIRMA DLA PRACOWNIKÓW FIRMY PRINT & DISPLAY (POLSKA) SP Z O.O. APLIKACJA ZIELONA FIRMA DLA PRACOWNIKÓW FIRMY PRINT & DISPLAY (POLSKA) SP Z O.O. WERSJA NR 2 Strona 1 z 7 Spis treści 1. Opis ogólny... 3 2. Opis szczegółowy... 3 2.1 Strona główna.... 3 2.2 Podstrona

Bardziej szczegółowo

OSZCZĘDZANIE ENERGII w szkołach i innych budynkach publicznych przez upowszechnienie metodologii 50/50

OSZCZĘDZANIE ENERGII w szkołach i innych budynkach publicznych przez upowszechnienie metodologii 50/50 OSZCZĘDZANIE ENERGII w szkołach i innych budynkach publicznych przez upowszechnienie metodologii 50/50 Anna Jaskuła Dyrektor biura www.pnec.org.pl Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków,

Bardziej szczegółowo

Planowanie energetyczne w kilku krokach

Planowanie energetyczne w kilku krokach Planowanie energetyczne w kilku krokach Patrycja Płonka Kierownik Projektów www.pnec.org.pl Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks: +48 12 429 17 93 e-mail:

Bardziej szczegółowo

E-PACK zestaw poradników i narzędzi ułatwiających wdrażanie metodologii 50/50 w szkołach

E-PACK zestaw poradników i narzędzi ułatwiających wdrażanie metodologii 50/50 w szkołach E-PACK zestaw poradników i narzędzi ułatwiających wdrażanie metodologii 50/50 w szkołach www.pnec.org.pl Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks: +48 12

Bardziej szczegółowo

JAK ZORGANIZOWAĆ LOKALNE FORUM W GMINIE

JAK ZORGANIZOWAĆ LOKALNE FORUM W GMINIE JAK ZORGANIZOWAĆ LOKALNE FORUM W GMINIE Anna Jaskuła Zastępca Dyrektora Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks: +48 12 429 17 93 e-mail: biuro@pnec.org.pl

Bardziej szczegółowo

Wizyta studyjna w Norwegii

Wizyta studyjna w Norwegii Wizyta studyjna w Norwegii Patrycja Płonka Kierownik Projektów Stowarzyszenie Gmin Polska Sied Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks: +48 12 429 17 93 e-mail: patrycja.plonka@pnec.org.pl

Bardziej szczegółowo

Jak zalogować się po raz pierwszy w serwisie Ford Leasing?

Jak zalogować się po raz pierwszy w serwisie Ford Leasing? Jak zalogować się po raz pierwszy w serwisie Ford Leasing? 1. Każdy Klient otrzymuje dane dostępowe do serwisu Ford Leasing na adres mailowy podany we wniosku (prosimy sprawdzić skrzynkę odbiorczą oraz

Bardziej szczegółowo

Bazowa inwentaryzacja emisji CO 2

Bazowa inwentaryzacja emisji CO 2 Bazowa inwentaryzacja emisji CO 2 Patrycja Płonka Asystent Projektów Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks: +48 12 429 17 93 e-mail: biuro@pnec.org.pl

Bardziej szczegółowo

Polsko-norweska platforma współpracy na rzecz poszanowania energii i klimatu

Polsko-norweska platforma współpracy na rzecz poszanowania energii i klimatu Polsko-norweska platforma współpracy na rzecz poszanowania energii i klimatu. projekt parasolowy realizowany przez Związek Miast Polskich, Polską Sieć Energie Cités oraz Norweski Związek Władz Lokalnych

Bardziej szczegółowo

DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZENIA GMIN POLSKA SIEĆ ENERGIE CITÉS

DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZENIA GMIN POLSKA SIEĆ ENERGIE CITÉS DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZENIA GMIN POLSKA SIEĆ ENERGIE CITÉS Maria Stankiewicz Doradca Dyrektora Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks: +48 12 429 17 93

Bardziej szczegółowo

Praktyczne możliwości ograniczenia zużycia energii w szkołach

Praktyczne możliwości ograniczenia zużycia energii w szkołach www.euronet50-50max.eu Praktyczne możliwości ograniczenia zużycia energii w szkołach Pilzno, 12.01.2016 Cel prezentacji 8 % redukcja zużycia OGRZEWANIE Energię wykorzystywaną do ogrzewania można oszczędzać

Bardziej szczegółowo

Wszystko, czego chcesz dowiedzieć się o projekcie 50/50 Oszczędzanie energii w szkołach i innych budynkach użyteczności publicznej

Wszystko, czego chcesz dowiedzieć się o projekcie 50/50 Oszczędzanie energii w szkołach i innych budynkach użyteczności publicznej Wszystko, czego chcesz dowiedzieć się o projekcie 50/50 Oszczędzanie energii w szkołach i innych budynkach użyteczności publicznej Co-funded by the Intelligent Energy Europe Programme of the European Union

Bardziej szczegółowo

Z Małej Szkoły w Wielki Świat

Z Małej Szkoły w Wielki Świat Pierwsze kroki na witrynie edukacyjnej projektu Z Małej Szkoły w Wielki Świat Spis treści Witryna edukacyjna projektu Z Małej Szkoły w Wielki Świat...2 Pierwsze logowanie... 3 Uzupełnienie profilu użytkownika...3

Bardziej szczegółowo

MODELOWA ZAWARTOŚĆ AUDYTÓW ENERGETYCZNYCH

MODELOWA ZAWARTOŚĆ AUDYTÓW ENERGETYCZNYCH MODELOWA ZAWARTOŚĆ AUDYTÓW ENERGETYCZNYCH Modelowa zawartość audytów energetycznych Pakiet roboczy nr: 4 Produkt nr: 13 Partner odpowiedzialny za produkt: A.L.E.S.A. Srl Wyłączna odpowiedzialność za treść

Bardziej szczegółowo

Instrukcja stosowania platformy internetowej Szkoła praktycznej ekonomii młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo - zakładki ogólnodostępne

Instrukcja stosowania platformy internetowej Szkoła praktycznej ekonomii młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo - zakładki ogólnodostępne Instrukcja stosowania platformy internetowej Szkoła praktycznej ekonomii młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo - zakładki ogólnodostępne Szkoła praktycznej ekonomii młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo Platforma

Bardziej szczegółowo

Plan Działań SEAP AGENCJA ENERGETYCZNA. Warszawa,

Plan Działań SEAP AGENCJA ENERGETYCZNA. Warszawa, Plan Działań na Rzecz Zrównoważonej Energii SEAP MAZOWIECKA AGENCJA ENERGETYCZNA Warszawa, 17.10.2011 Covenantof Mayors -Porozumienie między burmistrzami na rzecz zrównoważonej energii Uchwała Rady Gminy

Bardziej szczegółowo

Szkolenie z obsługi Bazy inwentaryzacji ogrzewania budynków w Małopolsce

Szkolenie z obsługi Bazy inwentaryzacji ogrzewania budynków w Małopolsce ATMOTERM S.A. Innowacyjne rozwiązania dla ochrony środowiska Szkolenie z obsługi Bazy inwentaryzacji ogrzewania budynków w Małopolsce Program szkolenia 1. Uzasadnienie korzystania z Bazy inwentaryzacji

Bardziej szczegółowo

LearnIT project PL/08/LLP-LdV/TOI/140001

LearnIT project PL/08/LLP-LdV/TOI/140001 LearnIT project PL/08/LLP-LdV/TOI/140001 Newsletter Wydanie 8 Październik 2010 Drogi czytelniku, Przedstawiamy Ci ósme - ostatnie wydanie biuletynu LearnIT. W tym wydaniu chcemy powiedzieć Ci o ostatnim

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie energią i środowiskiem narzędzie do poprawy efektywności energetycznej budynków

Zarządzanie energią i środowiskiem narzędzie do poprawy efektywności energetycznej budynków Zarządzanie energią i środowiskiem narzędzie do poprawy efektywności energetycznej budynków URZĄD MIASTA CZĘSTOCHOWY ul. Śląska 11/13, 42-217 Częstochowa tel. +48 (34) 370 71 00, fax 370 71 70 e-mail:

Bardziej szczegółowo

Polsko-Norweska Platforma Współpracy

Polsko-Norweska Platforma Współpracy Polsko-Norweska Platforma Współpracy Patrycja Płonka Kierownik Projektów Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks: +48 12 429 17 93 e-mail: patrycja.plonka@pnec.org.pl

Bardziej szczegółowo

Praktyczne możliwości ograniczenia zużycia energii w szkołach

Praktyczne możliwości ograniczenia zużycia energii w szkołach Praktyczne możliwości ograniczenia zużycia energii w szkołach Patrycja Płonka Kierownik Projektu Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités ul. Sławkowska 17/30; 31-016 Kraków, telefon/faks: +48 12

Bardziej szczegółowo

NOWA REZERWACJA.

NOWA REZERWACJA. NOWA REZERWACJA Tutaj możesz dokonać rezerwacji miejsca na naszym parkingu. Wystarczy, że wypełnisz formularz określając datę oraz godzinę przyjazdu i wyjazdu, a także ilość samochodów. Następnie kliknij

Bardziej szczegółowo

Postępowania regulaminowe / do euro

Postępowania regulaminowe / do euro Platforma Logintrade Postępowania regulaminowe / do 30.000 euro Instrukcja obsługi dla wykonawcy wersja 1.0 Ostatnia aktualizacja Imię i nazwisko Zakres wprowadzanych zmian 09.04.2019 BP Przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika e-talent Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Instrukcja użytkownika e-talent Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu Dokument Instrukcja Użytkownika zawiera opis kroków, które należy wykonać w systemie e_talent w celu wypełnienia arkusza służącego do oceny nauczyciela akademickiego. Arkusz, który wypełniasz jest widoczny

Bardziej szczegółowo

E- administracja w praktyce - Platforma epuap2

E- administracja w praktyce - Platforma epuap2 E- administracja w praktyce - Platforma epuap2 Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, powszechnie znana jako epuap, to internetowy portal umożliwiający obywatelom załatwienie wielu urzędowych

Bardziej szczegółowo

E-PACK zestaw poradników i narzędzi ułatwiających wdrażanie metodologii 50/50 w szkołach

E-PACK zestaw poradników i narzędzi ułatwiających wdrażanie metodologii 50/50 w szkołach E-PACK zestaw poradników i narzędzi ułatwiających wdrażanie metodologii 50/50 w szkołach Agnieszka Nykiel Asystent Projektów www.pnec.org.pl Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków,

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA DLA KIEROWNIKA KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO JAK KORZYSTAĆ Z MODUŁU KIEROWNIKA KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO narzędzia informatycznego opracowanego w ramach projektu Czas zawodowców wielkopolskie

Bardziej szczegółowo

Najciekawsze rezultaty projektu Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu

Najciekawsze rezultaty projektu Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu Najciekawsze rezultaty projektu Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu Anna Jaskuła Dyrektor biura Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska

Bardziej szczegółowo

Sage Connect. Instrukcja dla użytkownika.

Sage Connect. Instrukcja dla użytkownika. Sage Connect. Instrukcja dla użytkownika. Spis treści Sage Connect... 1 Instrukcja konfiguracji Sage Connect... 2 Konfiguracja Sage Connect dla konta głównego Użytkownika zarejestrowanego w serwisie Między

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi portalu MojeHR moduł pracownika

Instrukcja obsługi portalu MojeHR moduł pracownika Spis treści:. Strona startowa MojeHR 2 2. 3 3. Okno rejestracji pracownika 4 4. Konto pracownika 9 5. Znajdź ofertę 0 6. Edycja informacji 7. Zmiana hasła 8. Edycja zdjęcia 2 9. Zobacz swoje CV 2 0. Edycja

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR RADY MIEJSKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ. z dnia 2016 r.

UCHWAŁA NR RADY MIEJSKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ. z dnia 2016 r. Projekt z dnia..., zgłoszony przez... UCHWAŁA NR RADY MIEJSKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ z dnia 2016 r. w sprawie wyrażenia zgody na realizację projektu pn. Każdy WAT na wagę złota II - czyli śląskie dzieci i

Bardziej szczegółowo

Instrukcja stosowania platformy internetowej "Szkoła praktycznej ekonomii - młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo" zakładki ogólnodostępne

Instrukcja stosowania platformy internetowej Szkoła praktycznej ekonomii - młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo zakładki ogólnodostępne Instrukcja stosowania platformy internetowej "Szkoła praktycznej ekonomii - młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo" zakładki ogólnodostępne 1 1. Czym jest platforma internetowa Szkoła praktycznej ekonomii młodzieżowe

Bardziej szczegółowo

Stres w pracy? Nie, dziękuję!

Stres w pracy? Nie, dziękuję! Stres w pracy? Nie, dziękuję! Kampania informacyjna 2014-2015 Spotkanie Krajowej Sieci Partnerów Krajowego Punktu Centralnego EU-OSHA 29 stycznia 2014 r. Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego.

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA ADMINISTRATORA KLIENTA

INSTRUKCJA ADMINISTRATORA KLIENTA INSTRUKCJA ADMINISTRATORA KLIENTA Logowanie do aplikacji... 2 Moje konto... 2 Pracownicy... 2 Grupy (podzakładka Pracownicy)... 5 Oferta dla Ciebie... 7 Kupione książki... 9 Oferta strony głównej (podzakładka

Bardziej szczegółowo

WWW.OPIEKUNZYSKU.PL - PORTAL DLA KLIENTÓW PRZEGLĄD FUNKCJONALNOŚCI

WWW.OPIEKUNZYSKU.PL - PORTAL DLA KLIENTÓW PRZEGLĄD FUNKCJONALNOŚCI OPIEKUN ZYSKU WWW.OPIEKUNZYSKU.PL - PORTAL DLA KLIENTÓW PRZEGLĄD FUNKCJONALNOŚCI JAK INWESTOWAĆ? CZYLI STRATEGIA INWESTOWANIA To najważniejsza funkcja portalu. Dlatego inwestor odnajdzie ją od razu po

Bardziej szczegółowo

TEMAT 2. Plan Działań na Rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP)

TEMAT 2. Plan Działań na Rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP) TEMAT 2 Plan Działań na Rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP) Treść prezentacji Rola Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) Co to jest SEAP? 10 głównych zasad dot. opracowania SEAP Przykłady Rola Wspólnego Centrum

Bardziej szczegółowo

Citi Handlowy PLN: EUR: Przelewy SEPA: BIC = CITIPLPX

Citi Handlowy PLN: EUR: Przelewy SEPA: BIC = CITIPLPX Warszawa, wrzesień 2017 Instrukcja użytkowania Ventos Online VENTOS ONLINE jest to program przeznaczony dla projektantów do obliczania wentylacji naturalnej. Program nadaje się głównie dla hal przemysłowych,

Bardziej szczegółowo

1. Logowanie do systemu

1. Logowanie do systemu 1 Spis treści 1. Logowanie do systemu 2. Ustawienia 2.1. Ustawienia firmy 2.2. Instalacje a) Zarządzanie instalacjami b) Pozwolenia c) Urządzenia/Procesy d) Odbiorniki ścieków e) Ujęcia wód f) Gminy 2.3.

Bardziej szczegółowo

5. Wypełniony formularz należy zatwierdzić klikając na przycisk ZATWIERDŹ.

5. Wypełniony formularz należy zatwierdzić klikając na przycisk ZATWIERDŹ. Pomoc Aby skorzystać z generatora wniosku o dofinansowanie wnioskodawca musi wpisać do przeglądarki internetowej adres internetowy generatora wniosku (http://pw.opolskie.pl). W kolejnym etapie wnioskodawca

Bardziej szczegółowo

Jak założyć konto? Co znajdziesz na FWF? Strona Narzędzia Jak dokonać płatności? Lista autorów... 12

Jak założyć konto? Co znajdziesz na FWF? Strona Narzędzia Jak dokonać płatności? Lista autorów... 12 Użytkowniku, chcesz w szybki i przystępny sposób poznać możliwości serwisu FWF? Zapoznaj się instrukcją, z której dowiesz się, jak korzystać z funkcjonalności, które przyczynią się udoskonalenia procesów

Bardziej szczegółowo

Porozumienie Burmistrzów

Porozumienie Burmistrzów Porozumienie Burmistrzów Porozumienie między burmistrzami to popularna inicjatywa UE (oddolny ruch europejski) skupiająca władze lokalne i regionalne we wspólnym dążeniu do poprawy jakości życia obywateli

Bardziej szczegółowo

Instrukcja stosowania platformy internetowej "Szkoła praktycznej ekonomii - młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo" - zakładka Nauczyciel

Instrukcja stosowania platformy internetowej Szkoła praktycznej ekonomii - młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo - zakładka Nauczyciel Instrukcja stosowania platformy internetowej "Szkoła praktycznej ekonomii - młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo" - zakładka Nauczyciel Szkoła praktycznej ekonomii młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo Platforma

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA DLA DYREKTORA SZKOŁY JAK KORZYSTAĆ Z MODUŁU DYREKTORA SZKOŁY narzędzia informatycznego opracowanego w ramach projektu Czas zawodowców wielkopolskie kształcenie zawodowe Wielkopolski

Bardziej szczegółowo

B2B Obsługa portalu zgłoszeniowego

B2B Obsługa portalu zgłoszeniowego B2B Obsługa portalu zgłoszeniowego Spis treści 1. Ustalenia loginu i hasła, reset hasła... 1 1.1 Ustalenia hasła przez użytkownika... 1 2. Logowanie do systemu uprawnienia pełne/uproszczone... 2 2.1 Uprawnienia

Bardziej szczegółowo

II warsztaty projektu Euronet 50/50 max. Oszczędzanie energii w szkole. Kraków, 7 października 2014 r.

II warsztaty projektu Euronet 50/50 max. Oszczędzanie energii w szkole. Kraków, 7 października 2014 r. II warsztaty projektu Euronet 50/50 max Oszczędzanie energii w szkole Kraków, 7 października 2014 r. Szkoła Podstawowej nr 9 im. Mikołaja Kopernika w Dzierżoniowie województwo dolnośląskie Doświadczenie

Bardziej szczegółowo

APLIKACJA MOBILNA. My CITROËN PRZYJACIEL KIEROWCY

APLIKACJA MOBILNA. My CITROËN PRZYJACIEL KIEROWCY APLIKACJA MOBILNA My CITROËN PRZYJACIEL KIEROWCY My CITROËN PRZYJACIEL KIEROWCY POBIERANIE APLIKACJI Twoja strefa osobista Citroëna jest już dostępna na IOS i Androida. Poznaj funkcje aplikacji My Citroën

Bardziej szczegółowo

PRZETARG OGRANICZONY. Postępowania zgodne z ustawą Prawo zamówień publicznych

PRZETARG OGRANICZONY. Postępowania zgodne z ustawą Prawo zamówień publicznych Platforma Logintrade PRZETARG OGRANICZONY Postępowania zgodne z ustawą Prawo zamówień publicznych Instrukcja obsługi dla wykonawcy wersja 1.2 Ostatnia aktualizacja Imię i nazwisko Zakres wprowadzanych

Bardziej szczegółowo

Stypendium pomostowe Krok po kroku. Aplikowanie i otrzymanie stypendium na I rok studiów

Stypendium pomostowe Krok po kroku. Aplikowanie i otrzymanie stypendium na I rok studiów Stypendium pomostowe Krok po kroku Aplikowanie i otrzymanie stypendium na I rok studiów Przygotowanie do aplikowania Aplikowanie o stypendium i wypełnianie wniosku odbywa się drogą elektroniczną. Formularz

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Kreatora Ogłoszeń

Instrukcja Kreatora Ogłoszeń Instrukcja Kreatora Ogłoszeń Ins/01/ko/2011 biznes-informator24.pl Drogi użytkowniku! Dziękujemy za wybranie serwisu biznesinformator24.pl Postaramy się w kilku krokach wyjaśnić jak dodać atrakcyjne ogłoszenie

Bardziej szczegółowo

Rejestracja szkoły w etwinning: przewodnik krok po kroku

Rejestracja szkoły w etwinning: przewodnik krok po kroku Rejestracja szkoły w etwinning: przewodnik krok po kroku Aby rozpocząć korzystanie z serwisu etwinning musisz wypełnić formularz rejestracji. Formularz jest w całości w języku polskim i składa się z czterech

Bardziej szczegółowo

POLSKIE MIASTA W LIDZE MISTRZÓW ENERGII ODNAWIALNEJ

POLSKIE MIASTA W LIDZE MISTRZÓW ENERGII ODNAWIALNEJ POLSKIE MIASTA W LIDZE MISTRZÓW ENERGII ODNAWIALNEJ Iwona Korohoda Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités ul. Sławkowska 17, 31-016 Kraków tel./fax: +48 12 429 17 93 www.pnec.org.pl, e-mail: biuro@pnec.org.pl

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA DLA UCZNIÓW JAK KORZYSTAĆ Z MODUŁU UCZNIA narzędzia informatycznego opracowanego w ramach projektu Czas zawodowców wielkopolskie kształcenie zawodowe Wielkopolski system doradztwa

Bardziej szczegółowo

timetrack Przewodnik Użytkownika timetrack Najważniejsze Funkcje

timetrack Przewodnik Użytkownika timetrack Najważniejsze Funkcje timetrack Przewodnik Użytkownika timetrack jest łatwą w obsłudze aplikacją, stworzoną do rejestracji czasu. Pozwala ona na zapisywanie czasu spędzonego z klientami oraz podczas pracy nad projektami i zadaniami

Bardziej szczegółowo

Ewidencja Opłat za Korzystanie ze Środowiska

Ewidencja Opłat za Korzystanie ze Środowiska Ewidencja Opłat za Korzystanie ze Środowiska Instrukcja obsługi 1 Spis treści 1. Logowanie do systemu 2. Ustawienia 2.1.Ustawienia firmy 2.2.Instalacje a) Zarządzanie instalacjami b) Pozwolenia c) Urządzenia/Procesy

Bardziej szczegółowo

Prezentacja programu. Parentis Sp. z o.o. Dział Informatyki. Kartoszyno, ul. Przemysłowa 5, 84-110 Krokowa

Prezentacja programu. Parentis Sp. z o.o. Dział Informatyki. Kartoszyno, ul. Przemysłowa 5, 84-110 Krokowa Prezentacja programu Parentis Sp. z o.o. Dział Informatyki Kartoszyno, ul. Przemysłowa 5, 84-110 Krokowa OPIS PROGRAMU I ZASADY UŻYTKOWANIA System CRM współpracuje z programami do obsługi magazynowej,

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA DLA DORADCY ZAWODOWEGO JAK KORZYSTAĆ Z MODUŁU DORADCY ZAWODOWEGO narzędzia informatycznego opracowanego w ramach projektu Czas zawodowców wielkopolskie kształcenie zawodowe Wielkopolski

Bardziej szczegółowo

Podręcznik Sprzedającego. Portal aukcyjny

Podręcznik Sprzedającego. Portal aukcyjny Podręcznik Sprzedającego Portal aukcyjny Spis treści 1. Czym jest KupTam.pl?... 3 2. Logowanie do serwisu... 3 3. Rejestracja... 4 4. Tworzenie domeny aukcyjnej... 7 5. Wybór domeny... 9 6. Obsługa portalu...

Bardziej szczegółowo

PROJEKT PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ DLA MIASTA OLSZTYNA KONSULTACJE SPOŁECZNE

PROJEKT PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ DLA MIASTA OLSZTYNA KONSULTACJE SPOŁECZNE PROJEKT PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ DLA MIASTA OLSZTYNA 06.05.2015 KONSULTACJE SPOŁECZNE 1 Plan prezentacji 1. Wprowadzenie 2. Ważne fakty 3. O Planie gospodarki niskoemisyjnej 4. Inwentaryzacja emisji

Bardziej szczegółowo

Europejska legitymacja zawodowa Podręcznik użytkownika dla wnioskodawców

Europejska legitymacja zawodowa Podręcznik użytkownika dla wnioskodawców Europejska legitymacja zawodowa Podręcznik użytkownika dla wnioskodawców 28 września 2018 r. Wersja 1 Komisja Europejska DG GROW R2 Europejska legitymacja zawodowa PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA Europejska legitymacja

Bardziej szczegółowo

PRZETARG NIEOGRANICZONY. Postępowania zgodne z ustawą Prawo zamówień publicznych

PRZETARG NIEOGRANICZONY. Postępowania zgodne z ustawą Prawo zamówień publicznych Platforma Logintrade PRZETARG NIEOGRANICZONY Postępowania zgodne z ustawą Prawo zamówień publicznych Instrukcja obsługi dla wykonawcy wersja 1.2 Ostatnia aktualizacja Imię i nazwisko Zakres wprowadzanych

Bardziej szczegółowo

Jak szybko i sprawnie dokonać zakupu on-line i stać się wystawcą targów DREMA Krótka instrukcja dokonania zakupu usług w STREFIE WYSTAWCY:

Jak szybko i sprawnie dokonać zakupu on-line i stać się wystawcą targów DREMA Krótka instrukcja dokonania zakupu usług w STREFIE WYSTAWCY: Już dziś bądź z nami w stałym kontakcie on-line Zgłoś swoje uczestnictwo w targach i śledź postępy w realizacji Twojego zamówienia Jak szybko i sprawnie dokonać zakupu on-line i stać się wystawcą targów

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi dziennika elektronicznego dla trenerów uczestniczących. w ogólnopolskim projekcie MultiSport. Luty 2015 r.

Instrukcja obsługi dziennika elektronicznego dla trenerów uczestniczących. w ogólnopolskim projekcie MultiSport. Luty 2015 r. Instrukcja obsługi dziennika elektronicznego dla trenerów uczestniczących w ogólnopolskim projekcie MultiSport Luty 2015 r. 1 Spis treści Rejestracja konta trenerskiego i aktywacja... 3 Logowanie do serwisu...

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Rejestracja/logowanie. Zmiana numeru konta klienta. Tworzenie nowej przesyłki. Zamawianie kuriera

Spis treści. Rejestracja/logowanie. Zmiana numeru konta klienta. Tworzenie nowej przesyłki. Zamawianie kuriera DHL24 - instrukcja Spis treści Wprowadzenie Rejestracja/logowanie Zmiana numeru konta klienta Zamówienie kuriera Tworzenie nowej przesyłki Zamawianie kuriera Wyliczenie ceny Wyliczanie ceny podczas zamawiania

Bardziej szczegółowo

OBSŁUGA SYSTEMU MOBILITY TOOL+

OBSŁUGA SYSTEMU MOBILITY TOOL+ OBSŁUGA SYSTEMU MOBILITY TOOL+ Konkurs wniosków 2015 1. Logowanie do systemu Mobility Tool+ Narzędzie do raportowania Mobility Tool+ znajduje się pod adresem: https://webgate.ec.europa.eu/eac/mobility

Bardziej szczegółowo

Facebook, Nasza klasa i inne. www.facebook.com. podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych. Cz. 2. Facebook

Facebook, Nasza klasa i inne. www.facebook.com. podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych. Cz. 2. Facebook Facebook, Nasza klasa i inne podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych Cz. 2. Facebook www.facebook.com Facebook to drugi najczęściej wykorzystywany portal społecznościowy w Polsce i

Bardziej szczegółowo

Instrukcja dla autora Studia Romanica Posnaniensia

Instrukcja dla autora Studia Romanica Posnaniensia Instrukcja dla autora Studia Romanica Posnaniensia Rejestracja Logowanie Przesłanie tekstu 2015 r. Rejestracja Rejestracja jest niezbędna w celu przesyłania tekstów do redakcji czasopisma. Wejdź na stronę

Bardziej szczegółowo

Za pomocą tej instrukcji aktywujesz w kilka minut, w 6 prostych krokach, swoje konto w HRmapa.pl oraz dowolny test.

Za pomocą tej instrukcji aktywujesz w kilka minut, w 6 prostych krokach, swoje konto w HRmapa.pl oraz dowolny test. Za pomocą tej instrukcji aktywujesz w kilka minut, w 6 prostych krokach, swoje konto w HRmapa.pl oraz dowolny test. W przyszłości to samo konto pozwoli Ci na jeszcze szybsze i samodzielne przeprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Obserwatorium Innowacji Sektora Publicznego OECD. OECD Observatory of Public Sector Innovation (OPSI)

Obserwatorium Innowacji Sektora Publicznego OECD. OECD Observatory of Public Sector Innovation (OPSI) Obserwatorium Innowacji Sektora Publicznego OECD OECD Observatory of Public Sector Innovation (OPSI) Prezentacja multimedialna na bazie materiałów DSC KPRM oraz OECD. Aktualizacja z dnia 15.07.2014 Obserwatorium

Bardziej szczegółowo

Świadectwa charakterystyki energetycznej

Świadectwa charakterystyki energetycznej Świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków komunalnych Podsumowanie projektu Marcin Łojek Kierownik Projektu Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités 31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks:

Bardziej szczegółowo

Instrukcja składania wniosku on-line na PIU (na przykładzie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500+)

Instrukcja składania wniosku on-line na PIU (na przykładzie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500+) Instrukcja składania wniosku on-line na PIU Emp@tia (na przykładzie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500+) Czerwiec 2019 1 Spis treści 1. Rejestracja w module ewnioski (zakładanie

Bardziej szczegółowo

Jak...zarejestrować się w serwisie OB10

Jak...zarejestrować się w serwisie OB10 1 / 5 Jak......zarejestrować się w serwisie OB10 Aby dokonać rejestracji w serwisie, zostaniesz poproszony o podanie: Klucza rejestracyjnego lub numeru klienta OB10. Informacja ta zostanie podana w zaproszeniu

Bardziej szczegółowo

Moja Polisa Podręcznik użytkownika. Infolinia 801 120 000

Moja Polisa Podręcznik użytkownika. Infolinia 801 120 000 Moja Polisa Podręcznik użytkownika Infolinia 801 120 000 1 Spis treści 1 Wstęp... 3 1.1 Wprowadzenie... 3 2 Serwis Moja Polisa... 3 2.1 Rejestracja użytkownika... 3 2.2 Logowanie... 5 2.3 Strona główna...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja. Zobacz jak w prosty sposób założyć swoją własną stronę www. ZDJĘĆ DODAWANIE INFORMACJI EDYCJA

Instrukcja. Zobacz jak w prosty sposób założyć swoją własną stronę www. ZDJĘĆ DODAWANIE INFORMACJI EDYCJA 1 Instrukcja Zobacz jak w prosty sposób założyć swoją własną stronę www. REJESTRACJA DODAWANIE INFORMACJI DODAWANIE ZDJĘĆ EDYCJA 2 KROK 1. Jak zarejestrować się na Kardiowizyta.pl? 1. Wejdź na stronę www.kardiowizyta.pl

Bardziej szczegółowo

Za pomocą tej instrukcji aktywujesz w kilka minut, w 7 prostych krokach, swoje konto w HRmapa.pl oraz dowolny test.

Za pomocą tej instrukcji aktywujesz w kilka minut, w 7 prostych krokach, swoje konto w HRmapa.pl oraz dowolny test. Za pomocą tej instrukcji aktywujesz w kilka minut, w 7 prostych krokach, swoje konto w HRmapa.pl oraz dowolny test. W przyszłości to samo konto pozwoli Ci na jeszcze szybsze i samodzielne przeprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Jesień Szanowni rodzice/opiekunowie,

Jesień Szanowni rodzice/opiekunowie, Jesień 2017 Szanowni rodzice/opiekunowie, Okręg Wood Dale District 7 oferuje rodzicom i uczniom dostęp do Portalu rodziców PowerSchool, elektronicznego systemu zarządzania. Portal PowerSchool zapewnia

Bardziej szczegółowo

Opis systemu lojalnościowego e-lar bank. www.e-lar.pl

Opis systemu lojalnościowego e-lar bank. www.e-lar.pl Opis systemu lojalnościowego e-lar bank www.e-lar.pl 1 Spis treści 1. strona startowa 2. założenie konta - rejestracja 3. logowanie 4. panel menu: 1. jak to działa 2. nagrody 3. sklepy 4. kontakt 5. menu

Bardziej szczegółowo

Poznaj naszą nową stronę internetową!

Poznaj naszą nową stronę internetową! Poznaj naszą nową stronę internetową! Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który zaznajomi Cię ze zmianami, które zaszły na naszej stronie. Dowiesz się z niego: Jakie nowości wprowadziliśmy na stronie

Bardziej szczegółowo

SYSTEM REJESTRACJI - PRZYPOMNIENIE

SYSTEM REJESTRACJI - PRZYPOMNIENIE SYSTEM REJESTRACJI - PRZYPOMNIENIE System rejestracyjny pielgrzymów przyjmuje zgłoszenia od końca lipca 2015 roku do maja 2016 roku. Składa się z dwóch faz: I Faza: Rejestracja Makrogrupy /max do 5 tys.

Bardziej szczegółowo

W zamieszczonych poniżej slajdach znajdują się informacje dotyczące rejestracji członków Komitetów Parafialnych (wolontariuszy parafialnych).

W zamieszczonych poniżej slajdach znajdują się informacje dotyczące rejestracji członków Komitetów Parafialnych (wolontariuszy parafialnych). Rejestracja wolontariusza parafialnego - informacje W zamieszczonych poniżej slajdach znajdują się informacje dotyczące rejestracji członków Komitetów Parafialnych (wolontariuszy parafialnych). Przy rejestracji

Bardziej szczegółowo