1. Wakacyjne wspomnienia

Podobne dokumenty
1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Każdy ma swojego dusiołka

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. W świecie obyczajów i tradycji

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

1. Obywatel w urzędzie gminy

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

Rodzaje zdań złożonych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Słynny malarz polski Jan Matejko

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

1. Etykieta dla każdego wzbogacamy nasze słownictwo

Orzeczenie i jego określenia

Autorka: Scenariusz lekcji dla uczniów klas 4 6 SP Temat: Cele lekcji: Wymagania Metody: Kluczowe pojęcia: Materiały dydaktyczne:

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

SPOSÓB REALIZACJI METODY

Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Temat: Bezpieczny wypoczynek nad wodą - powiedz NIE zagrożeniom"

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

1. Piszemy mowę obronną

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Temat: Papierosy? Nie dziękuję-trudna sztuka odmawiania

ZAGUBIONA KORONA. Autor:,,Promyczki KOT, PONIEWAŻ NICZYM SYRENCE, W WODZIE WYRASTAŁ IM RYBI OGON I MOGLI PRZEMIERZAĆ POD WODĄ CAŁE MORZA I OCEANY.

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Nie owijam w bawełnę asertywność.

2. Metody prezentacji informacji

Konspekt lekcji matematyki kl. II.

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, pakiet 19, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

WIERSZ "Na wakacje ruszać czas" Za dni kilka o tej porze będę witać polskie morze. Bo najbardziej mi się marzy żeby bawić się na plaży.

Moja wakacyjna przygoda

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Plan metodyczny lekcji

Zostań młodym ekologiem

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Cofnij nagraj zatrzymaj

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz zajęć nr 1

Transkrypt:

1. Wakacyjne wspomnienia Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości rozumie zasady zabawy dydaktycznej, rozumie różnice w sposobach komunikowania się. ii. b) Umiejętności potrafi wypowiadać się na określony temat, potrafi gromadzić słownictwo opisujące wakacje, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, potrafi dokończyć notatkę. b. 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, słoneczko, burza mózgów, słoneczko, praca indywidualna. c. 3. Środki dydaktyczne Polecenia dla grup d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel inicjuje zabawę dydaktyczną Zgadywanka, czyli odgadywanie informacji o przygodzie wakacyjnej z obrazka, z cyklu czterech obrazków, z mowy ciała, i przez język. Nauczyciel prosi uczniów, aby narysowali swoją przygodę wakacyjną na jednym rysunku, oraz tą samą na 4 rysunkach.: Uczeń umieszcza swój rysunek obrazujący wakacyjna przygodę, zaprasza kolegę, koleżankę do opowiedzenia historii, która mu się przydarzyła. Uczeń umieszcza na tablicy cztery obrazki przedstawiające poszczególne etapy swojej przygody, ktoś opowiada jak sobie tę historię wyobraża Uczniowie przez gesty, mimikę, mowę ciała opowiadają o swoich przygodach, a klasa odgaduje historię.

Uczniowie ustnie opowiadają o swoich przeżyciach wakacyjnych. 2. Uczniowie zostają podzieleni na 5 grup, zostaję wybrani sprawozdawcy, lektorzy, liderzy. Nauczyciel rozdaje uczniom polecenia dla grup, następnie poszczególne zespoły prezentuj a wyniki swojej pracy na forum klasy, prace są omawiane (załącznik1). 3. Uczniowie w swobodnych wypowiedziach dyskutują nad sposobami przekazywania informacji, komunikowania się. Zastanawiają się, który z zaprezentowanych sposobów jest najlepszy, oddaje najwięcej informacji, jest czytelny? 4. Uczniowie redagują notatkę, o tym co się działo na lekcji, wpisując brakujące słowa (załącznik2). iii. c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie w swobodnych wypowiedziach o różnych sposobach spędzania wolnego czasu. e. 5. Bibliografia 1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, SFS, Kielce 2000. 2. Kliparty w: www.gofownik.pl 3. Przygoda wakacyjna w: www.opowiadania.pl/ f. 6. Załączniki g. a) Karta pracy ucznia załącznik 1. Polecenia dla grup: 1. Napiszcie dlaczego podane rysunki kojarzyć się mogą z wakacjami, ułóżcie krótką historię z wybraną ilustracją. 2. Poproście lektora, aby przeczytał wam przygodę wakacyjną waszej koleżanki, podkreślcie w nim te opisy, które was zaciekawiły.

i. ii. iii. iv. v. vi.

vii.

viii. Na początku wakacji pojechałam na kolonie nad Morze Bałtyckie, wraz z Olą, Małgosią i Pauliną oraz moim młodszym bratem Michałem. Ja i dziewczyny miałyśmy wspólny pokój obok pań wychowawczyń, a Michał wraz kolegami na drugim końcu korytarza. Drugiego dnia był straszny upał, więc poszliśmy na plażę. Nieludzko zmęczeni, po przejściu trzech kilometrów, dotarliśmy na piaszczystą plażę. Jednak widok jaki zastaliśmy nie był zachwycający. Wszędzie leżały papiery po łakociach, śmieci, gumy, patyki. W wodzie pływało pełno wodorostów tak, że kąpać mogliśmy się najwyżej pięć metrów od brzegu. Byłam zła, że wokoło jest tyle śmieci, ale chciałam się dobrze bawić. Kąpaliśmy się do wieczora, potem musieliśmy wracać. Na samą myśl o tym zrobiło mi się smutno. Spostrzegłam jednak coś, co poprawiło mi humor, a mianowicie - zachód słońca. Był cudowny. Słońce wyglądało jak ognista, czerwono-złota kula zanurzająca się w morzu. Promienie słoneczne odbijały się od fal. Widok był naprawdę przepiękny. Szkoda tylko, że plaża była tak zaniedbana. Z powrotem jechaliśmy (na szczęście!) autokarem. Wróciłam wykończona. Odpoczywając w pokoju czytałam książkę. Po pięciu minutach powieki powoli opadały na moje oczy... Otworzyłam je. Spostrzegłam, że jestem na plaży, w tym samym miejscu, w którym byliśmy w południe. Ale plaża była jakaś dziwna. Coś tu nie grało. Ze zdziwieniem rozglądałam się co tu jest inne. I nagle uświadomiłam sobie, że ta plaża jest czysta, bez żadnych badyli, śmieci i papierów. Piękna, dzika, piaszczysta plaża. Wprost niewyobrażalne! Ale gdzie się podziały śmieci? Podbiegłam do morza. Ono również było czyste, bez wodorostów. Błękitna, przezroczysta woda, aż śmiać się chciało, że coś takiego istnieje. Lecz naraz przestraszyłam się. Przecież nikogo tu nie było, cała plaża była pusta, ani żywej duszy! Zaczęłam nawoływać, szukać. Kilka razy to nawet wydawało mi się, że kogoś widziałam i biegłam w jego stronę, lecz on znikał. Po prostu znikał! Przestraszyłam się jeszcze bardziej. Zrezygnowana usiadłam na nagrzanym słońcem piasku. Zaczęłam oglądać zachód słońca, zupełnie inny niż oglądałam, kiedy byłam tu z kolonią. Powoli mój strach opadał. Poczułam się zmęczona. Myślałam tylko o tym, jak to jest możliwe, że jeszcze tego samego popołudnia wszystko tutaj było inne. Nagle coś mnie dotknęło. Zostałam wyrwana z zamyślenia. Z niepokojem odwróciłam się i zobaczyłam strasznego człowieka, a na nim kupę śmieci i resztek jedzenia. Zauważyłam, że rozchodził się od niego nieprzyjemny zapach zepsutej żywności, pleśni. Do tego człowieka biegły sznurem śmieci i wskakiwały na niego, a on stawał się coraz większy i większy. Natychmiast zaczęłam uciekać. Piszczałam, krzyczałam, wołałam o pomoc. Przepiękne morze stało się dla mnie pułapką. Nie miałam dokąd uciec. Świat rozmazywał się przed moimi oczami... ix. - Chyba nic jej nie jest. x. - Może słońce ją za mocno przygrzało. Skarżyła się, że nie ma czapki. - Cicho! Budzi się. Otworzyłam oczy. Nade mną stała chyba cała kolonia. Ola, Gosia i Paula miały przerażone miny. xi. xii. - Co się stało? - spytałam sennie. - Kiedy poszłyśmy na dwór po powrocie z nad morza, ty usnęłaś.

xiii. xiv. xv. xvi. A kiedy wróciłyśmy przeraźliwie wrzeszczałaś i wołałaś o pomoc. Wszystkich postawiłaś na nogi! - wyjaśniła Ola. - Ach, więc to był tylko zły sen. Co za ulga! - Ale nam napędziłaś strachu! - powiedziała pani. Następnego dnia poprosiłam pana, abyśmy poszli na plażę z workami na śmieci i trochę posprzątali. Opowiedziałam mu mój sen, i że na pewno będzie wszystkim przyjemniej siedzieć na czystym piasku. Po obiedzie całą grupą pojechaliśmy zbierać śmieci. Na początku ludzie wytykali nas palcami, ale potem sami przyłączyli się do naszej akcji. Po kilku godzinach intensywnej pracy udało nam się część plaży doprowadzić do porządku. Podczas tych koloni nauczyłam się szacunku do przyrody oraz doświadczyłam jak mogą wyglądać plaże, góry i inne miejsca publiczne, jeśli nie będziemy śmiecić. Myślę, że trzeba pokazać ludziom, że milej i przyjemniej jest siedzieć na czystej plaży, opalać się, chodzić po nie zaśmieconych górach. xvii. Załącznik 2. Nasi koledzy w różny sposób informowali nas o swoich...przedstawiła swoja przygodę za pomocą. swoja historię opowiedziała za pomocą Najbardziej rozweseliła mnie opowieść., ponieważ Najdokładniej jednak o swoich przeżyciach mówił xviii. xix. b) Zadanie domowe Napiszę wiersz na temat wrażeń wyniesionych z wakacji. h. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut brak i. 8. Uwagi do scenariusza