Scenariusz zajęć - 45 min Grupa wiekowa: Gimnazjum Temat: Koniec z górami odpadów Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami. Cele szczegółowe: Uczeń: - definiuje pojęcia: odpady, odpady komunalne, termiczne przekształcanie, składowanie; - zna podstawowe statystyki dotyczące produkcji odpadów w Polsce; - rozumie związek między konsumpcją a ilością produkowanych odpadów; - rozumie konieczność ograniczania składowania odpadów; - zna dobre praktyki z zakresu ograniczania produkcji odpadów; - rozumie znaczenie termicznego przetwarzania odpadów, wymienia korzyści płynące z funkcjonowania spalarni odpadów, - zna elementy systemu gospodarki odpadami aglomeracji poznańskiej. Metody nauczania: - praca w grupach, - rozmowa kierowana, - dyskusja, - burza mózgów, - zadanie rachunkowe. Środki dydaktyczne: - karty pracy, - schemat spalarni odpadów, - mapa miasta, - czyste odpady komunalne. Przebieg zajęć: 1. Powitanie uczniów.
2. Nauczyciel wyrzuca długopis do kosza. Pyta uczniów czym teraz jest długopis? Odpadem Nauczyciel pyta, jakie śmieci dzisiaj uczniowie już wytworzyli i wyrzucili do pojemników? Czy zastanowili się co się z nimi teraz stanie? 3. Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy. Każda z nich przy pomocy kart pracy (zadanie nr 1) tworzy mapę mentalną hasła odpady, dopisując odpowiednie skojarzenia. Poszczególne grupy dzielą się efektami swojej pracy. Następnie uczniowie wspólnie opracowują definicję odpadów, która zostaje zapisana na tablicy. 4. Przy pomocy kart pracy, uczniowie obliczają ile odpadów produkują rocznie i porównują wynik z ilością odpadów wytwarzanych w Polsce (zadanie nr 2). 5. Nauczyciel pyta uczniów, czy zastanawiali się nad tym, w jaki sposób można zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów. Każdy z uczniów analizuje swoje zachowanie w sytuacjach wskazanych na kartach pracy (zadanie nr 3). Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel pyta wybranych uczniów jakie znaki dominują w ich zestawieniu. Prosi uczniów o zastanowienie się, co mogą zmienić w swoim postępowaniu aby chronić środowisko i otoczenie. 6. Nauczyciel rozsypuje odpady na dużej mapie miasta. Następnie je zbiera i składa w jednym punkcie mapy. Następnie na mapie rozsypuje kolejne odpady i prosi uczniów o wskazanie metody jak by uporali się z tym problemem. Następuje dyskusja, która prowadzi do wniosku, że składowanie tylko częściowo pozwala na rozwiązanie problemu odpadów i nie jest w pełni skuteczne. Uczniowie na kartach pracy wskazują negatywne skutki składowania odpadów (zadanie nr 4). 7. Nauczyciel informuje uczniów, że w związku z rosnącą ilością odpadów i koniecznością ograniczenia ich składowania potrzebny jest kompleksowy system ich zagospodarowania wdrażany w Poznaniu i regionie. Jednym z jego elementów jest spalarnia odpadów, do której trafią odpady nie nadające się do ponownego wykorzystania i przetworzenia, tak aby nie trafiły one na składowisko. Uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują schemat funkcjonowania spalarni odpadów (załącznik nr 1), wskazują korzyści płynące z termicznego przekształcania odpadów (zadanie nr 4).
8. Uczniowie w grupach opracowują hasło promujące termiczne przekształcanie odpadów. Poszczególne grupy dzielą się efektami pracy. 9. Podsumowując zajęcia, nauczyciel zaznacza, że już 6 toreb plastikowych wystarczy na godzinę świecenia 60-watowej żarówki. Kilka aluminiowych puszek pozwoli na zasilanie telewizora przez 3 godziny. Prosi uczniów aby zastanowili się ile energii trafia codziennie do ich koszy. Dzięki spalarni popłynie również do nich. Załącznik nr 1
KARTA PRACY GIMNAZJUM Zadanie nr 1 Dopisz skojarzenia ze słowem odpady, biorąc pod uwagę poniższe zagadnienia. Zadanie nr 2 Oblicz ile odpadów komunalnych wytwarza rocznie przeciętny Polak. Ilość zebranych odpadów komunalnych w Polsce według GUS w 2012 roku 9 580,9 tys. ton
Liczba mieszkańców Polski według danych GUS w 2012 roku 38 mln 533 tys. osób Ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez przeciętnego Polaka: Zadanie nr 3 Przeanalizuj wymienione poniżej sytuacje. Jeśli określona sytuacja zdarza się w Twojej rodzinie: PRZEWAŻNIE ZAWSZE postaw znak - ZDARZA SIĘ SPORADYCZNIE postaw znak 0 WŁAŚCIWIE NIGDY postaw znak + Podczas zakupów używamy toreb z materiału. Torby plastikowe używane są wielokrotnie. Segregujemy odpady. Kupujemy napoje w szklanych opakowaniach. Wybieramy produkty w większych lub zbiorczych opakowaniach. Rzadko korzystamy z przedmiotów jednorazowego użytku.
Kompostujemy odpady. Wykorzystujemy papier piśmienny dwustronnie. Unikamy wyrobów z tworzyw sztucznych. Nieprzydatne rzeczy przekazujemy osobom, które mogą z nich skorzystać. Używamy przedmiotów trwałych, nadających się do recyklingu. Zadanie nr 4 Wskaż negatywne skutki składowania odpadów oraz korzyści płynące z ich termicznego przekształcania w specjalnych instalacjach. SKŁADOWISKA SPALARNIE ODPADÓW - +