1)Poznajemy starożytny Egipt

Podobne dokumenty
Szkolny konkurs historyczny. Starożytny Egipt kraina faraonów

Szkolny konkurs historyczny. Starożytny Egipt kraina faraonów. Klucz odpowiedzi

1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Słynny malarz polski Jan Matejko

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Starozytny Egipt. Autorki: Dominika Stróżyńska i Paulina Ratajczak

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Opracowała: Joanna Wieczorek

- gloryfikowanie władzy i odzwierciedlanie stosunków w państwie,

Drzewa iglaste i liściaste

Temat: Starożytność. 1) Sumerowie (południowa Mezopotamia) - pismo klinowe - pierwsze pismo na świecie - koło garncarskie 2) Babilonia (środkowa

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Pojęcie i klasyfikacja podatków

starożytnym Egipcie Śmierć i życie w przewodnik Małego Odkrywcy W y s t a w a

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

VII Powiatowy Jurajski Konkurs Historyczny ETAP SZKOLNY 2013/2014

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

04. STAROŻYTNY EGIPT

Okres Ptolemejski. Królowie macedońscy (ok p.n.e.) Ptolemeusze (ok p.n.e.)

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem TIK klasa IIc Temat dnia: Jak to się zaczęło?

Tam gdzie płynie Nil. Historia sztuki Klasa VI i VII. opracowała : Ewa Fuglewicz

II. Cel główny: poznanie przez uczniów warunków życia ludności starożytnego Egiptu.

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Produkt. W tym kwasy nasycone. W tym kwasy nasycone. Wartość energetyczna. Wartość energetyczna. Wartość energetyczna. Wartość energetyczna

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

1. W świecie obyczajów i tradycji

O tym jak ludu rzesza szła pod wodzą Mojżesza

Badanie prawa Archimedesa

1. Każdy ma swojego dusiołka

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

SCENARIUSZ PIRAMIDA ZDROWIA PIERWSZOKLASISTY

Zostań młodym ekologiem

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

Konkurs humanistyczny Etap szkolny

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Starożytny Egipt. Witamy Państwa serdecznie na naszej prezentacji o starożytnym Egipcie :)

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Zadanie 1. (0-1) Człowiek prehistoryczny pojawił się najwcześniej na terenach. A. Azji. B. Australii. C. Afryki. D. Europy. Zadanie 2.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

1. Roland rycerz średniowieczny

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

3. Cywilizacja egipska

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Pole równoległoboku. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. Cel ogólny lekcji: a) Wiadomości. b) Umiejętności. Umieć obliczyć pole równoległoboku.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Temat: Wartość Eucharystii i jej znaczenie w życiu chrześcijanina

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

2. Tabele w bazach danych

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Krzywa wieża w Pizie Wielki Sfinks w Gizie

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Ryty skalne (petroglify), południowa część Górnego Egiptu, 5-4 tysiąclecie p.n.e.

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 6. Urok i symbolika Domów Uwielbienia świątyń starożytnego Egiptu

Plan metodyczny lekcji

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

Egipt pobyt 3 17 luty 2005 r. Odcinek 2. Luksor

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Wykrywanie witaminy C i mierzenie jej zawartości w różnych produktach

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Publikacje nauczycieli Halina Chmielewska Test sprawdzający Historia, klasa V, I półrocze (do podręcznika A to historia!

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 4

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

1. Obywatel w urzędzie gminy

TEMAT LEKCJI: Cywilizacja starożytnego Egiptu pokazana w powieści B. Prusa Faraon.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Transkrypt:

1)Poznajemy starożytny Egipt a)1. Cele lekcji Cel ogólny: Poznanie starożytnego Egiptu. i)a) Wiadomości Uczeń wie, jak wyglądało życie w starożytnym Egipcie. ii)b) Umiejętności Uczeń potrafi wyjaśnić pojęcia: sarkofag, piramida, sfinks, hieroglify. b)2. Metoda i forma pracy Metoda pracy: Łańcuch skojarzeń Wykład Forma pracy: Indywidualna Grupowa Zbiorowa c)3. Środki dydaktyczne Materiały plastyczne (arkuszu szarego papieru, flamastry) d)4. Przebieg lekcji i)a) Faza przygotowawcza Łańcuch skojarzeń: Nauczyciel zadaje uczniom pytanie Jakie słowa kojarzą wam się z państwem Egipt? Uczniowie kolejno zapisują swoje skojarzenia na arkuszu szarego papieru. ii)b) Faza realizacyjna Wykład Starożytny Egipt (załącznik 1). Wykład nauczyciel może wzbogacić ilustracjami (załącznik 2). iii)c) Faza podsumowująca Praca w grupach Minitest (załącznik 3). Nauczyciel dzieli uczniów na grupy cztero-pięcioosobowe. Każdej grupie rozdaje kartę pracy Minitest. Po wypełnieniu kart liderzy grup prezentują odpowiedzi na forum klasy.

e)5. Bibliografia 1. Grant N., Egipcjanie, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 1996. 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/egipt 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:flag_of_egypt.svg 4. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:coat_of_arms_of_egypt.png 5. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:egypt.giza.sphinx.01.jpg 6. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:ramsesiiegypt.jpg 7. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:tutanchamun_maske.jpg 8. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:egypt_hieroglyphe2.jpg f)6. Załączniki i)a) Wykład nauczyciela Załącznik 1 Egipt to państwo położone częściowo w północno-wschodniej Afryce i częściowo w Azji (półwysep Synaj), nad Morzem Śródziemnym i nad Morzem Czerwonym, pomiędzy Libią a Izraelem i Strefą Gazy. Stolicą jest Kair, a językiem urzędowym język arabski. Starożytny Egipt: Starożytny Egipt to kraina o dziwnym kształcie. Przypomina kwiat na długiej łodydze. Tą łodygą był Nil. Egipt to kraj suchy, dlatego od rzeki Nil zależało całe życie Egipcjan. Co roku we wrześniu Nil wylewał i pozostawiał warstwę czarnego mułu tak żyznego, że rolnicy mogli siać i zbierać płody rolne dwa lub trzy razy w roku. Piramidy: Egipt słynie z piramid. Piramidy, zwane też grobowcami to jakby małe muzea, pełno w nich rozmaitych przedmiotów, malowideł i rzeźb ukazujących sceny z życia codziennego. Największe piramidy można do dziś zobaczyć w Gizie pod Kairem. Najbardziej okazała jest piramida Cheopsa, ma ponad 100 metrów wysokości. Budowa tej piramidy trwała 23 lata. Piramid w Gizie strzeże olbrzymi sfinks z kamienia. Sfinks to lew z ludzką głową. Faraonowie: Królem władcą Egiptu był faraon. Uważano go za ziemskie wcielenie królewskiego boga Horusa, a niekiedy za boga słońca Re. Po śmierci stawał się Ozyrysem, bogiem śmierci. Ważne było każde słowo wypowiedziane przez króla boga. Do faraona należał cały kraj. On osądzał, co jest dobre a co złe, a jego słowo stawało się prawem. Do najwybitniejszych faraonów należeli: Totmes III, Seti I, Ramzes II. W dziejach Egiptu tylko trzy kobiety zostały faraonem: Sebekneferure, Hatszepsut i Tauseret. Religia: Egipcjanie czcili setki bogów i bogiń. W świątyniach znajdowały się szkoły, pracownie rzemieślnicze, składy zapasów. Święta religijne były dniami wolnymi od pracy. Poza służbą bogom kapłani wykonywali wiele innych zajęć, byli nauczycielami, lekarzami, nadzorowali prace na roli. Życie pozagrobowe: Egipcjanie wierzyli, że po śmierci każdy wędruje do jakiegoś nieba. Kiedy umierała jakaś ważna osobistość, kapłani odprawiali wiele obrządków, aby pomóc zmarłemu w wędrówce po zaświatach. Mumifikowano ciało (konserwowano ciało) owijano długimi paskami płótna, a następnie składano w drewnianej trumnie, którą umieszczano w kamiennym sarkofagu. Sarkofag przewożono do grobu, a komorę grobową zamurowywano. Grobowiec był domem zmarłego. Codziennie kapłani odprawiali w nim modlitwy, przynosi świeże pożywienie.

Rzemieślnicy i rzeźbiarze: Egipcjanie byli ludźmi praktycznymi. Rzemieślnicy byli prawdziwymi mistrzami. Uczyli się swojego zawodu od swoich ojców i przekazywali go synom. Rzeźbiarze wykonywali posągi z brązu, drewna i z kamienia. Pismo: Egipcjanie wynaleźli pismo hieroglificzne. Pismo hieroglificzne to małe obrazki. Pisali uciętą trzcinką lub pędzelkiem maczanym w tuszu. Pisano na kamiennych lub drewnianych tabliczkach, a także na papirusie. Rodzina i nauczanie: Do szkoły chodziły tylko dzieci bogatych rodziców. Rolnicy nie potrafili czytać ani pisać. W rodzinie było zwykle pięcioro lub sześcioro dzieci. Bogaty mężczyzna mógł mieć kilka żon (faraon miał ich setki). Żywność: Chłopi żywili się głównie soczewicą, chlebem pieczonym codziennie w domu, fasolą, porami, cebulą i rzepą. Bogatsi zjadali duże ilości mięsa i dziczyzny. Do mięsa podawano sałatę i ogórki. Jedzono palcami, nie używano widelców i łyżek. ii)b) Ilustracje do wykładu Starożytny Egipt Załącznik 2. Flaga Egiptu http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:flag_of_egypt.svg Godło Egiptu http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:coat_of_arms_of_egypt.png

http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:egypt.giza.sphinx.01.jpg Piramida w Gizie Faraon Ramzes II http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:ramsesiiegypt.jpg

Ozdobna maska trzeciej wewnętrznej trumny faraona XVII dynastii Tutanchamona, wewnątrz znajdowała się mumia http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:tutanchamun_maske.jpg Hieroglify http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:egypt_hieroglyphe2.jpg iii)c) Karta pracy ucznia Załącznik 3. Karta pracy Minitest 1. Uzupełnij zdania. Egipt to kraj suchy, dlatego od rzeki. zależało całe życie Egipcjan. W grobowcach znajdowało się mnóstwo przedmiotów takich jak: Faraon to...

Hieroglify to.. Sfinks to. 2. Zaznacz poprawne odpowiedzi: Egipcjanie czcili: jednego boga setki bogów i bogiń Największą władzę w Starożytnym Egipcie sprawował: kapłan faraon Egipcjanie pisali: piórem uciętą trzcinką lub pędzelkiem maczanym w tuszu Piramidy to ogromne grobowce, w których starożytni Egipcjanie chowali: wszystkich zmarłych faraonów i ważne osobistości g)7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut h)8. Uwagi do scenariusza Scenariusz lekcji nauczania zintegrowanego jest przeznaczony dla klasy trzeciej szkoły podstawowej.