Temat zajęć Pingwiny z lodowej krainy



Podobne dokumenty
Kraina wiecznego lodu

edukacji ekologicznej w klasach I III. Wyd. Harmonia, Gdańsk 1999.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Temat zajęć Bądź oszczędny uratuj pingwina

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH W GRUPIE 4 LATKÓW

Scenariusz zajęć nr 7

Mierzymy drzewa stare drzewa są chronione

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat zajęć Zasady produkowania energii elektrycznej

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 2

Europejskie Słoneczne Dni, Maj 2011

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Scenariusz zajęć. Metody aktywizujące: tarcza strzelecka, czytanie w słuchawkach, ćwiczeniowa, zabawowa, działalność praktyczna ucznia

PIEKARNIK SŁONECZNY. Potrzebne materiały: Kartonowe pudełko (np. po pizzy) Rolka folii aluminiowej i folii plastikowej Czarny papier Taśma NoŜyczki

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Imię i nazwisko. Błotniaki. Gniazdowanie... 2 W Polsce Gniazdowanie... 3 W Polsce Błotniak stawowy - Circus aeruginosus...

Portfolio Plan daltoński Gr I

PODRÓśOWANIE W PRZESZŁOŚCI I DZISIAJ

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz zajęć o tematyce ekologicznej przeprowadzanych w klasach I-III (2 jednostki lekcyjne).

Dwa bieguny czyli w krainie śniegu i lodu.

PODRÓśOWANIE W PRZESZŁOŚCI I DZISIAJ

Scenariusz zajęć nr 1

Podsumowanie wiadomości o wielokątach. (klasa III gimnazjum)

Potrzebne materiały: Arkusze papieru do sprawdzanie przeciągów, kartki papieru do notowania

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

PLAN PRACY KOŁA PRZYRODNICZEGO

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Zabawy grafomotoryczne 2

Scenariusz nr 8. I. Tytuł scenariusza: W zimowej szacie. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Cel(e): Poprzez samodzielne wykonanie prostego bojlera słonecznego, uczniowie zobaczą potencjał energii odnawialnej.

Scenariusz zajęć nr 5

Temat: Jak szybko płynie czas?

ż gra Plastusie memo Wiek: 2-4 lata Gruba tektura!

Więc Ŝegnamy Cię zimo, ale nie na zawsze, bo juŝ za kilka miesięcy. znów spotkamy się razem.

Europejskie Słoneczne Dni, Maj Grupa Temat Przedmiot Wiek Gorąca i zimna Źródła odnawialne Fizyka Biologia

Pan Bóg poprzez niemoc i słabość osób niepełnosprawnych jakby paradoksalnie sprawia, Ŝe mają one ogromną moc przemieniania ludzkich serc.

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie

Temat: Czy to źle, jeśli będzie cieplej?

Renata Mierzyńska. Scenariusz do zajęć w świetlicy szkolnej. Blok tematyczny: Pożegnanie zimy. Temat zajęć: Wyprawa do Krainy Wiecznych Lodów

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Ćwiczenia grafomotoryczne 2

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

MARZEC. Uważnie słucha opowiadań, tekstu mówionego, wypowiada się na jego temat;

Scenariusz zajęć nr 7

do karmnika i budeczki, zajęcia Przysposabiające do Pracy w klasach I i II b ZSS nr 105 w Poznaniu.

WPUSZCZANIE PIENIĘDZY W KANAŁ

Temat zajęć Nils Holgersson i lot dzikich gęsi. II IV klasa szkoły podstawowej (8-10 lat)

IMIĘ:... GRUPA:... DATA:... DZIEŃ TYGODNIA PONIEDZIAŁE K WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA

Delfiny klasa 0. Tematy zrealizowane w miesiącu lutym 2015: I. Zimowe zabawy II. Czas na bal III. Urządzenia techniczne IV. W krainie śniegu i lodu

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Część I Zmiany klimatu

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

ż gra Domki dobieranka Wiek: 2-4 lata Gruba tektura!

Jesienne wędrówki klasy IV c.

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji

ALPEN TOUR Biuro Turystyczne - Agent info@alpentour.pl, 22/ ,

Temat zajęć. Zasłona przeciwsłoneczna dla niedźwiedzia polarnego. przedszkole, I i II klasa szkoły podstawowej (5-8 lat)

ZADANIA DYDAKTYCZNE NA STYCZEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla klas 4-6 szkoły podstawowej

SP NR 5 W OZORKOWIE GROSIKOWA GAZETKA LUTY KWIECIEŃ KLASA IIb

Czytanie z dzieckiem. 3-4 lata. booktrust.org.uk

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 4

KWIECIEŃ. Tematyka: 1. Wiosna na wsi. 2. Dbamy o Ziemię. 3. Teatr. 4. Polska- Mój dom.

W gościnie u naszych przyjaciół drzew.

Malinowa Gazetka GAZETKA UCZNIÓW SZKOŁY POSTAWOWEJ IM. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU W DĄBRÓWCE. W tym numerze:

Sprawozdanie z realizacji projektu,,na pieszo przez Śródkę. W roku szkolnym 2014/2015

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEBIEG ZAJĘĆ:

W y s t a w a. Archeologia Sudanu. przewodnik Małego Odkrywcy

elementami edukacji ekologicznej w klasach I III. Wyd. Harmonia, Gdańsk 1999

Gmina Mielnik połoŝona jest na południowym krańcu województwa podlaskiego, nad. Białorusią.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym Obywatelem!

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku. Wydra - opis

PLAN WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI I ŚRODOWISKIEM W GRUPIE XI ROK SZKOLNY 2007 / 2008

Scenariusz zajęć i zabaw Z Nauką w Las dla dzieci w wieku 5-6 lat

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

Witamy w przedszkolu

Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...

ARKTYKA TOPNIEJĄCE KRÓLESTWO NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Scenariusz zajęć. Metody aktywizujące:,, czytanie w słuchawkach, ćwiczeniowa, zabawowa, doświadczenie, działalność praktyczna ucznia.

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 1

CZYTAJMY RAZEM CZYTAJMY RAZEM CZYTAJMY RAZEM. Program Czytajmy razem realizowany jest w naszej szkole na etapie

Temat dzienny: Listopadowa pogoda tworzymy własną mapę pogody.

Transkrypt:

Temat zajęć Pingwiny z lodowej krainy Klasa: I II klasa szkoły podstawowej Związek z programem nauczania: uŝytkowanie i oszczędzanie energii, racjonalne wykorzystywanie zasobów przyrody Czas trwania: 4 h Słowa kluczowe: globalne ocieplenie, zmiana klimatu, spadek populacji pingwinów, energia odnawialna, uŝytkowanie i dostarczanie energii, Treści i tło teoretyczne: Uczniowie wybierają się na wyprawę razem z pingwinami zamieszkującymi Antarktydę w pobliŝu polskiej stacji badawczej. Przewodnikiem wyprawy i gospodarzem jest prof. Dobrowolski. Po drodze, urozmaiconej róŝnymi zabawami, obrazującymi zwyczaje pingwinów, uczą się, jaki wpływ na te zwierzęta mają zmiany klimatu. Wspólnie wypracowują równieŝ swoje pomysły na powstrzymanie postępujących zmian klimatycznych. Wprowadzeniem do zabawy moŝe być przedstawienie przez nauczyciela krótkiej historyjki o pingwinach na podstawie opowiadania Aliny i Czesława Centkiewiczów Zaczarowana zagroda. Jest to krótka opowieść o polarnikach polskich na Antarktydzie, którzy zainteresowali się Ŝyciem pingwinów i postanowili je oznakować aluminiowymi obrączkami, by zbadać szlaki ich wędrówek. Pingwiny dawały się zamykać na noc w lodowej zagrodzie, ale rano zagroda okazywała się pusta. Nie były to jednak czary, tylko (wypatrzył to jeden z lotników) sprytne pingwiny wymykały się, jak tresowane zwierzątka, stając sobie kolejno na ramionach! Oznakowane w końcu ptaki i wypuszczone na wolność, kiedy minęła zima i przyszła wiosna, powróciły do swoich siedlisk obok bazy badawczej.

Cele edukacyjne: - Dzieci uczą się wczuwać w przeŝycia zwierząt i bliźnich. - Dzieci rozwijają pomysły i idee dotyczące swoich własnych działań: Ja sam mogę coś zmienić lub wywołać. - Dzieci zrozumieją przyczyny i skutki zmian klimatu. Atmosfera nauczania: DuŜy obszar przyrodniczy np. arboretum, las. Jednakowe T - shirty dla prowadzących jako znak rozpoznawczy. Środki dydaktyczne: Opowiadanie A. Cz. Centkiewiczowie Zaczarowana zagroda, pudełko z kartkami dotyczącymi charakterystyki pingwina, tekst pląsu Pingwin, kartony do budowy zagrody, zdjęcia 3 rodzajów pingwinów do podziału grup, ilustracje przedstawiające skutki działalności człowieka na klimat, arkusze papieru, karta pracy załącznik nr 6, mazaki, załącznik nr 7 Co wspólnego ma oszczędzanie energii ze zmianami klimatu?, odznaki dla kaŝdego dziecka. Przygotowanie: zorganizowanie polarnej stacji do zabawy, przygotowanie środków dydaktycznych. Plan zajęć: Czas Treść trwania 5 Powitanie 20 Wprowadzenie 15 20 Stacja 1 Mieszkańcy bieguna 15 Stacja 2 Ludzkie ptaki 60 Stacja 3 Zaczarowana zagroda 60 Stacja 4 Skutki globalnego ocieplenia Wskazówki jak ratować klimat 5 PoŜegnanie. W omawianych zajęciach grupa 25-30 dzieci zostaje podzielona na dwie podgrupy, kaŝda z jednym prowadzącym.

Poleca się rozpocząć w następujący sposób: Pingwiny zamieszkują biegun południowy, na którym panuje wieczna zima. Tym eleganckim ptakom jednak wcale to nie przeszkadza w śniegu budują swoje gniazda, a w lodowatej wodzie łowią ryby, które są ich przysmakiem. Dzisiaj wybierzemy się w podróŝ właśnie na biegun południowy, aby poznać Ŝycie jego mieszkańców, bawić się z nimi oraz miło i przyjemnie spędzać czas. Zapraszam was do zabawy. Zadanie 1 Do pierwszej stacji udamy się samolotem. uwaga, włączamy silniki, najpierw jedną ręką, potem drugą, zapinamy pasy, wyglądamy przez okienko i startujemy. Lecimy bardzo, bardzo wysoko.uwaga turbulencje lądujemy. Ojej źle wylądowaliśmy jeszcze raz włączamy silnik, zapinamy pasy, wyglądamy przez okienko i starujemy uwaga turbulencja lecimy bardzo, bardzo nisko lądujemy. Po tym ćwiczeniu dzieci mogą rozpocząć wycieczkę i zwiedzanie bieguna.

Przebieg zajęć: Czas Treść trwania 5 Powitanie: Przywitanie dzieci i wyjaśnienie reguł zabawy. Środki dydaktyczne 15 Wprowadzenie Dzisiaj wybierzemy się w podróŝ na biegun południowy, aby poznać Ŝycie jego mieszkańców, bawić się z nimi oraz miło i przyjemnie spędzać czas. Zapraszam was do zabawy. Do pierwszej stacji udamy się samolotem. uwaga, włączamy silniki, najpierw jedną ręką, potem drugą, zapinamy pasy, wyglądamy przez okienko i startujemy. Lecimy bardzo, bardzo wysoko.uwaga turbulencje lądujemy. Ojej źle wylądowaliśmy jeszcze raz włączamy silnik, zapinamy pasy, wyglądamy przez okienko i starujemy uwaga turbulencja lecimy bardzo, bardzo nisko lądujemy. Znajdujemy się na biegunie. Powitanie profesora. Zaproponowanie dzieciom wędrówki po biegunie i poznania jego mieszkańców. Propozycja tekstu dla Profesora: Zapraszam na stację badawczą. Na Antarktydzie jest bardzo zimno, wieje mroźny wiatr, więc musicie się ubrać. Zakładamy czapki, zawijamy szale, wkładamy rękawice, kurtki i w drogę. 5 10 15 Stacja 1 Mieszkańcami bieguna są pingwiny. W pudełku znajdują się kartki opisujące tych eleganckich mieszkańców. Poukładajcie elementy układanki, tak aby powstał jeden plakat opisujący charakterystyczne cechy pingwinów. Charakterystyczne cechy pingwina (załącznik nr 1 ) - czarno róŝowy bardzo ostry dziób pomocny przy łowieniu ryb, - skrzydła przypominające płetwy, dzięki którym pingwiny świetnie pływają, -czarne łapy z palcami połączonymi błoną pławną (jak u kaczek i gęsi), - gęste wodoodporne upierzenie i gruba warstwa tłuszczu chroniąca przed zimnem, - krótki ogon słuŝący w wodzie jako ster, a na ladzie za podpórkę. pudełko z kartkami dotyczącymi charakterystyki pingwina (załącznik nr 1) W drodze do następnej stacji spróbujcie poruszać się tak jak pingwiny 15 Stacja 2. Ludzkie ptaki Tekst Profesora: Pingwiny są trochę jak ludzie: tak jak my poruszają się w pozycji wyprostowanej. Samiec i samica

zawierają związek na całe Ŝycie, razem wychowują młode, które po ukończeniu dwóch miesięcy gromadzą się w tzw. szkółkach. Poza tym dzikie pingwiny nie boją się ludzi, poniewaŝ podobno uwaŝają nas za.swoich większych kuzynów! Tak więc pobawmy się tak jak one zabawa Pingwin Pingwin - załącznik nr 2 O jak przyjemnie i jak wesoło W pingwina bawić się, się, się Raz nóŝka w lewo, raz nóŝka w prawo Do przodu, do tyłu I raz, dwa, trzy. 2* tekst pląsu Pingwin 10 20 15 15 Stacja 3 Zaczarowana zagroda Polarnicy zainteresowali się Ŝyciem pingwinów i postanowili je oznakować aluminiowymi obrączkami, by zbadać szlaki ich wędrówek. Pingwiny dawały się zamykać na noc w lodowej zagrodzie, ale rano zagroda okazywała się pusta. Nie były to jednak czary, tylko (wypatrzył to jeden z lotników) sprytne pingwiny wymykały się, jak tresowane zwierzątka, stając sobie kolejno na ramionach! Kolejne zadania dotyczą właśnie tej historii. Następuje podział na grupy według nazw 3 rodzajów gatunków pingwinów: pingwin cesarski, pingwin Adeli, pingwin skocz złotoczuby ( załącznik nr 3 ) Zadanie 1 Budowa lodowego muru Mając do dyspozycji duŝe kartonowe pudła postarajcie się wspólnie w grupie wybudować mur - zagrodę dla pingwinów, aby moŝna było je oznakować. Zadanie 2 Umieszczenie pingwinów w zagrodzie - berek Trzy osoby z grupy zostaną polarnikami, którzy próbowali złapać pingwiny do zagrody. Osoby, które zostały złapane czekają na zakończenie zabawy w zrobionych przez was zagrodach. Zdanie 3 Tajemnicza ucieczka ptaków Cała grupa staje w kole, wybieramy dziesięć osób, które wchodzą do środka koła. Zadaniem grupy w środku jest wydostanie się na zewnątrz kręgu. MoŜna sobie pomagać i znajdować róŝne drogi wyjścia. zdjęcia 3 rodzajów pingwinów do podziału grup kartonowe pudła Tekst Profesora: Po kilku próbach udało nam się jednak oznakować pingwiny, dzięki temu wiemy, Ŝe wracają one zawsze w to samo miejsce, gdzie składają jaja. W tym miejscu muszę powiedzieć wam jednak o jednej bardzo smutnej rzeczy. Od kilkunastu lat obserwuje się duŝo wcześniejsze topnienie pokrywy śnieŝnej. Pingwiny Adeli, które nurkują polując z kry lodowej niedaleko

10 swoich kolonii lęgowych, w wyniku intensywnego topnienia lodu mają coraz dalej do miejsc połowu. Opuszczają wiec na długo swoje pisklęta by sięgać po ławice kryla, który moŝe bytować tylko pod lodem. W efekcie takiej niekorzystnej zmiany warunków Ŝycia populacja pingwina Adeli gwałtownie się zmniejszyła i wraca ich do nas coraz mniej. Świetnie, Ŝe tu jesteście, moŝe przez to, Ŝe udało wam się poznać trochę bliŝej te zwierzęta przekonacie teŝ innych, Ŝe wspólnie moŝemy zrobić coś, aby nie wyginęły. Stacja 4 Skutki globalnego ocieplenia Dzieci siadają w spokojnym ustronnym miejscu (najlepiej w sali) Profesor przedstawia dzieciom skutki zmiany klimatu. (załącznik 4 ) 15 20 15 20 20 Planeta potrzebuje twojej pomocy, więc zbierz siły i ruszaj do działania. Niech twoim zwyczajem stanie się oszczędzanie energii. Podziel się swoimi pomysłami z kolegami i postarajcie się zrobić coś dla siebie i swojej przyszłości. Zadanie 1 Pomoce: Arkusz papieru i mazaki, w razie konieczności załącznik nr 5, 5 b Wszystkie dzieci myślą o tym, jak moŝna zmienić sytuację tak, Ŝeby pingwiny i inne zwierzęta mogły Ŝyć bezpiecznie i długo cieszyć się Ŝyciem. Porady jak oszczędzać energię, które mogą być stosowane w domu lub w szkole. Zadanie 2 Ile energii zuŝywają ludzie stosując róŝnego rodzaju urządzenia? (załącznik nr 6) Zadnie 3 Co wspólnego ma oszczędzanie energii ze zmianami klimatu? Zastanówcie się w grupie nad odpowiedzią na pytanie, skonsultujcie wasze zdanie z prowadzącym i postarajcie się przedstawić rozwiązanie na schemacie za pomocą rysunków. (załącznik nr 7) ilustracje przedstawiające skutki działalności człowieka na klimat arkusze papieru, mazaki karta pracy (załącznik nr 6) arkusz papieru (załącznik nr 7) Aby przypomnieć dzieciom o pingwinach Adeli i wskazówkach Odznaki dla

dotyczących oszczędzania energii, dostają one odznaki Obrońca klimatu (załącznik nr 8). kaŝdego dziecka 5 Zabawa na poŝegnanie : Dzieci i prowadzący trzymają się za ręce, pierwsza osoba z rzędu staje nieruchomo, pozostałe trzymając się za ręce i powoli oplatają się wokół niej (jak zwijanie nitki) powtarzając po cichu, ale miarowo: oszczędzajmy energię. Kiedy wszyscy są juŝ oplecieni na znak prowadzącego mówią: do widzenia. Pomysł i opracowanie: mgr Anna Zdanowska, Państwowa WyŜsza Szkoła Zawodowa w Raciborzu, Polska