SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Balcerowska, Anna Koludo



Podobne dokumenty
TWORZYMY FILM Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WINDOWS MOVIE MAKER ŚWIĘTA

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych klasa 4:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASA 4:

Przebieg zajęć: I. Etap przygotowawczy II. Wykonywanie zadań w terenie

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Liczba godzin. Poziom wymagań ponadpodstawowy

Iv. Kreatywne. z mediów

Dziennikarze przyszłości

SCENARIUSZ LEKCJI. Fale akustyczne oraz obróbka dźwięku (Fizyka poziom rozszerzony, Informatyka poziom rozszerzony)

Rozkład materiału klasa 6 zajęcia komputerowe

Scenariusz lekcji Tworzenie prostych animacji

Dalej będziemy tworzyli prezentacje filmową złożoną ze zdjęd, filmów i muzyki.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Projekcje multimedialne

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Podstawy tworzenie prezentacji multimedialnej w programie. MS Power Point

Wymagania na poszczególne oceny w klasach 3 gimnazjum

Wymagania edukacyjne

Rozdział 4. Multimedia

Wymagania na poszczególne oceny w klasach I gimnazjum

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów. Przeznaczenie. Wymagania wstępne. Cele kształcenia. Cele operacyjne

Ćwiczenie II. Edytor dźwięku Audacity

3.1. Na dobry początek

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Program szkolnego koła informatycznego

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM ICT

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4

KRYTERIA OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV KLASA V KLASA VI. DOPUSZCZAJĄCY Uczeń

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY V

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

3 Programy do tworzenia

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

W odniesieniu do wszystkich zajęć: Ocena dopuszczająca: Uczeń:

a) Tworzymy podcast w programie Audacity

Scenariusz lekcji. omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania; omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

2. Metody prezentacji informacji

PLAN METODYCZNY NR 1

Rozkład materiału nauczania z przedmiotu INFORMATYKA. dla gimnazjum

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

Komputer i urządzenia cyfrowe

Rozkład materiału nauczania. Zajęcia komputerowe Klasa 4. Temat z podstawy programowej. Nr lekcji Temat Dział Osiągnięcia ucznia

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji. omówić sposoby wstawiania do tekstu obiektów WordArt, ClipArt i rysunków z pliku;

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych klasa 4:

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE - PLAN PRACY W KL. 3. Uczeń: - zna pojęcie Internet,

Napędy optyczne. Paweł Jamer

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

NAGRYWANIE I ODTWARZANIE OBRAZU I DŹWIĘKU.

Tworzenie stron WWW PROGRAM AUTORSKI. Spis treści ZAJĘCIA POZALEKCYJNE KÓŁKO INFORMATYCZNE

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

ROZKŁAD MATERIAŁU ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL.V

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

rozpoznaje ikony podstawowych przeglądarek internetowych, rozpoznaje prawidłowo zapisane adresy stron internetowych,

Śpiewobajki Lutosławskiego

WYMAGANIA EDUKACYJNE ZAJĘCIA KOMPUTEROWE W KLASACH 4 6 SP

nowe media materiały dydaktyczne dla nauczycieli

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

Temat 2. Program komputerowy

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Wymagania edukacyjne do przedmiotu

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Rozkład materiału nauczania. Zajęcia komputerowe z pomysłem. Szkoła podstawowa. Klasa 4

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

Temat A1. Komputer i urządzenia peryferyjne

ARKUSZ EGZAMINACYJNY ETAP PRAKTYCZNY EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE ZAWODOWE CZERWIEC 2010

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

Ogólne kryteria oceniania z przedmiotu zajęcia komputerowe w klasie czwartej.

Dziennikarze przyszłości

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne klasa 6

Wymagania z zajęć komputerowych dla klasy szóstej

Na komputerze z Windowsem

Wymagania edukacyjne - Zajęcia komputerowe klasa 6Lekcja: Prawa i obowiązki użytkownika komputera

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć. Temat: Przygotowujemy audycję radiową. III etap edukacyjny, informatyka. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Magdalena Psykowska. Zajęcia komputerowe w Szkole Przysposabiającej do Pracy

Transkrypt:

Małgorzata Balcerowska, Anna Koludo SCENARIUSZ ZAJĘĆ Typ szkoły: gimnazjum Etap kształcenia: III, klasa III Rodzaj zajęć: koło informatyczne Temat zajęć: Dźwięk i obraz Cele kształcenia: 1. Cel ogólny kształtowanie umiejętności doboru różnych form przekazu medialnego oraz scalenia ich w jedną prezentację multimedialną. 2. Cele szczegółowe Uczeń: zna działanie programów: CDex, Audacity, Photo Story, zna zapisy prawa autorskiego dotyczące wykonywania cyfrowych wersji utworów, zna zasady BHP i regulamin pracowni komputerowej i przestrzega ich, zgrywa z płyty CD utwory za pomocą programu CDex w odpowiednim formacie, edytuje dźwięk za pomocą programu Audacity, nagrywa dźwięki, w tym własną narrację, łączy przekazy dźwiękowe i graficzne w prezentacji multimedialnej (film), tworzy film z obrazów i utworzonej przez siebie ścieżki dźwiękowej za pomocą programu Photo Story, wyszukuje potrzebne informacje w Internecie i wykorzystuje je z zachowaniem praw autorskich, stosuje wizualne, pisemne i słuchowe formy prezentowania oraz utrwalania informacji, umie pracować w grupie, pomaga koleżankom i kolegom w uczeniu się, umie zaprezentować efekty pracy swojej i grupy. Metody kształcenia: elementy metody projektu Formy pracy: zbiorowa, grupowa Środki dydaktyczne i materiały: 1

komputer z podstawowym oprogramowaniem oraz programami: CDex, Audacity, Photo Story, mikrofon, słuchawki, rzutnik multimedialny z głośnikami, kolekcja płyt CD Muzyka mistrzów Chopin Utwory wybrane ; folder GRAFIKA z wybranymi plikami graficznymi (pejzaż), zebrane utwory poetyckie o Fryderyku Chopinie Czas trwania zajęć: cztery razy po 45 minut (zajęcia powinny zostać przeprowadzone jednego dnia) Przebieg zajęć: I. Faza wstępna wprowadzenie (praca zbiorowa 20 minut) 1. Sprawy organizacyjno-porządkowe. 2. Podanie tematu i celu spotkania, przypomnienie zakończenia poprzednich zajęć, podczas których uczniowie słuchali utworów Chopina (np. Fantazja f-moll, Etiuda c-moll op. 10 nr 12, Ballada g-moll op. 23, preludia, walce, nokturny, mazurki), dyskutowali o tym, który z utworów najbardziej im się podoba i dlaczego, oraz mieli zadaną pracę domową: znaleźć minimum jeden utwór literacki, np. wiersz dotyczący Chopina, i przynieść w dowolnej formie na następne zajęcia. 3. Omówienie dzisiejszego zadania i zasad pracy (załącznik 1). 4. Przydzielenie uczniom stanowisk komputerowych i przypomnienie zasad BHP. II. Faza główna opracowanie filmu według instrukcji przedstawionych w załączniku 2 i załączniku 3 albo w załączniku 4 (praca grupowa 110 minut) Uwaga! Wybór jednej z dwóch propozycji materiałów dla uczniów zależy od decyzji nauczyciela, od stylu pracy z uczniami, od ich umiejętności i możliwości. 1. Uczniowie dobrani w grupy według kryterium: Podoba nam się ten sam utwór : a) tworzą folder FILM i zbierają w nim swoje pliki, b) zgrywają za pomocą programu CDex swój utwór z płyty CD z muzyką Chopina (zapisują go w swoim folderze zgodnie z nazwą utworu), c) dobierają do niego utwór literacki (ewentualnie fragmenty) i nagrywają narrację w programie Audacity, d) miksują w programie Audacity dwie ścieżki dźwiękowe: utwór muzyczny i nagraną narrację, e) do muzyki Chopina i utworu literackiego dobierają grafikę, 2

f) tworzą film w programie Photo Story z obrazów i podkładają zmiksowaną ścieżkę dźwiękową. III. Podsumowanie (praca zbiorowa 50 minut) 1. Prezentacja efektów pracy grup i ocena prac (zgodnie z przedmiotowym systemem oceniania). 2. Wspólne wybranie najciekawszego filmu w celu przedstawienia go społeczności szkolnej, np. podczas uroczystości związanej z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Uwaga! Powyższe zajęcia można przeprowadzić z zastosowaniem indywidualnej pracy uczniów jeśli umożliwiają to warunki, zasoby technodydaktyczne oraz poziom umiejętności uczestników. Bibliografia Chopin. Utwory wybrane, Muzyka mistrzów, De Agostini Polska Sp. z o.o., 1997 (CD). http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/persons/detail/id/6363 http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/main/page http://www.chopin.info.pl/ http://chopin2010.pl/pl 3

Załącznik 1 Zadanie Waszym zadaniem jest przygotowanie w grupie czterominutowego filmu przy użyciu programów: CDex, Audacity, Photo Story, z wykorzystaniem utworu Fryderyka Chopina, dobranego do niego utworu literackiego (lub jego fragmentów), np. wiersza, i grafiki. Wskazówki 1. Dobierzcie się w grupy według kryterium: Podoba nam się ten sam utwór Fryderyka Chopina. 2. Wszystkie grupy mają razem cztery płyty CD z utworami Fryderyka Chopina, należy więc zorganizować pracę tak, abyście mogli z nich korzystać, nie przeszkadzając sobie wzajemnie. 3. Każdy z Was przyniósł utwór literacki dotyczący kompozytora. Jeśli jakiś utwór nie przyda się Waszej grupie, warto udostępnić go innym grupom. (Zastanówcie się, jak to zrobić bez zbędnego zamieszania i zaburzania rytmu pracy). 4. Zadbajcie o oryginalność swojego dzieła postarajcie się, aby wykorzystane przez Was utwory i zastosowana grafika nie pokrywały się z tym, co wybiorą inne grupy. 5. Pracę członkom zespołu przydzielajcie w taki sposób, żebyście jako grupa działali sprawnie i żeby każdy wykonywał to, co umie najlepiej. 6. W razie potrzeby pomagajcie sobie nawzajem. 4

Załącznik 2 Instrukcja 1 1. Utwórzcie na dysku folder FILM. 2. Przejrzyjcie uważnie umieszczone w folderze WSPÓLNE podfoldery GRAFIKA i POEZJA. Wybierzcie 20 pejzaży i sprawdźcie, czy znajdziecie utwór literacki kojarzący się z Waszym utworem Chopina. Jeśli tak wydrukujcie go. 3. Wybrane materiały zgromadźcie w utworzonym folderze FILM. 5

Załącznik 3 Instrukcja 2 CDex program do zgrywania płyt 1. Umieśćcie płytę CD z utworami w napędzie CD/DVD. 2. Uruchomcie program CDex. 3. Wybierzcie utwór (ścieżkę), skopiujcie go i zapiszcie jako: nazwa utworu.wav. 4. Pliki zostają zapisane w folderze Moje dokumenty My Music lub Moja Muzyka. Audacity program do obróbki dźwięku 1. Uruchomcie program Audacity. 2. Nagrajcie wybrany utwór utwórzcie własną ścieżkę dźwiękową. 3. Zapiszcie narrację wybranego utworu literackiego zgodnie z nazwą utworu. 4. Otwórzcie dwa pliki dźwiękowe i zmiksujcie je tak, aby utwór Fryderyka Chopina był podkładem muzycznym do wybranego utworu literackiego (czas: 4 minuty). Zastosujcie znane sobie efekty. Pamiętajcie o wyciszeniu muzyki podczas recytowania wiersza. 5. Zapiszcie plik jako narracja.wav w folderze FILM. 6. Wyeksportujcie nagrany plik do formatu.mp3, zapiszcie go w folderze FILM. Photo Story 3 dla Windows program do tworzenia prezentacji z grafiki z wykorzystaniem prostej animacji i efektów (film) 1. Uruchomcie program Photo Story. 2. Wykonajcie import plików prezentujących wybrane pejzaże. 3. Usuńcie czarne obramowania obrazów. 4. Zaprojektujcie efekty do wybranych obrazów. 5. Wprowadźcie tam, gdzie uważacie za stosowne, napisy (np. tytuł, autor wiersza, tytuł utworu muzycznego, nazwiska autorów filmu). 6. Dodajcie ścieżkę dźwiękową (pamiętajcie o czasie 4 minuty). 7. Dobierzcie do zapisu narracji odpowiednie ustawienie obrazów z grafiką. 8. Zapiszcie projekt (możliwość wprowadzenia zmian) oraz historię (film) w folderze FILM. 9. Otwórzcie program Windows Media Player sprawdźcie, czy efekt Waszej pracy spełnia ustalone wymagania. 6

Załącznik 4 Dźwięk i obraz W związku z obchodami dwóchsetlecia urodzin Fryderyka Chopina zajęcia, w których uczestniczycie, mają szczególne znaczenie. Macie okazję być autorami interesującego przekazu multimedialnego poświęconego twórczości tego wielkiego Polaka. Stworzycie prezentację multimedialną w postaci filmu, która powinna być kompozycją trzech form: utworu muzycznego, wyrecytowanego wiersza i pokazu fotografii. Przeczytajcie uważnie poniższą instrukcję. Pomoże Wam ona ukończyć projekt. Pamiętajcie, że do dyspozycji macie materiały źródłowe w postaci: nagrań audio muzyki Chopina na płycie CD, galerii zdjęć w postaci plików cyfrowych w folderze GRAFIKA, zbioru wierszy zgromadzonych w folderze POEZJA. Wykorzystajcie programy komputerowe, takie jak: CDex, Audacity, Photo Story. W trakcie swojej pracy będziecie mogli korzystać z przygotowanych instrukcji do tych programów. Wykonując projekt: 1. Przygotujcie w komputerze folder FILM, w którym zamieścicie wszystkie utworzone przez siebie pliki. 2. Wybierzcie utwór Fryderyka Chopina; wykonajcie jego zapis cyfrowy za pomocą programu CDex. Plik zapiszcie w folderze FILM. 3. Dobierzcie do muzyki utwór literacki. 4. Zapiszcie narrację wybranego utworu literackiego za pomocą programu Audacity. 5. Połączcie obie ścieżki tak, aby utwór Fryderyka Chopina był podkładem muzycznym do narracji wybranego utworu literackiego. Pamiętajcie o wyciszeniu muzyki. Plik zapiszcie w folderze FILM. 6. Dobierzcie zdjęcia do ścieżki dźwiękowej. Skopiujcie je do folderu FILM. 7. Za pomocą programu Photo Story, korzystając z wybranych zdjęć, zaprojektujcie ścieżkę filmową. 8. Do filmu zaprojektowanego na podstawie zdjęć dołączcie ścieżkę dźwiękową. 7

9. Całość projektu sprawdźcie, pamiętając o ustalonym czasie trwania filmu: 4 minuty, a następnie skompilujcie do formatu.wmv. 10. Gotowy film zapiszcie w folderze FILM. 11. Sprawdźcie, czy komputer poprawnie odtwarza film. 12. Przygotujcie się do zaprezentowania swojej pracy. 13. Zgłoście nauczycielowi wykonanie zadania. 8