Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć nr 84 Temat: Zabawa w architektów poznajemy różne rodzaje budowli.

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Sprawozdanie Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I III Matematyka jest wszędzie Prowadzący: mgr Elżbieta Wójcik

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

SCENARIUSZ ZAJĘD W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Scenariusz nr 61 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Scenariusz zajęd nr 44 Temat: Co jest cięższe, lód czy woda?

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 4

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

Scenariusz zajęd z matematyki dla klasy V. Temat: Matematyka w praktyce - koszt wykonania sałatki jarzynowej.

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Temat: Odejmowanie w pamięci

Pole równoległoboku. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. Cel ogólny lekcji: a) Wiadomości. b) Umiejętności. Umieć obliczyć pole równoległoboku.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne część 1

Załącznik nr 1. dotyczący poprawy efektywności kształcenia I etapu edukacyjnego. opracowany do

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

Roboty grają w karty

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

CZERWIEC klasa 2 MATEMATYKA. Obliczenia na podstawie kalendarza, określanie i zapisywanie dat (Moja matematyka, kl. II, cz. 2, s ).

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podniebni przyjaciele Temat: Opisujemy wygląd i tryb życia bociana

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Wymagania edukacyjne z matematyki na poszczególne śródroczne oceny klasyfikacyjne dla klasy IV w roku 2019/2020.

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Temat: 11 listopada- bardzo ważna data w życiu każdego Polaka.

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Edukacja matematyczna

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Scenariusz zajęć w klasie III

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Prima aprilis

Scenariusz zajęć nr 50 Temat: Kropka czy przecinek? wstawiamy odpowiedni znak.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo: odpowiada na pytania dotyczące treści rozdziału Znów idziemy do szkoły z książki Dzieci z Bullerbyn A. Lindgren, opowiada treśd przeczytanego rozdziału, wyszukuje w tekście informacje wskazane przez nauczyciela, zapisuje w zeszycie kilkuzdaniowy opis szkoły, do której uczęszczają dzieci z Bullerbyn, wskazuje różnice pomiędzy szkołą bohaterów książki a swoją, używa jednostki kilometr w sytuacjach życiowych, rozwiązuje zadania tekstowe dotyczące prostych obliczeo długości, oblicza działania na mnożenie i dzielenie w zakresie 100, aby otrzymad wymiary rysowanego budynku szkoły, oblicza działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 100, aby otrzymad dane położenia budynku na planie miasta, rysuje budynek szkoły o odpowiednich wymiarach na planie w wyznaczonym miejscu. Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1, ołówki, długopisy, komputery/tablety, arkusze szarego papieru, markery, książka Dzieci z Bullerbyn, plastikowe krążki, arkusze szarego papieru, linijki, kleje, 1

ilustracje apteki i sklepu dla każdej grupy. Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, burza mózgów, metoda programowa z użyciem tabletu/komputera, metoda ekspresyjna, zabawa ruchowa. Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa. Przebieg zajęd: Etap wstępny Nauczyciel wita się z uczniami i prosi o zajęcie miejsca na dywanie. Nauczyciel czyta rozdział pt. Znów idziemy do szkoły z książki Dzieci z Bullerbyn. Po wysłuchaniu nauczyciel pyta: kto wystąpił w przeczytanym fragmencie? Jak nazywała się miejscowośd, w której znajdowała się szkoła? Dlaczego nie odbyły się lekcje w szkole? W jaki sposób dzieci pomogły chorej pani? Etap realizacji Zadanie 1 Uczniowie siadają do stolików. Karta pracy nr 1, zad.1. Nauczyciel nawiązując do pytao zawartych w karcie pracy, prosi uczniów o wyszukanie w tekście informacji, które są odpowiedzią na te pytania. Wybrane osoby czytają na głos odpowiednie zdania z tekstu. Uczniowie zapisują w zeszytach krótką informację na temat szkoły w Wielkiej Wsi, podaną przez nauczyciela. 2

Dzieci z Bullerbyn uczęszczają do szkoły w Wielkiej Wsi. Znajduje się ona daleko od domu, dlatego dzieci muszą wychodzid do niej o siódmej rano. W szkole jest jedna klasa. Uczęszcza do niej 23 dzieci. W szkole uczy jedna nauczycielka, która mieszka w szkole, na piętrze. Zadanie 2 Uczniowie uruchomiają tablety/komputery. Następnie rysują w programie graficznym, jak wyobrażają sobie szkołę w Bullerbyn. Zadanie 3 Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy, odliczając do czterech. Każda z grup otrzymuje arkusz szarego papieru oraz kolorowe markery. Uczniowie dzielą arkusz na dwie części, po lewej stronie arkusza wpisują szkoła w Bullerbyn, a po prawej stronie nasza szkoła, następnie zapisują podobieostwa i różnice pomiędzy szkołami (np. w naszej szkole jest więcej klas, więcej dzieci do niej uczęszcza, jest więcej nauczycieli, nasza szkoła jest bliżej naszego domu niż szkoła dzieci z Bullerbyn, tak jak dzieci z Bullerbyn przynosimy do szkoły drugie śniadanie). Po skooczonej pracy każda z grup prezentuje swoją pracę. Zadanie 4 Nauczyciel układa na dywanie plastikowe krążki, które mają symbolizowad kamienie na rzece i wydaje polecenie: Aby dojśd do swojej szkoły, dzieci z Bullerbyn musiały pokonad rzeczkę. Aby przez nią przejśd należy wejśd na kamienie, spróbujcie nie spaśd z kamieni, żeby nie zamoczyd nóg. Uczniowie po kolei przechodzą po krążkach na drugą stronę. Zadanie 5 Nauczyciel pyta uczniów, jakiej jednostki miary używamy, podając odległośd między miastami (kilometr). Wykorzystując tę jednostkę miary rozwiążcie zadanie 2 w karcie pracy nr 1. Rozwiązywanie zadania karta pracy 1, zad.2. Zadanie 6 Uczniowie pracują w poprzednio utworzonych grupach 4-osobowych. 3

Polecenie narysujcie fragment pewnego miasta, w którym znajduje się szkoła, sklep oraz apteka. Na początku należy obliczyd, jakie wymiary w metrach mają boki budynku szkoły (Faza 1) następnie, w jakiej odległości od szkoły znajduje się apteka oraz sklep (Faza 2). Po dokonaniu obliczeo narysujcie budynki na kartce. Faza 1. Polecenie - budynek szkoły ma kształt prostokąta, oblicz działania, aby dowiedzied się, jakie wymiary w metrach ma każdy z boków. I grupa III grupa V grupa 1 bok 7mx6m= 1 bok - 4mx8m= 1 bok - 4mx8m= 2 bok 7mx4m= 2 bok 7mx7m= 2 bok - 6mx9m= II grupa IV grupa VI grupa 1 bok 9mx4m= 1 bok 5mx7m= 1 bok - 5mx6m= 2 bok 5mx8m= 2 bok 7mx8m= 2 bok 7mx9m= faza 2. Polecenie budynek szkoły znajduje się między apteką a sklepem. Oblicz działania, aby dowiedzied się, w jakiej odległości od siebie znajdą się te budynki. Jednostką miary jest metr. I grupa II grupa odległość szkoły od apteki 100m-45m= odległośd szkoły od apteki 97m-32m= odległośd szkoły od sklepu 36m+27m= odległośd szkoły od sklepu 48+23= III grupa IV grupa odległośd szkoły od apteki 99m-16m= odległośd szkoły od apteki 100m-32m= odległośd szkoły od sklepu 58m+24m= odległośd szkoły od sklepu 64m+12m= V grupa VI grupa odległośd szkoły od apteki 89m-11m= odległośd szkoły od apteki 92m-33m= odległośd szkoły od sklepu 43m+31m= odległośd szkoły od sklepu 62m+27m= faza 3 Każda z grup otrzymuje duże arkusze szarego papieru, linijki, ołówki, ilustracje apteki i sklepu oraz kleje. Za jednostkę miary uczniowie przyjmują cm (np. zamiast 65m - 65cm). Każda z 4

grup rysuje plan budynku szkoły i w odpowiedniej odległości przykleja ilustrację apteki oraz ilustrację sklepu. Uczniowie porównują swoje prace z innymi grupami. Nauczyciel pyta uczniów W którym z powstałych miasteczek apteka znajduje się najbliżej szkoły? W jakiej odległości od szkoły? W którym miasteczku sklep znajduje się najbliżej szkoły? W jakiej odległości od szkoły? Etap koocowy Uczniowie siadają na dywanie. Każdy z uczniów kooczy zdania - Dziś na zajęciach podobało/nie podobało mi się...(mówi co i dlaczego). Nauczyciel dziękuje uczniom za udział i zaangażowanie w pracę na lekcji. Dodatkowo Uczeo zdolny: rozwiązuje zadania w karcie pracy 1a. Uczeo ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: rozwiązuje zadania w karcie pracy 1b. 5