Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Scenariusz zajęd nr 85 Temat: Do czego wykorzystujemy glinę?

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Temat: Jak szybko płynie czas?

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Scenariusz zajęć. -dodaje i odejmuje w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego;

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

Scenariusz zajęd nr 44 Temat: Co jest cięższe, lód czy woda?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz zajęd nr 91 Temat: Jak sum dodawał i odejmował czytamy matematyczną poezję. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Scenariusz nr 60. Temat: Jak powstaje film? - Współpracujemy przy jego tworzeniu. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

, PAKIET 59, SCENARIUSZE LEKCJI,

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia algebraiczne

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Temat: Odejmowanie w pamięci

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz zajęd nr 69 Temat: Jak woda krąży w przyrodzie?

Scenariusz zajęć nr 5

Temat: Jak i gdzie możemy bawić się bezpiecznie?

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Scenariusz zajęć nr 57 Temat: Czy chciałbym być podobny do Szewczyka Dratewki? - Baśń J. Porazińskiej.

WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE VI

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Scenariusz zajęć nr 80 Temat: Konstruujemy latawce.

Scenariusz zajęć nr 6 Temat: Czytamy list od kolegi z wakacji.

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podniebni przyjaciele Temat: Opisujemy wygląd i tryb życia bociana

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Scenariusz nr 77 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Oblicza zimy Temat: Przygody z krainy lodu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Nasze mamy

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W oczekiwaniu na wiosnę Temat: Wiosenne porządki

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień badacza Temat: Potęga powietrza SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Środki dydaktyczne: grafika nr 1, grafika nr 2, karta pracy nr 1, animacja komputerowa nr 1,

Proporcjonalność prosta i odwrotna

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Klasa II, zajęcia komputerowe, krąg tematyczny Co październik z sobą niesie? Jesień w sadzie i ogrodzie. Temat: Przetwory owocowe i warzywne

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Szkoła podstawowa - klasa 6

Scenariusz zajęć w klasie III

Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

16. CO TU PASUJE CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu. Cele operacyjne: Uczeo: wyjaśnia, czym jest sztuka użytkowa, ocenia przedmioty codziennego użytku według kryterium użyteczności i estetyki: ładne, brzydkie, wyjaśnia, czym jest graffiti, wyszukuje w przeglądarce internetowej informacje dotyczące sztuki użytkowej i jej wytworów, mnoży i dzieli w zakresie 100, dodaje i odejmuje w zakresie 100, rozwiązując etapowo zadania z treścią, mierzy długośd przedmiotów, układa treśd zadania do grafu liczbowego. Środki dydaktyczne: żółte samoprzylepne karteczki (typu post - it), karta pracy nr 1, dwiczenie interaktywne, animacje komputerowe nr 1, 2. Animacja nr 1. Przedstawia wnętrze sklepu, w centralnej części na wprost znajduje się wielki regał, sprzedawca chce policzyd, ile kubków zostało mu do sprzedania. Na 7 półkach stoi po 8 kubków. Ile kubków jest w sklepie? Animacja nr 2. Do tego samego sklepu przyszło dziecko, które chciało kupid kubki dla całej rodziny: mamy, taty, babci i dziadka. Na regale widnieje cena 14 zł za sztukę. Ile dziecko zapłaci za kupione kubki? Dwiczenie interaktywne. Na środku ekranu znajduje się ozdobna rama (taka, którą oprawia się obrazy) podzielona na 4 równe części. Na górze ekranu pojawiają się 4 rozsypane i wymieszane obrazki, z instrukcji, która pokazuje, jak należy ozdobid kubek. Uczniowie muszą przeciągnąd obrazek we właściwe miejsce ramy. Jeśli uczniowie umieszczą w niewłaściwym miejscu, obrazek wraca 1

na miejsce, jeśli natomiast zostanie umiejscowiony poprawnie zostaje w ramce. Obrazki do instrukcji: nagranie dźwiękowe nr 1. Dźwięk malowanej ściany sprayem, grafika nr 1. tablety/komputery zajęcia multimedialne. Metody i techniki nauczania: słoneczko, gra dydaktyczna, burza mózgów, metoda projektu, zabawa ruchowa, metoda realizacji zadao wytwórczych, metoda problemowa, metoda czynnościowa rozwiązywania zadao. Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa, Przebieg zajęd: Etap wstępny 2

Uczniowie otrzymują od nauczyciela żółte samoprzylepne karteczki (typu post - it). Na tablicy znajdują się dwa pojęcia: sztuka oraz przedmioty codziennego użytku. Zadaniem uczniów jest napisanie po jednym skojarzeniu na karteczce, do pojęd znajdujących się na tablicy. Udzielanie odpowiedzi na pytanie: Jaki związek mają artystycznie wykonane przedmioty codziennego użytku ze sztuką? Karta pracy nr 1. Zadanie 1. Etap realizacji Zadanie 1 Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Uczniowie pracują w grupach. Grupa 1 - wyjaśnia, czym jest sztuka użytkowa. Grupa 2 - ocenia przedmioty codziennego użytku, znajdujące się w klasie, według kryterium użyteczności i estetyki: ładne, brzydkie, (instrukcja do zadania dla grupy 2 w karcie pracy nr 1, zad. 2). Grupa 3 wyjaśnia, czym jest graffiti (instrukcja do zadania dla grupy 3 w karcie pracy nr 1, zad. 2). Grupa 4. Układa scenką na temat: Zachwyt nad otaczającym nas pięknem (instrukcja do zadania dla grupy 4 w karcie pracy nr 1, zad. 2). Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. Grupa 1 prezentuje klasie, czym jest sztuka użytkowa, w oparciu o informacje z Internetu. Grupa 2 prezentuje ocenę przedmiotów użytku codziennego znajdujących się w klasie. Grupa 3 wyjaśnia, co to jest graffiti, prezentuje zdjęcie i nagranie dźwiękowe, które związane jest z malowaniem sprayem. Grupa 4 odgrywa scenkę, techniką pantomimy, którą ułożyła. Zadanie 2. Grupa 1 Animacja nr 1. Przedstawia wnętrze sklepu w centralnej części, na wprost, znajduje się wielki regał, sprzedawca chce policzyd, ile kubków zostało mu do sprzedania. Na 7 pólkach stoi po 8 kubków. Ile kubków jest w sklepie? Zapisz obliczenia za pomocą mnożenia. 3

Grupa 2 Animacja nr 2. Do tego samego sklepu przyszło dziecko, które chciało kupid kubki dla całej rodziny: mamy, taty, babci i dziadka. Na regale widnieje cena 14 zł za sztukę. Ile dziecko zapłaci za kupione kubki? Grupa 3 Zmierz dłuższy i krótszy bok ramek, podaj dokładny wynik pomiaru i zapisz (karta pracy nr 1, zad. 3). Oblicz obwód ramki. Grupa 4 Ułóż zadanie z treścią dotyczące przedmiotów codziennego użytku na podstawie grafu. 6. 5-4 Grupy prezentują treśd zadao i sposoby ich rozwiązania. Zadanie 3. Zadanie, będzie polegało na uważnym obserwowaniu i wykonywaniu czynności, które pokazane zostaną na tablicy multimedialnej. Prezentowana forma pracy nazywa się krok po kroku. Uczniowie dowiadują się, że tematem jest ozdabianie kubków. Uczniowie przygotowują stanowisko pracy. Uczniowie uruchamiają dwiczenie interaktywne. Dwiczenie interaktywne. 4

Na środku ekranu znajduje się ozdobna rama (taka, w którą oprawia się obrazy) podzielona na 4 równe części. Na górze ekranu pojawiają się 4 rozsypane i wymieszane obrazki, z instrukcji, która pokazuje, jak należy ozdobid kubek. Uczniowie muszą przeciągnąd obrazek we właściwe miejsce ramy. Jeśli uczniowie umieszczą w niewłaściwym miejscu, obrazek wraca na miejsce, jeśli natomiast zostanie umiejscowiony poprawnie zostaje w ramce. Obrazki do instrukcji: Jak to zrobid? 1. Na papierze samoprzylepnym odrysuj wzór, którym chcesz ozdobid kubek. Pamiętaj, aby wzory były rozstawione w odpowiedniej odległości. 2. Wytnij odrysowane wzory za pomocą nożyka do cięcia tapet. 3. Przyklej tak przygotowany szablon do kubka. Zabezpiecz również górę i dół kubka za pomocą papieru przyklejonego do szablonu. 4. Pomaluj wzór, używając spray'u do błyszczących powierzchni. Etap koocowy Ocena atmosfery w grupie: termometr emocji. Nauczyciel rysuje chmurkę i słoneczko. 5

CZUŁEM SIĘ ŹLE CZUŁEM SIĘ BARDZO DOBRZE Każdy z uczniów otrzymuje żółtą karteczkę typu post-it, zapisuje na niej swoje imię. Następnie w wyznaczonej kolejności, podchodzi do tablicy i poprzez naklejenie karteczki w odpowiednie miejsce ocenienia atmosferę w grupie podczas wykonywania zadao. Chmurka czułem się źle; słoneczko czułem się bardzo dobrze. 6