Róża Połeć Scenariusz zajęć dla grupy studentów. Kreowanie wysokiej jakości przestrzeni publicznych. Czas trwania zajęć: 3 spotkania x 90 minut



Podobne dokumenty
Cele operacyjne uczestnicy: -analizują uwarunkowania społeczno przestrzenne i kulturowe w miejscu swojego zamieszkania i przebywania,

-badają problemy związane z planowaniem, projektowaniem środowiska swojego zamieszkania i poruszania

Zestawienie metod, technik i narzędzi badawczych wykorzystywanych przez urzędy podczas przeprowadzania diagnozy

Biuro Urbanistyczne arch. Maria Czerniak

Scenariusze edukacyjne w ramach projektu Wspólna, nie znaczy niczyja. autorzy: Ryszard Pempera Róża Połeć

Analiza SWOT dla akcji scentralizowanych realizowanych w Polsce

II CYKL SPOTKAŃ KONSULTACYJNYCH ROZWÓJ LOKALNY KIEROWANY PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ

Lokalna Grupa Działania Przyjazna Ziemia Limanowska. Analiza SWOT

Lokalna Grupa Działania Piękna Ziemia Gorczańska

CEL I ORGANIZACJA INSPIRATORIUM

Warsztat 2 Analiza uwarunkowań rozwoju innowacji w Województwie Mazowieckim dla regionu warszawskiego stołecznego

VII Warszawskie Forum Rodziców i Rad Rodziców. Czy chcemy demokracji w szkole?

Analiza SWOT. SWOT jest akronimem angielskich słów: Strengths, Weaknesses, Oportunities, Threats.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

ROCZNY PLAN DZIAŁAŃ (RPD)

ANALIZA MOCNYCH I SŁABYCH STRON OBSZARU OBJĘTEGO LSR ORAZ ZIDENTYFIKOWANYCH DLA NIEGO SZANS I ZAGROŻEŃ

MATERIAŁY Z KURSU KWALIFIKACYJNEGO

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Płocka

Kreatywność w szkole

2. Zakładanie własnej firmy

I. PROJEKT EDUKACYJNY CO TO TAKIEGO?

Planowanie działań w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego w gimnazjum

OPRACOWANIE MODUŁOWEGO PROGRAMU NAUCZANIA DLA ZAWODU

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 5/III Nauka znaków drogowych

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Zespole Szkół w Bystrzycy

SCENARIUSZ WYWIADU GRUPOWEGO (I)

Program Coachingu dla młodych osób

Planowanie zajęć dydaktycznych stanowi roboczą syntezę treści nauczania, logiczne dopełnienie wcześniej przeprowadzonej analizy.

Planowanie i pisanie projektów. Prowadzący: Mirosława Tomasik Robert Tomasik

MŁODY PROGRAMISTA WARSZTATY PROGRAMOWANIA DLA UCZNIÓW KLAS MŁODSZYCH

Program szkoleń dla nauczycieli w formule blended learning

Procedura realizacji projektu edukacyjnego uczniów gimnazjum w Zespole Szkół im. Anieli hrabiny Potulickiej w Wojnowie

Jak wykorzystać raport z ewaluacji zewnętrznej do planowania działań szkoły? Gdańsk, 7 czerwca 2013r.

6 godz. (edukacja polonistyczna, edukacja matematyczna, plastyczna) 2 godz. (prezentacja projektu i jego ocena)

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Strategia rozwoju Miasta Siedlce do 2025 roku. w ramach spotkanie warsztatowe Siedlce, r.

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Projekt z ZUS w gimnazjum

Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.

Aktywne metody nauczania.

Elżbieta Rybak Gimnazjum Publiczne w Widawie

PRACA METODĄ PROJEKTU. opracowała Monika Trzaskowska

Partnerstwo JST Ziemi Dzierżoniowskiej wspólnie w stronę zrównoważonego rozwoju

ZAPROSZENIE Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, ul. Kalatówki 6, Warszawa, tel.:

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

KOMUNIKACJA SPOŁECZNA

Bytom Szombierki ZałoŜenia strategii rozwoju przestrzennego dzielnicy. Warsztaty Charette Sesja 3

BUDOWANIE ZAANGAŻOWANIA I WYKORZYSTANIE POTENCJAŁU RÓŻNORODNOŚCI W ZESPOŁACH

Gimnazjum w ramach przedmiotu WOS Szkoła ponadgimnazjalna Podstawy biorczości. ci Szkoła ponadgimnazjalna Ekonomia

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

Procedura hospitacji zajęć dydaktycznych na Wydziale Studiów Edukacyjnych

KOMPUTERY W PRACY. Projekt edukacyjny dla uczniów klas 4 szkoły podstawowej z przedmiotu informatyka

Opis przykładu dobrej praktyki. ul. Plac Tysiąclecia Małomice Tel

WYKORZYSTANIE WYBRANYCH NARZĘDZI PRZEKSZTAŁCEŃ W PROCESIE DIAGNOSTYCZNO- ROZWOJOWYM SZKOŁY/PLACÓWKI

Przewodnik Ekonomiczne inspiracje. II moduł Przedsiębiorczo, czyli jak?

Projekt edukacyjny w klasach młodszych - radość z uczenia się. Jolanta Okuniewska Szkoła Podstawowa nr 13 im. KEN w Olsztynie

Zasady realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum Nr 1 w Zespole Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich

Budowa i wdrażanie strategii rozwoju gminy. Dr Piotr Szamrowski Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Raport z ewaluacji wewnętrznej w szkole 2012/2013. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM W PRAKTYCE SZKOLNEJ. Zajęcia warsztatowe

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Szczegółowe warunki realizacji projektów edukacyjnych przez uczniów. Gimnazjum w Ostrowsku

PROJEKT EDUKACYJNY. W realizacji projektu można wyróżnić cztery etapy:

Raport z warsztatu 3

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ

Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu Miejsce odbywania zajęć: Poznań, ul. Kościelna 37

P r zebie g praktyk student a A P S

Opis przedmiotu zamówienia

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU PRACY SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA

IV. Moduł: Narzędzia monitorowania podstawy programowej

PROJEKT W CZTERECH KROKACH. Danuta Bajor Urszula Wojtkiewicz Marek Zalewski

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Publicznym Gimnazjum w Stobiernej

Nowy Rynek Nowe Pomysły. Warsztaty Charrette września 2013r.

STRATEGIA ROZWOJU SPOŁECZNO - GOSPODARCZEGO GMINY KWIDZYN NA LATA PROJEKT

KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 1 PODNOSZENIE UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWYCH NIEZBĘDNYCH DO ZDOBYWANIA PRACY

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

OPIS ZAKŁADANYCH EFEKTÓW UCZENIA SIĘ NAZWA KIERUNKU STUDIÓW: Administracja POZIOM STUDIÓW: studia I stopnia PROFIL STUDIÓW: ogólnoakademicki

Scenariusz projektu edukacyjnego Komputer bez tajemnic 5/I Tytuł: Komputer bez tajemnic

Kody efektów obszarowych - nauki techniczne. obszarowych - nauki społeczne S2A_W01 S2A_W02 S2A_W03 S2A_W04 S2A_W05 S2A_W06 S2A_W08 S2A_W09 K2A_W02

ARKUSZ OBSERWACJI Świetlica szkolna

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Płocka

INFORMATYCZNE SYSTEMY ZARZĄDZANIA

PROCEDURY ORGANIZOWANIA i REALIZOWANIA PROJEKTU EDUKACYJNEGO. w Gimnazjum nr 40 im. Noblistów Polskich we Wrocławiu

PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ BIZNESPLAN MAŁEGO PRZEDSIĘBIORSTWA 1

KOSZALIN 2003 KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ W LICZBACH

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

Załącznik nr 1 do ZARZĄDZENIA NR ZSZ /01/011-17/10 DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ W ZALASIU z dnia 12 listopada 2010 r.

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO. mgr Katarzyny Rzeźniczak

Bytom Szombierki ZałoŜenia strategii rozwoju przestrzennego dzielnicy. Warsztaty Charette Sesja 2

Projekt Jasne, że razem

Raport z ewaluacji wewnętrznej

PROCEDURA SYSTEMU JAKOŚCI WYDZIAŁ HUMANISTYCZNO-SPOŁECZNY warunków i sposobu oceniania

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Kurs Przewodnikowski i Drużynowych 2011

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Transkrypt:

Róża Połeć Scenariusz zajęć dla grupy studentów Kreowanie wysokiej jakości przestrzeni publicznych. Czas trwania zajęć: 3 spotkania x 90 minut Cel ogólny zrozumienie znaczenia współistnienia w przestrzeni publicznej tradycji, historii i nowoczesności; Cele operacyjne uczestnik zajęć: - szuka porozumienia i kompromisu w zakresie użytkowania wspólnej przestrzeni, zrównoważenia interesów indywidualnych oraz dobra wspólnego, - rozumie charakter przestrzeni publicznej i jej znaczenie dla dziedzictwa narodowego, - dostrzega różne potrzeby i wartości użytkowników przestrzeni publicznej, - dyskutuje, uzasadnia własne zdanie, przyjmuje poglądy innych lub polemizuje z nimi, - bada problemy związane z planowaniem, projektowaniem środowiska swojego zamieszkania i poruszania się, - rozwija analityczne, twórcze i krytyczne myślenie, - formułuje wnioski, - rozwija umiejętność pracy w zespole. Metody i formy pracy: praca w grupach,analiza SWOT, metoda projektu, planowanie z przyszłości, dyskusja. Pomoce dydaktyczne: flipcharty, kartki samoprzylepne, mazaki (pisaki). Przebieg zajęć Część I (90 min) Jak chronić i właściwie użytkować przestrzeń publiczną? 1.Prowadzący zajęcia dzieli uczestników na zespoły, np. 4 grupy x 5 osób. 2.Polecenie dla grup: Dyskutując w grupach, rozważcie, jakie elementy składają się na pojęcie przestrzeń publiczna. Następnie rozważcie, jak jest wykorzystywana przestrzeń publiczna w mieście. Wskażcie plusy i minusy obecnego stanu, zapisując uwagi na kartkach (np. każda grupa po 3-4 plusy i 3-4 minusy). Czas pracy: 10 minut. (Prowadzący zajęcia prosi przedstawicieli grup o przylepienie kartek na tablicy czy arkuszu w dwóch uporządkowanych kolumnach/polach: uwagi pozytywne i negatywne). Omówienie efektów pracy grup i sformułowanie wniosków na temat obecnego stanu użytkowania przestrzeni publicznej miasta. Czas: 10 minut. 3.Uczestnicy nadal pracują w zespołach. Polecenie:

Pracując w grupach, zanalizujcie mocne i słabe strony użytkowania przestrzeni publicznej w poszczególnych punktach miasta wg następującego przydziału: -grupa I - użytkowanie miejsc związanych z wydarzeniami historycznymi -grupa II - użytkowanie terenów zielonych -grupa III użytkowanie głównej ulicy miasta -grupa IV obecność w przestrzeni publicznej urządzeń reklamowych i informacyjnych. Analizy dokonajcie, pracując metodą SWOT (karty pracy w załączeniu, prowadzący objaśnia metodę grupy wykorzystują flipcharty i na nich dokonują analizy). Czas pracy: 25 minut. 4.Prezentacja efektów pracy grup (podczas prezentacji może wywiązać się także krótka dyskusja, uczestnicy pozostałych grup mogą zadawać pytania). Czas: 20 minut. 5.Polecenie: Biorąc pod uwagę słabe strony wynikające z przeprowadzonej analizy SWOT, przedyskutujcie w grupach, w jaki sposób można zaangażować lokalną społeczność do aktywnego udziału w przeobrażaniu przestrzeni publicznej, by była właściwie użytkowana i chroniona. Na podstawie wniosków z dyskusji opracujcie ULOTKĘ służącą temu celowi, skierowaną do: -grupa I - środowiska studenckiego -grupa II - pracowników instytucji kultury w mieście -grupa III mieszkańców miasta -grupa IV władz miasta i urzędników (Grupy wykorzystują flipcharty) Czas pracy grup: 15 minut. 6.Prezentacja efektów pracy grup i omówienie. Czas: 10 minut. Technika analityczna SWOT opis techniki do punktu 3. w części I (opis na podstawie: WIKIPEDIA, wolna encyklopedia) Polega na posegregowaniu posiadanych informacji o danej sprawie na cztery grupy (cztery kategorie czynników strategicznych): S (Strenghts) mocne strony: wszystko to, co stanowi atut, przewagę, zaletę analizowanego obiektu; W (Weaknesses) słabe strony: wszystko to, co stanowi słabość, barierę, wadę analizowanego obiektu; O (Opportunities) szanse: wszystko to, co stwarza dla analizowanego obiektu szansę korzystnej zmiany; T (Threats) zagrożenia: wszystko to, co stwarza dla analizowanego obiektu zmiany niekorzystne. Mocne i słabe strony to cechy stanu obecnego, a szanse i zagrożenia to spodziewane zjawiska przyszłe. Popularny schemat analizy najczęściej stosowany jest w bardzo uproszczonej formie, tzn. przybiera postać czterech list czynników (zwykle przedstawianych w formie tabelarycznej). Pełnia użyteczności techniki SWOT ujawnia się jednak dopiero, gdy poddać cztery pozornie niezależne grupy czynników analizie wzajemnych powiązań. W praktyce ćwiczenie to sprowadza się do odpowiedzi na serię pytań: -Czy dana mocna strona pozwoli nam wykorzystać daną szansę? -Czy dana mocna strona pozwoli nam zniwelować dane zagrożenie? -Czy dana słaba strona ogranicza możliwość wykorzystania danej szansy? -Czy dana słaba strona potęguje ryzyko związane z danym zagrożeniem?

Według niektórych autorów opisujących metodę - mocne i słabe strony to czynniki zależne od nas (te, na które mamy wpływ planistyczny i zarządczy), a szanse i zagrożenia to czynniki obiektywne, na które nie mamy bezpośredniego wpływu sprawczego. Przykładowy diagram analizy SWOT (w: Wikipedia) Część II (90 minut) Tradycja i współczesność w przestrzeni publicznej projekt. 1. Podczas II spotkania studenci będą pracować metodą projektu. Prowadzący zajęcia na początku inicjuje dyskusję, wyjaśniając uczestnikom zasady pracy metodą projektu (karty pracy w załączeniu). Następnie organizuje zespoły (4 x 5 osób). 2. Osoba prowadząca zajęcia nawiązuje do treści zadania domowego krótka dyskusja na temat lokalnej tradycji miasta (uczestnicy dzielą się zdobytymi informacjami). Wprowadzenie - 10 minut 3. Polecenie dla grup: Opracujcie w grupach projekt: Tradycja i współczesność w przestrzeni publicznej. Planując przedsięwzięcie, korzystajcie z kart pracy i flipchartów. Nadajcie projektom tytuły (należy zachować związek z tematem). Uwzględnijcie cele projektu: -zaprezentowanie w wybranym miejscu przestrzeni publicznej wydarzenia związanego z tradycją lokalną, -rewitalizacja miejsc historycznych ważnych dla tradycji lokalnej, -zachowanie równowagi między tradycją a współczesnością, -ochrona tradycji miejsca, lokalnej kultury i istniejących wartościowych obiektów. Omówienie polecenia 5 minut Czas pracy opracowanie projektu: 40 minut 4. Prezentacja opracowanych przez zespoły projektów i omówienie (komentarze, krótka dyskusja, pytania do realizatorów zadania). Czas prezentacji: 30 minut 5. Podsumowanie zajęć, np.: ocena aktywności i kreatywności uczestników,ewaluacja metody projektu (opinie uczestników). Zapowiedź tematyki następnego spotkania. 6. Korzystając z różnych źródeł informacji, znajdź przykłady dobrego i niewłaściwego wykorzystania w przestrzeni publicznej miejsc służących rozwijaniu różnych aktywności mieszkańców. Metoda projektu - karty pracy w załączeniu. (Opis metody na podstawie: Kubiczek B., Metody aktywizujące. Jak nauczyć uczniów uczenia się?, Opole 2007, s.88-91) Część III ( 90 minut) Jak użytkować przestrzeń publiczną dla różnego typu aktywności społeczności lokalnej? 1. Czynności organizacyjne. Prowadzący podaje temat zajęć, następnie dzieli uczestników na grupy ( 4 x 5 osób). Czynności organizacyjne, przydział zadań i omówienie metody 10 minut.

2. Polecenie: Pracując w grupach metodą planowanie z przyszłości (opis - karty pracy w załączeniu), zaplanujcie w przestrzeni publicznej atrakcyjne miejsca dla różnego typu aktywności użytkowników przestrzeni publicznej (np. sport, kultura, edukacja, aktywność społeczna, wspieranie słabszych grup społecznych i osób niepełnosprawnych, aktywność gospodarcza, ekonomiczna...). Uczestnicy planują użytkowanie miejsc: -grupa I - koryto rzeki -grupa II - plac lub skwer -grupa III opuszczony budynek -grupa IV park (mogą być także inne miejsca wg pomysłów uczestników warsztatów, np. podwórko kamienicy...) Uwaga! W planowaniu uwzględnijcie koniecznie: -zrównoważony rozwój, czyli godzenie wymagań społecznych, gospodarczych, przestrzennych, ekologicznych, -interesy inwestorów i użytkowników, -ochronę istniejących wartościowych obiektów i układów urbanistycznych, -rozwijanie kontaktów między mieszkańcami, -bezpieczeństwo użytkowników. (Praca w grupach metodą planowanie z przyszłości wykorzystanie flipchartów i kart pracy). Czas pracy grup: 25 minut. 3. Prezentacja efektów pracy grup (omówienie, ewentualna krótka dyskusja): 15-20 minut. 4. Polecenie: A) Sformułujcie w 5 7 punktach zadania, które jako studenci moglibyście zrealizować, podejmując działania mające na celu podnoszenie jakości przestrzeni publicznej, by następował wzrost konkurencyjności miasta. Uwzględnijcie współpracę z urzędnikami i inwestorami. Każda grupa przygotowuje swój program, po czym następuje połączenie wg porządku: grupa I i grupa II grupa III i grupa IV B) Proszę przedyskutować (w połączonych grupach) zaproponowane punkty programu i w każdym zespole wybrać 5 najistotniejszych (poszczególne zadania należy zapisać na małych kartkach samoprzylepnych). Po zakończeniu pracy przedstawiciele zespołów odczytują zadania. Czas pracy: zadanie A 10 minut i zadanie B 10 minut. 5. Podsumowanie cyklu zajęć i ewaluacja (karty ewaluacji w załączeniu). Planowanie z przyszłości opis metody pracy do punktu 2. w cz. III W pracy tą metodą punktem wyjścia (startu) jest wizja przyszłości. Należy uwzględnić następujące etapy postępowania: -etap pierwszy stworzenie tak realistycznej wizji tego, co chcemy osiągnąć, aby odnieść wrażenie, że cele, do których zmierzamy, już zostały zrealizowane;

-etap drugi określenie działań, jakie zamierzamy wykonać, aby osiągnąć zaplanowane rezultaty oraz wyznaczenie terminów wykonania działań (zdań); -etap trzeci sprecyzowanie czynności szczegółowych, które ułatwią wykonanie zaplanowanych działań (zadań); -etap czwarty ustalenie zasobów potrzebnych do wykonania wszystkich czynności i osiągnięcia zamierzonych celów. Planowanie z przyszłości może służyć do tworzenia planów działania, rozwoju, długoterminowych przedsięwzięć. Planowanie z przyszłości opracowujemy graficznie. (Opis metody na podstawie: Kubiczek B., Metody aktywizujące. Jak nauczyć uczniów uczenia się?, Opole 2007, s.94)