BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Podobne dokumenty
Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Projekt Ekosystem lasu

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

Ekologia (struktura ekosystemu, przepływ energii i krążenie materii, różnorodność biologiczna i elementy ochrony środowiska)

Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla klas 4-6 szkoły podstawowej

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Podsumowane wiadomości o roślinach

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Konspekt lekcji z przyrody klasa IV Bogactwa przyrodnicze lasu autor: Jarosław Garbowski 1

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Przedmiotowy system oceniania z biologii kl. II. Poziom. programu. Dział. Ocena dopuszczająca Ocena dostateczna Ocena dobra Ocena bardzo dobra

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy III a, III b, III c, III d gimnazjum.

Zespół Szkół Nr3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

Drzewa iglaste i liściaste

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Scenariusz zajęć dla klasy III wycieczka do lasu. (oprac. Urszula Silarska PSP w Lewinie Brzeskim)

Szczegółowe kryteria oceniania z biologii - klasa III gimnazjum

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Forma Zakres treści Częstotliwość Zasady przeprowadzenia Prace klasowe (1 h lekcyjna)

Łańcuchy i sieci pokarmowe na polu zajęcia z biologii

Temat: Struktura i funkcjonowanie ekosystemu.

Żywność w łańcuchu troficznym człowieka

ROLA DRAPIEŻNIKÓW W ZACHOWANIU RÓWNO- WAGI PRZYRODNICZEJ NA NASZEJ PLANECIE

Biologia Klasa 3. - określa zakres ekologii, - wymienia biotyczne i abiotyczne

Badanie struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanu o cechach antropogenicznych

W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

określa, czym się zajmują ekologia, ochrona środowiska i ochrona przyrody określa niszę ekologiczną wybranych gatunków

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Ruchy tropiczne roślin

Rozkład materiału z biologii do klasy III.

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Scenariusz nr 5. I. Tytuł scenariusza zajęć: Idziemy na wycieczkę do lasu. Blok tematyczny: Bezpiecznie na wakacje

Charakterystyka królestwa Protista

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

młodzieńczy 2500 rozrodczy 1500 starości 500 a) Na podstawie informacji z tabeli wykonaj wykres

SCENARIUSZ DO LEKCJI W OGRODZIE BOTANICZNYM

Scenariusz zajęć terenowych

Dział programu: Funkcjonowanie człowieka Hasło programowe: Krążenie

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO KOŁA LIGI OCHRONY PRZYRODY

Opis ekosystemu z natury

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Plan wynikowy z biologii do klasy III gimnazjum nr programu DKW /99

AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

REGULAMIN ORGANIZACJI WYCIECZEK SZKOLNYCH

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASA III. dopuszczająca dostateczna dobra bardzo dobra

Przedmiotowe zasady oceniania wymagania na poszczególne oceny szkolne

Scenariusz lekcji biologii dla klasy pierwszej gimnazjum opracowany przez Marzannę Przekop

Wymagania ponadpodstawowe Uczeń: ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra. Dział I. CORAZ BLIŻEJ ISTOTY ŻYCIA

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

PRZEDMIOT : BIOLOGIA KLASA: ÓSMA. Na ocenę dobrą uczeń:

Podchody o bioróżnorodności

JAK ZWIERZĘTA DRAPIEŻNE ZDOBYWAJĄ POKARM?

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Scenariusz lekcji biologii. Temat : Rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 8 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 8 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Poziom wymagań. ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra ocena celująca

Poziom wymagań. ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra ocena celująca. I. Genetyka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Ekologiczna ścieżka edukacyjna

Poziom wymagań. ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra ocena celująca

Wymagania edukacyjne dla klas 8

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

NaCoBeZu klasa 8 Dział Temat nacobezu programu I. Genetyka 1. Czym jest genetyka? 2. Nośnik informacji genetycznej DNA 3. Podziały komórkowe

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Przedmiotowe zasady oceniania biologia, klasa 8

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Scenariusz lekcji. Temat: Budowa czynności układu wydalniczego

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: BIOLOGIA TEMAT: MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE AUTOR SCENARIUSZA: mgr Agnieszka Kowalik OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin

TEMAT LEKCJI Materia i energia w ekosystemie Scenariusz lekcji w gimnazjum kl. III CZAS REALIZACJI 45 minut CELE OGÓLNE przedstawienie różnych rodzajów zależności występujących w sieciach pokarmowych i piramidach troficznych, definiowanie pojęć dotyczących zależności pokarmowych, kształtowanie umiejętności pracy zespołowej. CELE SZCZEGÓŁOWE Uczeń: Wymienia nazwy ogniw łańcucha pokarmowego Podaje przykłady łańcuchów i sieci pokarmowych Rysuje schematy łańcuchów i sieci Wykazuje, że materia krąży, a energia przepływa Analizuje piramidy pokarmowe Przedstawia krążenie węgla w przyrodzie METODY I FORMY PRACY Pogadanka Praca w zespołach z kartami pracy Praca indywidualna Scenariusz można również wykorzystać do pracy na zajęciach w terenie: Zajęcia terenowe w lesie: opisywanie struktury troficznej lasu lub zajęcia terenowe: WYDOBYCIE WĘGLA SZANSA CZY ZAGROŻENIE? (wycieczka i zajęcia na leśnych terenach zrekultywowanych) ŚRODKI DYDAKTYCZNE Karty pracy Klucze do oznaczania roślin zielnych np. ( Flora letnia autor J. Mowszowicz lub tego samego autora Przewodniki do oznaczania drzew i krzewów krajowych i aklimatyzowanych ) Atlasy zwierząt Przybory do pisania Arkusze szarego papieru 2

PRZEBIEG LEKCJI FAZA WPROWADZAJĄCA 1. Pogadanka przypominająca podstawowe pojęcia ekologiczne: populacja, biotop, biocenoza, ekosystem naturalny, ekosystem sztuczny. 2. Podanie przykładów ekosystemów sztucznych i naturalnych. 3. Wprowadzenie przez nauczyciela nowych pojęć: łańcuch pokarmowy, poziom troficzny, sieć troficzna, piramida troficzna. 4. Podział uczniów na trzy zespoły. FAZA REALIZACYJNA Wszyscy uczniowie uzupełniają kartę pracy nr 1. Rozpoznają rośliny i zwierzęta w wyznaczonym przez nauczyciela obszarze lasu. Korzystają z kluczy i atlasów do oznaczania oraz pomocy przygotowanych przez nauczyciela. Mogą wykorzystać poznane gatunki na lekcji poprzedniej wpisane do kart pracy. Samodzielnie rysują trzy przykładowe łańcuchy pokarmowe. Zespół nr 1: Uczniowie wypełniają kartę pracy nr 2. Rozpoznają zwierzęta i rośliny występujące w runie leśnym. Mogą wykorzystać poznane gatunki na lekcji poprzedniej wpisane do kart pracy. Rysują schemat sieci troficznej. Zespół nr 2: Uczniowie wypełniają kartę pracy nr 2. Rozpoznają zwierzęta i rośliny występujące w piętrze podszytu. Mogą wykorzystać poznane gatunki na lekcji poprzedniej wpisane do kart pracy. Rysują schemat sieci troficznej. Zespół nr 3: Uczniowie dokonują analizy stwierdzenia: w przyrodzie materia krąży, a energia przepływa. Rysują na arkuszach szarego papieru schemat krążenia węgla. 3

FAZA PODSUMOWUJĄCA Analiza kart pracy - uzupełnienie wyników, dyskusja dotycząca roli człowieka w zakłóceniu obiegu węgla w przyrodzie. PRACA DOMOWA O godzinie 18.00 zaloguj się na platformę edukacyjną i rozwiąż zadanie domowe. ZAŁĄCZNIKI Karta pracy nr 1 Karta pracy nr 2 Zadanie domowe 4

KARTA PRACY nr 1.. Imię i nazwisko ucznia.. Klasa Rysunki przedstawiają różne gatunki organizmów występujące w lasach łęgowych. Wykorzystaj je, aby skonstruować trzy łańcuchy pokarmowe. Podkreśl kolorem zielonym producentów, żółtym roślinożerców (konsumentów I rzędu), a czerwonym drapieżników (konsumentów kolejnych rzędów). 1.... 2.... 3.... 5

KARTA PRACY nr 2 Struktura troficzna biocenozy lasu Zespół.. (skład zespołu)..... Schemat przedstawia sieć troficzną w lesie łęgowym. Przeanalizuj ją i wypisz dwa najdłuższe i dwa najkrótsze łańcuchy pokarmowe. Wpisz nazwy poziomów troficznych. 1. Najkrótsze łańcuchy:.. 2. Najdłuższe łańcuchy:.. 6

PRACA DOMOWA Znajdź wśród liter nazwy roślin i zwierząt. Zakreśl je, a następnie wpisz w puste miejsca w poniższych łańcuchach pokarmowych. Słowa mogą być ukryte w poziomie, pionie lub skosie. A W I E R Z B A A B A S E T I K W C A T J K L Ł Y I Z Ż Y T O A Z P L A F K O S R L B K P Y A U K J E O H L K R O W A H K M A E P N O T W Y E L 1. TRAWA. CZŁOWIEK 2. MYSZ KOT 3. GLONY SZCZUPAK.. 4. POKRZYWA.. ŻURAW WILK 5. BÓBR WILK 6. TOPOLA RUSAŁKA PUCHACZ 7