Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Podobne dokumenty
CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Redagowanie tekstu w programie Microsoft Word - Zaproszenie na uroczystość szkolną.

Technologie informacyjne. semestr I, studia niestacjonarne I stopnia Elektrotechnika rok akademicki 2013/2014 Pracownia nr 2 dr inż.

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Tematy lekcji informatyki klasa 4a luty/marzec 2013

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Wiadomości i umiejętności

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Technologia Informacyjna. semestr I, studia niestacjonarne I stopnia Elektrotechnika rok akademicki 2012/2013 Pracownia nr 2 mgr inż.

Zadanie 1. Stosowanie stylów

Edytor tekstu Microsoft Office 2007 przewodnik dla gimnazjalisty Autor: Dariusz Kwieciński nauczyciel ZPO w Sieciechowie

KRYTERIA OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Ćwiczenia nr 2. Edycja tekstu (Microsoft Word)

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA Z INFORMATYKI II. Uczeń umie: Świadomie stosować się do zasad regulaminów (P).

Sylabus Moduł 2: Przetwarzanie tekstów

Temat 10 : Poznajemy zasady pracy w edytorze tekstu Word.

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

Konspekt lekcji redagowanie wiadomości w programie Outlook Express Cele lekcji:

Scenariusz szkolenia

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

ECDL/ICDL Przetwarzanie tekstów Moduł B3 Sylabus - wersja 5.0

SCENARIUSZ LEKCJI. Opracowywanie wielostronicowego dokumentu o rozbudowanej strukturze, stosowanie stylów i szablonów, tworzenie spisu treści.

Katarzyna Ignaszewska Anna Kowalska Bożena Szymańska Pakos Wojciech Sichniewicz SPI 51. Zadanie 3

Andrzej Frydrych SWSPiZ 1/8

ECDL/ICDL Przetwarzanie tekstów Moduł B3 Sylabus - wersja 6.0

Podstawy informatyki

Rozwiązanie ćwiczenia 8a

Edytor tekstu. Tworzenie listy numerowanej, punktowanej i wielopoziomowej.

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów

Rozwiązanie ćwiczenia 7a

Konspekt lekcji 1. - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Ćwiczenie 4 Konspekt numerowany

Edytor tekstu MS Word 2010 PL. Edytor tekstu to program komputerowy umożliwiający wprowadzenie lub edycję tekstu.

Zadanie 8. Dołączanie obiektów

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z INFORMATYKI DLA UCZNIÓW KL. V. SZKOŁY PODSTAWOWEJ DOSTOSOWANE DO PROGRAMU NAUCZANIA INFORMATYKA 2000 NR

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu

Przedmiot do wyboru: Komputerowa obróbka tekstu rosyjskiego - opis przedmiotu

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 2

KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

Scenariusz lekcji. omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania; omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

Ć W I C Z E N I A Z W Y K O R Z Y S T A N I E M E D Y T O R A T E K S T U. M i c r o s o f t

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów

3. Jednym z ważniejszych pojęć w edytorach tekstu jest AKAPIT. Co to jest?

Zadaniem tego laboratorium będzie zaznajomienie się z podstawowymi możliwościami kompozycji strony i grafiki

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

KONSPEKT ZAJĘĆ Z INFORMATYKI. TEMAT LEKCJI: Tworzymy tekst komputerowy tworzymy akapity i je wyrównujemy, zmieniamy parametry czcionki.

WordPad Materiały szkoleniowe

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Edytor tekstu. TEMAT Podstawowe zasady korzystania z edytora tekstu. Tworzenie i wstępne formatowanie nowego dokumentu.

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Wprowadzanie tekstu, formatowanie znaków, akapitu i strony

Test z przedmiotu zajęcia komputerowe

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: WSTAWIANIE TABELI DO DOKUMENTU TEKSTOWEGO

Rozdział 5: Style tekstu

Formatowanie dokumentu

Formatowanie czcionki polega na zmianie jej wyglądu, np. kroju i stylu pisma, wielkości,

Lekcja 24, 25, 26 i 27. Konspekt lekcji Opracowywanie dokumentów tekstowych. Materiał z podręcznika: Rozdział 15. Opracowywanie dokumentów tekstowych

Szczegółowy opis oceny osiągnięć ucznia.

Wymagania edukacyjne

Konspekt lekcji informatyki w kl. VI. Temat: Praca z edytorem tekstu i edytorem grafiki.

Formularze w programie Word

Sieci komputerowe - składają się z co najmniej dwóch komputerów, które za pomocą fizycznych nośników (np.: kabel koncentryczny, światłowód)

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 1

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku

Word ćwiczenia ZADANIE 1

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa IV

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

INFORMATYKA dla gimnazjum Opis założonych osiągnięć ucznia wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania edukacyjne z przedmiotu informatyka dla klasy IV

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

ĆWICZENIE 1 SKŁAD TEKSTU DO DRUKU

Wymagania edukacyjne z przedmiotu: informatyka. w Szkole Podstawowej im. S. Czesławy Lorek w Biczykach Dolnych. w roku szkolnym 2013/2014

Ustawianie wcięcia za pomocą klawisza TAB

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych dla klas czwartych w roku szkolnym 2016/2017

Ogólne kryteria oceniania z przedmiotu zajęcia komputerowe w klasie czwartej.

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

MATERIAŁY SZKOLENIOWE WORD PODSTAWOWY

Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4

Zajęcia komputerowe klasy I-III- wymagania

Zadanie 11. Przygotowanie publikacji do wydrukowania

Transkrypt:

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004 Temat: Formatowanie akapitów. Tabulatory Hasło programowe: Czas: Klasa: Nauczyciel: Redagowanie dokumentów tekstowych 45 min II Gimnazjum mgr inż. Alina Rajca 1. CELE KSZTAŁCENIA CEL OGÓLNY samodzielne korzystanie z Technologii Informacyjnej; dobór informacji i jej źródeł oraz środków Technologii Informacyjnej odpowiednio do rozwiązywanego zadania ukazanie możliwości wykorzystania akapitów i tabulatorów do formatowania dokumentu tekstowego CELE SZCZEGÓŁOWE Po lekcji uczeń powinien: ZNAĆ /WIEDZIEĆ/: pojecie akapitu, tabulatora, twardej spacji; definicję wcięcia tekstu; sposoby wstawiania tabulatorów; rodzaje tabulatorów; rodzaje wyróżnień stosowanych w dokumencie tekstowym; sposoby zapisywania dokumentu w swoim folderze; sposoby wydrukowania dokumentu; sposoby i formy reprezentowania i przetwarzania informacji przez komputer; sposoby numerowania i wypunktowania akapitów. UMIEĆ: zastosować tabulatory w tekście; zastosować twardą spację w tekście; uzasadniać, dlaczego stosuje twardą spację; dobierać różne rodzaje wypunktowania oraz numeracji do akapitów; sformatować akapity; redagować tekst za pomocą komputera. BYĆ PRZEKONANYM, ŻE: wykorzystanie tabulatorów umożliwia przygotowanie eleganckiego pisma; stosowanie akapitów poprawia estetykę dokumentu; wstawianie twardych spacji w niektórych sytuacjach pozwala uzyskać poprawnie zredagowany tekst; 1

stosowanie wypunktowania i numeracji poprawia i udoskonala tekst. 2. WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI WEJŚCIOWE uczniowie znają zasady pisowni i umieją stosować akapity; uczniowie w miarę szybko posługują się klawiaturą; uczniowie umieją posługiwać się plikami (zapisywanie, odczytywanie, znajdowanie); uczniowie korzystają z metody kopiowania przez schowek. 3. METODY NAUCZANIA wykład; pogadanka; pokaz z instruktażem; ćwiczenia praca przy komputerze. 4. FORMY PRACY UCZNIÓW NA LEKCJI praca indywidualna; praca zbiorowa. 5. ŚRODKI DYDAKTYCZNE zestaw komputerowy; program Microsoft Word Edytor tekstu; dyskietka. 6. MATERIAŁY DYDAKTYCZNE plansze obrazujące przykłady wykorzystania tabulatorów i akapitów oraz twardej spacji; zestaw ćwiczeń do wykonania w formie Karty pracy ucznia. 2

7. PRZEBIEG LEKCJI Część lekcji Czynności nauczyciela Czynności uczniów Czas [min] Uwagi Wstępna Organizacja klasy (sprawdzenie listy obecności, wpisanie tematu lekcji) Podanie tematu, uświadomienie celów lekcji. Podanie nowych pojęć i zagadnień związanych z tematem lekcji Zajęcie swego stanowiska przy komputerze, wyjęcie zeszytu i podręcznika, zalogowanie się na poziomie b w swoim komputerze Zapis tematu oraz zagadnień i nowych pojęć poruszanych na lekcji do zeszytu 6 Główna Końcowa Omówienie nowych pojęć i zagadnień związanych z tematem lekcji: zasady stosowania akapitów, tabulatorów, kiedy i w jaki sposób stosować twarde spacje, automatyczna numeracja i wypunktowanie Pokazanie plansz z przykładowymi zastosowaniami tabulatorów i akapitów oraz twardej spacji Rozdanie Kart pracy ucznia, omówienie sposobu rozwiązania zadań Obserwacja czynności uczniów, pomoc, objaśnienie, korekta błędów Omówienie Kart pracy, sposobów rozwiązania zadań. Zwrócenie uwagi na najczęściej występujące błędy, podanie sposobów ich eliminowania. Ocena Słuchanie wypowiedzi nauczyciela na temat lekcji, nowych pojęć i zagadnień, uruchomienie programu Edytor tekstu Microsoft Word Oglądanie plansz, ewentualne pytania do nauczyciela Zapoznanie się z Kartą pracy, analiza, ewentualne pytania do nauczyciela Rozwiązywanie kolejno ćwiczeń, w razie wątpliwości konsultacja z nauczycielem Czynny udział w podsumowaniu nauczyciela, odpowiedzi na pytania. Wylogowanie się, pozostawienie porządku przy swoim stanowisku 20 4 3

8. KARTA PRACY UCZNIA Uruchom pusty dokument programu Microsoft Word Tabulatory wstaw z paska: Format / Tabulatory lub wykorzystaj przycisk tabulatora w lewym górnym rogu strony. Numerowanie i wypunktowanie uruchom: Format / Wypunktowanie i numerowanie lub z paska narzędzi Efekty swojej pracy zapisz w swoim folderze pod nazwą Tabulatory ćwiczenia (lub na dyskietce) Wykonaj kolejno ćwiczenia: Ćwiczenie 1: Używając tabulatorów, wpisz liczby według wzoru jak na rys.(liczby mogą być przypadkowe) Rys. 1 Ćwiczenie 2: Dla następnego akapitu ustaw tabulatory inaczej: 2 cm, 6 cm, 12 cm (wpisz te same liczby). Ćwiczenie 3: Zbliża się wywiadówka; należy przygotować karteczki dla rodziców z ocenami z poszczególnych przedmiotów: a) wpisz nazwy 5 dowolnych przedmiotów; b) obok przedmiotów wpisz oceny (dowolne) wykorzystaj tabulatory; oceny niech są wpisane w kolumnach; ilość ocen z poszczególnych przedmiotów dowolna, odstępy między ocenami równe 0,5 cm c) oceny z klasówek wpisz kolorem czerwonym. Ćwiczenie 4: Napisz tekst, we właściwych miejscach wstaw twardą spację, by tekst był zredagowany poprawnie. Skopiuj go i w kopii zwiększ czcionkę na 24, napisany kursywą. Co zaobserwowałeś? Wnioski zapisz do zeszytu. Uroczystość z okazji 25-lecia działalności naszej szkoły odbędzie się dnia 15 marca 1999 r. w budynku szkolnym. Zapraszamy Panią dr hab. Annę Kowalską na wielką uroczystość. Ćwiczenie 5: Napisz poniższy tekst: Aby dokładnie ustalić rodzaj automatycznej numeracji czy punktacji lub je zmodyfikować, należy wybrać opcję menu Format. 4

Należy pamiętać, że automatyczna numeracja czy punktacja są ustalone dla aktualnie redagowanego akapitu i jeśli nie zmieni się ustawień lub nie zrezygnuje z numeracji lub punktacji jest dalej dla każdego następnego. Aby zastosować numerację lub punktację dla tekstu już napisanego, należy zaznaczyć tekst lub jego fragment jako blok. Skopiuj tekst 3 razy (zaznacz go jako blok, następnie polecenie Edycja / Kopiuj, dalej Edycja / Wklej) a) dla pierwszej kopii zastosuj ręczne numerowanie każdego akapitu; b) dla drugiej wykorzystaj automatyczna numerację; c) dla trzeciej zaś kopii zastosuj automatyczne wypunktowanie (rodzaj punktatorów jest dowolny) d) połącz 2 i 3 akapit ze sobą co zaobserwowałeś? Życzę powodzenia!!!! 5