1. Zarządzanie informacją w programie Access



Podobne dokumenty
2. Tabele w bazach danych

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

Access - Aplikacja. Tworzenie bazy danych w postaci aplikacji

Microsoft Access zajęcia 3 4. Tworzenie i wykorzystanie kwerend, formularzy i raportów

Baza danych. Program: Access 2007

5.3. Tabele. Tworzenie tabeli. Tworzenie tabeli z widoku projektu. Rozdział III Tworzenie i modyfikacja tabel

Informatyka Ćwiczenie 10. Bazy danych. Strukturę bazy danych można określić w formie jak na rysunku 1. atrybuty

BAZY DANYCH Panel sterujący

Krzysztof Kluza proste ćwiczenia z baz danych

BAZY DANYCH Formularze i raporty

Bazy danych Ćwiczenie 1 Instrukcja strona 1 Wersja ogólna

Tworzenie raportów. Ćwiczenie 1. Utwórz Autoraport przedstawiający tabelę Studenci

Obsługa pakietu biurowego OFFICE

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Wykład III. dr Artur Bartoszewski Wydział Nauczycielski, Kierunek Pedagogika Wprowadzenie do baz danych

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Metody prezentacji informacji

Tworzenie bazy danych na przykładzie Access

5. Bazy danych Base Okno bazy danych

LABORATORIUM 8,9: BAZA DANYCH MS-ACCESS

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Bazy danych Karta pracy 1

Microsoft Access materiały pomocnicze do ćwiczeń cz. 1

UNIWERSYTET RZESZOWSKI KATEDRA INFORMATYKI

Bazy danych. wprowadzenie teoretyczne. Piotr Prekurat 1

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

2017/2018 WGGiOS AGH. LibreOffice Base

Przewodnik Szybki start

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Uzupełnij pola tabeli zgodnie z przykładem poniżej,

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

T A B E L E i K W E R E N D Y

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Wykład I. dr Artur Bartoszewski Wydział Nauczycielski, Kierunek Pedagogika Wprowadzenie do baz danych

Należy uruchomid program: Start-Wszystkie programy- Microsoft Office- Microsoft Office Access 2007

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. podać definicję filtru w bazie danych; wymienić i opisać kwerendy funkcjonalne;

PTI S1 Tabele. Tabele. Tabele

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Makra Access 2003 wg WSiP Wyszukiwanie, selekcjonowanie i gromadzenie informacji Ewa Mirecka

Baza danych część 8. -Klikamy Dalej

MS Access - bazy danych

Przykład, który rozpatrujemy to układ Lekarz- Pacjent. Pierwszą czynnością jaką trzeba wykonać jest odpowiedź na kilka pytań

Podstawowe zagadnienia z zakresu baz danych

BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy.

Bazy danych kwerendy (moduł 5) 1. Przekopiuj na dysk F:\ bazę M5KW.mdb z dysku wskazanego przez prowadzącego

Zwróćmy uwagę w jakiej lokalizacji i pod jaką nazwą zostanie zapisana baza (plik z rozszerzeniem *.accdb). Nazywamy

LK1: Wprowadzenie do MS Access Zakładanie bazy danych i tworzenie interfejsu użytkownika

Instalacja i obsługa aplikacji MAC Diagnoza EW

BAZY DANYCH. Co to jest baza danych. Przykłady baz danych. Z czego składa się baza danych. Rodzaje baz danych

Kwerenda. parametryczna, z polem wyliczeniowym, krzyżowa

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Dział Temat lekcji Ilość lekcji. godz. 1 Organizacja zajęć Omówienie programu nauczania 3

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

Moduł 5 - Bazy danych

Microsoft Access zajęcia 1 2 Pojęcia bazy, projektowanie tabel, ustawianie relacji

Tworzenie dokumentu korespondencji seryjnej MS Word

PODSTAWOWE POJĘCIA BAZ DANYCH

Laboratorium Technologii Informacyjnych. Projektowanie Baz Danych

1. Ćwiczenia z programem PowerPoint

ACCESS ćwiczenia (zestaw 1)

wprowadzania: wejdź do kreatora i wybierz Kod Pocztowy: ;;-

Zapytania i wstawianie etykiet z bazy danych do rysunku

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

BAZA DANYCH. Informatyka. ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH Prowadzący: inż. Marek Genge

Klucz podstawowy dla tabeli można zdefiniować tylko jeden klucz podstawowy. pozostawiając pole A dres puste.

Instalacja i obsługa generatora świadectw i arkuszy ocen

Uruchamianie Accessa 2010

Bazy danych Access KWERENDY

MS Access formularze

z ęś ć praktyczna Instytuty ID_instytutu Nazwa_instytutu Kierunki ID_kierunku Nazwa_kierunku ID_instytutu

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić zagrożenia czyhające na dane; podać definicję pojęć: phishing, pharning, spyware, adware, trojan, wirus;

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI dla klasy III gimnazjalnej, Szkoły Podstawowej w Rychtalu

Rozwiązanie. Uruchom program Access 2007.

Połączenie AutoCad'a z bazą danych

5.4. Tworzymy formularze

Utwórz strukturę bazy

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Nie przegrzewaj mózgu wrzuć dane do bazy!

2. Konfiguracja programu Outlook Express

UONET+ - moduł Sekretariat. Jak wykorzystać wydruki list w formacie XLS do analizy danych uczniów?

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Wykład II. dr Artur Bartoszewski Wydział Nauczycielski, Kierunek Pedagogika Wprowadzenie do baz danych

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

ACCESS 2007 Tworzymy bazę danych plik: filmoteka.accdb

Z nowym bitem. Informatyka dla gimnazjum. Część II

Projektowanie baz danych

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Sposób tworzenia tabeli przestawnej pokażę na przykładzie listy krajów z podstawowymi informacjami o nich.

Bazy danych i systemy informatyczne materiały laboratorium

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

1. Przekopiuj na dysk F bazę M5BIB.mdb z dysku wskazanego przez prowadzącego 2. Otwórz bazę (F:\M5BIB.mdb)

Formularze w programie Word

Transkrypt:

1. Zarządzanie informacją w programie Access a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń: zna definicję bazy danych i jej zadania, zna pojęcia: rekord, pole, klucz podstawowy, zna obiekty bazy danych: tabele, formularze, kwerendy, raporty. ii. b) Umiejętności Uczeń potrafi: planować, projektować i tworzyć tabele z danymi, starannie wprowadzać dane określonych typów, przemieszczać się między obiektami bazy oraz otwierać je w trybie projektu, planować pracę, współpracować w grupie. b. 2. Metoda i forma pracy Dyskusja problemowa, wykład, praca przy komputerze w grupach dwuosobowych. c. 3. Środki dydaktyczne Przykładowa baza danych Wypożyczalnia, prezentacja Zarządzanie informacją w programie Access. d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel odczytuje listę obecności, zapoznaje uczniów z tematyką i celami zajęć. Uczniowie zapisują temat lekcji oraz logują się do systemu Windows. ii. b) Faza realizacyjna Nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat: Jak rozumiemy potocznie pojęcia dane i baza danych? Podaje definicję bazy danych oraz omawia jej zadania w oparciu o prezentację Zarządzanie informacją w programie Access. Uczniowie zapisują notatkę:

Baza danych to zbiór danych uporządkowany tak, by można je łatwo prezentować i przetwarzać. Wszystkie dane przechowywane są w tabelach. Inne obiekty, takie jak formularze czy raporty, służą do prezentacji danych zawartych w tabelach. Tabele to najważniejszy element bazy danych. Tu i tylko tu przechowywane są informacje. Dane w tabelach gromadzone są w postaci rekordów. Tabela ma zdefiniowane pola, które przechowują dane podobnego typu. Rekord odpowiada wierszowi, zaś pole kolumnie. Klucz podstawowy to specjalne pole jednoznacznie identyfikujące dany rekord (wartości w tym polu nie mogą się powtarzać), absolutnie wymagane w tabelach, które będą tworzyły relacje. Nauczyciel prezentuje przykładową bazę danych: NorthWind lub Wypożyczalnia. W toku dyskusji uczniowie odpowiadają na pytanie: Jakie pola i typy danych powinna mieć tabela przechowująca dane szkolnego zbioru płyt DVD? Zaplanowanie danych w tabeli według wzoru: Tabela: filmy nazwa pola id_filmu reżyser tytuł filmu rok produkcji typ danych Autonumerowanie tekst tekst liczba całkowita Tabela: uczniowie ID_ucznia klasa imię nazwisko data_urodzenia kod miejscowosć ulica fotografia Autonumerowanie Data obiekt OLE Uwaga: do wprowadzania kodu powinno się używać tzw. maski wprowadzania, w przypadku daty urodzenia wskazana jest reguła poprawności. Po zakończeniu zadania uczniowie zapisują definicje pojęć: Maska wprowadzania określa, jaki rodzaj danych jest dopuszczalny do wprowadzenia oraz ile znaków można wprowadzić. Składa się ona ze znaków takich jak: nawiasy, kropki i kreski. Reguła poprawności to właściwość, która określa prawidłowe wartości wejściowe dla pola lub rekordu. W przypadku naruszenia takiej reguły wyświetlany jest komunikat o błędzie. Kolejnym zadaniem uczniów jest uruchomienie nowej bazy i utworzenie tabeli zgodnie z wydrukowanym lub wyświetlonym na projektorze tekstem, znajdującym się w karcie pracy (załącznik). Praca odbywa się w grupach dwuosobowych.

iii. c) Faza podsumowująca Uczniowie umieszczają swoje bazy danych we wskazanym przez nauczyciela folderze i pod zadaną nazwą. Zapisują notatkę: Tworząc tabele pracujemy w widoku projektu. Przeglądając lub analizując dane, pracujemy w widoku arkusza. e. 5. Bibliografia 1. G. Koba, Technologia informacyjna dla szkół ponadgimnazjalnych, MIGRA, Wrocław 2002. 2. Syllabus wersji 4.0 Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych dostępny na stronie http://www.ecdl.com.pl/. f. 6. Załączniki i. a) Karta pracy ucznia Tworzenie tabeli w programie Microsoft Access. 1. Otwórz bazę danych Access i wybierz z paska zadań polecenie Pusta baza danych. Po otwarciu bazy danych pojawi się okno (kontener bazy danych) zawierające następujące elementy: pasek narzędzi z przyciskami do uruchamiania poleceń, lewy panel z typami obiektów zawartych w każdej bazie Access, prawy panel pokazujący listę obiektów wewnątrz danego typu wybranego z lewego panelu.

Przyciski na pasku narzędziowym wskazują, jakie działania można wykonać na obiektach bazy danych. Najczęściej stosowane to Otwórz i Projektuj. Pierwszy otwiera obiekt w trybie oglądania i wpisywania danych, a drugi w trybie pozwalającym na modyfikowanie struktury obiektu. Access umożliwia utworzenie tabeli trzema sposobami: przy użyciu siatki projektu, w trybie Widok arkusza danych, przy użyciu kreatora. 2. Utwórz tabelę Filmy przy użyciu widoku projektu. Jest to najczęściej stosowany sposób tworzenia tabel. Postępujemy w następujący sposób: W oknie Baza danych wybieramy Utwórz tabelę w widoku projektu. Wstawiamy nazwę pola. W polu Typ danych wybieramy właściwy dla charakteru danych typ pola. W polu Opis dodajemy, gdy to konieczne, krótki opis lub komentarz.

Po zaprojektowaniu wszystkich pól przejdź do widoku Widok arkusza danych, aby wprowadzać rekordy z danymi. Access zgłosi komunikat o konieczności zapisania tabeli, co zatwierdzamy. 3. W widoku arkusza danych wprowadź 10 rekordów danych. 4. Zamknij bazę danych. ii. b) Zadanie domowe Przygotuj w zeszycie projekt tabeli do wprowadzania danych uczniów wypożyczających filmy. Zaproponuj klucz podstawowy. Uzasadnij swój wybór. 45 minut g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza Do pełnego wykorzystania środków dydaktycznych wskazany jest projektor multimedialny.