SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTERNACKICH - CAŁODZIENNY DATA: 27.05.2008r. GRUPA: I LICZBA WYCHOWANKÓW: 9 CZAS ZAJĘĆ: 7:00 8:00, 14:25 22:00 PROWADZĄCA: Jolanta Cichomska ŚCIEŻKA EDUKACYJNA: Prozdrowotna HASŁO DNIA: ZDROWY STYL ŻYCIA ZAJĘCIA PORANNE Godz. 7:00 8:00 CEL GŁÓWNY: Uwrażliwianie na przestrzeganie higieny jamy ustnej CELE OPERACYJNE: Wychowanka potrafi: zachować prawidłową kolejność wykonywania czynności higieniczno porządkowych (tzn. myjemy się będąc w pidżamie, później ubieramy się), prawidłowo i dokładnie myć zęby (racjonalnie korzystać z pasty, posługiwać się szczoteczką i płukać jamę ustną) Wychowanka umie: dostosować ubiór do panującej pogody, samodzielnie lub przy niewielkiej pomocy wychowawcy ubrać się, prawidłowo i estetycznie zasłać łóżko, kulturalnie spożywać posiłek CEL WYCHOWAWCZY: Zwrócenie uwagi na estetyczny ubiór i wygląd METODY PRACY: podająca wyjaśnienie, rozmowa, pokazowa, praktycznego działania FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE: szczoteczki do zębów, pasta do zębów, grzebienie, ręczniki
TOK ZAJĘĆ: I. ZAJĘCIA WSTĘPNE Godz. 7:00 7:10 1. Wymiana informacji z wychowawcą pełniącym dyżur nocny. 2. Pobudka: powitanie tradycyjnym Dzień dobry, wietrzenie sal sypialnych. 3. Gimnastyka poranna wychowanki wykonują ćwiczenia gimnastyczne rozluźniające w/g instruktażu wychowawcy. II. ZAJĘCIA WŁAŚCIWE Godz. 7:10 7:50 1. Toaleta poranna: przejście do łazienek, higiena jamy ustnej (zwrócenie uwagi na prawidłowe i dokładne mycie zębów, racjonalne wykorzystanie pasty), mycie twarzy, rąk, ciała, powrót do sal sypialnych. 2. Słanie łóżek (zwrócenie uwagi na staranne wykonywanie czynności) BHP: składanie pościeli, koc na wierzchu, składanie pidżamy. 3. Ubieranie odzieży czystej i dostosowanej do panującej pogody ewentualna pomoc wychowawcy. 4. Układanie pozostałej odzieży na półkach. 5. Przejście do łazienek i staranne czesanie włosów. Ostateczny wgląd na wychowanki. Godz. 7:30 7:50 6. Zbiórka całej grupy i zejście do stołówki, na śniadanie: wdrażanie do estetycznego i kulturalnego spożywania posiłków oraz pozostawienia porządku po posiłku, podanie wychowance leków (Marysia M.). 7. Porządkowanie stołu przez dyżurną. 8. Zbiórka całej grupy, przejście do internatu. III. ZAJĘCIA KOŃCOWE Godz. 7:50 8:00 1. Mycie rąk, twarzy i zębów w łazienkach (zwrócenie uwagi na prawidłowe szczotkowanie zębów). 2. Przygotowanie do zajęć szkolnych (pobranie przyborów szkolnych, mundurków). Godz. 7:55 8:00 3. Apel na dolnym korytarzu w/g zarządzenia Dyrektora (sprawdzenie stanów liczebnych wychowanków). 4. Przekazanie wychowanków nauczycielom lub wychowawcom: przekazanie informacji o stanie zdrowia; rozmowy n/t wychowawcze.
ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE Godz. 14:25 20:30 CEL GŁÓWNY: Kształtowanie nawyków racjonalnego i zdrowego spędzania czasu CELE OPERACYJNE: Wychowanka potrafi: prawidłowo zachować się na spacerze, przestrzegać zasad BHP, zachować prawidłową kolejność czynności higieniczno porządkowych, kulturalnie zachować się na stołówce, prawidłowo i dokładnie myć zęby CEL WYCHOWAWCZY: Wychowanka potrafi współdziałać w grupie, w czasie zabaw, spaceru i zajęć higieniczno porządkowych METODY: podająca, wyjaśnienie, pokazowa, praktycznego działania FORMY: indywidualna, zbiorowa TOK ZAJĘĆ: Godz. 14:25 Przygotowanie do obiadu 1. Zbiórka na szkolnym korytarzu (wymiana informacji N W); sprawdzenie stanów liczebnych wychowanków. 2. Przejście z wychowawcą grupy do internatu: dokładne mycie rąk i twarzy w łazienkach, ewentualna wymiana brudnej odzieży. Godz. 14:30 14:55 - OBIAD 1. Zbiórka grupy i przejście do stołówki, na obiad. 2. Nakrywanie stołu przez dyżurną: zwrócenie uwagi na estetykę nakrycia stołu oraz kulturalne spożywanie posiłków. 3. Porządkowanie stołu przez dyżurną. 4. Zbiórka grupy i powrót do internatu.
Godz. 14:55 15:00 Przygotowanie do ciszy poobiedniej 1. Mycie rąk, twarzy i zębów w łazienkach (zwrócenie uwagi na potrzebę mycia zębów po każdym posiłku). 2. Przejście do sal sypialnych. Godz. 15:00 15:30 CISZA POOBIEDNIA wdrażanie do racjonalnego wykorzystania ciszy poobiedniej na wypoczynek (kontrola i nadzór wychowawcy) Godz. 15:30 16:30 ZAJĘCIA WŁAŚCIWE (załącznik scenariusz zajęć) Godz. 16:30 16:45 PODWIECZOREK 1. Przejście do łazienek, toaleta rąk. 2. Wspólne spożywanie podwieczorku w świetlicy grupy przyniesionego przez wychowankę dyżurującą (zwrócenie uwagi na estetyczne spożywanie posiłku). 3. Sprzątanie stołów. 4. Mycie twarzy, rąk i zębów w łazienkach. 5. Powrót do świetlicy. Godz. 16:45 18:20 ZAJĘCIA W GRUPIE 1. Ubieranie się całej grupy, zmiana obuwia, pomoc wychowawcy: zwrócenie uwagi na dostosowanie odzieży do panującej pogody, przypomnienie zasad BHP w czasie spacerów. 2. Zbiórka i wymarsz do lasu: obserwacja przyrody, krótkie zajęcia sportowe w lesie. 3. Powrót do internatu, zdjęcie wierzchniej odzieży i obuwia. 4. Odrabianie prac domowych pomoc wychowawcy. Godz. 18:20 18:30 Przygotowania do kolacji 1. Prace porządkowe w świetlicy grupy BHP: układanie zabawek, odkurzanie, zamiatanie podłogi, podlewanie kwiatów, wycieranie kurzu. 2. Przejście grupy do łazienek, mycie rąk i twarzy. 3. Zbiórka na korytarzu i zejście do stołówki. Godz. 18:30 19:00 KOLACJA 1. Nakrywanie do stołu przez dyżurną: zwrócenie uwagi na estetykę i kulturę podczas spożywania kolacji, podanie wychowance leków w/g zaleceń lekarza (Marysia M.). 2. Porządkowanie stołu przez dyżurną. 3. Zbiórka grupy i powrót do internatu. mycie rąk i twarzy w łazienkach, przejście do świetlicy.
Godz. 19:00 19:30 Oglądanie bajki dla dzieci Godz. 19:30 20:00 Utrwalanie materiału, powtarzanie wiadomości Godz. 20:00 22:00 TOALETA WIECZORNA, PRZYGOTOWANIE DO SNU 1. Przygotowanie sypialń do snu, słanie łóżek, ubieranie się w pidżamy zwrócenie uwagi na staranne wykonanie czynności, przygotowanie odzieży na następny dzień, selekcja brudnej i czystej. 2. Wietrzenie sal. 3. Przejście do łazienek: mycie zębów, kąpiel pod prysznicem, przepierki skarpet i bielizny osobistej. 4. Porządkowanie łazienek przez dyżurnych, powrót grupy do sal sypialnych. Godz. 21:00 22:00 - Przygotowanie do snu 5. Pożegnanie wychowanek tradycyjnym Dobranoc. 6. Czuwanie nad bezpiecznym snem wychowanek. CZYNNOŚCI WYCHOWAWCY 1. Uzupełnianie dokumentacji grupy. 2. Przekazanie uwag o wychowankach i zaleceń wychowawcy dyżurującemu w nocy. Godz. 22:00 7:00 CISZA NOCNA Opracowała mgr Jolanta Cichomska Wychowawca Grupy I