KOMUNIKAT DLA PRASY. Więcej informacji: Elena Vincenzi Biuro Prasowe Fruitness, enjoy it! c/o Fruitecom

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "KOMUNIKAT DLA PRASY. Więcej informacji: Elena Vincenzi Biuro Prasowe Fruitness, enjoy it! +39 059-7863894 c/o Fruitecom"

Transkrypt

1 FRUITNESS, ENJOY IT! PODBIJA DANIĘ Europejski projekt promujący spożywanie owoców przez dzieci prowadzony w niektórych krajach starego kontynentu przygotowuje się na spotkanie nowego, bogatego w inicjatywy i spotkania roku. Światło reflektorów skierowane będzie w szczególności na jeden z krajów uczestniczących w tym programie - Danię. (Ferrara, 30 kwietnia 2014 r.) Zbliża się lato i jak zwykle podjęte zostaną działania promocyjne w ramach projektu Fruitness, Enjoy it! prowadzonego przez Włoskie Centrum Usług Owocowo-Warzywnych (CSO) i współfinansowanego przez Unię Europejską oraz włoskie Ministerstwo Polityki Rolnej i Leśnictwa. Projekt zrodził się w 2006 r. i jego celem było zachęcanie dzieci i młodzieży poprzez zabawę do spożywania owoców. W zeszłym roku został wznowiony i będzie prowadzony aż do 2016 r., proponując pewne interesujące nowości. Wśród nich jest poszerzenie grupy państw dotychczas objętych projektem, tj. Wielkiej Brytanii, Polski, Niemiec i Szwecji, o nowy kraj - Danię. Właśnie tam w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie mieć miejsce seria promocji sklepowych oraz inicjatyw, które mają wzbudzić zainteresowanie opinii publicznej niektórymi rodzajami owoców letnich: brzoskwiniami, nektarynkami oraz śliwkami. W kampanii udział wezmą setki punktów sprzedaży i jak zwykle pojawią się plakaty, ulotki, materiały informacyjne oraz specjalne gadżety Fruitness, Enjoy it!. Nie zabraknie również nowych totemów multimedialnych, dzięki którym odwiedzający będą mogli za pomocą zwykłego dotknięcia wejść do świata owoców i warzyw. Aby uczestnictwo w działaniach promocyjnych było jeszcze bardziej atrakcyjne i angażujące, latem 2014 r. ponownie pojawią się Mister i Miss Fruitness, czyli nasz muskularny superbohater w zielonym kostiumie oraz jego towarzyszka - zawsze piękna i w dobrej formie dzięki owocom. Obie te postaci będą informować opinię publiczną w miejscach prowadzenia promocji o zaletach i korzyściach spożywania owoców, tj. przede wszystkim o tym, że mają one bardzo dużą zawartość witaminy C (jedna brzoskwinia zawiera 10% zapotrzebowania dziennego), potasu oraz antyutleniaczy, np. betakarotenu i prowitaminy A.. Zgodnie z najnowszymi badaniami w Danii dzienne spożycie owoców na głowę jednego mieszkańca wynosi 197 g, tzn. jest równe średniej europejskiej. W 2011 r. kraj ten wyprodukował ok ton owoców, z czego ponad poszło na eksport. Import świeżych produktów owocowych jest wysoki i w 2011 r. przekroczył ton (źródło: Freshfel Consumption Monitor 2012). Wielka waga, jaką w krajach nordyckich przywiązuje się do zdrowego i zrównoważonego stylu życia, sprawia, że rynek duński jest wyjątkowo otwarty na wszelkie działania promujące zmianę zwyczajów żywieniowych na lepsze. Więcej informacji: Elena Vincenzi Biuro Prasowe Fruitness, enjoy it! c/o Fruitecom

2 FRUITNESS, ENJOY IT! - BIULETYNY INFORMACYJNE SKIEROWANE DO TYSIĘCY LEKARZY W ramach projektu poświęconego promowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, opartych na regularnym spożywaniu owoców, rusza kampania informacyjna skierowana do lekarzy i personelu służby zdrowia w 5 krajach europejskich. (Ferrara, 10 lipca 2014 r.) Fruitness, Enjoy it!, projekt pod patronatem CSO (Centrum Usług Owocowo-Warzywnych), współfinansowany przez Unię Europejską i włoskie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa, mający na celu promowanie spożycia owoców wśród młodzieży w Danii, Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii i Szwecji, wkrótce obejmie nową inicjatywę związaną ze zdrowiem i prawidłowym żywieniem. W najbliższych tygodniach wydany zostanie biuletyn informacyjny skierowany do siedemnastu tysięcy lekarzy i specjalistów związanych ze służbą zdrowia w pięciu krajach uczestniczących w projekcie. Poświęcony on będzie właściwościom odżywczym i dobroczynnym efektom spożywania owoców, zawierać też będzie skrócone prezentacje badań dotyczących wpływu stylów życia i nawyków żywieniowych na zdrowie publiczne. Celem jest uwrażliwienie specjalistów związanych ze służbą zdrowia na znaczenie diety opartej na owocach, a tym samym na utrzymanie zdrowego i zrównoważonego stylu życia we wszystkich grupach wiekowych, również wśród dzieci i młodzieży. Konieczność promowania zdrowych nawyków żywieniowych wśród Europejczyków podyktowana jest również statystykami zebranymi w publikacji Consumption Monitor 2012 wydanej przez Freshfel, uwidaczniającymi tendencję spadkową w spożyciu owoców i warzyw w 27 krajach UE. W roku 2011, w porównaniu do średniej z 5 poprzednich lat, spadek wynosił w przybliżeniu 3%. Te dane pokazują, jak ważne są programy oraz inicjatywy mające na celu uwrażliwienie konsumentów na znaczenie diety obfitującej w produkty owocowo-warzywne, stanowiące naturalne źródło witamin i soli mineralnych. Projekt Fruitness, Enjoy it! od roku 2006 skupia się na wszechstronnych działaniach promocyjno-informacyjnych skierowanych do młodych konsumentów, ich rodzin, handlowców, szkół, instytucji oraz podmiotów służby zdrowia, aby ograniczyć tendencję spadkową w spożyciu owoców obserwowaną już od wielu lat. Program ten, będący pionierem wśród kampanii poświęconych upowszechnianiu zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci i młodzieży, zawsze wyróżniał się swoją oryginalną, innowacyjną oraz interaktywną formą komunikacji, opartą na zabawnym języku.

3 JESZCZE WIĘCEJ DZIAŁAŃ W RAMACH KAMPANII FRUITNESS, ENJOY IT! Zmiana stylizacji strony internetowej, ukończenie kolejnej wersji językowej oraz nowe gry i aplikacje mające na celu promowanie spożycia owoców w Europie (Ferrara, 25 sierpnia 2014 r.) Drugi semestr roku 2014 obfituje w nowości związane z projektem Fruitness, enjoy it!, realizowanym pod patronatem CSO (Centrum Usług Owocowo-Warzywnych), współfinansowanym przez Unię Europejską i włoskie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa, którego celem jest promowanie owoców w Niemczech, Danii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Przede wszystkim w ostatnich dniach odnowiona została strona internetowa (35 milionów kontaktów wygenerowanych w ciągu 8 lat działalności). Została ona wzbogacona o nowe ilustrację oraz stronę w języku duńskim, która stanowi uzupełnienie dostępnych już stron w językach: włoskim, angielskim, niemieckim, polskim i szwedzkim. Ponadto w ramach rozbudowy tego wielojęzycznego portalu dodano do niego nowe gry i aplikacja, a dotychczasowe zaktualizowano, co czyni stronę ważnym narzędziem zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Najmłodsi mogą grać na komputerze, smartfonie lub tablecie w gry, których bohaterami są Mr i Ms Fruitness, utrzymujący doskonałą formę dzięki regularnemu spożywaniu owoców i warzyw, natomiast starsi z pewnością docenią przydatne wskazówki dotyczące właściwości odżywczych oraz przepisy na zdrowe pyszności, dzięki którym zapewnią sobie i swoim bliskim zdrową i zrównoważoną dietę. Na stronie można jednak znaleźć nie tylko informacje dotyczące owoców i warzyw, ale również porady i wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia, uwzględniające znaczenie aktywności fizycznej, zmniejszenia spożycia słodyczy i słodzonych napojów, wyboru tłuszczów dobrej jakości i urozmaiconej diety. Z myślą o wdrożeniu dodatkowych usług internetowych, wznowiona została również działalność na profilu projektu na portalu Facebook: na którym publikowane są regularnie liczne ciekawostki związane z owocami oraz informacje podkreślające znaczenie ich codziennego spożycia. Projekt Fruitness, Enjoy it! od roku 2006 skupia się na wszechstronnych działaniach promocyjno-informacyjnych skierowanych do młodych konsumentów, ich rodzin, handlowców, szkół, instytucji oraz podmiotów służby zdrowia, aby ograniczyć tendencję spadkową w spożyciu owoców obserwowaną już od wielu lat. Program ten, będący pionierem wśród kampanii poświęconych upowszechnianiu zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci i młodzieży, zawsze wyróżniał się swoją oryginalną, innowacyjną oraz interaktywną formą komunikacji, opartą na zabawnym języku.

4 FRUITNESS, ENJOY IT!, JESIEŃ POD ZNAKIEM GRUSZKI Kalendarz wypełniony promocjami w punktach sprzedaży w Niemczech, Danii, Polski, Wielkiej Brytanii i Szwecji popularyzującymi zalety tego owocu (Ferrara, 3 października 2014 r.) Tegoroczna jesień upłynie pod znakiem gruszki w ramach projektu Fruitness, Enjoy it!, realizowanego pod patronatem CSO (Centrum Usług Owocowo-Warzywnych), współfinansowanego przez Unię Europejską i włoskie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa, którego celem jest promowanie spożycia owoców w Niemczech, Danii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Szwecji. W punktach sprzedaży w różnych supermarketach w tych krajach już w najbliższych dniach ruszy szereg promocji, a w centrum uwagi, jako jedna z głównych bohaterek królujących w koszu owoców sezonowych, znajdzie się właśnie gruszka. Owoc ten posiada zresztą mnóstwo zalet odżywczych, a dzięki ukierunkowanej akcji w największych supermarketach w tych pięciu krajach, konsumenci zostaną uwrażliwieni na znaczenie regularnego spożycia gruszek dla zdrowia i zachęcani będą do włączenia tego owocu do diety całej rodziny. Gruszka znana jest z niezliczonych właściwości dobroczynnych dla zdrowia: Mimo obfitości naturalnych cukrów ma niewiele kalorii (jeden owoc średniej wielkości, ważący 160 gramów, zawiera około 100 kalorii), dlatego zalecana jest cukrzykom, którzy muszą przestrzegać diety, a równocześnie nie chcą rezygnować z przyjemności, jaką daje słodka i soczysta przekąska. Ale nie tylko: dzięki dużej zawartości procentowej błonnika gruszka jest cennym sprzymierzeńcem prawidłowej pracy jelit i pomaga utrzymać optymalny poziom cholesterolu. Ponadto jedna gruszka średniej wielkości zawiera około 210 miligramów potasu, pierwiastka niezbędnego organizmowi dla zapewnienia prawidłowej kurczliwości mięśni (czyli również dla uprawiania sportu), przekazywania impulsów nerwowych i metabolizmu białek. Nie zapominajmy też, że gruszce nie brakuje witaminy C (jeden owoc zawiera jej około 7 g), dbającej o młody wygląd skóry i wzmacniającej układ odpornościowy. Ponadto w trakcie ostatniej edycji Prognosfruit 2014, dorocznej konferencji poświęconej przewidywanej międzynarodowej produkcji gruszek i jabłek, która odbyła się na początku sierpnia w Stambule, podano również prognostyczne dane dotyczące tegorocznych zbiorów. Włochy nadal pozostają czołowym europejskim producentem gruszek, z przewidywanymi zbiorami rzędu ton, co stanowi lekki spadek (- 3%) w porównaniu do roku Na drugim miejscu plasuje się Hiszpania, w której w roku 2014 przewidywane zbiory powinny wynieść ton. Zauważalny jest jednak spadek w porównaniu do ubiegłych lat, wynoszący 8% w porównaniu do roku 2013 i 9% w stosunku do ostatnich trzech lat. Na trzecim miejscu podium znalazła się natomiast Holandia, która w przeciwieństwie do większości krajów europejskich odnotowała wzrost produkcji, ze spodziewanymi zbiorami na poziomie ton, co stanowi wzrost o + 3% w porównaniu do roku 2013 i aż o +17% w stosunku do ostatnich trzech lat. Oprócz gruszek centralnymi elementami projektu Fruitness, Enjoy it!, zainaugurowanego w roku 2006, są również brzoskwinie, nektarynki, kiwi, morele i śliwki. W ciągu ośmiu lat swojego istnienia do chwili obecnej projekt ten wygenerował łącznie ponad 35 milionów kontaktów na stronie oraz ponad 9,2 milionów wizyt użytkowników odwiedzających portal, do których doliczyć należy 25 milionów kontaktów pozyskanych

5 dzięki działalności biura prasowego i działu PR oraz 10 milionów pozyskanych w wyniku kampanii z bannerami reklamowymi publikowanymi na branżowych stronach internetowych.

6 FRUITNESS, ENJOY IT!, JESIEŃ POD ZNAKIEM GRUSZKI Kalendarz wypełniony promocjami w punktach sprzedaży w Niemczech, Danii, Polski, Wielkiej Brytanii i Szwecji popularyzującymi zalety tego owocu (Ferrara, 3 października 2014 r.) Tegoroczna jesień upłynie pod znakiem gruszki w ramach projektu Fruitness, enjoy it!, realizowanego pod patronatem CSO (Centrum Usług Owocowo-Warzywnych), współfinansowanego przez Unię Europejską i włoskie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa, którego celem jest promowanie spożycia owoców w Niemczech, Danii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Szwecji. W punktach sprzedaży w różnych supermarketach w tych krajach już w najbliższych dniach ruszy szereg promocji, a w centrum uwagi, jako jedna z głównych bohaterek królujących w koszu owoców sezonowych, znajdzie się właśnie gruszka. Owoc ten posiada zresztą mnóstwo zalet odżywczych, a dzięki ukierunkowanej akcji w największych supermarketach w tych pięciu krajach, konsumenci zostaną uwrażliwieni na znaczenie regularnego spożycia gruszek dla zdrowia i zachęcani będą do włączenia tego owocu do diety całej rodziny. Gruszka znana jest z niezliczonych właściwości dobroczynnych dla zdrowia: Mimo obfitości naturalnych cukrów ma niewiele kalorii (jeden owoc średniej wielkości, ważący 160 gramów, zawiera około 100 kalorii), dlatego zalecana jest cukrzykom, którzy muszą przestrzegać diety, a równocześnie nie chcą rezygnować z przyjemności, jaką daje słodka i soczysta przekąska. Ale nie tylko: dzięki dużej zawartości procentowej błonnika gruszka jest cennym sprzymierzeńcem prawidłowej pracy jelit i pomaga utrzymać optymalny poziom cholesterolu. Ponadto jedna gruszka średniej wielkości zawiera około 210 miligramów potasu, pierwiastka niezbędnego organizmowi dla zapewnienia prawidłowej kurczliwości mięśni (czyli również dla uprawiania sportu), przekazywania impulsów nerwowych i metabolizmu białek. Nie zapominajmy też, że gruszce nie brakuje witaminy C (jeden owoc zawiera jej około 7 g), dbającej o młody wygląd skóry i wzmacniającej układ odpornościowy. Oprócz gruszek centralnymi elementami projektu Fruitness, enjoy it!, zainaugurowanego w roku 2006, są również brzoskwinie, nektarynki, kiwi, morele i śliwki. W ciągu ośmiu lat swojego istnienia do chwili obecnej projekt ten wygenerował łącznie ponad 35 milionów kontaktów na stronie oraz ponad 9,2 milionów wizyt użytkowników odwiedzających portal, do których doliczyć należy 25 milionów kontaktów pozyskanych dzięki działalności biura prasowego i działu PR oraz 10 milionów pozyskanych w wyniku kampanii z bannerami reklamowymi publikowanymi na branżowych stronach internetowych. Ale to nie wszystko! Gruszki można spożywać na surowo, ale są one również idealnym składnikiem wielu smakowitych przepisów! Fruitness, enjoy it! proponuje wam kilka z nich:

7 Kostki szynki z gruszkami Składniki na 4 porcje: 6 grubych plasterków surowej szynki o łagodnym smaku, 500 g gruszek do gotowania (odmiany Kaiser lub Abate Fetel), 20 g mąki ziemniaczanej, 20 g cukru, sól i pieprz do smaku Sposób przyrządzania: Szynkę pokroić w kostkę. Gruszki obrać ze skórki i też pokroić w kostkę. Włożyć gruszki do patelni z mocno rozgrzaną oliwą, poddusić na żywym ogniu przez 1 minutę ciągle mieszając. Dodać szynkę i kontynuować duszenie na średnim ogniu nie przerywając mieszania. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z 5 centylitrami wody z cukrem, polać na szynkę z gruszkami, podusić jeszcze przez 2 minuty mieszając. Zdjąć z ognia i podawać. Sałatka gruszkowa Składniki na 4 porcje: 1 główka sałaty, 1 lub dwie dojrzałe gruszki, wyłuskane orzechy włoskie, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, sok z jednej cytryny Sposób przyrządzania: Sałatę umyć bardzo dokładnie, pokroić w cienkie paski i przełożyć do dużej salaterki. Następnie umyć gruszki, obrać je ze skórki, pokroić w kostkę i włożyć do salaterki. Orzechy pokroić dość grubo, dodać do salaterki, energicznie wymieszać wszystkie składniki, polać oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia i sokiem z cytryny, ponownie wymieszać i podawać na stół.

8 WZNOWIENIE ZIMOWYCH PROMOCJI POŚWIĘCONYCH KIWI "Owoc zdrowia" będzie centralnym punktem kampanii w ramach projektu Fruitness, Enjoy it! w pięciu krajach Europy Północnej (Ferrara, 17 grudnia 2014 r.) Kiwi przygotowuje się do wystąpienia w nadchodzącym sezonie zimowym w roli głównej na stoiskach supermarketów połowy Europy. Już za kilka dni kiwi z gatunku aktinidia stanie się centralnym punktem kampanii promocyjnej Fruitness, enjoy it!, projektu realizowanego pod patronatem CSO (Centrum Usług Owocowo-Warzywnych), współfinansowanego przez Unię Europejską i włoskie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa, którego celem jest promowanie spożycia owoców w Niemczech, Danii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Wiele wskazuje też na to, że w w sezonie 2014/2015 produkcja tego owocu we Włoszech osiągnie nieco lepsze wskaźniki w porównaniu do roku 2013, odnotowując wzrost rzędu 2%, a jego zbiory przekroczą 400 tysięcy ton produktu przeznaczonego do sprzedaży (źródło: CSO (Centrum Usług Owocowo-Warzywnych)). Łączna produkcja na półkuli północnej w roku 2014 przekroczy wynik uzyskany w roku 2013 o około 6%, osiągając poziom mniej więcej ton. Włochy w swoich strategiach handlowych ukierunkowanych na eksport obawiać się powinny zwłaszcza konkurencji ze strony Grecji - kraju, w którym po fatalnych zbiorach w poprzednim sezonie w roku 2014 produkcja wzrosła o ponad 30%. Środki protekcjonistyczne zastosowane przez rząd rosyjski w odpowiedzi na sankcje europejskie związane z kryzysem ukraińskim grożą jeszcze większą koncentracją produktu na tradycyjnych rynkach, mimo iż dla europejskiej produkcji kiwi nadal pozostają interesujące rynki zbytu takie jak Ameryka Północna, Brazylia i Daleki Wschód, na których sprzedaż tego owocu wzrosła w ostatnim roku odpowiednio o 5, 19 i 50% (źródło: CSO - Centrum Usług Owocowo-Warzywnych). Na stoiskach supermarketów w Niemczech, Danii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Szwecji Mr. Fruitness promować będzie kiwi jako autentyczny owoc zdrowia, idealnie sprawdzający się w profilaktyce dolegliwości sezonowych typowych dla zimy i nie tylko. Właściwości zdrowotne kiwi ostatnio stały się zresztą przedmiotem zainteresowania zespołu badaczy z tokijskiego uniwersytetu Teikyo. Naukowcy ci zademonstrowali, iż kiwi zawiera cząstki będące w stanie zapobiegać utlenianiu, które równocześnie stymulują układ odpornościowy. Oznacza to w praktyce, że spożywanie kiwi pomaga zapobiegać szeregowi schorzeń, takich jak nowotwory, miażdżyca, niewydolność serca, choroba Alzheimera i Parkinsona. Kiwi jest ponadto wyjątkowo obfitym źródłem witamin A, B, a przede wszystkim C (jędrny miąższ kiwi zawiera 85 miligramów witaminy C na 100 g, czyli więcej niż pomarańcze, cytryny, grejpfruty i papryka), jest więc prawdziwym sprzymierzeńcem układu odpornościowego. Nie brakuje mu też potasu, witaminy E, miedzi, żelaza, innych soli mineralnych oraz błonnika - ten owoc to prawdziwa bomba witaminowa o nadzwyczajnych właściwościach antyseptycznych i przeciwanemicznych. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia dzięki zdrowej i zrównoważonej diecie udałoby się uniknąć około 1/3 przypadków schorzeń układu krążenia i nowotworowych. Projekt Fruitness, Enjoy it!, za pośrednictwem różnych inicjatyw organizowanych przez cały rok, stawia sobie za cel wspieranie i promowanie spożycia owoców w całej Europie.

9 W RAMACH KAMPANII "FRUITNESS, ENJOY IT!" PRZED TARGAMI FRUIT LOGISTICA REKLAMY GRUSZKI I KIWI TRAFIĄ NA BERLIŃSKIE AUTOBUSY I DO METRA (Ferrara, 21 stycznia 2015 r.) Projekt "Fruitness, Enjoy it!", finansowany przez UE, państwo włoskie oraz CSO (Centrum Usług Owocowo-Warzywnych) w swej kolejnej odsłonie zachęca do spożywania owoców w niektórych krajach europejskich, wśród których - oprócz Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Danii - znalazły się również Niemcy. Bohaterami najbliższej kampanii są dwa owoce sezonowe: gruszka odmiany Abate Fetel i kiwi. Kampania, trwająca od 15 stycznia do 15 lutego, przewiduje rozmieszczanie plansz reklamujących oba owoce w autobusach i metrze kursujących po ulicach Berlina celem wzbudzenia zainteresowania publiczności oraz rozpowszechniania wiedzy na temat doskonałych wartości odżywczych owoców sezonowych. Po raz pierwszy w ramach projektu przewidziano akcję reklamową silnie oddziałującą na konsumentów niemieckich, która rozpocznie się od Berlina, by towarzyszyć działaniom realizowanym podczas targów Fruit Logistica 2015, odbywających się w dniach od 4 do 6 lutego. Kampania reklamowa obejmie wszystkie linie autobusowe i metra w strefie otaczającej dzielnicę targów, dzięki czemu będzie widoczna nie tylko dla konsumentów, ale również dla licznych uczestników targów Fruit Logistica. Szacuje się, iż w ciągu miesiąca kampania dotrze do około 1 miliona przydatnych kontaktów i znajdzie ciąg dalszy w okresie letnim w innych ważnych miastach na terenie Niemiec. Kiwi i gruszka Abate to dwa owoce cieszące się dużym uznaniem w Niemczech. Ponadto tegoroczne zbiory gruszki Abate charakteryzować się będą wyjątkowymi właściwościami organoleptycznymi/smakowymi dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym w Emilii- Romanii panującym w okresie ich dojrzewania. Jeżeli chodzi o kiwi, Włochy są liderem w produkcji tego owocu na półkuli północnej, a oferta pojawia się na rynku niemieckim właśnie w okresie, w którym wyczerpują się zapasy tego produktu pochodzące z Grecji. Również ten produkt zapowiada się w tym roku bardzo obiecująco pod względem jakości, zarówno jeżeli chodzi o zawartość cukru, jak i wielkość owoców.

KOMUNIKAT DLA PRASY. Dalsze informacje: Elena Vincenzi Biuro Prasowe Fruitness, enjoy it! c/o Fruitecom +39 059-7863894

KOMUNIKAT DLA PRASY. Dalsze informacje: Elena Vincenzi Biuro Prasowe Fruitness, enjoy it! c/o Fruitecom +39 059-7863894 KOMUNIKAT DLA PRASY Mr. Fruitness dobrze rozpoczął drugi etap Rośnie liczba jego kontaktów w Internecie, a on sam przygotowuje się do kampanii promocyjnej gruszek i kiwi w 5 krajach (Ferrara, 16 grudnia

Bardziej szczegółowo

MR. FRUITNESS, ROK SUKCESÓW ZWIĄZANYCH Z PROMOWANIEM SPOŻYCIA ŚWIEŻYCH WARZYW I OWOCÓW

MR. FRUITNESS, ROK SUKCESÓW ZWIĄZANYCH Z PROMOWANIEM SPOŻYCIA ŚWIEŻYCH WARZYW I OWOCÓW MR. FRUITNESS, ROK SUKCESÓW ZWIĄZANYCH Z PROMOWANIEM SPOŻYCIA ŚWIEŻYCH WARZYW I OWOCÓW Zdobyliśmy miliony kontaktów w pięciu krajów uczestniczących w projekcie poprzez imprezy promocyjne organizowane w

Bardziej szczegółowo

Gazetka uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września w Węgrzynowie

Gazetka uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września w Węgrzynowie Gazetka uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września w Węgrzynowie Opracowali uczestnicy/uczestniczki koła dziennikarskiego Numer poświęcony programowi Owoce i warzywa w szkole 1 Program

Bardziej szczegółowo

OGŁASZAMY MIESIĄC JEDZENIA OWOCÓW!

OGŁASZAMY MIESIĄC JEDZENIA OWOCÓW! OGŁASZAMY MIESIĄC JEDZENIA OWOCÓW! Polska to kraj pysznych owoców sezonowych. Szczególnie latem warto z tego bogactwa korzystać, bo owoce to nie tylko bomby witaminowe, lecz także doskonałe źródło składników

Bardziej szczegółowo

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY WPROWADZENIE DO PREZENTACJI Carl Rehnborg i Nutrilite historia Wyzwania związane ze zdrowym sposobem odżywiania się Pokoloruj swoją dietę Zdrowy

Bardziej szczegółowo

Rola poszczególnych składników pokarmowych

Rola poszczególnych składników pokarmowych Zdrowy styl życia Rola poszczególnych składników pokarmowych 1. Białka Pełnią w organizmie funkcję budulcową. Są składnikiem wszystkich tkanek oraz kości. 2. Tłuszcze Pełnią w organizmie funkcję energetyczną.

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKAT PRASOWY MR FRUITNESS PRZEDSTAWIA GRUSZKĘ ABATE FETEL Z REGIONU EMILIA- ROMANIA: WYŚMIENITY SMAK GRUSZKI, KRÓLOWEJ WŁOSKICH STOŁÓW

KOMUNIKAT PRASOWY MR FRUITNESS PRZEDSTAWIA GRUSZKĘ ABATE FETEL Z REGIONU EMILIA- ROMANIA: WYŚMIENITY SMAK GRUSZKI, KRÓLOWEJ WŁOSKICH STOŁÓW KOMUNIKAT PRASOWY MR FRUITNESS PRZEDSTAWIA GRUSZKĘ ABATE FETEL Z REGIONU EMILIA- ROMANIA: WYŚMIENITY SMAK GRUSZKI, KRÓLOWEJ WŁOSKICH STOŁÓW Jeden z najstarszych klejnotów sadownictwa w regionie Emilia-Romania

Bardziej szczegółowo

10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA

10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Należy spożywać produkty z różnych grup żywności (dbać o urozmaicenie posiłków) Kontroluj masę ciała (dbaj o zachowanie

Bardziej szczegółowo

Akcja 5 razy dziennie warzywa i owoce. 31 marca 2007r.

Akcja 5 razy dziennie warzywa i owoce. 31 marca 2007r. Akcja 5 razy dziennie warzywa i owoce 31 marca 2007r. Cele akcji: wzrost spożycia warzyw i owoców do co najmniej 5 porcji dziennie uprawianie aktywności fizycznej utrzymywanie prawidłowej masy ciała Hasło

Bardziej szczegółowo

Żywność. zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. poprawia samopoczucie

Żywność. zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. poprawia samopoczucie Warsztaty żywieniowe Żywność buduje i regeneruje dostarcza energii zapewnia prawidłowe funkcjonowanie poprawia samopoczucie Żaden pojedynczy produkt nie dostarczy Ci wszystkiego, czego potrzebujesz dlatego

Bardziej szczegółowo

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW Młody organizm, aby mógł prawidłowo się rozwijać potrzebuje wielu różnorodnych składników odżywczych, które powinny być nieodłączną częścią diety każdego dojrzewającego

Bardziej szczegółowo

Ekstrakt z Chińskich Daktyli TIENS. Doskonałe odżywienie krwi i ukojenie nerwów

Ekstrakt z Chińskich Daktyli TIENS. Doskonałe odżywienie krwi i ukojenie nerwów Ekstrakt z Chińskich Daktyli TIENS Doskonałe odżywienie krwi i ukojenie nerwów Lekarze z Chin uważają, że owoce głożyny znane jako chińskie daktyle pomagają zachować sprawność, poprawiają odporność, wspomagają

Bardziej szczegółowo

5 INFORMACJI, KTÓRE WARTO ZNAĆ O OWOCACH

5 INFORMACJI, KTÓRE WARTO ZNAĆ O OWOCACH 5 INFORMACJI, KTÓRE WARTO ZNAĆ O OWOCACH Owocowe szaleństwo już się rozpoczęło. Robimy desery ze świeżymi owocami, przetwory, kompoty, domowe lody i zajadamy się nimi, czasem bez opamiętania. Wiemy o nich

Bardziej szczegółowo

Program Owoce w szkole i jego ocena

Program Owoce w szkole i jego ocena Program Owoce w szkole i jego ocena Warszawa, marzec 2012 Od roku szkolnego 2009/2010 Agencja Rynku Rolnego administruje programem Wspólnej Polityki Rolnej Owoce w szkole Obecnie trwa trzeci rok szkolny

Bardziej szczegółowo

ZALECENIA ŻYWIENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Gimnazjum nr 1 w Piastowie Lidia Kaczor, 2011r

ZALECENIA ŻYWIENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Gimnazjum nr 1 w Piastowie Lidia Kaczor, 2011r ZALECENIA ŻYWIENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Gimnazjum nr 1 w Piastowie Lidia Kaczor, 2011r PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE - definicja Prawidłowe odżywianie to nie tylko dostarczenie organizmowi energii, ale także

Bardziej szczegółowo

SPOŁECZEŃSTWO OD KUCHNI Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku

SPOŁECZEŃSTWO OD KUCHNI Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku SPOŁECZEŃSTWO OD KUCHNI Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku NASZE KULINARNE TRADYCJE NASZE KULINARNE TRADYCJE Co składa się na nie? Bez jakich produktów i potraw nie wyobrażamy sobie

Bardziej szczegółowo

EUROPEJSKI PROGRAM. owoce i warzywa. w szkole JULKA

EUROPEJSKI PROGRAM. owoce i warzywa. w szkole JULKA EUROPEJSKI PROGRAM owoce i warzywa w szkole JULKA Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Owoce i warzywa w szkole PROGRAM OWOCE I WARZYWA NARZĘDZIE DLA SZKÓŁ OWOCE I

Bardziej szczegółowo

ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO. Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka

ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO. Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka TALERZ CZY PIRAMIDA? Przedstawione w modelach zdrowego żywienia zalecenia żywieniowe to sugestie ogólne,

Bardziej szczegółowo

W ROKU SZKOLNYM 2013/2014, JAK W LATACH POPRZEDNICH, UCZESTNICZYMY W AKCJI,,SZKLANKA MLEKA I,,OWOCE W SZKOLE

W ROKU SZKOLNYM 2013/2014, JAK W LATACH POPRZEDNICH, UCZESTNICZYMY W AKCJI,,SZKLANKA MLEKA I,,OWOCE W SZKOLE W ROKU SZKOLNYM 2013/2014, JAK W LATACH POPRZEDNICH, UCZESTNICZYMY W AKCJI,,SZKLANKA MLEKA I,,OWOCE W SZKOLE Program Szklanka Mleka Celem programu Szklanka mleka jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży

Bardziej szczegółowo

Program Owoce w szkole

Program Owoce w szkole Program Owoce w szkole Program Owoce w szkole jest programem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) Unii Europejskiej uruchomionym przez Komisję Europejską od roku szkolnego 2009/2010. Program został wdrożony

Bardziej szczegółowo

Akcje 5 razy dziennie warzywa i owoce Rys historyczny

Akcje 5 razy dziennie warzywa i owoce Rys historyczny Akcje 5 razy dziennie warzywa i owoce Rys historyczny Janusz Marek Jaworski Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie Warsztaty dla dziennikarzy i twórców filmów

Bardziej szczegółowo

Ekstrakt z Chińskich Daktyli

Ekstrakt z Chińskich Daktyli Ekstrakt z Chińskich Daktyli Ekstrakt z Chińskich Daktyli TIENS Lekarze z Chin uważają, że owoce głożyny znane jako chińskie daktyle Pomagają zachować sprawność Poprawiają odporność Wspomagają pracę żołądka

Bardziej szczegółowo

Jabłka każdego dnia - owocna współpraca z Rosją

Jabłka każdego dnia - owocna współpraca z Rosją Jabłka każdego dnia - owocna współpraca z Rosją Opis kampanii Jabłka każdego dnia to trzyletnia kampania informacyjno-promocyjna realizowana przez Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. Jej partnerami

Bardziej szczegółowo

JAKOŚĆ PRODUKTÓW A WYMAGANIA RYNKU

JAKOŚĆ PRODUKTÓW A WYMAGANIA RYNKU JAKOŚĆ PRODUKTÓW A WYMAGANIA RYNKU Priorytetem producentów i handlowców jest stała troska o jakość towaru oraz o zaspokojenie oczekiwań klienta. Oferta z roku na rok staje coraz bogatsza, ważne więc, aby

Bardziej szczegółowo

Warzywa i owoce powinny wchodzić w skład codziennej diety, gdyż są źródłem cennych witamin, zwłaszcza witaminy C oraz B - karotenu.

Warzywa i owoce powinny wchodzić w skład codziennej diety, gdyż są źródłem cennych witamin, zwłaszcza witaminy C oraz B - karotenu. Warzywa i owoce powinny wchodzić w skład codziennej diety, gdyż są źródłem cennych witamin, zwłaszcza witaminy C oraz B - karotenu. Dostarczają także kwasu foliowego. Zawierają znaczne ilości składników

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKAT DLA PRASY. Więcej informacji: 1 Źródło: CSO

KOMUNIKAT DLA PRASY. Więcej informacji:  1 Źródło: CSO KOMUNIKAT DLA PRASY FRUITNESS, ENJOY IT! W POLSCE, BY ROZMAWIAĆ O BRANŻY OWOCOWO- WARZYWNEJ Europejski projekt poświęcony promowaniu spożycia owoców w niektórych krajach - między innymi w Polsce - dotarł

Bardziej szczegółowo

2. Scenariusz zajęć. Temat: Bomby witaminowe o warzywach i owocach

2. Scenariusz zajęć. Temat: Bomby witaminowe o warzywach i owocach 2. Scenariusz zajęć Temat: Bomby witaminowe o warzywach i owocach Cel: Zapoznanie uczniów z rolą składników pokarmowych w organizmie pochodzących z warzyw i owoców. Poszerzenie wiedzy uczniów na temat

Bardziej szczegółowo

Składniki prozdrowotne w owocach i sokach owocowych. dr n. med. Beata Piórecka

Składniki prozdrowotne w owocach i sokach owocowych. dr n. med. Beata Piórecka Składniki prozdrowotne w owocach i sokach owocowych dr n. med. Beata Piórecka Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1169/2011 z 25 października 2011 r. zawiera informacje o zasadach umieszczania

Bardziej szczegółowo

Piramida Żywienia. Dominika Kondrak Karina Warwas 1TFS

Piramida Żywienia. Dominika Kondrak Karina Warwas 1TFS Piramida Żywienia Dominika Kondrak Karina Warwas 1TFS Zasady zdrowego żywienia 1. Dbaj o różnorodnośd spożywanych produktów. 2. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.

Bardziej szczegółowo

Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie:

Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie: Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie: TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH przygotowany w ramach projektu Praktyczne kształcenie nauczycieli zawodów branży hotelarsko-turystycznej

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014 Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014 W I i II półroczu roku szkolnego 2013/ 2014 Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie

Bardziej szczegółowo

4 JUNIOR PHARMA PREZENTUJE. suplementy stworzone z myślą o najmłodszych sportowcach

4 JUNIOR PHARMA PREZENTUJE. suplementy stworzone z myślą o najmłodszych sportowcach 4 JUNIOR PHARMA PREZENTUJE suplementy stworzone z myślą o najmłodszych sportowcach JESTEŚ RODZICEM MŁODEGO SPORTOWCA? Czy Twoje dziecko uczęszcza na treningi minimum 2 razy w tygodniu? Zdarzyło się, że

Bardziej szczegółowo

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy To NASZ Zielony sklepik w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Zielonkach! ZIELONKI = Zielony Sklepik = zdrowe i smaczne jedzenie Mamy coś do powiedzenia o piramidzie zdrowego

Bardziej szczegółowo

kształtującym zdrowe nawyki żywieniowe dzieci Wyniki oceny programu

kształtującym zdrowe nawyki żywieniowe dzieci Wyniki oceny programu Program Owoce w szkole skutecznym narzędziem kształtującym zdrowe nawyki żywieniowe dzieci Wyniki oceny programu Warszawa, 2012 OCENA SKUTECZNOŚCI PROGRAMU I. Podstawa prawna Przeprowadzanie regularnej

Bardziej szczegółowo

Echo Dobrocina. Nr 1 W zdrowym ciele zdrowy duch.

Echo Dobrocina. Nr 1 W zdrowym ciele zdrowy duch. Echo Dobrocina Nr 1 W zdrowym ciele zdrowy duch. Kwiecień 2015 Ważne aspekty wychowania fizycznego Aby poznać pojęcie wychowania fizycznego należy najpierw zaznajomić się z definicją kultury fizycznej.

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa nr 6 im.bł.ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Sączu

Szkoła Podstawowa nr 6 im.bł.ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Sączu Szkoła Podstawowa nr 6 im.bł.ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Sączu Symbole Szkoły Podstawowej nr 6 SKLEPIK WZOROWY SMACZNY I ZDROWY Zdrowe odżywianie to podstawa!!! Jeść musimy, bowiem to podstawowy składnik

Bardziej szczegółowo

PRODUKTY PLUS FIRMY TIENS

PRODUKTY PLUS FIRMY TIENS PRODUKTY PLUS FIRMY TIENS PRODUKTY PLUS FIRMY TIENS TIENS POLSKA PRZEDSTAWIA NOWĄ SERIĘ PRODUKTÓW PLUS 5000 lat chińskiej tradycji i wiedzy połączone z najnowszą technologią z Europy PRODUTY PLUS FIRMY

Bardziej szczegółowo

pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności 2% 1

pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności 2% 1 Zdrowy styl życia Strona 1 1. Jaką najważniejszą rolę pełni odżywianie? pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności

Bardziej szczegółowo

Żyjmy zdrowo kolorowo

Żyjmy zdrowo kolorowo Żyjmy zdrowo kolorowo Publiczna Szkoła Podstawowa u Ujeździe już od lat promuje zdrowy tryb życia pod hasłem Żyjmy zdrowo kolorowo. Podejmowane w ramach tego przedsięwzięcia działania mają na celu wypracowanie

Bardziej szczegółowo

Warsztaty dla Rodziców. Wiosenne śniadanie. Warszawa 26.05.2015 r.

Warsztaty dla Rodziców. Wiosenne śniadanie. Warszawa 26.05.2015 r. Warsztaty dla Rodziców Wiosenne śniadanie Warszawa 26.05.2015 r. Urozmaicenie Uregulowanie Umiarkowanie Umiejętności Unikanie Prawidłowe żywienie 7 zasad wg prof. Bergera + Uprawianie sportu + Uśmiech

Bardziej szczegółowo

Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C).

Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C). Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C). Wzrost temperatury redukuje poziom większości składników odżywczych. Surowy por

Bardziej szczegółowo

Jakie produkty warto ze sobą łączyć a jakich połączeń produktów powinniśmy unikać?

Jakie produkty warto ze sobą łączyć a jakich połączeń produktów powinniśmy unikać? Jakie produkty warto ze sobą łączyć a jakich połączeń produktów powinniśmy unikać? Komponując codzienne posiłki z ulubionych produktów spożywczych zwykle nie zastanawiamy się nad ich wpływem na nasz organizm

Bardziej szczegółowo

GDA (Guideline Daily Amount = Wskazane Dzienne Spożycie)

GDA (Guideline Daily Amount = Wskazane Dzienne Spożycie) 1. Czym jest GDA? GDA (Guideline Daily Amount = Wskazane Dzienne Spożycie) to wartości poziomu spożycia poszczególnych składników odżywczych w codziennej diecie zostały wyznaczone przez naukowców dla przeciętnego

Bardziej szczegółowo

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA I PATRYCJA SZAFRAŃSKA HASŁO PORADNIKA Nie wystarczy jeść - należy się odżywiać - to mądre słowa. Nie należy wpychać w siebie wszystkiego co jest na stole, czy w

Bardziej szczegółowo

ZDROWE ODŻYWIANIE = ZDROWE ŻYCIE

ZDROWE ODŻYWIANIE = ZDROWE ŻYCIE ZDROWE ODŻYWIANIE = ZDROWE ŻYCIE RACJONALNIE = ZDROWO Zdrowa dieta jest jednym z najważniejszych elementów umożliwiających optymalny wzrost, rozwój i zdrowie. Ma przez to wpływ na fizyczną i umysłową

Bardziej szczegółowo

10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Temat: Potrawy typu fast food a żywność przygotowywana w domu. Cele: uświadomienie różnic pomiędzy daniami typu fast food a żywnością przygotowywaną

Bardziej szczegółowo

ZDROWO AKTYWNI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W TARNOWIE

ZDROWO AKTYWNI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W TARNOWIE ZDROWO AKTYWNI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W TARNOWIE PIRAMIDY EGIPSKIE Piramidy to budowle, które przetrwały tysiące lat. Najbardziej trwała była ich podstawa, czyli część zbudowana na ziemi. PIRAMIDA ZDROWEGO

Bardziej szczegółowo

Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia.

Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. Łukasz Sujecki IIIA Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. Piramida zdrowego Odżywiania Pyyyszne mięsko

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW

PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW Wszystkie poniższe dania są zrównoważone każde z nich możesz zjeść w porze Twojego ustalonego posiłku. Jeśli nie czujesz głodu, a ustalona pora posiłku nadeszła zjedz pół porcji.

Bardziej szczegółowo

Co to jest dietetyka?

Co to jest dietetyka? Co to jest dietetyka? Dietetyka to nauka, która bada jak to, co spożywamy wpływa na nasze zdrowie i wydajność organizmu. Bada pewne składniki pożywienia, które mogą wpływać na nasze zdrowie. Na przykład

Bardziej szczegółowo

ZASADY ZDROWEGO Z YWIENIA DZIECI

ZASADY ZDROWEGO Z YWIENIA DZIECI ZASADY ZDROWEGO Z YWIENIA DZIECI 1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. 2. Bądź codziennie aktywny fizycznie - ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.

Bardziej szczegółowo

Warsztaty nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku w szkole partnerskiej Universita dei Sapori 10 14 marzec

Warsztaty nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku w szkole partnerskiej Universita dei Sapori 10 14 marzec Warsztaty nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku w szkole partnerskiej Universita dei Sapori 10 14 marzec 2014 r. Realizacja komponentu ponadnarodowego W dniach

Bardziej szczegółowo

Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo?

Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo? Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo? Według definicji zdrowe odżywianie to sposób jedzenia, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu jego zapewnienia

Bardziej szczegółowo

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie Doktorze Zdrówko, co to znaczy być zdrowym? Być zdrowym, to nie tylko nie chorować, ale też czuć się dobrze, być radosnym i sprawnym fizycznie. Czy wiesz, co pomaga

Bardziej szczegółowo

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś Zadbaj o swoje zdrowie już dziś Jurata Jurkun Specjalista ds. odżywiania i kontroli wagi Centrum Zdrowego Odżywiania i Kontroli Wagi w Suwałkach Zmiany cywilizacyjne Zmiany cywilizacyjne Transport Zbiory

Bardziej szczegółowo

Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej młodzieży

Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej młodzieży Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej młodzieży Pamiętaj o codziennym spożywaniu produktów zawartych w piramidzie! PRODUKTY ZBOŻOWE ( mąki, kasza, ryż, płatki, pieczywo i makarony) Sągłównym

Bardziej szczegółowo

W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

W WIEKU PRZEDSZKOLNYM 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM 1.Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. 2.Bądź codziennie aktywny fizycznie ruch korzystnie wpływa na sprawność

Bardziej szczegółowo

MAGDALENA KRZYSZKA studentka WYDZIAŁU WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I PROMOCJI ZDROWIA UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI ZDROWY STYL ŻYCIA

MAGDALENA KRZYSZKA studentka WYDZIAŁU WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I PROMOCJI ZDROWIA UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI ZDROWY STYL ŻYCIA MAGDALENA KRZYSZKA studentka WYDZIAŁU WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I PROMOCJI ZDROWIA UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI ZDROWY STYL ŻYCIA Na czym polega zdrowy styl życia? ZDROWY STYL ŻYCIA Prawidłowe odżywianie Aktywność

Bardziej szczegółowo

Koniec niezdrowych przekąsek w szkołach nowe przepisy żywieniowe

Koniec niezdrowych przekąsek w szkołach nowe przepisy żywieniowe Źródło: http://www.kuratorium.waw.pl/pl/informacje/aktualnosci/8833,koniec-niezdrowych-przekasek-w-szkolach -nowe-przepisy-zywieniowe.html Wygenerowano: Wtorek, 15 grudnia 2015, 01:19 Strona znajduje się

Bardziej szczegółowo

Powszechne mity dotyczące diety. Zofia Kwiatkowska

Powszechne mity dotyczące diety. Zofia Kwiatkowska Powszechne mity dotyczące diety 1 Zofia Kwiatkowska Struktura prezentacji O Historia O Czym jest dieta? O Czym jest żywienie? O Zasady zdrowego żywienia O Najczęstsze mity dotyczące diety O Podsumowanie

Bardziej szczegółowo

kształtującym zdrowe nawyki żywieniowe dzieci Informacja prasowa

kształtującym zdrowe nawyki żywieniowe dzieci Informacja prasowa Program Owoce w szkole skutecznym narzędziem kształtującym zdrowe nawyki żywieniowe dzieci Informacja prasowa Warszawa, marzec 2012 PROGRAM OWOCE W SZKOLE Rok szkolny 2011/2012 jest trzecim rokiem szkolnym

Bardziej szczegółowo

Ogólnopolski Dobrowolny Program Znakowania Wartością Odżywczą GDA. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje iż,

Ogólnopolski Dobrowolny Program Znakowania Wartością Odżywczą GDA. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje iż, Ogólnopolski Dobrowolny Program Znakowania Wartością Odżywczą GDA Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje iż, Główny Inspektorat Sanitarny i Stowarzyszenie Polska Federacja Producentów

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE SZKOLNYM Opracowała: Iwona Konowalska Prawidłowe żywienie powinno stanowić bardzo istotny element promocji zdrowia. Tworząc szkolne programy prozdrowotne należy koncentrować

Bardziej szczegółowo

GDA. Prawidłowe odżywianie

GDA. Prawidłowe odżywianie GDA Prawidłowe odżywianie Co to jest GDA? Prawidłowe odżywianie jest jednym z warunków zachowania dobrego stanu zdrowia. Aby móc dopasować swój sposób odżywiania do stylu życia jaki prowadzimy, niezbędne

Bardziej szczegółowo

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka JAK PRAWIDŁOWO SIĘ ODŻYWIAĆ? Zalecenia żywieniowe 6 + 1 U według S. Bergera Urozmaicenie

Bardziej szczegółowo

Programy prozdrowotne Agencji Rynku Rolnego jako element edukacji żywieniowej dzieci

Programy prozdrowotne Agencji Rynku Rolnego jako element edukacji żywieniowej dzieci Programy prozdrowotne Agencji Rynku Rolnego jako element edukacji żywieniowej dzieci Mleko w szkole Cele programu Mleko w szkole promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE CELE: 1. Uczenie dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie. 2. Uświadomienie dzieciom roli właściwego stylu życia w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie.

Bardziej szczegółowo

WITAMINY I MINERAŁY DLA OSÓB DIALIZOWANYCH

WITAMINY I MINERAŁY DLA OSÓB DIALIZOWANYCH Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego WITAMINY I MINERAŁY DLA OSÓB DIALIZOWANYCH Zestaw witamin i składników mineralnych przygotowany w oparciu o doniesienia naukowe oraz przyjęte

Bardziej szczegółowo

Prezentacja materiałów przygotowanych. programu edukacyjnego Trzymaj formę!

Prezentacja materiałów przygotowanych. programu edukacyjnego Trzymaj formę! Prezentacja materiałów przygotowanych do realizacji V edycji programu edukacyjnego Trzymaj formę! KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA REALIZACJĘ IV EDYCJI PROGRAMU EDUKACYJNEGO PT. TRZYMAJ FORMĘ! ZAKOPANE, 6 8 PAŹDZIERNIKA

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z programu dożywiania za miesiąc sierpień 2013r. ul. Strzałowska 7

Sprawozdanie z programu dożywiania za miesiąc sierpień 2013r. ul. Strzałowska 7 Sprawozdanie z programu dożywiania za miesiąc sierpień 2013r. ul. Strzałowska 7 W miesiącu sierpniu wiele potraw powtórzyło się, były ulubione frytki, spaghetti, makarony, rybki, tortilla, naleśniki z

Bardziej szczegółowo

Przybliżoną grubość pokrywy śnieżnej w Polsce według stanu na dzień 5 grudnia br. przedstawia poniższa mapa (cm):

Przybliżoną grubość pokrywy śnieżnej w Polsce według stanu na dzień 5 grudnia br. przedstawia poniższa mapa (cm): Strona 1 z 9 Sparks Polska Od: "Sparks Polska" Do: Wysłano: 6 grudnia 2016 00:45 Temat: Raport pogodowy Sparks Polska i kondycja upraw w Polsce i na

Bardziej szczegółowo

DESERY WIEJSKIE PLACKI

DESERY WIEJSKIE PLACKI WIEJSKIE PLACKI 150 g serka wiejskiego lekkiego 5 białek jaj 20 g lnu mielonego odtłuszczonego 60 g płatków owsianych górskich Wartość odżywcza (smażone na teflonie, bez tłuszczu, bez owoców): 40 g białka,

Bardziej szczegółowo

FUNKCJONOWANIE RYNKU OGRODNICZEGO

FUNKCJONOWANIE RYNKU OGRODNICZEGO FUNKCJONOWANIE RYNKU OGRODNICZEGO Polska jest istotnym producentem owoców, warzyw i pieczarek w skali Unii Europejskiej, zaś w przypadku jabłek wręcz największym wytwórcą w Europie. Przy bogatej tradycji,

Bardziej szczegółowo

Figi suszone niesiarkowane, suszone na słońcu

Figi suszone niesiarkowane, suszone na słońcu Daktyle niesiarkowane Bakalie ekologiczne - Daktyle to doskonała, słodka przekąska, stosowane również jako dodatek do wypieków, deserów i musli. Daktyle są źródłem cukrów i naturalnych salicylanów, działających

Bardziej szczegółowo

5 porcji warzyw, owoców lub soku

5 porcji warzyw, owoców lub soku KONFERENCJA PRASOWA 5 porcji warzyw, owoców lub soku Witamy serdecznie! Warszawa, 6 marca 2012 r. Dziś zadbaj o zdrowie, byś nie musiał o nim marzyć, gdy będziesz w niemocy (Pliniusz Starszy) Postaramy

Bardziej szczegółowo

Lista zakupów na 7 dni diety

Lista zakupów na 7 dni diety Lista zakupów na 7 dni diety bakalie 1 Orzechy włoskie 54 2 Wiórki kokosowe 10 jaja 1 Jaja kurze całe ekologiczne 381 nabiał 1 Jogurt naturalny, 2% tłuszczu 800 2 Kefir, 2% tłuszczu 600 3 Maślanka spożywcza,

Bardziej szczegółowo

Zmiany w reklamie i oznakowaniu środków spożywczych specjalnego przeznaczenia dla niemowląt

Zmiany w reklamie i oznakowaniu środków spożywczych specjalnego przeznaczenia dla niemowląt Zmiany w reklamie i oznakowaniu środków spożywczych specjalnego przeznaczenia dla niemowląt 20 lipca 2016 Marta Gadomska-Gołąb Senior Associate Błażej Grochowski Prawnik Data obowiązywania nowych regulacji

Bardziej szczegółowo

Jedzmy zdrowo na kolorowo!

Jedzmy zdrowo na kolorowo! Jedzmy zdrowo na kolorowo! Dlaczego powinniśmy jeść warzywa? Ponieważ są źródłem: -witamin: głównie: beta-karoten, witamina C, kwas foliowy oraz witaminy K, niacyna oraz witaminy E -składników mineralnych:

Bardziej szczegółowo

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM (Instytutu Żywności i Żywienia 2009) 1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. 2. Bądź codziennie aktywny

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA. Agnieszka Wyszyńska Oddział HŻŻ i PU WSSE w Białymstoku

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA. Agnieszka Wyszyńska Oddział HŻŻ i PU WSSE w Białymstoku ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA Agnieszka Wyszyńska Oddział HŻŻ i PU WSSE w Białymstoku Nadwaga i otyłość - najważniejszy problem zdrowia publicznego. Istnieje ok. 80 chorób powstających na tle wadliwego

Bardziej szczegółowo

Agnieszka Nykiel Asystent projektów

Agnieszka Nykiel Asystent projektów Strona internetowa projektu EURONET 50/50 MAX - nowe materiały, możliwość promocji działań szkół uczestniczących w projekcie Agnieszka Nykiel Asystent projektów www.pnec.org.pl Stowarzyszenie Gmin Polska

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA DLA RODZICÓW

EDUKACJA DLA RODZICÓW Materiał opracowała: Jolanta Gęca EDUKACJA DLA RODZICÓW Prawidłowe żywienie dzieci i młodzieży jest szczególnie istotne, ze względu na fazę intensywnego wzrostu i dojrzewania. Dla utrzymania wzrostu i

Bardziej szczegółowo

TIENS SKONCENTROWANY EKSTARKT Z DAKTYLI CHIŃSKICH

TIENS SKONCENTROWANY EKSTARKT Z DAKTYLI CHIŃSKICH TIENS SKONCENTROWANY EKSTARKT Z DAKTYLI CHIŃSKICH TIENS SKONCENTROWANY EKSTRAKT Z DAKTYLI CHIŃSKICH Główny surowiec Skoncentrowanego Ekstraktu z Daktyli Chińskich TIENS to najwyższej jakości owoce głożyny

Bardziej szczegółowo

PROGRAM ZAJĘĆ W RAMACH AKADEMII ZDROWEGO ŻYWIENIA. Opis. - praca z materiałami drukowanymi, - pogadanka, - dyskusja problemowa

PROGRAM ZAJĘĆ W RAMACH AKADEMII ZDROWEGO ŻYWIENIA. Opis. - praca z materiałami drukowanymi, - pogadanka, - dyskusja problemowa PROGRAM ZAJĘĆ W RAMACH AKADEMII ZDROWEGO ŻYWIENIA Uwaga: Dopuszcza się modyfikację kolejności zaplanowanych tematów. Kolejne zajęcia Temat główny - Liczba godzin Metody prowadzenia zajęć: Opis 1 PODSTAWOWE

Bardziej szczegółowo

Kasza kukurydziana Kasza kukurydziana (polenta) produkowana jest z ziaren kukurydzy w postaci drobnego grysiku. Dostarcza błonnika, witamin B1 i PP

Kasza kukurydziana Kasza kukurydziana (polenta) produkowana jest z ziaren kukurydzy w postaci drobnego grysiku. Dostarcza błonnika, witamin B1 i PP Kasza kukurydziana Kasza kukurydziana (polenta) produkowana jest z ziaren kukurydzy w postaci drobnego grysiku. Dostarcza błonnika, witamin B1 i PP oraz beta-karotenu. Produkty z kukurydzy są sycące, dodające

Bardziej szczegółowo

8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum

8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum 8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum Temat: Wybory żywieniowe produkty zalecane i niezalecane w żywieniu. Cel: Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Zdobyte

Bardziej szczegółowo

Nr Informacja. Przewidywana produkcja głównych upraw rolniczych i ogrodniczych w 2004 r. KANCELARIA SEJMU BIURO STUDIÓW I EKSPERTYZ

Nr Informacja. Przewidywana produkcja głównych upraw rolniczych i ogrodniczych w 2004 r. KANCELARIA SEJMU BIURO STUDIÓW I EKSPERTYZ KANCELARIA SEJMU BIURO STUDIÓW I EKSPERTYZ WYDZIAŁ ANALIZ EKONOMICZNYCH I SPOŁECZNYCH Przewidywana produkcja głównych upraw rolniczych i ogrodniczych w 2004 r. Wrzesień 2004 Dorota Stankiewicz Informacja

Bardziej szczegółowo

Chrupmy zdrowo warzywnie i owocowo".

Chrupmy zdrowo warzywnie i owocowo. Burmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, już po raz szósty zaprasza wszystkich, którzy chcieliby pochwalić się swoją kulinarną pasją i odsłonić tajemnice rodzinnych przepisów, do udziału w konkursie

Bardziej szczegółowo

Komentarz dietetyk 321[11]-01 Czerwiec 2009

Komentarz dietetyk 321[11]-01 Czerwiec 2009 Strona 1 z 16 Strona 2 z 16 Strona 3 z 16 Strona 4 z 16 Strona 5 z 16 Strona 6 z 16 Strona 7 z 16 Strona 8 z 16 W pracach egzaminacyjnych oceniane były następujące elementy: I. Tytuł pracy egzaminacyjnej.

Bardziej szczegółowo

MONAVIERVL REVEAL YOUR BEST SELF ODKYJ SWOJĄ NAJLEPSZĄ STRONĘ

MONAVIERVL REVEAL YOUR BEST SELF ODKYJ SWOJĄ NAJLEPSZĄ STRONĘ MONAVIERVL REVEAL YOUR BEST SELF ODKYJ SWOJĄ NAJLEPSZĄ STRONĘ SZANSA W DOBIE POPYTU W 2006 roku około 30% dorosłych Europejczyków próbowało zredukować swoją masę ciała.* Wartość wprowadzanych na rynek

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 3 I. Tytuł scenariusza zajęć: Owoce, warzywa samo zdrowie. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje

Bardziej szczegółowo

Produkty Mleczne Tłuszcze Mięso, ryby, jaja Piramida żywienia Czego powinniśmy unikać Napoje gazowane, Chipsy Słodycze, Fast Foody PAMIĘTAJ!!

Produkty Mleczne Tłuszcze Mięso, ryby, jaja Piramida żywienia Czego powinniśmy unikać Napoje gazowane, Chipsy Słodycze, Fast Foody PAMIĘTAJ!! Zdrowy tryb życia Co robić żeby zdrowo żyć? Co otrzymujemy dzięki zdrowemu stylowi życia? Jak wygląda plan zdrowego żywienia? Chcesz być szczupła? Zdrowe odżywianie Węglowodany Warzywa i owoce Produkty

Bardziej szczegółowo

Mały Dietetyk. Fot.: uwazaj.bo@gmail.com. Fot.: uwazaj.bo@gmail.com. Fot.: uwazaj.bo@gmail.com

Mały Dietetyk. Fot.: uwazaj.bo@gmail.com. Fot.: uwazaj.bo@gmail.com. Fot.: uwazaj.bo@gmail.com Mały Dietetyk Mały Dietetyk - edukacja żywieniowa dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jest to cykl sześciu warsztatów żywieniowych. Tematy warsztatów skupiają się wokół wybranych grup produktów

Bardziej szczegółowo

JEMY WARZYWA I OWOCE SEZONOWE. Przedszkole nr 6 w Dąbrowie Górniczej

JEMY WARZYWA I OWOCE SEZONOWE. Przedszkole nr 6 w Dąbrowie Górniczej SPRAWOZDANIE Z AKCJI PIRAMIDA ŻYWIENIA PRZEDSZKOLAKA EDYCJA JESIEŃ 2012 JEMY WARZYWA I OWOCE SEZONOWE Przedszkole nr 6 w Dąbrowie Górniczej Akcja w naszym Przedszkolu prowadzona była w miesiącu październiku

Bardziej szczegółowo

Rok 14 Numer 572(27) 2 lipca 2009 r. W tym numerze: PROGRAM OWOCE W SZKOŁACH PROGRAM OWOCE W SZKOŁACH

Rok 14 Numer 572(27) 2 lipca 2009 r. W tym numerze: PROGRAM OWOCE W SZKOŁACH PROGRAM OWOCE W SZKOŁACH Rok 14 Numer 572(27) 2 lipca 2009 r. W tym numerze: PROGRAM OWOCE W SZKOŁACH PROGRAM OWOCE W SZKOŁACH I. Przepisy podstawowe dotyczące zasad programu na poziomie unijnym Rozporządzenie Komisji Europejskiej

Bardziej szczegółowo

Piramida zdrowego żywienia w cukrzycy

Piramida zdrowego żywienia w cukrzycy Piramida zdrowego żywienia w cukrzycy Wysiłek fizyczny codziennie ok. 30-60 minut Codzienna aktywność fizyczna wpływa na dobre samopoczucie i lepsze funkcjonowanie organizmu. Każdy wysiłek fizyczny jest

Bardziej szczegółowo

Nowy asortyment sklepików szkolnych nie taki straszny, czyli dlaczego warto jeść zdrowo?!

Nowy asortyment sklepików szkolnych nie taki straszny, czyli dlaczego warto jeść zdrowo?! Nowy asortyment sklepików szkolnych nie taki straszny, czyli dlaczego warto jeść zdrowo?! Rozporządzenie Z dniem 01.09.2015 roku weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015

Bardziej szczegółowo

dr inż. Paulina Liszka dr inż. Mirosław Pysz Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia

dr inż. Paulina Liszka dr inż. Mirosław Pysz Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia Zasady układania jadłospisów, zmiany w wykorzystywanych dotychczas produktach spożywczych, obliczanie wartości odżywczej posiłku, przykładowy jadłospis dr inż. Paulina Liszka dr inż. Mirosław Pysz Krakowska

Bardziej szczegółowo

Co jadłem/jadłam wczoraj?

Co jadłem/jadłam wczoraj? 1 Co jadłem/jadłam wczoraj? 2 Talerz zdrowia 2 Pieczywo i produkty zbożowe Podstawowe źródło węglowodanów złożonych w diecie i pokarm o stosunkowo dużej wartości odżywczej. Produkty zbożowe dostarczają

Bardziej szczegółowo

RACJONALNE ŻYWIENIE. Zespół Szkół Rolnicze Centrum Mokrzeszów. 2007 r.

RACJONALNE ŻYWIENIE. Zespół Szkół Rolnicze Centrum Mokrzeszów. 2007 r. RACJONALNE ŻYWIENIE Zespół Szkół Rolnicze Centrum Mokrzeszów 2007 r. RACJONALNE ŻYWIENIE Polega na systematycznym dostarczaniu do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilościach i proporcjach

Bardziej szczegółowo