Konspekt Zajęć o tematyce związanej z problemem zanieczyszczenia powietrza. w Krakowie. i okolicach, nawiązujących do hasła:



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ NR 2 REALIZOWANY W RAMACH PROJEKTU MŁODZI DLA ŚWIATA CZY ŚMIECI TO ZAGROŻENIE? - KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-4 LETNICH

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

Dlaczego smog jest grozny jak smok

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Innowacja pedagogiczna

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH W GRUPIE 4 LATKÓW

Temat lekcji: Moja fantazja

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS

Scenariusz zajęć nr 2

Przedszkolny program profilaktyki antynikotynowej "Czyste powietrze wokół nas"

K A R T Y P R A C Y. projekt Anna Kaszuba-Dębska. krakowskialarmsmogowy.pl / polskialarmsmogowy.pl

Scenariusz zajęć nr 4

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć nr 7

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Dobra współpraca Nauczyciel - Rodzic. Woda życia zabawa z dziećmi i rodzicami. (Pedagogika zabawy zabawa wątkowa)

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWCYCH

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Jak pokonać nocne strach?

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

GRUPA: MISIE MIESIĄC: GRUDZIEŃ

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

9. edycji programu edukacyjnego

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Nasz kraj i jego historia. Scenariusz nr 8

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 3

SZKOŁA PODSTAWOWA im. ADAMA MICKIEWICZA w SKALMIERZYCACH rok szkolny 2011/2012; klasa I

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

W dniach 9-13 marca 2015 roku w oddziałach przedszkolnych realizowaliśmy program antynikotynowy Czyste powietrze wokół nas

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W świecie książki. Temat ośrodka dziennego: Zanim kupisz książkę.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 6

Szum informacyjny. Manipulacja.

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 6

My dzieci mamy swoje prawa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

Scenariusz zajęć adaptacyjnych w grupie dzieci 3-4-letnich

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz zajęć nr 8

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Jesień w polu. Temat ośrodka dziennego: Święto pieczonego ziemniaka.

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Powietrze bez śmieci. Ogólnopolska kampania antysmogowa. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Legionowie Klasa IIIe

Scenariusz nr 5. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

Kolorowy lew KONSPEKT ZAJĘĆ. wsparcie całościowego rozwoju w oparciu o zabawy z kartką papieru. doświadczenia w obszarach rozwojowych:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęd otwartych dla nauczycieli zorganizowanych 24 III 2010 r. w Samorządowym Przedszkolu nr 5 im. E. Szelburg-Zarembiny w Rykach

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęć nr 4

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie.

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

PROJEKT EDUKACYJNY KSIĘGA, KSIĄŻKA, KSIĄŻECZKA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

KLASA 3A ZREALIZOWAŁA PROGRAM: RODZICE I DZIECI POWIETRZE BEZ ŚMIECI. Termin zajęć: styczeń kwiecień 2018

Dzieciom przebywającym w świetlicy oferujemy różnorodne formy zajęć świetlicowych, między innymi:

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Sprawozdanie z realizacji programu przedszkolnego edukacji antynikotynowej Czyste powietrze wokół nas

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI 4 - LETNICH NA MIESIĄC KWIECIEŃ

Sprawozdanie z realizacji projektu ABC Ekonomii Świat pieniądza

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNEJ NA MIESIAC LISTOPAD 2016 W GRUPIE DZIECI 3-4- LETNICH,, RÓŻYCZKI

Temat scenariusza: W Krainie Balonii Programy wykorzystane podczas zajęć: KRÓLIK BYSTRZAK DLA ZERÓWKI LICZ ZE ŚWINKOLOTKĄ

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I MARZEC 2018 r.

wyjaśnia znaczenie prawdy, dobra i pożyteczności w życiu codziennym, dostrzega analogię między wartościami a sitami z bajki,

Transkrypt:

Konspekt Zajęć o tematyce związanej z problemem zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i okolicach, nawiązujących do hasła: Krakowski smog nie jest OK!" Imię i Nazwisko autora konspektu: mgr Aleksandra Szwagrzyk, Niepubliczne Przedszkole Językowe Akademia Małych Tygrysków Temat: My się smogu nie boimy! Wszyscy razem ze smogiem walczymy! Cele: Uświadomienie dzieciom potrzeby dbania o środowisko. Uświadomienie dzieciom przyczyn powstawania smogu Rozwijanie u dzieci postaw proekologicznych Cele operacyjne: Dziecko: Wie czym jest smog, a czym jest smok. Bierze aktywny udział w zabawie tropiącej. Układa historyjkę w odpowiedniej kolejności. Wyciąga wnioski z przeprowadzonego doświadczenia. Samodzielnie układa puzzle. Wie które zapachy są przyjemne dla środowiska. Potrafi wymyślić kroki taneczne. Potrafi skonstruować eko pojazd. Prezentuję swoją prace. Potrafi wymyślić sposób na pozbycie się smogu. 1

Metody: Podająca: list, opowiadanie, doświadczenie Praktycznego działania: puzzle, układ taneczny, konstrukcja pojazdu, rysowanie pomysłów jak zapobiegać smogowi. Klanza, M. Bogdanowicz. Elementy metody projektowania okazji edukacyjnej. Formy pracy: Zbiorowe, Grupowe, Indywidualne. Środki dydaktyczne: Plyta Cd, kolorowe karteczki, pudelko, chusta animacyjna, drzewko, chmurki, listki, historyjka obrazkowa, odświeżacze powietrza, pudełka, butelki, papiery kolorowe, kleje, kredki, pisaki, plastelina. Materiał źródłowy: Pomysły własne. 2

Przebieg: 1. Powitanie. Czynności organizacyjne. 2. Zabawa wstępna, muzyczno-ruchowa, A jak przyjemnie...". Rozdanie dzieciom kolorowych karteczek. Poinformowanie dzieci, iż karteczki te są potrzebne do tego aby uczestniczyć w dzisiejszych zajęciach. A jak przyjemnie i jak wesoło świeżym powietrzem oddychać dziś! (wyklaskiwanie rytmu) Raz nóżka w lewo, raz nóżka w prawo, do przodu do tyłu. Raz! Dwa! Trzy! (wytupywanie rytmu) 3.Wprowadzenie do tematu. Przygotowanie sali. Na środku sali znajduje się kolorowe pudełko, do sufitu przypięte są ciemne chmurki. Na ścianie znajduje się sylweta drzewa bez liści. Prowadzący zadaje dzieciom pytanie odnośnie aranżacji sali. Jak myślicie dlaczego te chmurki są brudne? Dlaczego drzewko nie ma liści i jest smutne? 3

Prowadzący zachęca dzieci do otworzenia kolorowego pudełka. We wnętrzu pudełka znajduje się list od Ekoludka. 4

Zadanie 1. Legenda Smok i smog K. Kozłowskiego Układanie historyjki obrazkowej według odpowiedniej kolejności. 5

6

Na koniec dzieci powtarzają za nauczycielem tekst wytupując rytm: PRECZ SMOGU NIEMIŁY prowadzący odcina chmurkę, a z jej środka wyjmuje listek, który przypina na drzewku. 7

Zadanie 2. Co to smog i skąd się bierze?- zabawa badawcza. Drugie dzieci wiecie już skąd się bierze taki kurz? Doświadczenie wykonany i potwora pokonamy. Przygotowujemy lampę naftową i wilgotny gazik. Zapalamy lampę bez klosza dzieci obserwują wydobywający się dym i opary. Zakładamy klosz, a na jego górny otwór zakładamy gazik. Dzieci obserwują, co dzieje się z wydobywającym się dymem, dokładnie oglądają co pozostało na gaziku. WNIOSEK: Jeżeli na dymiący komin nałożymy odpowiedni filtr to do środowiska trafi mniej substancji szkodliwych. Dzieci podzielone na 3 drużyny według wylosowanych wcześniej kolorów. Każda drużyna otrzymuje puzzle przedstawiające kolejno ilustrację fabryki, auta, oraz palonych śmieci. Prowadzący omawia poszczególne ilustrację tłumacząc dzieciom skąd się bierze smog. 8

Skoro już wiemy skąd się bierze smog może uda nam się go wygonić. Dzieci wyklaskują za prowadzącym: PRECZ SMOGU NIEMIŁY! - prowadzący odcina jedną z brudnych chmurek a z jej wnętrza wyjmuje zielony listek, który przypina na drzewku. Zadanie 3. Zapachy"- ćwiczenia oddechowe. Powąchajcie oceniajcie- on tu pachnie a co nie, czym oddychać jest nom lepiej powiedz sam już dobrze wiesz! Dzieci siadają w kręgu. Prowadzący prosi aby dzieci zamknęły oczy i wyobraziły sobie, iż są w lesie, gdzie powietrze jest czyste, zdrowe i rześkie. Rozpyla zapach leśny i prosi, aby wszyscy powoli wdychali ten zapach noskami, zatrzymywali na chwilę i wypuszczali powietrze ustami. Podobnie oddychamy, kiedy przenosimy się do ogrodu (zapach kwiatowy) Następnie przenosimy się do miejsca, gdzie unosi się woń palonych rzeczy. (nauczycielka podpala ścinkę materiału). Rozmowa na temat tego, które zapachy były przyjemne i dlaczego, a które nie? Dzieci wspólnie wybierają miejsce w którym czuły się najlepiej wycinają serduszka z otrzymanych na początku zajęć karteczek i naklejają pod wybranym miejscem. 9

Na koniec wspólnie wykrzykują PRECZ SMOGU NIEMIŁY! prowadzący odcina kolejną chmurkę, a z jej wnętrza przyjmuje listek i przypina na drzewku. Zadanie 4. Eko-taniec. -zabawa muzyczno-ruchowa Eko taniec połamaniec, tańczyć trzeba razem dziś. Jak sprzątamy i czyścimy możesz patrzeć nie od dziś. Dzieci w podzielonych grupach opracowują kroki taneczne, których zadaniem jest odpędzenie smogu. 10

Na koniec wspólnie wykrzykują PRECZ SMOGU NIEMIŁY! prowadzący odcina kolejną chmurkę, a z jej wnętrza przyjmuje listek i przypina na drzewku. Zadanie 5. Eko pojazd. zabawa plastyczno-techniczna. Dzieci z otrzymanych materiałów w grupach tworzą eko pojazd zgodny z kolorystyką karteczek. Prezentacja pojazdów na tle innych grup. 11

Na koniec wspólnie wyklaskują w parach: PRECZ SMOGU NIEMIŁY!- prowadzący odcina kolejną chmurkę a z jej wnętrza wyjmuje listek i przypina na drzewku. Zadanie 6. Jak powstrzymać smog? - burza mózgów Dzieci na karteczkach rysują pomysły- jak walczyć ze smogiem. Na koniec wrzucają je do zaczarowanego pudełka. Prowadzący umieszcza pudełko na środku chusty animacyjnej. Dzieci trzymają chustę za brzegi i tańczą z nią w rytm muzyki ( Carnevalito) wymachując chustą dzieci jednocześnie wykrzykują: PRECZ SMOGU NIEMIŁY. Prowadzący odcina ostatnią brudną chmurkę i wyjmuję z niej uśmiechnięte słoneczko które zawiesza nad drzewkiem. 12

Czary mary. Prowadzący bierze pudełko, przekręca je kilka razy i otwiera w niezauważalny przez dzieci sposób pudełko z drugiej strony. A w nim zamiast pomysłów dzieci jak pokonać smog, znajduje się list od Ekoludka. 13

4. Zakończenie. Pożegnanie piosenką w kole. Zabawa muzyczna ruchowa Na pożegnanie 14

15