Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I a 22.09.2011



Podobne dokumenty
Zdrowo się odżywiamy. Dbamy o swoje zdrowie wartości odżywcze warzyw i. Wyraziste czytanie wiersza Czesława Janczarskiego pt. Warzywa i owoce.

SCENARIUSZ POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

Łamigłówki owocowo - warzywne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

Scenariusz konkursu wiedzy o zdrowiu

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

Załącznik nr 25. Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w Gr. X przy współudziale dzieci z Gr. IV i rodziców. Data: Prowadzący: Monika Lewko

Przedszkole. Gazetka Przedszkola nr 39 w Zabrzu

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

Scenariusz zajęć nr 8

I TYDZIEŃ PAŻDZIERNIKA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZABRATÓWCE. CELE ZAJĘĆ

TEMAT: KOSZ PEŁEN OWOCÓW.

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

PLAN PRACY MALUCHÓW - październik 2016

3-6 lat edukacja przedszkolna. Temat : Kosz Pani Jesieni. Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (zależny od wieku

FORMULARZ ASORTYMENTOWO-CENOWY CZĘŚĆ 1 PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA ŚWIEŻE OWOCE I WARZYWA

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

SZKOLNIACZEK. PISEMKO ZESPOŁU SZKÓŁ W WOŁOMINE ul. Miła / 2009 NUMER 1

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz Zajęcia zintegrowanych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla dzieci 5-6 letnich POZNAJEMY WARZYWA. Cele ogólne:

Mamo, tato poćwicz ze mną!

Plan Pracy Październik grupa Pszczółki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

FORMULARZ RZECZOWO-CENOWY (wypełnia Wykonawca)

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

X/I Jesienią w sadzie. W sklepie z owocami

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

FORMULARZ RZECZOWO-CENOWY (wypełnia Wykonawca)

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Temat tygodniowy: Dary jesieni. Temat dnia: Jesienny stragan

Scenariusz zajęć zintegrowanych

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć nr 3

Konspekt tygodniowych zajęć z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowego Jedzenia

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Witaminy to zdrowie - kl. II c, Barbara Pabin

FORMULARZ RZECZOWO-CENOWY (wypełnia Wykonawca) na: Sukcesywną dostawę świeżych warzyw i owoców dla jednostek organizacyjnych Politechniki Gdańskiej.

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 3. I. Tytuł scenariusza zajęć: Smaki lata. Blok tematyczny: Bezpiecznie na wakacje

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

Mamo, Tato, w tym miesiącu:

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 MOTYLKI WRZESIEŃ 2017

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Czy warto pomagać zapoznanie z literą p na przykładzie wyrazu podstawowego pomoc

Konspekt zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy I

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 1

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki PAŹDZIERNIK 2017

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

AUTOR SCENARIUSZA: BOŻENA NOWAK TEMAT TYGODNIOWEGO OŚRODKA PRACY: ZWIERZĘTA NA ŁĄCE (BOCIAN, ŻABA, ŚLIMAK, BIEDRONKA)

Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 4-letnich Jagódki projekt edukacyjny realizowany od do r. przez D. Deptuła

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ W KL.II /WYKORZYSTANIE TECHNIK WSPOMAGAJĄCYCH ZAPAMIĘTANIE TEKSTU/

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Wiosna, lato, jesień, zima wprowadzenie funkcji powtórzeń zawsze

FORMULARZ CENOWY załącznik nr 1/3 do ogłoszenia SP2/271/11/2017 CZĘŚĆ 3 WARZYWA, OWOCE, ZIEMNIAKI

Październik Plan Pracy "Maluchów" Jesienne Owoce Jesienne Warzywa Skarby Jesieni Las Jesienią

Tydzień pierwszy ciało człowieka. 1. Głowa centrum dowodzenia

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

PLAN WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNY WG. METODY DOBREGO STARTU M. BOGDANOWICZ

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

Załącznik nr 4 do Specyfikacji

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Był dom a są domy. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz do zajęć kształcenia zintegrowanego dla uczniów kl. II

JEMY WARZYWA I OWOCE SEZONOWE. Przedszkole nr 6 w Dąbrowie Górniczej

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, działanie praktyczne, praca z tekstem, pokaz.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

FORMULARZ CENOWY CZĘŚĆ 3 WARZYWA, OWOCE, ZIEMNIAKI

Temat dnia: Co noszę w tornistrze?"

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Jesteśmy grupą Temat: Bawimy się w grupie SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Załącznik nr 1 FORMULARZ OFERTY. /pieczęć firmy/

Transkrypt:

Temat dnia: Poznajemy warzywa i owoce. Czas trwania zajęć: 60 minut Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I a 22.09.2011 Cele Dziecko potrafi: wyróżnić i nazwać cechy charakterystyczne owoców i warzyw wyodrębnić głoskę w nagłosie wyrazów poprawnie nazwać głoski w nagłosie kojarzyć głoskę z literą zaśpiewać piosenkę Witaminki, witaminki namalować wybrane warzywo lub owoc. rozpoznaje warzywa i owoce wie jakie znaczenie mają warzywa dla zdrowia umie współdziałać w grupie podczas pracy i zabawy Formy pracy: indywidualna zespołowa grupowa Metody pracy: werbalne: pogadanka, czytanie wiersza pt.: Na straganie, wypowiedzi dzieci, śpiewanie piosenki Witaminki, witaminki. oparte na działaniu: rysowanie i malowanie, zabawa ruchowa. Środki dydaktyczne: zestawy obrazków z warzywami i owocami, kartony z literami, kredki, karton. PRZEBIEG ZAJĘĆ A) Zajęcia wprowadzające 1. Powitanie dzieci. 2. Dzieci razem z prowadzącym siadają w kole. Prowadzący dyskretnie przekazuje dziecku siedzącemu z prawej strony następującą informację: Warzywa i owoce są bardzo smaczne i zdrowe. Następnie dzieci kolejno podają sobie tę informację, a ostatnie wstaje i wypowiada zdanie jakie on usłyszał. Należy zaznaczyć, aby dzieci wyraźnie przekazywały dane zdanie. 3. Wspólne śpiewanie piosenki Witaminki, witaminki. B) Zajęcia właściwe 1. Pogadanka z dziećmi na temat warzyw i owoców. 2. Zapoznanie dzieci z wierszem Jana Brzechwy pt.: Na straganie

Rozmowa z dziećmi na temat wiersza oraz warzyw tam występujących. Prowadzący pisze na tablicy nazwy warzyw występujących w wierszu, następnie dzieci mówią na jaką głoskę zaczyna się dane warzywo i dobiera od niej inny dowolny wyraz zaczynający się na tą samą głoskę, np. koper krawat, seler słoń itd. 3. Zabawa PAN WARZYWO. Prowadzący opowiada dzieciom historyjkę: Był sobie kiedyś Pan Warzywko, który przyjaźnił się z 7 głoskami: Z, W, K, A, O R, F. Pewnego razu spotkał głoską Z, która zaprosiła go na niedzielę na herbatę. Pan Warzywko bardzo się ucieszył i obiecał przyjść. Ale kiedy przyszła niedziela Pan Warzywko zapomniał, która głoska zaprosiła go do siebie. Wymieniał wszystkie imiona, ale nie mógł sobie przypomnieć. Przyszedł do dzieci i poprosił, aby mu pomogły. Pan Warzywko wymieniał ich imiona, a dzieci klaskały, gdy wymówił imię głoski, do której miał się udać z wizytą. Po opowiedzeniu tej historyjki prowadzący proponuje dzieciom, by pomogły Panu Warzywko i wówczas dzieci klaszczą, gdy usłyszą głoskę Z. Później prowadzący opowiada dzieciom, że Pan Warzywko został zaproszony przez głoskę W do kina, głoskę K do wesołego miasteczka, głoskę A do cyrku, głoskę O na basen, głoskę R w kosmos itd. 4. Zgaduj zgadula Prowadzący dzieli grupę na dwa zespoły. Trzymając karteczki z rysunkami warzyw i owoców (tak, aby nie widziały ich dzieci) opowiada o nich dzieciom. Robi to jednak w taki sposób by nie wymówić nazwy warzywa lub owocu. Na przykład o marchewce mówi tak: jest to warzywo, ma kolor czerwono-pomarańczowy, mama dodaje ją do surówki czy zupy, jest chrupiąca, lubią ją króliki itp. Zadanie zespołów polega na jak najszybszym odgadnięciu o jakie warzywo lub owoc chodzi. Wygrywa ten zespół, który poprawnie odgadnie więcej warzyw i owoców. 5. Prowadzący rozkłada na podłodze kartony z literami. Dzieci poruszają się po sali w różny sposób np. jak motylki w podskokach i na palcach. Podczas zabawy prowadzący podaje głośno wyraz. Zadaniem dzieci jest z wyrazu wyodrębnić pierwszą głoskę i stanąć przy kartonie z odpowiednią literą. 6. Zagadki. Prowadzący czyta zagadki, a dzieci podają prawidłowe odpowiedzi. Na ogonie złota głowa. Smaczne pestki w sobie chowa. (dynia) Różowo zakwitło wiosną, Przez lato pięknie urosło. Jesienią w zadzie dojrzało. Rumiane, okrągłe, zapachniało. (jabłko) Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę, Ma bielutki korzeń i zieloną natkę.

(pietruszka) Rośnie w polu, ma żółte kolby. (kukurydza) Najpierw są zielone, granatowe w końcu. Zerwiesz je dopiero, gdy dojrzeją w słońcu. (jagody) Latem w ogrodzie wyrósł zielony, A zimą w beczce leży kiszony. (ogórek) Jaka to głowa duża, czy mała, Z zielonych liści składa się cała. (kapusta, sałata) Skórka fioletowa, miąższ pod nią złoty. Smakuje wybornie, wszyscy wiemy o tym. (śliwka) Latem wysoko do słonka się wznosi i złotem mieni. Jesienią, pełen czarnych ziarenek, chyli głową do ziemi. (słonecznik) Czerwieni się ze wstydu. Dojrzewa na słonku. Wśród zielonych liści wisi na ogonku. (wiśnia) Z wierzchu czerwona, a w środku biała. Kiedy ją jadłeś w język cię szczypała. (rzodkiewka) 7. Malowanie przez dzieci swojego ulubionego warzywa lub owocu. C) Podsumowanie zajęć Wspólne podsumowanie zajęć dyskusja na temat: Dlaczego należy jeść dużo owoców i warzyw, co zawierają? Wniosek Warzywa i owoce zawierają witaminy i sole mineralne, które są niezbędne dla zdrowia człowieka. Pożegnanie z dziećmi. Zaśpiewanie jeszcze raz piosenki Witaminki, witaminki Opracowała: Mirosława Wasielak