Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora.

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Język polski. Wielki sprawdzian. Klasa V. Test 1. Wersja A Rozdział Dziwny ten świat. Instrukcja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

SPRAWDZIAN Klucz punktowania zadań. (zestawy zadań dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim)

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Więcej arkuszy znajdziesz na stronie: arkusze.pl SPRAWDZIAN Klucz punktowania zadań. (zestawy zadań dla uczniów bez dysfunkcji)

SPRAWDZIAN Czytaj uważnie teksty i zadania. Wykonuj zadania zgodnie z poleceniami.

Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny roczne z języka polskiego dla klasy IV szkoły podstawowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PIELGRZYMOWICACH ROK SZKOLNY 2015/2016

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy 4. Ocena celująca:

I TYDZIEŃ PAŻDZIERNIKA

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA DLA KLASY IV

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego dla klas IV VI

Przedmiotowy System Oceniania z języka polskiego w klasach I-III gimnazjum

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego oraz wymagania edukacyjne w klasach IV-VIII

SPRAWDZIAN Klucz punktowania zadań. C e n t r a l n a K o m i s j a E g z a m i n a c y j n a. w W a r s z a w i e

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

Słuchamy poezji i określamy nastrój wiersza

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Wymagania edukacyjne dla uczniów klas VII szkoły podstawowej opracowane na podstawie podręcznika do nauki języka niemieckiego Meine Deutschtour

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III GIMNAZJUM MODEL OCENIANIA ORAZ WARUNKI UZYSKIWANIA OCENY KOŃCOWEJ


WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO dotyczy uczniów klasy VII i VIII

Powyższe kryteria dotyczą wszystkich prac z literatury, w tym również prac klasowych.

ANALIZA EGZAMINU GIMNAZJALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO przeprowadzonego wśród uczniów klas III KWIECIEŃ 2012 ROK

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SPRAWDZIAN Klucz punktowania zadań. (zestawy zadań dla uczniów bez dysfunkcji)

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

PRZEDMIOTOWE OCENIANIANIE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS 4-8 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 W BISKUPCU

RAPORT SPRAWDZIAN 2012 SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KSIĘDZA TEODORA KORCZA W TOPOLI MAŁEJ

Scenariusz lekcji zajęć języka niemieckiego w klasie VI

Kryteria oceniania wiadomości i umiejętności z języka angielskiego klasy IV-VI

Analiza wyników sprawdzianu szóstoklasistów w roku szkolnym 2013/2014

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY IV

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK NIEMIECKI I JĘZYK ANGIELSKI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Wyniki badania umiejętności polonistycznych

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH Opracowanie: mgr Iwona Szkopiak, nauczyciel Zespołu Szkół w Barcinie

Umiejętności oceniane na lekcjach języka polskiego:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi w roku szkolnym 2018/2019

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A

KRYTERIA OCENY ROCZNEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny str. 5

SPRAWDZIAN Rozwiązania zadań i schematy punktowania. (Zestaw zadań dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GOLI

-zna i stosuje w swoich wypowiedziach pojęcia i terminy związane z filmem, teatrem, książką, muzeum, Internetem;

Test dla ucznia kl. III gimnazjum ŚRODKI STYLISTYCZNE. Karta pracy ucznia

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO W ROKU SZKOLNYM

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Sposoby sprawdzania i oceniania osiągnięć edukacyjnych uczniów

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. JĘZYK POLSKI (aktualizacja IX 2015)

ORGANIZACJA PROCESU OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W LEGNICY

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Transkrypt:

Przedmiot: język polski, klasa VI Temat: Zimowe krajobrazy Nauczyciel: Lidia Bęben, SP 27 w Toruniu Czas trwania: 45 minut Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń Kryteria sukcesu: - podam skojarzenia związane z wyrazami sad i styczeń, - przyporządkuję rysunki do poszczególnych zwrotek utworu, - wskażę w notatce błędne informacje, - sformułuję poprawną wypowiedź z dbałością o kulturę i estetykę języka, - nazwę środki poetyckie użyte w wierszu oraz wyjaśnię ich funkcje, Metody: - metoda aktywizująca burza mózgów, - rozmowa kierowana, - praca z tekstem. Formy pracy: - zespołowa, - praca w parach, - praca w grupach. Środki dydaktyczne: - podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego Słowa na start! 6 (s. 122), - plansza z rysunkami do wiersza, - karta pracy Zima w sadzie. 1

Przebieg lekcji: Omawiane zagadnienia i czynności uczniów 1. Gra wyobraźni. - Burza mózgów, podczas której uczniowie wymieniają swoje skojarzenia dotyczące słów sad i styczeń. 2. Poetycki obraz zimy. - Przeczytanie wiersza przez nauczyciela, wyjaśnienie słów: pąs, siekacze. - Praca w parach: zebranie informacji na temat sytuacji opisanej w wierszu Jerzego Harasymowicza. Odczytanie utworu przez chętnego ucznia i przyporządkowanie przez uczniów ilustracji do zwrotek wiersza ( karta pracy). Wymiana kart w parach. Sprawdzenie ćwiczenia przyklejenie buźki na kartach z poprawnymi rozwiązaniami. - Praca w czteroosobowych grupach porządkowanie informacji na temat sytuacji przedstawionej w wierszu (zadanie 2. w karcie pracy). - Prezentacja na forum klasy poprawionych notatek. - Realizacja ćwiczenia 7. Po przeczytaniu... ze s. 122 podręcznika wyjaśnienie, w jaki sposób osoba mówiąca w wierszu postrzega świat i przyrodę. 3. Poetyka wiersza. - Określenie funkcji porównania użytego w tekście (ć. - Rozmowa dotycząca funkcji zdrobnień występujących w wierszu. - Wyjaśnienie znaczenia przenośni sęk księżyca zastosowanej przez poetę (ćwiczenie 4. Po przeczytaniu ). - Opisanie nastroju utworu (ćwiczenie 6. Po przeczytaniu... ). - Realizacja zadania 3. w karcie pracy ocena prawdziwości zdań dotyczących budowy wiersza Jerzego Harasymowicza i zastosowanych w nim środków poetyckich (prawda/fałsz). - Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia. 4. Zadanie domowe: Jakie kolory Twoim zdaniem potrzebne są do przedstawienia przyrody opisanej w utworze? Wykonaj ilustrację do wybranej zwrotki wiersza Sad, styczeń. 2

Karta pracy Zima w sadzie W których zwrotkach wiersza Jerzego Harasymowicza zostały opisane krajobrazy ukazane na ilustracjach? Wstaw w kratki przy rysunkach cyfry 1, 2 i 3, odpowiadające kolejnym strofom utworu. 3

W podanych tekstach podkreślcie zdania, które nie opisują sytuacji przedstawionej w wierszu Jerzego Harasymowicza. Następnie poprawcie te wypowiedzenia tak, aby zawierały prawdziwe informacje dotyczące utworu. A) W wierszu Jerzego Harasymowicza Sad, styczeń osoba mówiąca opisuje uroki zimy. Miejscem, któremu poświęca szczególnie dużo uwagi, jest sad pełen jabłoni. Osoba mówiąca patrzy z bardzo daleka na owocowe drzewa i dostrzega na gałęziach małe czerwone kulki jabłuszka. Te pojedyncze owoce, których nikt nie zerwał latem i jesienią, są jedynym pokarmem dla gili podczas długich, zimowych dni. B) W sadzie od czasu do czasu pojawiają się zające. Z głodu obgryzają one korę drzew. W ten sposób na ciemnych pniach tworzą się jasne obręcze. Wśród jabłoni panuje harmider, ponieważ gawrony cały czas krzyczą, dopominając się o jedzenie. C) Nocą nad sadem na bezchmurnym niebie pojawia się księżyc. Jest on mały i przypomina rogala. Oświetla drzewa, które pod naporem wiatru kłaniają się nocy zimowej. Noc jest pełna majestatu jak sowa, która siedzi na sęku drzewa. A) B) 4

C) Nacobezu 1. Podkreśliliście wszystkie zdania, które nie opisują sytuacji przedstawionej w wierszu Jerzego Harasymowicza. 2. W poprawionym tekście wszystkie informacje są prawdziwe. 3. Nie popełniliście błędów ortograficznych. 4. Nie popełniliście błędów interpunkcyjnych. 5. Tekst zapisaliście czytelnie i starannie. Wstawcie literę P w kratki przy zdaniach prawdziwych, a literę F obok zdań fałszywych. Wiersz Sad, styczeń zbudowany jest z 3 wersów. Każdą zwrotkę utworu Jerzego Harasymowicza tworzą 4 linijki tekstu. W tekście nie ma epitetów. Zdrobnienia służą do wyrażania emocjonalnego stosunku do opisywanego przedmiotu lub prezentowanej osoby. Użyte w wierszu sformułowanie Gil zimowe jabłuszko to przykład porównania. W wierszu Jerzego Harasymowicza panuje nastrój tajemniczości. Sformułowanie czasem tylko gawron jak marszałek coś zawoła to porównanie. 5