Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej



Podobne dokumenty
1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Metody prezentacji informacji

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika. korzystać z Edytora postaci programu Logomocja;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

2. Tabele w bazach danych

2. Graficzna prezentacja algorytmów

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

1. 2. System operacyjny Windows. Podstawowe działania na oknach

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

Tworzenie stron WWW PROGRAM AUTORSKI. Spis treści ZAJĘCIA POZALEKCYJNE KÓŁKO INFORMATYCZNE

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

PLAN METODYCZNY NR 1

OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Zadanie 11. Przygotowanie publikacji do wydrukowania

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny. z przedmiotu Informatyki. w klasie VI

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Zastanawiałeś się może, dlaczego Twój współpracownik,

Ćwiczenie 1 (28) Zakładanie darmowego konta pocztowego.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

Tworzenie dokumentu korespondencji seryjnej MS Word

Baza wiedzy instrukcja

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

z poradni pedagogicznej

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z INFORMATYKI. KLASA IVa SZKOŁA PODSTAWOWA

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Podstawy tworzenie prezentacji multimedialnej w programie. MS Power Point

Ćwiczenia nr 2. Edycja tekstu (Microsoft Word)

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

Ćw. I. Środowisko sieciowe, połączenie internetowe, opcje internetowe

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych dla klas czwartych w roku szkolnym 2016/2017

Diagnoza międzysemestralna postępów nauczania uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 54 realizujących innowacyjny

Scenariusz lekcji. wymienić elementy projektu w ASP.NET; opisać sposoby tworzenia stron ASP.NET; podać przykłady istniejących stron typu.

Ćwiczenie Nr 7 ZARZĄDZANIE SYSTEMEM WINDOWS. cz. I Panel sterowania i pulpit. Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach. Pracownia Systemów Komputerowych

INFORMATYKA KLASA IV

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa IV

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa 4 Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny szkolne dla klasy 4

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

Damian Daszkiewicz Tworzenie strony-wizytówki dla firmy XYZ

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

ROZDZIAŁ 2. INTERNET. Lekcja 5. Temat: Przeglądanie stron internetowych

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcji. wymienić najpopularniejsze formaty plików; omówić sposób kodowania znaków drukarskich;

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z informatyki w gimnazjum klasa III Rok szkolny 2015/16

Scenariusz lekcji 1 Konspekt lekcji w klasie IV szkoły podstawowej. Przedmiot: zajęcia komputerowe.

Tworzenie prezentacji multimedialnej Microsoft PowerPoint

Wstęp 5 Rozdział 1. Instalacja systemu 13. Rozdział 2. Logowanie i wylogowywanie 21 Rozdział 3. Pulpit i foldery 25. Rozdział 4.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

PLAN WYNIKOWY Z INFORMATYKI DLA KLASY VI

Kryteria oceniania. Zajęcia komputerowe. Klasa IV

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: WSTAWIANIE TABELI DO DOKUMENTU TEKSTOWEGO

Zadanie 1. Stosowanie stylów

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI KLASA CZWARTA

Transkrypt:

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: - potrafi wyjaśnić pojęcie strona WWW, - zna sposoby tworzenia stron internetowych. b) Umiejętności Uczeń potrafi: - stworzyć prostą stronę internetową, korzystając z edytora tekstu Word, - zarządzać własną stroną internetową. 2. Metoda i forma pracy - objaśnienie, - instruktaż, - ćwiczenia, - praca z całą klasą, - praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne - komputer (z Internetem i programem MS Word), - karty pracy dla uczniów, - tablica, - zeszyty. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia uczniom cele zajęć. 2. Nauczyciel prosi uczniów o włączenie komputerów. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, na czym polega tworzenie strony w programie Word (załącznik c).

2. Rozdaje uczniom karty pracy i prosi o rozwiązanie ćwiczenia 1. W trakcie ćwiczenia nauczyciel podaje uczniom wskazówki do jego rozwiązania (załącznik a). 3. Nauczyciel prosi o rozwiązanie ćwiczenia 2, polegającego na założeniu konta na Republice WWW (w portalu Onet.pl) i umieszczeniu w nim wszystkich stworzonych plików (załącznik a). 4. Wspólne oglądanie stworzonych stron. c) Faza podsumowująca 1. Nauczyciel podsumowuje wiadomości zdobyte podczas zajęć, podaje nazwy innych portali, na których można zakładać konta do stron WWW (np. prv, wp). 2. Nauczyciel podaje pracę domową (załącznik b). 5. Bibliografia Z. Płoski, Encyklopedyczny Słownik Szkolny. Komputer Internet, Europa, Wrocław 2002. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Ćwiczenie 1. (dołączono rozwiązanie) Korzystając z funkcji i narzędzi edytora tekstu MS Word, zaprojektuj swoją stronę główną WWW. Wstaw hiperłącza. Wszystkie dokumenty powiązane ze stroną zapisz w folderze Moja strona. Dokument zapisz pod nazwą Moja strona. Ćwiczenie 2. Uruchom portal Onet (www.onet.pl ) i zarejestruj się w Republice WWW. Przygotuj nazwę swojej strony internetowej i umieść w niej wszystkie stworzone dokumenty. Rozwiązanie ćwiczenia 1.

b) Zadanie domowe (dołączono rozwiązanie) Zadanie 1. Rozwiąż krzyżówkę i wyjaśnij hasło: 11. 3. 10. 4. 9. 1. 5. 2. 6. 7. 8. Hasło:... 1. Pierwszy standard sieci lokalnych, umożliwiający transmisję danych z prędkością 2,5 Mbps. Jest to sieć zbudowana w topologii magistrali przy wykorzystaniu kabla koncentrycznego. 2. Program gromadzący na dysku odnośniki do stron WWW, posiadające krótki opis ich zawartości. 3. Grupa użytkowników w sieci mająca zdefiniowane dla niej zasoby programowe i sprzętowe. W obrębie jednej sieci może istnieć wiele grup roboczych. 4. Standard sieci lokalnych określający techniczne zasady i prędkości transmisji danych do 10 Mbps. Może ona zostać zbudowana w technologii magistrali przy użyciu kabla koncentrycznego lub w technologii gwiazdy przy użyciu skrętki. 5. Urządzenie składające się z monitora, elektroniki sterującej i klawiatury, przeznaczone do komunikowania się z komputerem centralnym. 6. Wewnętrzna sieć lokalna w przedsiębiorstwie lub instytucji, zbudowana w oparciu o technologię wykorzystywaną w sieci WWW. 7. Główny komputer w sieci, wykonujący określone usługi na rzecz innych komputerów. 8. Protokół transmisji danych wykorzystywany do przesyłu przez sieć stron WWW. 9. Inaczej zasady dobrego zachowania w sieci. 10. Zbiór reguł określających zasady nawiązania komunikacji, szybkość transmisji, format przesyłania danych oraz sposób potwierdzania przyjęcia informacji pomiędzy urządzeniami w sieci komputerowej. 11. Osoba lub grupa osób nadzorująca i odpowiadająca za poprawną pracę sieci komputerowej oraz poszczególnych urządzeń w tej sieci. Rozwiązanie zadania 1. 1. A R C N E T 2. W Y S Z U K I W A R K A

3. G R U P A R O B O C Z A 4. E T H E R N E T 5. T E R M I N A L 6. I N T R A N E T 7. S E R W E R 8. H T T P 9. N E T Y K I E T A 10. P R O T O K Ó Ł 11. A D M I N I S T R A T O R Hasło: CYBERNETYKA CYBERNETYKA to nauka z pogranicza informatyki i biologii zajmująca się zagadnieniami sterowania ze szczególnym uwzględnieniem organizmów żywych i społeczeństw. c) Notatki dla nauczyciela TWORZENIE STRONY INTERNETOWEJ W WORDZIE Czy widzieliście już kiedyś stronę od środka, czyli kod źródłowy? Gdy włączymy podgląd strony właśnie w takim trybie, ujrzymy zbiór rozkazów i parametrów umieszczonych w nawiasach trójkątnych. Są to tzw. tagi HTML polecenia składające się na stronę WWW. Aby za ich pomocą tworzyć efektowne strony Web, trzeba swobodnie nimi operować i doskonale znać język HTML. Jednak strony WWW można również przygotowywać bez używania poleceń HTML za pomocą odpowiedniego edytora. Edytor tekstu Microsoft Word w wersji 97 potrafi dokonywać konwersji zwykłych plików do zbiorów w formacie HTML. Służy do tego polecenie Plik/Zapisz w formacie HTML. Word zamienia atrybuty tekstu w tagi, umieszczając je w nawiasach trójkątnych. W efekcie uzyskujemy plik w formacie HTML, który następnie możemy otwierać w przeglądarce WWW, a także udostępniać innym poprzez Internet. W taki sposób przygotowuje się zawierające nie tylko tekst, ale i elementy graficzne oraz odsyłacze. Za pomocą tych ostatnich błyskawicznie przechodzimy do wskazywanych przez nie stron wystarczy jedno kliknięcie myszy. Starsza wersja Worda nie dysponuje możliwością konwersji do formatu HTML. Jego możliwości możemy rozszerzyć przez zainstalowanie dodatkowego narzędzia o nazwie Internet Assistant dostępnego na stronie WWW firmy Microsoft. Strony tworzone przy jego użyciu nie zawsze spełnią nasze oczekiwania. Czasami po dokonaniu konwersji i otwarciu w przeglądarce ich wygląd nagle się zmienia: poszczególne elementy lądują w całkiem innym miejscu, niż zamierzaliśmy, brakuje polskich liter, a niektóre z obrazów się nie pojawiają. Word 97 to program znacznie lepiej dopracowany, choć do budowania złożonych dokumentów HTML, należy jednak skorzystać ze specjalnego edytora. WSKAZÓWKI DO TWORZENIA STRONY INTERNETOWEJ W PROGRAMIE MS WORD - Uruchom program MS Word.

- Zastanów się, co chciałbyś, aby się na niej znalazło i zaprojektuj ją. - Odnośniki tworzymy zaznaczając dany wyraz, który ma być odnośnikiem i wybieramy odpowiedni przycisk z paska narzędzi lub Alt + Ctrl + H. - Po kliknięciu w ten przycisk pojawi się okno dialogowe, w którym wybieramy dokument, z którym ma powstać hiperłącze np. napis ciekawostki na stronie głównej będzie odsyłał nas do dokumentu, który właśnie stworzyliśmy i w którym znajdą się ciekawostki (zatwierdzamy OK.) - W ten sam sposób tworzymy pozostałe odnośniki np. nauka, zdrowie, książka itp. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak