1. Doktryny polityczne charakterystyka

Podobne dokumenty
Ideologie, doktryny i programy polityczne

DOKTRYNY I IDEOLOGIE KLUCZ

współczesne doktryny polityczne

1. Pieniądz jako kategoria ekonomiczna

DOKTRYNY POLITYCZNE. XIX i XX wieku. i Wiesława Kozuba-Ciembroniewicza. pod redakcją: Krystyny Chojnickiej

Doktryny polityczno-prawne - opis przedmiotu

1. Władza sądownicza w Polsce

PRZYKŁADOWE TEMATY / ZAGADNIENIA

WSPÓŁCZESNE DOKTRYNY POLITYCZNE / ROMAN TOKARCZYK. Spis treści

współczesne doktryny polityczne

OPIS MODUŁU KSZTAŁCENIA (SYLABUS) dla przedmiotu Współczesne ideologie polityczne

1. Socrealizm Cele lekcji Metoda i forma pracy Środki dydaktyczne. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności.

OPIS MODUŁU ZAJĘĆ/PRZEDMIOTU (SYLABUS)

SYLABUS. Współczesne doktryny polityczne Wydział Socjologiczno-Historyczny Katedra Politologii Kod przedmiotu

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: V a Przedmiot: historia i społeczeństwo Nauczyciel: mgr Małgorzata Borowska. Temat lekcji: Wielkie religie średniowiecza.

5. Poziom studiów (I lub II stopień albo jednolite studia magisterskie): Studia I-go stopnia

Liczba godzin Punkty ECTS Sposób zaliczenia. konwersatoria 30 zaliczenie z oceną

1. Życie religijne w Polsce

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Wprowadzenie Wykaz skrótów Część I. Starożytność

STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE specjalność: Międzynarodowy wymiar obsługi ruchu granicznego Studia pierwszego stopnia/ ogólnoakademicki

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2012/2013

5/12/2015 WŁADZA I POLITYKA WŁADZA I POLITYKA PAŃSTWO

Wiedza o społeczeństwie zakres rozszerzony

Przedmowa. Część 1 TEORIE POLITYCZNE. 1. Co to jest polityka? 2. Rządy, systemy i ustroje. 3. Ideologie polityczne XIII

STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE specjalność: Międzynarodowy wymiar administracji i samorządu Studia pierwszego stopnia/ ogólnoakademicki

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Polityka. Myśl polityczna. Tomasz A. Winiarczyk

Plan wynikowy z wiedzy o społeczeństwie poziom rozszerzony na rok szkolny 2015/2016 dla klasy II a

W centrum uwagi Roczny plan pracy. Liczb a godzi n lekcyj nych. Punkt z NPP

KARTA PRZEDMIOTU. 2. Kod przedmiotu: SOCJOLOGICZNEJ I MYŚLI SPOŁECZNEJ

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu historia klasa VII

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

1. Każdy ma swojego dusiołka

Historia ekonomii. Mgr Robert Mróz. Zajęcia wprowadzające (ćwiczenia)

PROJEKT OPISU MODUŁU KSZTAŁCENIA (SYLABUS) dla przedmiotu Doktryny Polityczno-Prawne na kierunku Administracja

1. Formy państw i ustrojów

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

KARTA PRZEDMIOTU 1. NAZWA PRZEDMIOTU: PARTIE POLITYCZNE I SYSTEMY PARTYJNE 2. KIERUNEK: POLITOLOGIA 3. POZIOM STUDIÓW: I STOPNIA

Pojęcie myśli politycznej

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Komunikowanie a ideologia

2. Metody prezentacji informacji

KARTA KURSU. Studia stacjonarne I stopnia Kierunek: Historia Specjalność: Nauczycielska Specjalizacja: historia i wiedza o społeczeństwie

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

MODUŁ KSZTAŁCENIA (SYLABUS) dla przedmiotu Doktryny Polityczno-Prawne na kierunku Prawo

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Wiedza o społeczeństwie, zakres rozszerzony Plan dydaktyczny, klasa 2d

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: System polityczny RP. 2. KIERUNEK: Politologia. 3. POZIOM STUDIÓW: I stopień 4. ROK/ SEMESTR STUDIÓW: : I/2

SYLABUS A. Informacje ogólne

ZAKŁADANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W KLASIE VII

1. Techniki graficzne

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Podróż w świat politologii. Jerzy Pilikowski

Czasownik bez tajemnic

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Charakterystyka królestwa Protista

Wstęp do nauki o państwie i prawie Kod przedmiotu

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

1. Polskie miesiące. Wystąpienia przeciw władzy w okresie PRL projekt edukacyjny

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

2. Początek Andrzeja Szczypiorskiego jako refleksja o totalitaryzmie

MEANDRY HISTORII EKONOMII Adam Glapiński

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Zostań młodym ekologiem

Rodzaje zdań złożonych

Podsumowane wiadomości o roślinach

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

Politologia studia niestacjonarne Seminaria dyplomowe w roku akademickim 2017/2018 Spis treści

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

KARTA PRZEDMIOTU 1. NAZWA PRZEDMIOTU: WSPÓŁCZESNE SYSTEMY I USTROJE POLITYCZNE. 2. KIERUNEK: Bezpieczeństwo narodowe

Transkrypt:

1. Doktryny polityczne charakterystyka 1. 1. Cele lekcji 1. a) Wiadomości Uczeń zna pojęcia: ideologia, doktryna polityczna, program polityczny, agraryzm, anarchizm, chadecja, ekologizm, faszyzm, feminizm, liberalizm, komunizm, konserwatyzm, nacjonalizm, pacyfizm, rasizm, socjaldemokracja, Uczeń potrafi: 2. b) Umiejętności rozumieć zależności (podając przykłady) pomiędzy ideologią, doktryną a programem partii politycznych. układać informacje według określonego kryterium, korzystać z tekstów popularnonaukowych, informacji podawanych przez media w celu opisu doktryn politycznych i zjawisk ideologicznych, dokonywać oceny przydatności różnych źródeł wykorzystywanych do omawiania analizowanych doktryn politycznych, dostrzegać aspekty problemów interpretacyjnych przedstawionych z różnych punktów widzenia, wskazać i zilustrować zagrożenia dla demokracji płynące ze strony zwolenników określonych ideologii. 2. 2. Metoda i forma pracy Prezentacja multimedialna, pogadanka, praca w grupach. 3. 3. Środki dydaktyczne Prezentacja multimedialna, podręcznik, ksero tekstów filozoficznych i politologicznych, tabel problemowych i innych informacji związanych z tematem lekcji. 4. 4. Przebieg lekcji 1. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel odwołuje się do wiedzy uczniów na temat podstawowych doktryn politycznych, a następnie wyjaśnia pojęcia: ideologia, doktryna polityczna, program polityczny, agraryzm, anarchizm, chadecja, ekologizm, faszyzm, feminizm, liberalizm, komunizm, konserwatyzm, nacjonalizm, pacyfizm, rasizm, socjaldemokracja. 2. b) Faza realizacyjna Uczniowie śledzą tok prezentacji multimedialnej Przegląd wybranych doktryn politycznych, wykonują notatki. Następnie uczniowie otrzymują materiały ćwiczeniowe przygotowane

przez nauczyciela, wyszukują informacje na postawione przez nauczyciela pytania odnośnie specyfiki poglądów poszczególnych myślicieli, formujących założenia konkretnych doktryn politycznych, grupują te poglądy w szczegółowe działy tematyczne, np. stosunek do mniejszości etnicznych, sposób organizacji społeczeństwa, założenia funkcjonowania najwyższych władz państwowych, itp. Odwołując się do wiedzy uzyskanej z prezentacji multimedialnej, określają czas popularności poszczególnych doktryn politycznych i miejsce występowania partii politycznych realizujących w swoich programach założenia określonych doktryn politycznych. 3. c) Faza podsumowująca Poszczególne grupy uczniów prezentują wyniki swoich prac i robią notatki. Uczniowie ustalają, które z omawianych doktryn są dominujące w świecie polityki i dlaczego. Określają, które doktryny zagrażają demokracji i dlaczego. Na koniec zajęć uczniowie otrzymują test sprawdzający celem wypełnienia go jako pracy domowej (załącznik 1). 5. 5. Bibliografia 1. Historia doktryn politycznych i prawnych, red. K. Chojnicka, H. Olszewski, Wydawnictwo Ars Boni et Aequi, Poznań 2005, 2. Sobolewska-Myślik K., Partie i systemy partyjne na świecie, PWN, Warszawa 2004, 3. Sylwestrzak K., Historia doktryn politycznych i prawnych, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2005. 4. Wiedza o społeczeństwie, red. M. Bankowicz, M. Grzybowski, J. Stelmach, T. Woś, T. Włudyka, PWN, Warszawa 2001. 6. 6. Załączniki załącznik 1. 1. a) Karta pracy ucznia 1. Podaj nazwę doktryny: a) ideologia uznająca chłopów za główną siłę społeczno polityczną... b) teoria głosząca zniesienie państwa i wszelkiej władzy... c) ideologia głosząca konieczność politycznego i społecznego wyzwolenia kobiet... d) doktryna uznająca za najważniejszą sprawę zaprowadzenie bezklasowego społeczeństwa... e) ideologia, która uwypukla wagę i znaczenie tradycji w życiu społecznym... f) teoria, która dobro narodu uważa za najwyższą wartość... g) ruch społeczno polityczny, który stawia sobie za cel propagowanie pokoju i potępia wszelkie wojny...

2. Rozpoznaj rodzaj doktryny: a) kwestionuje aktualny porządek polityczny i społeczny, dąży do przywrócenia dawnych form ustrojowych... b) głosi pogląd, że wszyscy ludzie są równi z natury, w związku z tym państwo i jego organy winny stać na straży powszechnej równości... c) przedstawiają postulat ewolucyjnych zmian społecznych i politycznych z wykorzystaniem procedur obowiązujących w danym społeczeństwie... 3. Jakiej doktryny był twórcą lub reprezentantem: a) Vilfredo Pareto b) Julius Evola c) Georges Sorel d) Michaił Bakunin e) Milan Hodża f) Ernest Haeckel g) Edmund Burke h) Milton Friedman i) Roman Dmowski j) Leon XIII k) Mahatma Gandhi l) Joseph Arthur de Gobineau 4. Wskaż prawidłową odpowiedź: a) Pojęcie ideologii nie odnosi się do: wartości społecznie akceptowalne idei politycznych zwyczajów wizji organizacji życia zbiorowego b) Zafałszowaną świadomością polityczną nazywał Karol Marks: doktryny polityczne

ideologie polityczne programy polityczne c) Rozróżnienia pomiędzy ideologią a utopią dokonał: Raymond Aron Thomas Moore Karl Mannheim d) Doktrynerstwo to: ideologia naukowa bezkrytyczne i bezrefleksyjne trzymanie się wskazań doktryny bez uwzględniania zmian społecznych metodyczna refleksja nad różnymi aspektami polityki e) Ruralizm to ideologia: agrarna nacjonalistyczna utopijna f) Do zasad chrześcijańskiej demokracji nie zaliczamy: solidarności pomocniczości wspólnotowości wolności g) Hasło Wszystko w ramach państwa rzucił: Benito Mussolini Julius Evola Friedrich Nietzsche h) Przeskok z królestwa konieczności do królestwa wolności odbywa się w: liberalizmie komunizmie nacjonalizmie

i) Słowa Władza polityczna wyrasta z luf karabinów powiedział: Adolf Hitler Lew Trocki Mao Tse tung j) Do filarów konserwatywnego społeczeństwa nie należy: ekonomia religia tradycja rodzina k) Do ideologów liberalizmu socjalnego nie należał: Milton Friedman Gunnar Myrdal John Kenneth Galbraith l) Ideologię państwa bez przemocy głosił: Jan XXIII Mahatma Gandhi John Stuart Mill m) Ideologię państwa dobrobytu stworzył: Herbert Marcuse Friedrich August von Hayek John Maynard Keynes n) Czołowym ideologiem niemieckiego rasizmu był: Joseph Arthur de Gobineau Houston Stewart Chamberlain Alfred Rosenberg o) Syndykalizm nie rozwinął się w: Stanach Zjednoczonych

Rosji Radzieckiej Włoszech 2. b) Notatki dla nauczyciela Karta odpowiedzi 1. a) agraryzm b) anarchizm c) feminizm d) komunizm e) konserwatyzm f) nacjonalizm g) pacyfizm 2. a) reakcyjne b) egalitarne c) reformistyczne 3. 4. a) Vilfredo Pareto elitaryzm b) Julius Evola neofaszyzm c) Georges Sorel syndykalizm d) Michaił Bakunin anarchizm kolektywistyczny e) Milan Hodża agraryzm f) Ernest Haeckel ekologizm g) Edmund Burke konserwatyzm h) Milton Friedman liberalizm i) Roman Dmowski nacjonalizm j) Leon XIII katolicka nauka społeczna k) Mahatma Gandhi pacyfizm l) Joseph Arthur de Gobineau rasizm a) Pojęcie ideologii nie odnosi się do: wartości społecznie akceptowalne

idee polityczne zwyczaje wizje organizacji życia zbiorowego b) Zafałszowaną świadomością polityczną nazywał Karol Marks: doktryny polityczne ideologie polityczne programy polityczne c) Rozróżnienia pomiędzy ideologią a utopią dokonał: Raymond Aron Thomas Moore Karl Mannheim d) Doktrynerstwo to: ideologia naukowa bezkrytyczne i bezrefleksyjne trzymanie się wskazań doktryny bez uwzględniania zmian społecznych metodyczna refleksja nad różnymi aspektami polityki e) Ruralizm to ideologia: agrarna nacjonalistyczna utopijna f) Do zasad chrześcijańskiej demokracji nie zaliczamy: solidarności pomocniczości wspólnotowości wolności g) Hasło Wszystko w ramach państwa rzucił: Benito Mussolini Julius Evola

Friedrich Nietzsche h) Przeskok z królestwa konieczności do królestwa wolności odbywa się w: liberalizmie komunizmie nacjonalizmie i) Słowa Władza polityczna wyrasta z luf karabinów powiedział: Adolf Hitler Lew Trocki Mao Tse Tung j) Do filarów konserwatywnego społeczeństwa nie należy: ekonomia religia tradycja rodzina k) Do ideologów liberalizmu socjalnego nie należał: Milton Friedman Gunnar Myrdal John Kenneth Galbraith l) Ideologię państwa bez przemocy głosił: Jan XXIII Mahatma Gandhi John Stuart Mill m) Ideologię państwa dobrobytu stworzył: Herbert Marcuse Friedrich August von Hayek John Maynard Keynes n) Czołowym ideologiem niemieckiego rasizmu był:

Joseph Arthur de Gobineau Houston Stewart Chamberlain Alfred Rosenberg o) Syndykalizm nie rozwinął się w: Stanach Zjednoczonych Rosji Radzieckiej Włoszech 7. 7. Czas trwania lekcji 45 minut ewentualnie 2 x 45 minut 8. 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz może być realizowany podczas zajęć fakultatywnych dla grupy uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego.