Temat: Najtrudniejsza jest walka z samym sobą... Rozważania o wartościach uniwersalnych na podstawie filmu Hobbit: Bitwa pięciu armii.

Podobne dokumenty
Temat: Kim jest jednostka wybitna? Rozważania na temat roli wielkich osobowości i ich wpływu na postrzeganie świata oraz bieg historii.

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum


Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

Czyli tam i z powrotem ISKRY

LEKCJE NA KTÓRYCH MOśNA ZREALIZOWAĆ ĆWICZENIE: wiedza o społeczeństwie, język polski, godzina wychowawcza

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Kto puka do naszych drzwi?

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

1. Każdy ma swojego dusiołka

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Godzina Czas Nazwa bloku Opis ćwiczenia Materiały 0:00-0:02 2 min Wprowadzenie

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Konspekt na zaliczenie przedmiotu: Warsztaty gender :

Myślę, że... o wyrażaniu swojej opinii Zadanie 2

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania J.R.R. Tolkien. Hobbit

Temat: Korelacja sztuki malarskiej i filmowej na przykładzie filmu Jana Jakuba Kolskiego Historia kina w Popielawach

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Potrzeby konsumentów i środki ich zaspokajania. Autor: Krystyna Brząkalik

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Radzenie sobie ze stresem. moduł 4 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz 2. Temat: Nie chcę wpaść w nałóg potrafię powiedzieć NIE

Aktywne metody nauczania.

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Sprawiamy radość innym. Scenariusz nr 7

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Temat: Nasze państwo nasze prawa.

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.


(szkoła ponadgimnazjalna)

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

SCENARIUSZE KATECHEZY

Nauczyciel-doradca zawodowy jako partner wspierający wybór dalszej ścieżki kształcenia

1. Prezentacja filmu (początkowa scena filmu Dystrykt 9 N. Blomkampa), lub odegranie ról*

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

Prezentacja Dlaczego tworzymy plan? Slajd 1. Slajd 2.

Ile czasu pracują bez wynagrodzenia kobiety i mężczyźni w różnych częściach świata?

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Scenariusz lekcji 2 1/4

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

Woda cenne dobro czy prawo człowieka?

Rozmowa z zaczarowanym lusterkiem odnajduję się w grupie.

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Historia pewnego domu

CO SPRAWIA, ŻE JESTEŚMY SZCZĘŚLIWI? CO WIDZISZ TY, A CO JA?

Hobbit czyli tam i z powrotem. autorstwa J.R.R. Tolkiena, wydana w 1937 roku

WRONa Orła nie pokona czyli jak wprowadzono stan wojenny Autor: Jadwiga Jurczyk-Motyl

Przewodnik Ekonomiczne inspiracje. II moduł Przedsiębiorczo, czyli jak?

Budowanie poczucia własnej wartości

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Cele i zadania stawiane przed uczniem w ramach zajęć etyki.

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Osiąganie celów. moduł 3 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

TEMAT: CO TO JEST ZDROWIE?

Autorka: Ewa Wrzesińska- Skrypko Scenariusz lekcji do filmu Wielka wyprawa Oskara (reż. Torfinn Iversen, Norwegia, 2017)

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Co nas łączy, co nas dzieli? - mniejszości narodowe i etniczne w Polsce Scenariusz zajęć dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Ró ż ne óblicża kóntynentu afrykan skiegó

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Metoda dyskusji na lekcji języka polskiego.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Edukacja antydyskryminacyjna TU, Edukacja globalna TERAZ

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Przyjaciel na balkonie reż. Hüseyin Tabak

Za chwilę wybuchnę! Jak radzić sobie ze stresem.

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 2

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Szkoła podstawowa - klasa 6

Scenariusz zajęć nr 4


Temat 5. Programowanie w języku Logo

Hospitacja diagnozująca na lekcji języka angielskiego

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Transkrypt:

Opracowała: Izabela Jach-Rahib Temat: Najtrudniejsza jest walka z samym sobą... Rozważania o wartościach uniwersalnych na podstawie filmu Hobbit: Bitwa pięciu armii. Cele lekcji: Po lekcji uczeń powinien: definiować pojęcie wartość, określać wartości uniwersalne, analizować postawy bohaterów w kontekście wyznawanych wartości, pokazywać związki gatunku fantasy z mitem, legendą czy baśnią. Metody i formy pracy: rozmowa, praca w grupach, burza mózgów, dyskusja. Czas: 1 lekcja/ 2 lekcje

Przebieg lekcji: Rozmowa. Zapytaj uczniów i uczennice o ich odczucia po obejrzanym filmie. Jakie mieli wrażenia na temat filmu po wyjściu z kina? Jakie emocje wzbudził u nich film? Które sceny najbardziej ich poruszyły? Czy coś ich zaskoczyło, a jeśli tak, to co? Burza mózgów. Zapowiedz cel lekcji i waszych rozważań. - Poproś uczniów o wyjaśnienie pojęcia wartość. Ich definicje zapisz na tablicy lub na flipczarcie. - Podaj też wybraną przez siebie definicję pojęcia. np.: podstawowa kategoria aksjologiczna oznaczająca wszystko to, co cenne i godne pożądania, co stanowi cel dążeń ludzkich. Uznane wartości stanowią podstawę ocen, norm i wzorów kulturowych - Spytaj w jaki sposób poznajemy system wartości. Uczniowie powinni zauważyć, że informują nas o tym deklaracje/świadectwa innych, (np. ktoś mówi o nas, że jesteśmy prawdomówni), własne deklaracje, (mówimy np. jestem szczery), a także nasze działania (to, co robimy odzwierciedla system wartości, któremu hołdujemy). Możesz też zwrócić uwagę uczniów na często popełniany przez nas błąd, polegający na przypisywaniu jakiejś wartości na podstawie pojedynczego zachowania, np. ktoś w urzędzie źle nas obsłużył i stwierdzamy, że jest niemiły. Nie należy pojedynczych zachowań interpretować jako tych, które odzwierciedlają nasz charakter bądź system wartości. - Aby zwrócić uczniom i uczennicom uwagę, jakie wartości są uznawane przez ludzi za najcenniejsze, możesz poprosić ich o wykonanie prostego ćwiczenia pt. słońce. Rozdaj uczniom karteczki samoprzylepne i poproś o napisanie na nich 4 wartości, które są dla nich najważniejsze. Następnie połóż na podłodze koło wycięte z papieru, które będzie słońcem, a uczniowie przykleją mu promienie z karteczek, które dostali. Jeśli wartości się powtarzają przyklejamy je w tym samym promieniu, jeśli nie tworzymy nowy promień. Dzięki temu zwizualizujecie sobie fakt, że wiele wartości jest uniwersalnych i ważnych dla wszystkich, a niektóre zależą tylko od nas. Praca w grupach. Zanim przejdziesz do pracy w grupach poproś uczniów o krótkie przypomnienie fabuły filmu. Krasnoludy z Ereboru z pomocą Bilba Bagginsa odzyskują ojczyste królestwo i leżące w nim bogactwa. Muszą jednak ponieść konsekwencje rozbudzenia przerażającego smoka Smauga, który obrócił swój gniew przeciwko bezbronnym mężczyznom, kobietom i dzieciom z położonego na jeziorze miasteczka Esgaroth. Spytaj uczniów o co właściwie walczą bohaterowie? Uczniowie powinni podkreślić, że zarażony smoczą żądzą złota Thorin, nowy Król spod Góry, poszukuje i broni

legendarnego Arcyklejnotu, elfy i mieszkańcy Esgaorth też dopominają się bogactwa, podobnie Sauron - władca ciemności i wróg wszystkich istot Śródziemia wraz z orkami. Bohaterowie stają przed wyborem -zjednoczyć się czy zginąć. Bilbo walczy nie tylko o swoje życie, ale i przyjaciół. Po tym wstępie podziel uczniów na grupy (w zależności od liczebności klasy 5-6). Zadaniem każdej z nich jest scharakteryzowanie bohaterów w filmie w kontekście wartości, którymi się kierują. Wyniki pracy uczniowie powinni zapisać na arkuszach szarego papieru. Grupa 1 - Thorin, grupa 2 - Bilbo, grupa 3 - Bard, grupa 4 - Gandalf, grupa 5 - król elfów Thranduil, grupa 6 - Tauriel i Kili. Prezentacja wyników pracy: każda grupa przykleja na ścianie swój arkusz i omawia go, uzasadniając dlaczego zdecydowała się na przypisanie bohaterom takich, a nie innych wartości. Grupa 1: powinna zwrócić uwagę na przemianę Thorina: początkowo kieruje się on chciwością, żądzą bogactwa, nie słucha porad przyjaciół, nie chce podzielić się skarbem z ludźmi. Po przemianie, najważniejszymi wartościami są dla niego honor, odwaga, poświęcenie dla innych. Grupa 2: powinna zaznaczyć, że Bilbo stanął przed trudnym wyborem, musiał być nielojalny wobec przyjaciela, któremu chciał pomóc. Od początku kieruje się ogromnym poczuciem sprawiedliwości, nie chce wojny. Grupa 3: powinna zauważyć, że Bard to postać od początku do końca pozytywna. Odważny, uczciwy, kieruj się zawsze dobrem innych. Grupa 4: Gandalf jest odważny, chce uratować Śródziemie przed panowaniem zła, walczy o wolność, dobro. Grupa 5: powinna dostrzec przemianę króla elfów, który ostatecznie staje po stronie dobra. Grupa 6: Dla Tauriel i Kiliego najważniejszą wartością są miłość, obrona świata przed złem i lojalność. Podsumowanie pracy w grupach. Po wystąpieniach podsumuj wypowiedzi uczniów i uczennic, pisemnie w punktach lub ustnie. Zwróć uwagę na elementy i problemy, które pojawiły się u każdej z grup np. podążanie za wartościami nie zawsze jest łatwe, czasem trzeba działać wbrew sobie - Bilbo, a czasem można się pogubić w chaosie świata, ważne jednak żeby pozostać w zgodzie z samym sobą. Rozmowa. Po tej części możesz zainicjować rozmowę na temat podobieństw gatunku fantasy z mitem, legendą oraz baśnią. Możesz uzupełnić tabelkę wraz z uczniami bądź zlecić im znowu racę w grupach.

Gatunek Cechy - uzasadnienie baśń miejsca nieco baśniowe, pełne grozy, np.: jaskinie, lochy, postaci, np.: elfy, trolle, krasnoludy, smoki, motywy: walka dobra ze złem, poszukiwanie skarbu, wędrówki, czyhające niebezpieczeństwa, czarodziejskie przedmioty pierścień zapewniający niewidzialność (jak czapka niewidka ), pokonywanie smoka, czarodziej Gandalf mit / staroangielski, skandynawski, grecki / odniesienie do prapoczątków kształtowania się świata, ładu moralnego, systemu norm moralnych, motyw walki o władzę nad światem, nazwy postaci legenda historie i postaci zaczerpnięte z wierzeń ludowych, historie pokazujące genezę miejsc Podkreśl na koniec, że wartości, którymi kierują się bohaterowie są ponadczasowe i występowały już wcześniej u bohaterów mitów czy baśni.