2. Tabele w bazach danych



Podobne dokumenty
2. Metody prezentacji informacji

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

1. Zarządzanie informacją w programie Access

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Microsoft Access materiały pomocnicze do ćwiczeń cz. 1

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

1. Marketing i reklama

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI dla klasy III gimnazjalnej, Szkoły Podstawowej w Rychtalu

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

BAZA DANYCH. Informatyka. ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH Prowadzący: inż. Marek Genge

Bazy danych. wprowadzenie teoretyczne. Piotr Prekurat 1

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

2. Projektowanie stron WWW podstawowe informacje

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki KLASA III

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Informatyka klasa III Gimnazjum wymagania na poszczególne oceny

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Z nowym bitem. Informatyka dla gimnazjum. Część II

Grażyna Koba, Poradnik metodyczny. Informatyka dla gimnazjum Program nauczania wymagania na oceny PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA KLASA II

LABORATORIUM 8,9: BAZA DANYCH MS-ACCESS

5.3. Tabele. Tworzenie tabeli. Tworzenie tabeli z widoku projektu. Rozdział III Tworzenie i modyfikacja tabel

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Dział Temat lekcji Ilość lekcji. godz. 1 Organizacja zajęć Omówienie programu nauczania 3

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

WPROWADZENIE DO BAZ DANYCH

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki klasa 3

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W KONINIE. WYDZIAŁ Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia

Baza danych. Program: Access 2007

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z informatyki w gimnazjum klasa III Rok szkolny 2015/16

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W KONINIE. WYDZIAŁ Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia

Systemy baz danych. mgr inż. Sylwia Glińska

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: WSTAWIANIE TABELI DO DOKUMENTU TEKSTOWEGO

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

PODSTAWOWE POJĘCIA BAZ DANYCH

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Podstawowe zagadnienia z zakresu baz danych

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

2. Prawne aspekty korzystania z różnych źródeł informacji

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Krzysztof Kluza proste ćwiczenia z baz danych

Wymagania z informatyki na poszczególne oceny przy realizacji programu i podręcznika Informatyka wyd. Operon dla klasy II.

Informatyka Ćwiczenie 10. Bazy danych. Strukturę bazy danych można określić w formie jak na rysunku 1. atrybuty

2. Podstawy języka SQL

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

BAZY DANYCH. Co to jest baza danych. Przykłady baz danych. Z czego składa się baza danych. Rodzaje baz danych

INFORMATYKA Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z informatyki w gimnazjum. KLASA 3

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

uczniowie powinni mieć przekonanie o odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej za stan środowiska.

Bazy danych Ćwiczenie 1 Instrukcja strona 1 Wersja ogólna

Baza danych. Modele danych

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI W KL. III gimnazjum 1 godz. / tydzień

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. podać definicję filtru w bazie danych; wymienić i opisać kwerendy funkcjonalne;

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

PRZESTRZENNE BAZY DANYCH WYKŁAD 2

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

2. Topologie sieci komputerowych

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PRZEDMIOTU INFORMATYKA

INFORMATYKA Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z informatyki w gimnazjum. KLASA 3

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić zagrożenia czyhające na dane; podać definicję pojęć: phishing, pharning, spyware, adware, trojan, wirus;

Uczeń otrzymuje ocenę z przedmiotu uzależnioną od opanowania przez niego wymagań edukacyjnych na określonym poziomie.

Access - Aplikacja. Tworzenie bazy danych w postaci aplikacji

Podstawowe pakiety komputerowe wykorzystywane w zarządzaniu przedsiębiorstwem. dr Jakub Boratyński. pok. A38

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Załącznik 1. Załącznik 2.

ECDL/ICDL Użytkowanie baz danych Moduł S1 Sylabus - wersja 6.0

PTI S1 Tabele. Tabele. Tabele

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

LK1: Wprowadzenie do MS Access Zakładanie bazy danych i tworzenie interfejsu użytkownika

Transkrypt:

1. Uczeń: Uczeń: 2. Tabele w bazach danych a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna sposób wstawiania tabeli do bazy danych, wie, w jaki sposób rozplanować położenie pól i tabel w tworzonej bazie, zna pojęcia klucza i rejestru, wie jak zmodyfikować istniejącą tabelę, zna typy relacji stosowane w bazach danych. ii. b) Umiejętności potrafi wstawić nową tabelę do tworzonej przez siebie bazy danych. poprawnie rozplanowuje położenie poszczególnych elementów tabeli oraz samych tabel, umie wyjaśnić na czym polega relacja w bazie danych, potrafi podać opisy poszczególnych typów relacji, stosuje podstawowe relacje w bazie danych, potrafi wyjaśnić pojęcia klucza i rejestru, umie zastosować powyższe elementy bazy danych. b. 2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, dyskusja, ćwiczenie, praca indywidualna. Komputer c. 3. Środki dydaktyczne Baza danych Microsoft Access Internet Przeglądarka internetowa Karta pracy

d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Prosi o włącznie komputerów. Przed zajęciami nauczyciel wycina kartki z zadaniami zawartymi w karcie pracy (załącznik 1). ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi uczniów o uruchomienie programu Microsoft Access. Przypomina poszczególne elementy interfejsu programu. 2. Następnie nauczyciel opisuje w jaki sposób tworzy się tabelę bazy danych korzystając z dostępnych w programie trzech sposobów. 3. Nauczyciel omawia sposób planowania i rozmieszczenia elementów tabeli bazy danych. 4. Po podaniu opisu tworzenia tabeli w Microsoft Access uczniowie wykonują Zadanie 1 z Karty Pracy (załącznik 1). 5. Po zakończeniu wykonywania przykładowej tabeli w programie Access nauczyciel wyjaśnia zasadę tworzenia klucza. 6. Następnie nauczyciel wyjaśnia pojęcie relacji w bazach danych. 7. Kolejnym krokiem jest przedstawienie uczniom przez nauczyciela sposobów umieszczania relacji w programie Access. 8. Następnie uczniowie wykonują Zadanie 2 z Karty Pracy (załącznik 1). 9. Po wykonaniu przez uczniów Zadania 2 nauczyciel objaśnia w jaki sposób można modyfikować tabelę w bazie danych. 10. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie Zadania 3 z Karty Pracy (załącznik 1). 11. Kiedy uczniowie wykonają Zadanie 3 zgłaszają to nauczycielowi, który sprawdza poprawność wykonania bazy danych. 12. Na zakończenie zajęć nauczyciel podsumowuje tematykę tworzenia relacyjnej bazy danych. Omawia zasadność korzystania z baz danych. iii. c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie zdobywają wiedzę na temat działania relacyjnej bazy danych. 2. Uczniowie wiedzą w jaki sposób można utworzyć relacyjną bazę danych, a następnie wprowadzać do niej modyfikację. 3. Uczniowie uświadamiają sobie korzyści płynące ze stosowania baz danych jako źródła informacji. e. 5. Bibliografia 1. Koba G., Informatyka dla liceum ogólnokształcącego, Migra, Wrocław 2003. 2. Ray S. D., Ray S. E., Po prostu Access 2002/XP PL, Helion, Gliwice 2003. 3. Groszek M., ABC Access 2003 PL, Helion, Gliwice 2003.

f. 6. Załączniki załącznik 1. i. a) Karta pracy ucznia Zadanie 1 W programie Microsoft Access dowolną metodą wykonaj tabelę bazy danych. Temat bazy danych jest dowolny (np. spis płyt, filmów, gości hotelowych itp.). Możesz wykorzystać zasoby Internetu celem wyszukania informacji niezbędnych do uzupełnienia tabeli bazy danych. Zadanie 2 W utworzonej bazie danych utwór drugą tabelę i powiąż ją relacjami z tabelą, którą utworzyłeś / utworzyłaś wcześniej. Zadanie 3 Dodaj do Twojej bazy danych kolejne tabele, zmodyfikuj istniejące poprzez dodanie kolumn i rekordów oraz połącz wszystkie tabele relacjami. ii. b) Notatki dla nauczyciela Sposoby tworzenia tabeli w Microsoft Access a) tworzenie tabeli przy użyciu kreatora b) tworzenie tabeli korzystając z metody widoku projektu

c) tworzenie tabeli poprzez wprowadzanie danych Przykładowa praca ucznia z widokiem relacji.

Budowa tabeli bazy danych Rekord (kolor niebieski) pojedynczy wiersz w tabeli bazy danych; zwykle opisuje jeden obiekt lub fragment obiektu. Pole (kolor szary) to część rekordu; przechowuje pewną niepodzielną informację. Klucz (kolor żółty) to kolumna lub kilka kolumn, pozwalających na jednoznaczne zidentyfikowanie danego rekordu. Klucz obcy kolumna lub kolumny, której odpowiada klucz w innej tabeli. Kolumna (kolor zielony) to zbiór pól rekordów, które posiadają identyczne charakterystyki: nazwę, typ przechowywanych danych, szerokość. Baza danych nie jest tabelą. Jest to zbiór wszystkich tabel i innych obiektów (jak formularze i raporty),

które służą do zarządzania danymi. g. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut brak h. 8. Uwagi do scenariusza