1. Umiejętności uczniów wyrażone celami operacyjnymi Po zakończonej lekcji uczeń powinien :

Podobne dokumenty
Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

KONSPEKT LEKCJI Z CHEMII KLASA II. opracowała Aldona Pawłowska I ANALIZA MATERIAŁU NAUCZANIA II CELE NAUCZANIA III WYMAGANIA PROGRAMOWE IV TOK LEKCJI

Temat : Budowa, właściwości i zastosowanie acetylenu jako przedstawiciela alkinów.

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

WĘGLOWODORY POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI

Do jakich węglowodorów zaliczymy benzen?

odbarwia wodę bromową

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

Konspekt lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat: Węglowodory i pochodne węglowodorów powtórzenie wiadomości.

Węgiel i jego związki z wodorem

Beata Mendak fakultety z chemii II tura PYTANIA Z KLASY PIERWSZEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE na poszczególne oceny śródroczne i roczne. Z CHEMII W KLASIE III gimnazjum

Węglowodory poziom podstawowy

WYMAGANIA EDUKACYJNE w klasie III

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2010/2011

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z chemii dla klasy II gimnazjum oparte na programie nauczania Chemia Nowa Era

Plan dydaktyczny z chemii klasa: 2TRA 1 godzina tygodniowo- zakres podstawowy. Dział Zakres treści

WYMAGANIA PROGRAMOWE Z CHEMII DLA KLASY II. Ocena Semestr I Semestr II

A. 3-bromo-3,4-dimetyloheks-5-yn B. 4-bromo-4-etylo-3-metylopent-1-yn C. 4-bromo-3,4-dimetyloheks-1-yn D. 2-etylo-2-bromo-3-metylopent-4-yn

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który: Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który: Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

ZWIĄZKI WĘGLA Z WODOREM 1) Uzupełnij i uzgodnij równania reakcji spalania całkowitego alkanów, alkenów i alkinów.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z CHEMII 2013/2014

Wskaż grupy reakcji, do których można zaliczyć proces opisany w informacji wstępnej. A. I i III B. I i IV C. II i III D. II i IV

MAŁOPOLSKI KONKURS CHEMICZNY dla uczniów dotychczasowych gimnazjów i klas dotychczasowych gimnazjów prowadzonych w szkołach innego typu

Wymagania edukacyjne. niezbędne do uzyskania poszczególnych. śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych. z chemii

I. Węgiel i jego związki z wodorem

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 STOPIEŃ REJONOWY 18 STYCZNIA 2017 R.

Zaznacz odpowiedê, w której do ka dej substancji przyporzàdkowano êródło jej pochodzenia. F. potrójne H. odbarwiajà jà

CHEMIA klasa 3 Wymagania programowe na poszczególne oceny do Programu nauczania chemii w gimnazjum. Chemia Nowej Ery.

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów 1 marca 2017 r. zawody III stopnia (wojewódzkie)

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2014/2015

DZIAŁ: Woda i roztwory wodne

Wymagania na poszczególne oceny z chemii w klasie III VII. Węgiel i jego związki z wodorem

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych CHEMIA klasa III Oceny śródroczne:

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII

WYMAGANIA EDUKACYJNE

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW - rok szkolny 2011/2012 eliminacje rejonowe

OGÓLNE WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE W KLASYFIKACJI ŚRÓDROCZNEJ I KOŃCOWOROCZNEJ - CHEMIA KLASA VII

Scenariusz lekcji dla klasy II technikum i liceum

1. 2. Alkohole i fenole powtórzenie wiadomości

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2014/2015

Plan wynikowy z chemii do klasy III gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018. Liczba godzin tygodniowo: 1.

Scenariusz lekcji chemii w klasie II k gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE z chemii dla klasy trzeciej

KONSPEKT LEKCJI. METODY DYDAKTYCZNE: - słowna pogadanka naprowadzająca; - praktyczna ćwiczenia uczniowskie, praca w grupach;

SCENARIUSZ LEKCJI prowadzonej pod kątem hospitacji diagnozującej w klasie pierwszej gimnazjum

DZIAŁ 2 ŹRÓDŁA ENERGII przygotowanie do sprawdzianu

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów 6 marca 2015 r. zawody III stopnia (wojewódzkie)

Węglowodory powtórzenie wiadomości

FESTIWAL NAUKI PYTANIA Z CHEMII ORGANICZNEJ

Test diagnozujący z chemii wrzesień Klasa II gimnazjum

Gra w okręty - scenariusz lekcji chemii w gimnazjum

WĘGLOWODORY. Uczeń: Przykłady wymagań nadobowiązkowych Uczeń:

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów 16 stycznia 2015 r. zawody II stopnia (rejonowe)

Materiały i tworzywa pochodzenia naturalnego

WYMAGANIA PROGRAMOWE. CHEMIA klasa I. Wymagania podstawowe:

Test diagnostyczny. Dorota Lewandowska, Lidia Wasyłyszyn, Anna Warchoł. Część A (0 5) Standard I

Program nauczania CHEMIA KLASA 8

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z chemii dla klasy VIII

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów dotychczasowych gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2017/2018

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W DOBRONIU. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny CHEMIA KLASA 3 GIMNAZJUM

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI 9 MARCA 2018 R.

Nazwy pierwiastków: ...

MATERIAŁY POMOCNICZE 1 GDYBY MATURA 2002 BYŁA DZISIAJ CHEMIA ZESTAW EGZAMINACYJNY PIERWSZY ARKUSZ EGZAMINACYJNY I

- odróżnia wyższe kwasy karboksylowe od niższych, - zauważa wyższe kwasy karboksylowe w swoim otoczeniu i docenia ich znaczenie,

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW

III Etap wojewódzki 14 marca Imię i nazwisko ucznia: Czas trwania: 100 minut

Wymagania edukacyjne z chemii dla klasy II gimnazjum

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA Z CHEMII DLA KLASY II GIMNAZJUM Nauczyciel Katarzyna Kurczab

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 CHEMIA

TEMAT: Podsumowanie wiadomości z działu Atomy i cząsteczki.

Zadanie 2. [3 pkt.] Podaj wzory trzech związków o budowie jonowej, w których wszystkie kationy i aniony tworzące te związki mają po 18 elektronów.

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY

Test sprawdzający, wielostopniowy z chemii: Węglowodory

Zadanie 1. Wskaż grupę związków chemicznych, do której należy węglowodór o gęstości 2,5 normalne). C. alkiny D. areny

Wymagania edukacyjne z chemii dla klasy 3b. Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Żarnowcu. na rok szkolny 2015/2016

Zadanie: 2 (4 pkt) Napisz, uzgodnij i opisz równania reakcji, które zaszły w probówkach:

CHEMIA Wymagania programowe na poszczególne oceny dla klasy II I SEMESTR

Dział 9. Węglowodory. Wymagania na ocenę. dopuszczającą dostateczną dobrą bardzo dobrą. Przykłady wymagań nadobowiązkowych

III Powiatowy Konkurs Chemiczny. organizowany pod patronatem Starosty Sokołowskiego. 18 maja 2012, godz REGULAMIN

Małgorzata Karkoszka SCENARIUSZ LEKCJI W LICEUM. Właściwości chemiczne kwasów karboksylowych.

SKRYPTY ZAJĘĆ Z CHEMII SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów 13 stycznia 2017 r. zawody II stopnia (rejonowe)

I Etap szkolny 16 listopada Imię i nazwisko ucznia: Arkusz zawiera 19 zadań. Liczba punktów możliwych do uzyskania: 39 pkt.

DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 STOPIEŃ REJONOWY R.

Skały wapienne i ich właściwości

Wymagania programowe na poszczególne oceny chemia kl. III 2014/2015

Szczegółowe kryteria oceniania po pierwszym półroczu klasy III:

Wymagania edukacyjne z chemii w klasie III gimnazjum. Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

Wymagania edukacyjne z chemii dla klasy ósmej

WYMAGANIA EDUKACYJNE CHEMIA KLASA 3 GIMNAZJUM

MATERIAŁ DIAGNOSTYCZNY Z CHEMII

Węglowodory poziom rozszerzony

I. Wewnętrzna budowa materii

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE Z CHEMII klasa I

Ćwiczenie 3. Otrzymywanie i badanie właściwości chemicznych alkanów, alkenów, alkinów i arenów.

Różnorodny świat izomerów powtórzenie wiadomości przed maturą

Przedmiotowy system oceniania dla uczniów z obowiązkiem dostosowania wymagań z chemii kl. III

Instrukcja dla uczestnika. II etap Konkursu. U z u p e ł n i j s w o j e d a n e p r z e d r o z p o c z ę c i e m r o z w i ą z y w a n i a z a d a ń

Transkrypt:

Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum Temat : Powtórzenie wiadomości :" Węglowodory" 1. Umiejętności uczniów wyrażone celami operacyjnymi Po zakończonej lekcji uczeń powinien : a. znać wzory sumaryczne oraz nazwy pierwszych 10 członów szeregu homologicznego alkanów, alkenów i alkinów ; b. potrafić zapisać wzory strukturalne oraz zbudować modele kulkowe węglowodorów należących do wszystkich 3 grup, zapisać reakcje spalania całkowitego, półspalania, spalania niecałkowitego; c. obliczać procentową zawartość( % masowy) węgla w węglowodorach; d. potrafić wymienić reakcje charakterystyczne dla każdej z grup węglowodorów; e. scharakteryzować właściwości węgla w różnych odmianach alotropowych; f. wymienić przynajmniej 2 tworzywa sztuczne, podać ich zastosowanie, omówić wady i zalety tworzyw sztucznych; g. rozumieć pojęcia: alkan, alken, polimeryzacja, biodegradacja, alotropia, addycja, wiązanie wielokrotne ; h. umieć zaprojektować doświadczenie pozwalające odróżnić etan od etanu, otrzymać eten i etin. 2. Metody nauczania : a. Metoda wiodąca : metoda słowna oparta na formie pracy w grupach i rywalizacji, uczniowie w grupach rozwiązują zadania i udzielają odpowiedzi na zadane pytania. Największą zaletą tej metody nauczania jest wyzwalanie twórczego myślenia, nabycie umiejętności wyrażania swoich racji i opinii, współzawodnictwa i rywalizacji. Powtórzenie poznanych wiadomości w formie zabawy. 1

b. Metoda wspomagająca : metoda praktyczna oparta na ćwiczeniach uczniowskich, budowanie modeli kulkowych. 3. Środki dydaktyczne : karteczki z pytaniami, tablica, kalkulator, modele kulkowe 4. Plan lekcji z bilansem czasu : a. część organizacyjna : 5minut b. część właściwa( postępująca) : 30minut c. Rekapitulacja : 7minut d. Zadanie domowe : 3 minuty 5. Przebieg lekcji : a. część organizacyjna : Sprawdzenie obecności, zapoznanie uczniów za sposobem organizacji pracy na lekcji. Podział uczniów na 4 równe grupy, w sposób wskazany przez nauczyciela ( np. odliczanie do 6) b. część postępująca : Uczniowie podzieleni zostali na 4 równe grupy. Każda z grup w 5 rundowej serii pytań odpowiada na jedno pytanie. Pytania grupy losują równocześnie, następnie w ciągu 2 minut przygotowują się do odpowiedzi. Po upływie wyznaczonego czasu jeden przedstawiciel z każdej grupy udziela odpowiedzi na wylosowane pytanie ( W każdej rundzie musi to być inna osoba z danej grupy). Pozostałe osoby kontrolują prawidłowość odpowiedzi. Za prawidłową odpowiedź grupa może otrzymać 2 punkty, w przypadku mało precyzyjnej odpowiedzi bądź popełnionych błędów grupa otrzymuje 1pkt. Za błędną odpowiedź nie przyznajemy punktów. Rywalizację wygrywa ta grupa, która po 5 rundowej serii pytań ma największą ilość punktów. W przypadku remisu zarządzamy dogrywkę, dając każdej z grup to samo pytanie, wygrywa ta grupa, która jako pierwsza udzieli prawidłowej odpowiedzi. 2

c. Rekapitulacja : Nauczyciel ogłasza zwycięska drużynę. Zwycięska drużyna otrzymuje nagrodę w postaci oceny bardzo dobrej za aktywność na lekcji. d. Zadanie domowe : Uczniowie otrzymują zadanie domowe z zeszytu ćwiczeń Opracowała : Bernadeta Kita Pytania : 1. Wymień odmiany alotropowe węgla, wyjaśnij pojęcie alotropia, której z odmian alotropowych węgla użyłbyś do produkcji cegieł ogniotrwałych, ołówków, elektrod? 2. Podstawowy pierwiastek wszystkich związków organicznych to... Na podstawie jego położenia w układzie okresowym podaj wszystkie informacje o tym pierwiastku ( grupa, okres, model atomu, liczba cząstek elementarnych) 3. Zbuduj modele alkanów dla n = 4, n = 6 podaj ich nazwy, podaj wzór ogólny alkanów? 4. Zbuduj modele alkenów dla n = 2, n = 4 podaj ich nazwy, podaj wzór ogólny alkenów? 5. Zapisz reakcję chemiczną spalania całkowitego alkanu o n= 8 podaj jego nazwę (nazwij powstałe produkty)? 6. Zbuduj model alkanu o n = 5 podaj jego nazwę a następnie zapisz reakcję chemiczną półspalania tego alkanu (nazwij powstałe produkty)? 7. O jakim gazie mowa? Jestem gazem bezbarwnym, bezwonnym, lżejszym od powietrza. Jestem głównym składnikiem gazu ziemnego. Zwany jestem inaczej gazem błotnym, ponieważ występuje na bagnach oraz gazem kopalnianym gdyż występuje w kopalniach węgla kamiennego. Zbuduj model gazu o którym mowa, zapisz spalanie niecałkowite tego gazu (nazwij powstałe produkty)? 3

8. Jestem bezbarwnym, bezwonnym, łatwopalnym gazem należącym do szeregu homologicznego alkanów. Moja cząsteczka zawiera łącznie 14 atom należących do dwóch różnych pierwiastków. Mam zastosowanie jak paliwo płynne np. w butlach gazowych. Podaj nazwę węglowodoru gazowego o którym mowa, zapisz jego wzór sumaryczny, strukturalny i półstrukturalny? 9. Jestem jednym z gazów w szeregu homologicznym alkenów, można mnie łatwo otrzymać ogrzewają kawałek folii polietylenowej. Stanowię także substrat w reakcji otrzymywania polietylenu. O jakim gazie mowa? Podaj jego nazwę, wyjaśnij pojęcie szereg homologiczny, zapisz nazwy i wzory sumaryczne pierwszych 4 członów szeregu homologicznego alkenów? 10. Jestem gazem bezbarwnym, bezwonnym, słabo rozpuszczalnym w wodzie. Łatwo mnie otrzymać działając wodą na karbid, czyli węglik wapnia, spalam się w bardzo wysokich temperaturach dlatego znalazłem zastosowanie w palnikach acetylenowotlenowych. O jakim gazie mowa, zapisz jego wzór sumaryczny, strukturalny, reakcję spalania całkowitego( nazwij powstałe produkty)? 11. Uzupełnij następujący ciąg reakcyjny : 1 2 H -C C -H + Br2... + Br2... Podaj nazwy produktów 1 oraz 2, jaki rodzaj reakcji chemicznej przedstawiają poniższe równania i dla których węglowodorów rekcja ta jest reakcją charakterystyczną? 12. Uzupełnij zdania a następnie odgadnij zagadkę? Tworzywa powstają w wyniku..., która polega na... Mogą zastąpić wiele materiałów tradycyjnych np. (drewno, szkło ) jednak ich największą wadą jest to iż nie ulegają..., czyli...... O jakim tworzywie mowa?... Jestem tworzywem twardym aczkolwiek kruchym służącym do produkcji : - zabawek - wszelakich opakowań np. na lekarstwa - do produkcji popularnego materiału izolacyjnego (styropianu) 13. Oblicz % zawartość (% masowy) pierwiastków w etanie? (C= 12u, H= 1u) 14. Oblicz % zawartość (% masowy) pierwiastków w butenie? (C= 12u, H= 1u) 4

15. Dwie probówki wypełniono kolejno etanem oraz etenem, następnie do obu probówek wlano rozcieńczony fioletowy roztwór manganianu (VII) potasu (KMnO4).W której probówce nastąpiło odbarwienie manganianu VII potasu, wyjaśnij przyczynę tego zjawiska, wyjaśnij pojęcie węglowodory nienasycone? 16. Podaj wzór ogólny alkinów, zapisz wzory sumaryczne i strukturalne pierwszych 3 członów szeregu homologicznego alkinów 17. Zapisz wzory sumaryczne ( 10 pierwszych) szeregu homologicznego węglowodorów nasyconych (alkanów) oraz wymień główne zastosowanie alkanów stałych, ciekłych i gazowych? 18. Podaj nazwę alkinu zawierającego 4 atomy węgla w cząsteczce, zapisz jego wzór sumaryczny, strukturalny, półstrukturalny. Podaj wzór ogólny alkinów? 19. Uzupełnij i uzgodnij równania reakcji chemicznej? Nazwij produkty reakcji? C2H4 +... C2H5Br C2H4 + Br2... 20. Które z wymienionych przedmiotów wykonane są z polietylenu? - siatka ( reklamówka) - kubek do mycia zębów - skarpetki - opona samochodowa - patelnia - okładka na zeszyt W jakiej reakcji charakterystycznej dla węglowodorów nienasyconych powstaje polietylen? 5