Brief. Czas trwania 55 minut Poziom Basic. Plan zajęć. Rozpoczęcie 15 minut 1) Omówienie podstawowego słownictwa 2) Krok za krokiem

Podobne dokumenty
Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Edukacja kulturalna Warsztat ewaluacyjny zespołu

Fragmenty mojej tożsamości

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

Programowanie i techniki algorytmiczne

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Robotyczne ramię Technologia kosmiczna

Symetria w klasie i na podwórku

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Algorytmika i programowanie usystematyzowanie wiadomości

SCENARIUSZLEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO (dla IV etapu edukacyjnego)

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Wprowadzenie do prywatności

100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować - podzielmy się radością kodowania

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Radzenie sobie ze stresem. moduł 4 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

Scenariusz zajęć. Moduł VI. Projekt Gra logiczna zgadywanie liczby

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Proporcjonalność prosta i odwrotna

cel Śmiać się do łez z rodziną i przyjaciółmi. Kto wie, może nawet odkryjesz w sobie artystę? GRA IMPREZOWA WIEK: GRACZY

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Myślę, że... o wyrażaniu swojej opinii Zadanie 2

Przewodnik po przedsiębiorczości społecznej dla nastolatków Skrypt dla nauczyciela

9. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. III

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+

Ankieta. Instrukcja i Pytania Ankiety dla młodzieży.

Temat: Instrukcja obsługi życia codziennego", czyli kto czyta, nie błądzi.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

Tytuł zajęć. NAKARM SCOTTIEGO. Poziom edukacyjny/ przedmiot/ grupa przedmiotów. I etap edukacyjny. Cel główny realizacji zajęć

TYTUŁ KAŻDY Z NAS JEST WYJĄTKOWY

Wiem, jak bezpiecznie korzystać z mediów

Scenariusz lekcji opartej na programie Program nauczania informatyki w gimnazjum DKW /99

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Instrumenty muzyczne Od instrumentu do instrumentu

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO ROK SZKOLNY 2016/2017

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Programowanie w środowisku Baltie

KURSY PROGRAMOWANIA DLA DZIECI

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Temat: Moja miejscowość, mój dom. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

XXI Krajowa Konferencja SNM

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Ja i mój komputer Zadanie 1

Twoja cyfrowa opowieść Zadanie 3

Zapisywanie w wybranej notacji algorytmów z warunkami i iteracyjnych

Karta pracy do doświadczeń

Paliwo rakietowe Rakiety

Szyfry kody - scenariusz działania

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Ułamki? To proste

Temat: Pole równoległoboku.

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Na wykonanie modułu zespoły powinny przeznaczyć nie więcej niż dwa tygodnie. Zapoznaj się razem z uczniami z treścią modułów.

Anna Gościmska Antonina Telicka - Bonecka

Jak zintegrować grupę? Łamacze lodów

100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować - podzielmy się radością kodowania

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Problemy matematyczne ułatwiające tworzenie zaawansowanych algorytmów w klasach IV VIII szkoły podstawowej

KURSY PROGRAMOWANIA DLA DZIECI

Być artystą, żyć bez stresu.

ZESTAWIENIE I ANALIZA PRÓBNEGO EGZAMINU Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO UCZNIÓW III KLAS GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W BUDZOWIE

W KTÓRYM MIEJSCU ZIEMI SIĘ ZNAJDUJESZ? Scenariusz zajęć na 60 min.

Dzielenie się pomysłami. Moduł 5, temat 1, poziom 1 Przewodnik prowadzącego. praca, życie, umiejętności

Czekoladowe pole. Informacja dla uczestników

1,2,3...IMPRO RUCHOWE SŁOWNICTWA I M P R O W I Z A C Y J N E R O Z G R Z E W K I N A T W O J E L E K C J E GRAMATYKI

II. Tworzymy projekt gry logicznej: Będę mistrzem tabliczki mnożenia.

24 proste kroki. aby pokonac. Obrazki. logiczne. Rozwiazania. i wskazowki dla nauczyciela. Copyright Logi Urszula Marciniak 2015

Ćwiczenia technik efektywnego uczenia się Spotkanie 4

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

OSIĄGNIĘCIA EDUKACYJNE DO ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

DOBÓR ZADAŃ NA LEKCJE POWTÓRZENIOWE

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Potrzeby konsumentów i środki ich zaspokajania. Autor: Krystyna Brząkalik

Przyjaciele Zippiego Ćwiczenia Domowe

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Przedmiotowe zasady oceniania

Świat w sieci i poza nią Zadanie 4

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZE LEKCJI SZACHOWYCH DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS I III LEKCJA NR 7

Konstrukcja odcinków niewymiernych z wykorzystaniem. Twierdzenia Pitagorasa.

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Program Coachingu dla młodych osób

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Transkrypt:

Brief W trakcie tej lekcji uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z zasadami selekcji i obróbki informacji na bazie tzw. myślenia analitycznego. Będą mogli podzielić większą informację na części składowe i pomyśleć na obróbką wyodrębnionych z całości fragmentów danych. Uczniowie będą w trakcie ćwiczenia pracowali na algorytmami i abstrakcyjnymi zasadami, próbując stworzyć instrukcję do gry. Plan zajęć Rozpoczęcie 15 minut 1) Omówienie podstawowego słownictwa 2) Krok za krokiem Ćwiczenie Myślenie analityczne 25 minut Ewaluacja ćwiczenia 10 minut Podsumowanie i utrwalenie materiału 5 minut Cele zajęć Uczeń potrafi Analizować informacje i na ich podstawie wyciągać wnioski Łączyć części składowe w większą całość Dostrzec i wyodrębnić różnice w podobnych wyrażeniach Czas trwania 55 minut Poziom Basic Materiały Arkusz: Myślenie analityczne Gra bez Instrukcji (załącznik 1) Arkusz: Myślenie analityczne Zadanie (załącznik 2) Kostka do gry dla każdej grupy Długopisy, ołówki, nożyczki

Przebieg zajęć Omówienie podstawowego słownictwa W tej lekcji pojawią się cztery nowe słowa, które uczniowie powinni zapamiętać, są to: Dekompozycja - Rozbicie problemu na mniejsze części. Pattern machting / Dopasowanie wzorca - Odnajdywanie podobieństw pomiędzy wyrażeniami. Abstrakcja - Wyodrębnienie różnic w celu znalezienia jednego rozwiązania dla wielu problemów. Algorytm - Lista kroków, jakie trzeba po kolei wykonać, by ukończyć dane zadanie. Krok za Krokiem Poproś uczniów aby zsumowali ze sobą wszystkie liczby od 1 do 200 o Użyj języka ciała żeby delikatnie zasygnalizować, że nie jest to poważne ćwiczenie i że nie będą oceniani. Następnie poinformuj ich, że wszystkie obliczenia muszą wykonać w głowie. Określ limit czasowy na 30 sekund. Mogą poczuć się przytłoczeni ale jest to celowe. Za pomocą tonu głosu i swojej postawy zasygnalizuj, że może im się to wydawać szalone, ale krzyknij START i zacznij mierzyć czas. Przyglądaj się grupie podczas mierzenia czasu. Ilu osób się pogubiło? Gdy skończy się czas zapytaj czy ktokolwiek był w stanie obliczyć wynik. Zapytaj czy są osoby, które uznały zadanie za tak trudne, że nie podjęły się rozwiązania go? Czy ktoś podjął się zadania ale go nie ukończył? o Jakiej metody użył/a? Pomórz uczniom spojrzeć na problem w mniejszej skali. o Jeśli rozłożymy zadanie na mniejsze części, łatwiej będzie mu sprostać o Zacznijmy z dwóch końców. Ile jest 200 + 1? o Ile jest 199 + 2?

o Ile jest 198 + 3? o Dostrzegacie wzór? o Ile takich par otrzymamy? Jak będzie wyglądała ostatnia para? 100 + 101 To oznacza, że mamy łącznie 100 par. Jeśli mamy łącznie 100 par sum liczby 201, jak zatem znaleźć ostateczne rozwiązanie? Ile jest 100*201? A teraz, co jeśli chcielibyśmy znaleźć trik, który pozwoliłby nam zrobić to samo z pozostałymi liczbami? Czy możemy z łatwością zrobić to samo z liczbą 2000? A 20 000? Co pozostaje takie samo? Gdzie jest różnica? Jak mógłby wyglądać algorytm, w którym wykorzystamy jedną zmienną (nazwijmy ją Alfred ). W zależności od tego, jaką wartość przypiszemy do zmiennej Alfred to algorytm będzie nam sumował wszystkie liczby pomiędzy 1 a liczbą wskazaną w Alfred o Jak powinien wyglądać prawidłowy wzór? -? = ( Alfred /2)*( Alfred +1) o Zrób kilka prostych przykładów aby pokazać, że algorytm działa poprawnie dla Alfred=2, 3, 4 i 5 Wszystkie pokazane tutaj czynności mają na celu uświadomienie wam, że posługiwanie się Myśleniem analitycznym (dekompozycją, abstrakcją i algorytmami) sprawi, że będziecie w stanie rozwiązywać problemy w sposób, którego nikt was wcześniej nie nauczył zupełnie jak zrobiliśmy to przed chwilą! Ta wiedza będzie stanowiła niezwykle cenną umiejętność w Waszym życiu! Ćwiczenie Myślenie analityczne Ta lekcja w większości poświęcona jest Grze Bez Instrukcji. Uczniom powierzone zostanie zadanie rozgryzienia jak przeprowadzić rozgrywkę w pewną tajemniczą grę. Mogą pojawić się drobne różnice i odstępstwa w ostatecznym algorytmie, ale są nieistotne. Tym, co jest dla nas ważne to to, że byli w stanie podjąć się ogromnego wysiłku w celu wykombinowania jak zagrać w tę grę i metodą małych kroków kierowali się w stronę rozwiązania.

Uczniowie powinni zostać uczuleni, że w znalezieniu rozwiązania powinno im pomóc myślenie analityczne. Oprzyj się jednak pokusie zdradzania uczniom zbyt wiele i pozwól im po prostu zrobić to po swojemu. Jeśli poczują się skołowani lub zdezorientowani, zachęć ich, aby przejrzeli raz jeszcze informacje, które otrzymali, lub jeśli to konieczne, zapytali kolegę/koleżankę z innej grupy o jakąś wskazówkę. Przebieg ćwiczenia 1) Podziel uczniów na grupy składające się z 2 do 4 osób 2) Pozwól grupom zapoznać się z arkuszem: Myślenie analityczne Gra bez Instrukcji (załącznik 1), dzięki czemu zapoznają się z doświadczeniami graczy, którzy mieli już styczność z Grą Bez Instrukcji 3) Zachęć ich, aby znaleźli podobieństwa pomiędzy poszczególnymi doświadczeniami i zakreślili kółkiem słowa, które powtarzają się u kolejnych graczy. 4) Następnie niech wyodrębnią różnice w każdym doświadczeniu poprzez podkreślenie słów, które zmieniają się u każdego z graczy. 5) Spraw, aby za pomocą abstrakcji i dopasowania do wzorca stworzyli szablon skryptu potrzebny do rozgrywki. Aby tego dokonać należy wypisać zakreślone wcześniej w kółko słowa a w miejsce słów podkreślonych zostawić puste miejsce. Na przykład: 6) Daj uczniom czystą kartkę papieru, na której, bazując na doświadczeniach innych uczniów które właśnie przeczytali, będą mogli zapisać instrukcje jak, ich zdaniem, powinno się grać w tę grę. To będzie ich algorytm. 7) Pozwól uczniom zagrać w grę używając algorytmu, który właśnie stworzyli. Każdy z graczy powinien mieć co najmniej dwie tury.

Ewaluacja ćwiczenia Czego się dzisiaj nauczyliśmy? Jak powinniście się zachować kiedy ktoś poprosi was o zrobienie czegoś, ale wy nie wiecie jak to zrobić? Co powinniście zrobić jeśli zadanie okaże się zbyt trudne? Rozwiązania wielu różnych problemów mogą mieć ze sobą jakieś części wspólne, co to może oznaczać? Jeśli Wasz aktualny problem różni się jedynie odrobinę od innego problemu, na które już macie gotowe rozwiązanie, co moglibyście zrobić w takiej sytuacji? Słownictwo Do jakich dzisiaj poznanych zwrotów odnoszą się te definicje? o Łączenie dwóch kawałków w całość o Rozkład problemu na mniejsze zagadnienia o Mądre zgadywanie Podsumowanie i utrwalenie materiału Rozdaj wszystkim uczniom arkusze Myślenie analityczne Zadanie (załącznik 2) i szczegółowo omów instrukcje, a następnie pozwól im wykonać ćwiczenie samodzielnie. Dzięki poprzedniemu ćwiczeniu uczniowie nie powinni mieć problemu z rozwiązaniem tego zadania. Opracowane przez Mateusza Rosika i Bartosza Kosińskiego na podstawie materiałów szkoleniowych ze strony code.org Materiał udostępniony jest na licencji Creative Commons (CC BY-NC-SA 4.0)

Załącznik 1 Myślenie analityczne Gra bez Instrukcji Przeczytaj poniższe komentarze od trzech różnych graczy i postaraj się odkryć, jakie są zasady tej gry. Zaznacz okręgiem wspólne wyrażenia i podkreśl słowa, które różnią się w wypowiedziach graczy. Pierwsze powtarzające się wyrażenie zostało już dla Ciebie zaznaczone. Reszta należy do Ciebie! Gracz 1 Gracz 2 Gracz 3 Spróbuj zdekodować algorytm stojący za mechaniką gry zapisując powtarzające się fragmenty i zostawiając puste miejsca we częściach, które się różniły

Kolory: 1) Czerwony 2) Niebieski 3) Żółty 4) Zielony 5) Różowy 6) Czarny Przedmioty: 1) Telefon komórkowy 2) Ananas 3) Tuńczyk 4) Ciasteczko 5) Muszka 6) Macka Części ciała 1) Głowa 2) Ogon 3) Ręka / stopa / łapa / kopyto 4) Brzuch 5) Nos 6) Plecy

Załącznik 2 Myślenie analityczne Zadanie Przyjrzyj się przedstawionym poniżej problemom. Zaznacz okręgami powtarzające się fragmenty i podkreśl te fragmenty, które są różne. Jak już się z tym uporasz, stwórz zdanie, które umożliwi Tobie tworzenie kolejnych zdań zgodnie z przyjętym schematem. Pierwsze zdanie już dla Ciebie przygotowaliśmy! 1) Trójkąty mają trzy boki. Kwadraty mają cztery boki. 2) To frajda czytać książki. To frajda czytać magazyny. 3) Kocham wąsy mojego kota. Kocham ogon mojego psa. Kocham ogon mojego konia. Kocham ogon mojego kota. 4) Tam jest chmura na niebie, która wygląda jak smok. Tam jest lilia na wodzie, która wygląda jak serce. Tam jest zabawka na podwórku, która wygląda jak serce.