projektu EURONET 50/50 MAX

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "projektu EURONET 50/50 MAX"

Transkrypt

1 Nowe narzędzia dla szkół i gmin uczestniczących w projekcie: Facebook projektu EURONET 50/50 MAX Paulina Kozubek Asystent projektów Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks:

2 Plan prezentacji 1. Komunikacja w projekcie EURONET 50/50 MAX 2. Media społecznościowe 3. Facebook i jego cechy 4. Profile i aktywności ścieżka 6 kroków do efektywnej komunikacji 5. Podsumowanie

3 1. KOMUNIKACJA Strona internetowa jest podzielona na strefy: Strefa szkół, strefa gmin, strefa budynków pozaszkolnych. Wszystko po to by komunikacja z wszystkimi uczestnikami była bardziej bezpośrednia i efektywna! Komunikacja jest kluczowym elementem projektu!

4 Działania szkoły (zespołu ds. energii) Szkoły (zespoły ds. energii) oprócz działań związanych z realizacją projektu powinny: dzielić się swoim doświadczeniem, prezentować swoje innowacyjne podejście, pokazywać pomysły, umieszczać zdjęcia, informować o swoich sukcesach, inspirować innych do działania. Bez markedngu nie ma sukcesu!

5 Kilka kanałów (poziomów) komunikacji z kim i dlaczego? Własna szkoła uczniowie niezaangażowani bezpośrednio w realizację projektu nauczyciele rodzice / zainteresowane osoby z okolicy Inne szkoły z Polski działania w innych szkołach bezpośredni kontakt z koordynatorem całego projektu PNEC przez stronę Szkoły z zagranicy działania w innych szkołach szlifowanie języka

6 Poprzednia edycja Euronet 50/50 W poprzedniej edycji projektu szkoły były zobowiązane do prowadzenia blogów ze swoimi osiągnięciami. Pomysł okazał się nieudany, ponieważ: blogi są trudne w obsłudze, wymagają moderacji, potrzeba dużego zaangażowania twórców, miały być prowadzone w języku angielskim, w mniejszym stopniu sprzyjają wymianie pomysłów (czytelnicy blogów często są biernymi odbiorcami).

7 2. MEDIA SPOŁECZNOCIOWE Odpowiedzią na potrzeby komunikacyjne projektu są media społecznościowe. Internetowe i mobilne narzędzia i technologie, które przekształcają komunikację jednostronną w interaktywny dialog. Cechy: wykorzystują nowoczesne technologie, angażują aktywnie użytkowników, umożliwią wymianę opinii i dzielenie się linkami/ artykułami/ zdjęciami, umożliwiają zakładanie profili, pozwalają na tworzenie grup zainteresowań. Źródło:wikipedia

8 3. FACEBOOK Został założony w 2004 roku w USA na Uniwersytecie Harvard; Obecnie ma ponad 1 miliard użytkowników na całym świecie (mapa użytkowników). Służy do: komunikacji; tworzenia grup zainteresowań, promocji produktów, reklam, wymiany poglądów, promowania wydarzeń i inicjatyw, rozprzestrzeniania wiadomości i idei, sprzyja tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego (np. Arabska Wiosna, protesty przeciwko ACTA). % ludności korzystającej z Facebooka. Źródło: Źródło:

9 Dlaczego Facebook? Najbardziej funkcjonalny dla projektu, ponieważ umożliwia komunikację na kilku poziomach; Darmowe i istniejące narzędzie; Dostępny w krajowych językach (dzięki temu prosty w obsłudze); Umożliwia utworzenie sieci między szkołami w kraju i za granicą; Dostępny na różnych urządzeniach (telefon, tablet, komputer); Często wykorzystywany przez szkoły, urzędy, oficjalne instytucje; Komunikaty mogą być krótkie.

10 4. Ścieżka 6 kroków Są 2 drogi: a) korzystać z istniejącego profilu szkoły na facebooku i publikować wiadomości na temat działań w projekcie EURONET, b) stworzyć nowy profil szkoły, specjalnie na potrzeby projektu. Polubić profil polskiego koordynatora Profil ZS nr 1 w Dąbrowie Górniczej PNEC: Euronet 50/50 MAX Polska (po polsku) i Euronet 50/50 MAX (po angielsku). Publikować posty o swoich działaniach. Obserwować profile innych szkół i szukać inspiracji i inspirować Profil SP nr 2 w Nowym Sączu innych!

11 Krok 1. Założyć konto osobiste (bez tego nie można prowadzić strony - fanpage). Jeśli nie chcemy używać go do celów prywatnych nie musimy podawać pełnego nazwiska, wieku, miejsca zamieszkania czy zdjęcia! Ważny jest adres e- mail, np. szkoły. Stworzyć stronę na facebooku naszej szkoły, np. SP 28 w Dębicy Euronet MAX. Po lewej stronie naszego profilu, pod napisem STRONY, trzeba kliknąć Utwórz stronę i uzupełnić podstawowe dane (nazwę szkoły, adres e- mail, krótki opis).

12 Krok 2. Uzupełnić zdjęcie profilowe (logo szkoły lub zdjęcie szkoły). Dodać zdjęcie w tle (logo projektu Euronet 50/50 MAX). Pominąć sekcję dotrzyj do większej liczby osób (trzeba za nią dodatkowo płacić, a nie jest konieczna do sprawnego funkcjonowania strony) i zacząć działać.

13 Krok 3. Po dodaniu zdjęcia w tle (logo Euronet 50/50 MAX) profil jest gotowy, gratuluję! W prawym górnym rogu, na niebieskim pasku znajduje się trójkąt, który umożliwia korzystanie z Facebooka jako Szkoła, czyli fanpage (strona), który utworzyliśmy. Po lewej stronie, na samej górze znajduje się biała ramka, która służy do wyszukiwania innych użytkowników i stron. Należy tam wpisać nazwę projektu : Euronet 50/50 MAX Polska oraz Euronet 50/50 MAX (po angielsku) i polubić oba profile. Jeśli w naszej szkole uczniowie uczą się włoskiego, niemieckiego, warto polubić profile krajowe tych partnerów i umożliwić szlifowanie języka.

14 Krok 4. Jeśli w naszej szkole dzieje coś ciekawego, mamy jakiś sukces, wprowadziliśmy nowe działania, warto o tym napisać STATUS (krótką notkę) lub opublikować zdjęcie. Wtedy każda osoba, która LUBI (obserwuje) nasz profil (rodzic, inne szkoły) zobaczy, co u nas słychać.

15 Co publikować? najświeższe wiadomości związane z realizacją projektu w szkole, wiadomości dotyczące odnawialnych źródeł energii, ciekawostki ekologiczne, zdjęcia uczniów realizujących projekt (np. z miernikami), zdjęcia z przestawień promujących ekologię i oszczędność energii, zdjęcia z plakatów wykonanych przez uczniów, wierszyki promujące oszczędzanie energii, porady, sposoby na rozwiązanie problemów, wnioski. Źródło: PNEC Dni Zielonych Dachów w Niepołomicach r. Źródło: PNEC Dni Zielonych Dachów w Niepołomicach r.

16 Krok 5 Jeśli chcemy, żeby informacja dotarła do wszystkich szkół w projekcie, publikujemy ją na stronie Euronet 50/50 MAX Polska lub wysyłamy prywatną wiadomość. Wtedy zostanie ona udostępniona i widoczna dla wszystkich uczestniczących, a inne szkoły będą mogły brać z nas przykład. Jeśli działanie jakieś szkoły bardzo nam się spodoba lub uznamy, że jest godne polecenia, klikamy UDOTĘPNIJ pod jej postem i ta informacja lub zdjęcie pojawi się też u nas. Tworzymy w ten sposób sieć i możemy wymieniać się doświadczeniami plarorma współpracy

17 WARTO PAMIĘTAĆ! Inne szkoły, uczniowie, nauczyciele i fanpage(reklamodawcy) mogą zostawiać na naszej stronie posty i komentarze. Jeśli uznamy, że są nieadekwatne lub niepotrzebne, możemy je jako administrator usunąć. Klikamy w prawy róg postu lub komentarza i klikamy usuń ze strony.

18 Krok 6 Raz w miesiącu warto napisać coś po angielsku na ogólną stronę projektu Euronet 50/50 MAX (publikując status) lub w językach, których używają uczniowie. Stworzenie tekstu na stronę facebooka może stanowić dodatkowe zadanie domowe dla uczniów. Warto obserwować działania innych i w razie potrzeby powielać je lub modyfikować do własnych potrzeb i możliwości. W ten sposób można nawiązać znajomości i przyjaźnie, które mogą zaowocować wymianą młodzieży lub wspólnym projektem.

19 5. PODSUMOWANIE Komunikacja jest kluczowym elementem projektu EURONET 50/50 MAX, warto się chwalić swoimi sukcesami! Nowe media społecznościowe pozwalają na komunikowanie się na wielu płaszczyznach, z wieloma osobami na raz. Facebook to najprostsze w obsłudze i najbardziej popularne narzędzie, które spełnia kryteria projektu. Komunikacja z partnerami zza granicy może być świetną zabawą i wyzwaniem.

20 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Paulina Kozubek Asystent projektów Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités Kraków, ul. Sławkowska 17 tel./faks:

Program etwinning rejestracja i narzędzia krok po kroku. przewodnik

Program etwinning rejestracja i narzędzia krok po kroku. przewodnik Program etwinning rejestracja i narzędzia krok po kroku przewodnik Program etwinning rejestracja i narzędzia krok po kroku Redakcja merytoryczna Monika Regulska Korekta Weronika Walasek, Agnieszka Pawłowiec

Bardziej szczegółowo

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE Z ELEMENTAMI NETWORKINGU DLA SEKTORA POZARZĄDOWEGO

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE Z ELEMENTAMI NETWORKINGU DLA SEKTORA POZARZĄDOWEGO NOWOCZESNE TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE Z ELEMENTAMI NETWORKINGU DLA SEKTORA POZARZĄDOWEGO Spis treści NISKOBUDŻETOWE FORMY PROMOCJI 5 I. KWALIFIKACJA DO GOOGLE AD GRANTS DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH 5 1.

Bardziej szczegółowo

Klubu Europejskiego. Przewodnik Szkolnego

Klubu Europejskiego. Przewodnik Szkolnego Przewodnik Szkolnego Klubu Europejskiego PUBLIKACJA WSPÓŁFINANSOWANA PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ PUBLICATION SUPPORTED

Bardziej szczegółowo

Ambasadorowie programu etwinning Bezpieczeństwo w Sieci

Ambasadorowie programu etwinning Bezpieczeństwo w Sieci Ambasadorowie programu etwinning Bezpieczeństwo w Sieci Biała tablica (interaktywna) Blog Centralne Biuro Programu etwinning (CSS) Comenius Comenius Partnerskie Projekty Szkół Licencje Creative Commons

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK KOMUNIKACJI I IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ ORAZ WYMOGI DOTYCZĄCE INFORMACJI I PROMOCJI

PODRĘCZNIK KOMUNIKACJI I IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ ORAZ WYMOGI DOTYCZĄCE INFORMACJI I PROMOCJI PODRĘCZNIK KOMUNIKACJI I IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ ORAZ WYMOGI DOTYCZĄCE INFORMACJI I PROMOCJI SPIS TREŚCI PODRĘCZNIK KOMUNIKACJI I IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ...3 WPROWADZENIE... 3 CZĘŚĆ PIERWSZA WYTYCZNE W

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do metody Collaborative Blended Learning ver. 2. www.webquests.eu

Podręcznik do metody Collaborative Blended Learning ver. 2. www.webquests.eu Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Niniejszy materiał odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska

Bardziej szczegółowo

Marketing Internetowy

Marketing Internetowy Marketing Internetowy SPIS TREŚCI 2 Wstęp 4 Gdzie warto być? 22 Jak zwiększyć swoją obecność w mediasferze? 29 Kolejne kroki 1 Wstęp 1 Wstęp Do efektywnej implementacji strategii marketingu internetowego

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK DO METODY COLLABORATIVE BLENDED LEARNING VER. 1 WWW.WEBQUESTS.EU KONSORCJUM PROJEKTU:

PODRĘCZNIK DO METODY COLLABORATIVE BLENDED LEARNING VER. 1 WWW.WEBQUESTS.EU KONSORCJUM PROJEKTU: Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Niniejszy materiał odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska

Bardziej szczegółowo

Internet w mojej społeczności

Internet w mojej społeczności Internet w mojej społeczności Wykorzystanie technologii informatycznych w rozwoju społeczności lokalnych Marcin Mastykarz Jak wykorzystać IT w rozwoju społeczności lokalnych Bohdan Szafrański Open Source

Bardziej szczegółowo

Nauczyciel w szkole. uczącej się. Informacje o nowym systemie wspomagania pracy szkół. fotolia.com

Nauczyciel w szkole. uczącej się. Informacje o nowym systemie wspomagania pracy szkół. fotolia.com fotolia.com Nauczyciel w szkole uczącej się Informacje o nowym systemie wspomagania pracy szkół 2 W pracy nauczycieli uczenie się jest równie ważne jak uczenie innych Nauczyciele powinni i chcą poszerzać

Bardziej szczegółowo

Otwarte Zabytki Scenariusze zajęć. Medialab wokół dziedzictwa kulturowego Warszawy

Otwarte Zabytki Scenariusze zajęć. Medialab wokół dziedzictwa kulturowego Warszawy Otwarte Zabytki Scenariusze zajęć Medialab wokół dziedzictwa kulturowego Warszawy Wprowadzenie Broszura, którą oddajemy w Wasze ręce, zawiera scenariusze zajęć i warsztatów, opracowane na podstawie działań

Bardziej szczegółowo

Załącznik 6 Propozycje z zakresu działań edukacyjnych w Gminie Miasto Nowy Targ

Załącznik 6 Propozycje z zakresu działań edukacyjnych w Gminie Miasto Nowy Targ Załącznik 6 Propozycje z zakresu działań edukacyjnych w Gminie Miasto Nowy Targ Aby założenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Nowy Targ zostały zrealizowane, konieczna jest edukacja instytucji

Bardziej szczegółowo

Innowacje i technologie informacyjne przyszłością nowoczesnej edukacji wdrażanie rozwiązań informatycznych w procesie kształcenia

Innowacje i technologie informacyjne przyszłością nowoczesnej edukacji wdrażanie rozwiązań informatycznych w procesie kształcenia Innowacje i technologie informacyjne przyszłością nowoczesnej edukacji wdrażanie rozwiązań informatycznych w procesie kształcenia Poradnik Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach

Bardziej szczegółowo

SERWISY SPOŁECZNOŚCIOWE I OFEROWANE PRZEZ NIE MOŻLIWOŚCI MONITOROWANIA LOSÓW ZAWODOWYCH ABSOLWENTÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH

SERWISY SPOŁECZNOŚCIOWE I OFEROWANE PRZEZ NIE MOŻLIWOŚCI MONITOROWANIA LOSÓW ZAWODOWYCH ABSOLWENTÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH Marcin Drabek, Marta Klimowicz SERWISY SPOŁECZNOŚCIOWE I OFEROWANE PRZEZ NIE MOŻLIWOŚCI MONITOROWANIA LOSÓW ZAWODOWYCH ABSOLWENTÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH Warszawa - Wrocław, kwiecień 2013 Marcin Drabek, Marta

Bardziej szczegółowo

9 lipca 2015 r. Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 w zakresie informacji i promocji

9 lipca 2015 r. Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 w zakresie informacji i promocji Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 w zakresie informacji i promocji Spis treści 1. Wstęp.4 2. Słowniczek.4 3. Kogo dotyczy ten Podręcznik?... 5 4. Dlaczego musisz

Bardziej szczegółowo

Twoja firma w Internecie. Od czego zacząć?

Twoja firma w Internecie. Od czego zacząć? Twoja firma w Internecie Od czego zacząć? Spis treści Dlaczego Twoja firma powinna być w Internecie? Strony internetowe Facebook Kampanie Google 3 8 17 23 ul. Kościelna 44, 18-200 Wysokie Mazowieckie woj.

Bardziej szczegółowo

Office 365 - Przewodnik Użytkownika Usługa Office 365 dla instytucji edukacyjnych

Office 365 - Przewodnik Użytkownika Usługa Office 365 dla instytucji edukacyjnych Office 365 - Przewodnik Użytkownika Usługa Office 365 dla instytucji edukacyjnych Wersja 1.0 Data publikacji: Listopad 2014 Najnowsze informacje są dostępne pod adresem http://office.microsoft.com/pl-pl/academic/

Bardziej szczegółowo

Możliwości techniczne platformy e-learningowej Centrum Edukacji

Możliwości techniczne platformy e-learningowej Centrum Edukacji Możliwości techniczne platformy e-learningowej Centrum Edukacji Opracował: Paweł Strzyżewski, Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o., luty 2013 Spis treści Wiadomości wstępne...1 Krótkie omówienie

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ (15) zastosować e-portfolio i blog do opisu pracy indywidualnej i zespołowej wg podanych kryteriów. Materiały dydaktyczne

SCENARIUSZ (15) zastosować e-portfolio i blog do opisu pracy indywidualnej i zespołowej wg podanych kryteriów. Materiały dydaktyczne SCENARIUSZ (15) Autorka: Urszula Małek Temat: E-promocja. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą Wiedza o społeczeństwie, III etap edukacyjny Uczeń/uczennica: 29.3) wskazuje główne elementy działań marketingowych

Bardziej szczegółowo

Akademia Cyfrowych Kompetencji

Akademia Cyfrowych Kompetencji 1 Oddajemy w Państwa ręce publikację będącą efektem 9-miesięcznej pracy przy realizacji II edycji projektu. Projekt ten ma na celu podniesienie umiejętności posługiwania się tzw. nowymi mediami w różnych

Bardziej szczegółowo

Blogowanie nowy sposób na zarabianie

Blogowanie nowy sposób na zarabianie Poradnik Blogowanie nowy sposób na zarabianie Materiały opracowano w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w ramach projektu PI-Witryna Pracy 50+ innowacyjny system kojarzenia popytu i podaży na rynku pracy.

Bardziej szczegółowo

Zasada działania sieci PCN i organizacji w niej działających

Zasada działania sieci PCN i organizacji w niej działających Zasada działania sieci PCN i organizacji w niej działających Opracowanie Dawid Wawrzyniak, 18.09.2010 Spis treści 1. Dotychczasowe współdziałanie stron organizacji polonijnych... 2 2. Współdziałanie stron

Bardziej szczegółowo

Podręcznik działań w Internecie dla NGO

Podręcznik działań w Internecie dla NGO Podręcznik działań w Internecie dla NGO 1 Opracowanie merytoryczne: Socjomania Redakcja: Marzena Żeber Autorki tekstów: Marzena Żeber, Justyna Kwiecień Opracowanie graficzne i skład: Małgorzata Spasiewicz

Bardziej szczegółowo

PORADNIK MARKETINGOWY

PORADNIK MARKETINGOWY PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm Jak prowadzić tani i skuteczny marketing? Justyna Muszyńska 1 MARKETINGOWY KOCIOŁEK Marketing jest jak wrzący kocioł, do którego wrzucasz różne

Bardziej szczegółowo

NARZĘDZIA TIK WSPOMAGAJĄCE PROJEKT GIMNAZJALNY PORADNIK DLA DYREKTORÓW I NAUCZYCIELI GIMNAZJÓW

NARZĘDZIA TIK WSPOMAGAJĄCE PROJEKT GIMNAZJALNY PORADNIK DLA DYREKTORÓW I NAUCZYCIELI GIMNAZJÓW NARZĘDZIA TIK WSPOMAGAJĄCE PROJEKT GIMNAZJALNY PORADNIK DLA DYREKTORÓW I NAUCZYCIELI GIMNAZJÓW Dorota Janczak Ewa Kędracka Małgorzata Rostkowska Wprowadzenie dlaczego TIK w projekcie gimnazjalnym?... 3

Bardziej szczegółowo

Przykłady lokalnych projektów

Przykłady lokalnych projektów Monika Dolińska Fundacja Wspomagania Wsi Dr Marzena Łotys Stowarzyszenie Edukacja Inaczej Przykłady lokalnych projektów W artykule zaprezentowano przykładowe projekty wykorzystujące nowoczesne technologie

Bardziej szczegółowo

ICT-Go-Girls! Nowe technologie jako narzędzie promowania przedsiębiorczości wśród uczennic szkół ponadpodstawowych

ICT-Go-Girls! Nowe technologie jako narzędzie promowania przedsiębiorczości wśród uczennic szkół ponadpodstawowych ICT-Go-Girls! Nowe technologie jako narzędzie promowania przedsiębiorczości wśród uczennic szkół ponadpodstawowych MarÍa J. RodrÍguez Malmierca Bozica Ilijic Carmen FernÁndez Morante Beatriz Cebreiro LÓpez

Bardziej szczegółowo

GRZEGORZ SZYMAŃSKI, ARKADIUSZ KOWALCZYK ROLA APLIKACJI REKLAMOWYCH FACEBOOKA WE WSPÓŁCZESNYCH STRATEGIACH MARKETINGOWYCH

GRZEGORZ SZYMAŃSKI, ARKADIUSZ KOWALCZYK ROLA APLIKACJI REKLAMOWYCH FACEBOOKA WE WSPÓŁCZESNYCH STRATEGIACH MARKETINGOWYCH ZESZYTY NAUKOWE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO NR 740 STUDIA INFORMATICA NR 31 2012 GRZEGORZ SZYMAŃSKI, ARKADIUSZ KOWALCZYK Politechnika Łódzka ROLA APLIKACJI REKLAMOWYCH FACEBOOKA WE WSPÓŁCZESNYCH STRATEGIACH

Bardziej szczegółowo

INNOWACJE w teorii i praktyce edukacyjnej

INNOWACJE w teorii i praktyce edukacyjnej BARBARA DUDEL MARTA KOWALCZUK-WALĘDZIAK KATARZYNA MARIA ŁOGWINIUK KATARZYNA SZORC URSZULA WRÓBLEWSKA INNOWACJE w teorii i praktyce edukacyjnej na przykładzie województwa podlaskiego FUNDACJA 5. Wybrane

Bardziej szczegółowo

Gazeta.pl: Młody polski chirurg założył medycznego YouTube a i... odniósł wielki sukces!

Gazeta.pl: Młody polski chirurg założył medycznego YouTube a i... odniósł wielki sukces! od redakcji Szanowni Czytelnicy e-mentora, Z przyjemnością oddaję Państwu czerwcowe, ostatnie przed letnią przerwą, wydanie naszego pisma. Duży nacisk został w nim położony na zagadnienie aktywności użytkowników

Bardziej szczegółowo