Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Podobne dokumenty
Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Edukacja globalna na zajęciach z języka polskiego

Edukacja globalna na zajęciach z języka polskiego

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II GIMNAZJUM

Temat Można o nią zabiegać, zmienić się dla niej i zginąć Niejedno ma imię i ciągle trwa. Motyw miłości w literaturze

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Cele lekcji: Metody: - praca z tekstami kultury; - praca indywidualna; - metoda poglądowa; - burza mózgów ; -,,drzewko decyzyjne. Środki dydaktyczne:

ANALIZA WYNIKÓW EGZAMINU GIMNAZJALNEGO-ROK SZKOLNY 2014/2015 Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH- JĘZYK POLSKI

OCENĘ DOBRĄ OCENĘ DOSTATECZNĄ

Dorastanie w Polsce czasów PRL u. Interpretacja filmu Krzysztofa Zanussiego Cwał (1996).

Wymagania edukacyjne z języka polskiego - klasa III gimnazjum

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

ANALIZA WYNIKÓW PRÓBNEGO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO-ROK SZKOLNY 2015/2016 Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH- JĘZYK POLSKI

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2016 r. Test humanistyczny język polski

ANALIZA WYNIKÓW PRÓBNEGO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO- ROK SZKOLNY 2017/2018 Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH- JĘZYK POLSKI

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGL DLA KLASY I OCENA DOPUSZCZAJĄCA

Dozwolony użytek osobisty i publiczny, czyli co możesz wykorzystać zgodnie z prawem Opracował: Anna Równy

Opracowała: Beata Kozyra

Opracowała: Beata Kozyra

ANALIZA WYNIKÓW PRÓBNEGO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO- ROK SZKOLNY 2016/2017 Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH- JĘZYK POLSKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO KLASA VIII

ANALIZA WYNIKÓW EGZAMINU GIMNAZJALNEGO-ROK SZKOLNY 2016/2017 Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH- JĘZYK POLSKI

Kryteria oceniania osiągnięć uczniów (wymagania konieczne wiadomości i umiejętności): Dostosowane dla wszystkich etapów kształcenia.

Wymagania edukacyjne z języka polskiego na poszczególne oceny dla uczniów klasy III gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Kartoteka testu Moda ma swoją historię

Wymagania przedmiotowe oraz przedmiotowy system oceniania z języka polskiego w klasie I

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASACH 1-3 NOWE ZROZUMIEĆ TEKST ZROZUMIEĆ CZŁOWIEKA POZIOM ROZSZERZONY

Życie codzienne powstańczej Warszawy na podstawie filmu Miasto 44 Jana Komasy oraz relacji świadków Opracował: Adam Rębacz

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

O prawach człowieka wokół filmu Sugar Man

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY Z NOWĄ ERĄ 2016/2017 JĘZYK POLSKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Kartoteka testu Moda ma swoją historię

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

KLUCZ ODPOWIEDZI I KARTOTEKA TESTU JPG3/1A U źródeł konflikt i porozumienie

Relacja nauczyciel uczeń w filmie Carte Blanche w reżyserii Jacka Lusińskiego Opracowała: Anna Równy

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POSZCZEGÓLNE OCENY DLA UCZNIÓW KLASY I - III GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 SPRAWNOŚCI WYMAGANIA

Kryteria oceniania dla klasy II gimnazjum z języka polskiego zgodne z nową podstawą programową

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

Propozycja dla III i IV etapu edukacji

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

g i m n a z j a l n e g o w h u m a n i s t y c z n e j

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

STANDARDY WYMAGAŃ EGZAMINACYJNYCH. Zakres przedmiotów humanistycznych

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2013 r. Test humanistyczny język polski Test GH-P1-132

Wielcy malarze na lekcji języka angielskiego opis ilustracji na podstawie materiału stymulującego Opracowała: Marta Gajda -Bławat

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy II gimnazjum

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY Z NOWĄ ERĄ 2015/2016 JĘZYK POLSKI

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY dla uczniów klasy III Gimnazjum nr 47 sportowego w Krakowie opracowany: przez zespół polonistów gimnazjum

GH - Charakterystyka arkuszy egzaminacyjnych.

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Kartoteka testu W kręgu muzyki GH-A1(A4)

Sixto Rodriguez i piraci

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2014 r. Test humanistyczny język polski

Zadaniem konkursowym jest wykonanie z pomocą najbliższych plakatu inspirowanego wierszem Władysława Bełzy pt. Katechizm polskiego dziecka

KLASA VII. (Ocenę wyższą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania ocen niższych pozytywnych).

Wymagania edukacyjne oraz sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów Film w sztuce i kulturze"

Realizacja podstawy programowej w zakresie wykorzystywania technologii informacyjnej i komunikacyjnej

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KL. II. Kształcenie literacko kulturowe

Wymagania na poszczególne oceny na języku mniejszości języku niemieckim

Język regionalny język kaszubski. Cele kształcenia wymagania ogólne

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2015 r. Test humanistyczny język polski. bardzo łatwe

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Licencje Creative Commons i pola eksploatacji, czyli co przysługuje autorowi dzieła Opracowała: Anna Równy

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego w części humanistycznej z zakresu języka polskiego przeprowadzonego w roku szkolnym 2014/2015

KLASA III GIMNAZJUM WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z języka polskiego na III etapie edukacyjnym KLASA II

STANDARDY WYMAGAŃ BĘDĄCE PODSTAWĄ PRZEPROWADZANIA EGZAMINU W OSTATNIM ROKU NAUKI W GIMNAZJUM

Dziedzictwo kulturowe podróż w czasie fotografia Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Kartoteka testu Oblicza miłości

Język mniejszości narodowej lub etnicznej

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Wymagania programowe z przedmiotów. język mniejszości narodowej język niemiecki. oraz historia i kultura własna

NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA JĘZYK POLSKI

Wykaz umiejętności i zakres wiedzy ucznia po trzech latach nauki języka polskiego W GIMNAZJUM

Ocenę dostateczną. który:

Język polski Tekst I. Informacje dla nauczyciela

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY

Transkrypt:

Szkoła gimnazjalna JĘZYK POLSKI Scenariusz z wykorzystaniem nowych mediów i platformy Filmoteka Szkolna (45 min) Scenariusz zgodny z podstawą programową (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 27 sierpnia 2012 r.). Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy CC BY-NC-ND Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych). creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/pl ul. Marszałkowska 84/92 lok. 121, 00-514 Warszawa, e-mail: lk@legalnakultura.pl

Cele lekcji: - kształtuje w sobie właściwą postawę obywatelską; - uczy się poszanowania tradycji i wartości narodowych; - ćwiczy umiejętność wyszukiwania informacji w Internecie oraz ich selekcjonowania; - doskonali umiejętność czytania ze zrozumieniem; - nabywa umiejętności potrzebnych do życia w społeczeństwie informacyjnym; - ocenia przydatność filmu jako źródła wiedzy o świecie. Metody: - praca z tekstami kultury; - praca w grupach; - metoda poglądowa. Środki dydaktyczne: - karty pracy; - dostęp do Internetu; - rzutnik multimedialny/tablica interaktywna. Powiązanie z podstawą programową z języka polskiego: II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela. 1. Wstępne rozpoznanie. 1) opisuje odczucia, które budzi w nim dzieło; 2) rozpoznaje problematykę utworu. 2. Analiza. 10) znajduje w tekstach współczesnej kultury popularnej (np. w filmach, komiksach, piosenkach) nawiązania do tradycyjnych wątków literackich i kulturowych; wskazuje przykłady mieszania gatunków; 11) uwzględnia w analizie specyfikę tekstów kultury przynależnych do następujących rodzajów sztuki: literatura, teatr, film, muzyka, sztuki plastyczne, sztuki audiowizualne. 3. Interpretacja. 1) przedstawia propozycję odczytania konkretnego tekstu kultury i uzasadnia ją; 4. Wartości i wartościowanie. 1) ze zrozumieniem posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozytywnych i ich przeciwieństw oraz określa postawy z nimi związane, np. patriotyzm nacjonalizm,

tolerancja nietolerancja, piękno brzydota, a także rozpoznaje ich obecność w życiu oraz w literaturze i innych sztukach; 2) omawia na podstawie poznanych dzieł literackich i innych tekstów kultury podstawowe, ponadczasowe zagadnienia egzystencjalne, np. miłość, przyjaźń, śmierć, cierpienie, lęk, nadzieja, wiara religijna, samotność, inność, poczucie wspólnoty, solidarność, sprawiedliwość; dostrzega i poddaje refleksji uniwersalne wartości humanistyczne; 3) dostrzega zróżnicowanie postaw społecznych, obyczajowych, narodowych, religijnych, etycznych, kulturowych i w ich kontekście kształtuje swoją tożsamość. III. Tworzenie wypowiedzi. 1. Mówienie i pisanie. 1) tworzy spójne wypowiedzi ustne (monologowe i dialogowe) oraz pisemne w następujących formach gatunkowych: urozmaicone kompozycyjnie i fabularnie opowiadanie, opis sytuacji i przeżyć, zróżnicowany stylistycznie i funkcjonalnie opis zwykłych przedmiotów lub dzieł sztuki, charakterystyka postaci literackiej, filmowej lub rzeczywistej, sprawozdanie z lektury, filmu, spektaklu i ze zdarzenia z życia, rozprawka, podanie, życiorys i CV, list motywacyjny, dedykacja; dostosowuje odmianę i styl języka do gatunku, w którym się wypowiada; 2) stosuje zasady organizacji tekstu zgodne z wymogami gatunku, tworząc spójną pod względem logicznym i składniowym wypowiedź na zadany temat; 3) tworzy plan twórczy własnej wypowiedzi; 4) dokonuje starannej redakcji tekstu napisanego ręcznie i na komputerze (umiejętnie formatuje tekst, dobiera rodzaj czcionki według rozmiaru i kształtu, stosuje właściwe odstępy, wyznacza marginesy i justuje tekst, dokonuje jego korekty, jednocześnie kontrolując autokorektę), poprawia ewentualne błędy językowe, ortograficzne oraz interpunkcyjne; 5) uczestniczy w dyskusji, uzasadnia własne zdanie, przyjmuje poglądy innych lub polemizuje z nimi. Przebieg lekcji: FAZA WSTĘPNA Lekcję rozpoczyna projekcja filmu Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976, 9 min.) zamieszczonego w II pakiecie Filmoteki Szkolnej (dostępny dla nauczycieli na platformie www.filmotekaszkolna.pl ). Nauczyciel pyta uczniów, jakie teksty i książki, znane w polskiej literaturze i kulturze, pojawiają się w filmie Wojciecha Wiszniewskiego? Odpowiedzi uczniów (Marian Falski Elementarz, Władysław Bełza Katechizm polskiego dziecka) kierunkują działania nauczyciela do podziału klasy na 2 grupy: grupa I otrzymuje Kartę pracy nr 1, grupa II Kartę pracy nr 2.

FAZA REALIZACYJNA Uczniowie pracują w grupach. W razie potrzeby nauczyciel daje im możliwość ponownego obejrzenia filmu/fragmentów filmu. Po ok. 10 minutach grupy prezentują wyniki swojej pracy. FAZA PODSUMOWUJĄCA Burza mózgów korzystając z wniosków z prac grup, uczniowie z pomocą nauczyciela odpowiadają na pytania: 1. Jaka wizja Polski wyłania się z filmu Wojciecha Wiszniewskiego? 2. W jakim celu reżyser odwołał się do tekstów Falskiego i Bełzy? 3. Jaki jest Twój stosunek do powyższych tekstów kultury? Jakie masz z nimi skojarzenia/wspomnienia? 4. Jakie zabiegi techniczne powodują, że widz ma świadomość, że świat ukazany jest z perspektywy dziecka? Uczniowie z pomocą nauczyciela dochodzą do wniosku, że Elementarz Wojciecha Wiszniewskiego jest opisem rzeczywistości Polski lat 70-tych. Film wykorzystuje symbolikę i ideologię narodową. Reżyser sięga po Elementarz Falskiego, na którym wychowało się kilka pokoleń Polaków i wiersz Bełzy, którego uczyło się i uczy każde dziecko w naszym kraju. Celem reżysera było ukazanie prawdziwej rzeczywistości PRL czasów rządów Edwarda Gierka. Obraz Polski ma wymiar pesymistyczny, ale pewne wartości, takie jak wiara, praca, patriotyzm pozostają święte. Zadanie domowe: Czym we współczesnych czasach jest patriotyzm? Odwołaj się do własnych przemyśleń i obserwacji świata. Twoja praca powinna zawierać minimum 100 słów.

Karta pracy nr 1 Skorzystaj z poniższego linku i odpowiedz na pytania (link: http://www.funkydiva.pl/2011/08/06/elementarz-marian-falski/):

1. Jakie funkcje dydaktyczne pełnił Elementarz Mariana Falskiego? 2. Jakie uczucia wywołują w Tobie zaprezentowane przykładowe ilustracje Elementarza? 3. Porównaj wiersz Abecadło z interpretacją alfabetu w filmie Wiszniewskiego. 4. Jakie środowiska społeczne ukazuje reżyser? Jaki jest jego cel?

Karta pracy nr 2 Skorzystaj ze wskazanego linku do strony internetowej Wolne Lektury (legalne źródło wiedzy), przypomnij sobie tekst Władysława Bełzy Wyznanie wiary dziecięcia polskiego i odpowiedz na pytania (link: http://wolnelektury.pl/media/book/pdf/katechizm-polskiego-dziecka-zbior_18.pdf): Władysław Bełza Wyznanie wiary dziecięcia polskiego Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały. Gdzie ty mieszkasz? Między swemi. W jakim kraju? W polskiej ziemi. Czym ta ziemia? Mą Ojczyzną. Czym zdobyta? Krwią i blizną. Czy ją kochasz? Kocham szczerze. A w co wierzysz? W Polskę wierzę. Coś ty dla niej? Wdzięczne dziecię. Coś jej winien? Oddać życie. 1. Do kogo kierowane są w filmie pytania z wiersza Bełzy? 2. Jakie emocje towarzyszą odpowiadającym? 3. W jakim celu reżyser pominął w filmie cztery ostatnie wersy wiersza? 4. Dlaczego dzieci nie odpowiadają na pytanie: A w co wierzysz?

Proponowana bibliografia: 1. Lubelski T., Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty, Chorzów 2008, s. 372 373. 2. Smoleń M., Poszukiwanie stylu narodowego w polskim filmie dokumentalnym [w:] Kino polskie jako kino narodowe pod red. T Lubelskiego i M. Stroińskiego, Kraków 2009, s. 274 293.