TWORZENIE RYSUNKU PROTOTYPOWEGO

Podobne dokumenty
7. Podstawy zarządzania szablonami

ECDL/ICDL CAD 2D Moduł S8 Sylabus - wersja 1.5

Przed rozpoczęciem pracy otwórz nowy plik (Ctrl +N) wykorzystując szablon acadiso.dwt

Wykład A1. AutoCAD Dr inż. Jarosław Bydłosz

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Ćwiczenie 2: Ustawienia rysunku w programie AutoCAD 2010

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

Szczegółowy program szkolenia:

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Użycie przestrzeni papieru i odnośników - ćwiczenie

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

TWORZENIE BLOKÓW I ATRYBUTÓW DLA PODANEGO PRZYKŁADU RYSUNKU ZESTAWIENIOWEGO. SPORZĄDZENIE LISTY ATRYBUTÓW

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2016/2017

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Wykład A1. AutoCAD. Jarosław Bydłosz Katedra Geomatyki

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Podstawy tworzenie prezentacji multimedialnej w programie. MS Power Point

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

czyli Arkuszy / Układów na podstawie modelu w zakładce MODEL

PROGRAM BLOKU SZKOLENIOWEGO

Instrukcje do przedmiotu Komputerowe wspomaganie prac inżynierskich. Opracowała: Dr inż. Joanna Bartnicka

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

KGGiBM GRAFIKA INŻYNIERSKA Rok III, sem. VI, sem IV SN WILiŚ Rok akademicki 2011/2012. Przygotowanie do druku

Ćwiczenie 3. I. Wymiarowanie

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Funkcje

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

czyli Arkuszy / Układów na podstawie modelu

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

POMIARY WIDEO W PROGRAMIE COACH 5

I. Instalacja programu. Dopasowanie CADprofi do programu CAD

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

I. Program II. Opis głównych funkcji programu... 19

Konspekt lekcji informatyki w kl. VI. Temat: Praca z edytorem tekstu i edytorem grafiki.

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Formatowanie tekstu za pomocą zdefiniowanych stylów. Włączanie okna stylów. 1. zaznaczyć tekst, który chcemy formatować

Tworzenie dokumentacji w systemie CAx

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

Księgarnia PWN: Andrzej Jaskulski - AutoCAD 2010/LT Podstawy projektowania parametrycznego i nieparametrycznego

z poradni pedagogicznej

Moduł Grafika komputerowa i multimedia 312[01].S2. Ćwiczenia Podstawy programu Autocad 2011 Prosta

Kryteria ocen do zajęć komputerowych kl. III

TEMAT: Ilustracja graficzna układu równań.

PROGRAM NAUCZANIA. I. Wymagania wstępne dla uczestników. Kursu Projektowanie z wykorzystaniem Auto-Cad

Instrukcje do przedmiotu Komputerowe wspomaganie prac inżynierskich

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Tworzenie szablonów użytkownika

1. Wprowadzenie. 1.1 Uruchamianie AutoCAD-a Ustawienia wprowadzające. Auto CAD Aby uruchomić AutoCada 14 kliknij ikonę

Definiowanie procedur z parametrami w Logo Komeniuszu.

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM SZKOLENIA

7.9. Ochrona danych Ochrona i zabezpieczenie arkusza. Pole wyboru

na podstawie modelu 3D

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

Metodyka wykonania kartogramu z podziałem na klasy wg punktów charakterystycznych wraz z opracowaniem kartogramicznej legendy.

Konspekt lekcji redagowanie wiadomości w programie Outlook Express Cele lekcji:

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Prezentacja MS PowerPoint 2010 PL.

System CAD w zastosowaniu technicznym szkolenie komputerowe

6. Tworzenie nowego projektu

Program szkolenia AutoCAD Poziom podstawowy i zaawansowany (zagadnienia pogrubione)

BIBLIOTEKA BLOKÓW JABLOTRON 100 SYSTEM

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Profesjonalni i skuteczni - projekt dla pracowników branży telekomunikacyjnej

Ćwiczenie nr 9 Rzutnie, arkusze wydruku.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika. korzystać z Edytora postaci programu Logomocja;

biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną,

Scenariusz lekcji. omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania; omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Zadanie 3. Praca z tabelami

Rozdział 5: Style tekstu

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

CalendarGenerator v0.1 - instrukcja obsługi

Skalowanie i ustawianie arkuszy/układów wydruku w AutoCAD autor: M. Motylewicz, 2012

PLOT - Program do obsługi drukarki

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY


AutoCAD 1. Otwieranie aplikacji AutoCAD AutoCAD 1

NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA

Organizacja zajęć. Wprowadzenie do programu AutoCAD

Sylabus Moduł 2: Przetwarzanie tekstów

Spis treści. Lekcja 1: PowerPoint informacje podstawowe 1. Lekcja 2: Podstawy pracy z prezentacjami 36. Umiejętności do zdobycia w tej lekcji 36

Podstawy tworzenia prezentacji w programie Microsoft PowerPoint 2007

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Języczek zamka typu Ostrołęka

Transkrypt:

Maciej Wojciechowski Ośrodek Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ŁCDNiKP TWORZENIE RYSUNKU PROTOTYPOWEGO IV etap edukacji Modułowy program nauczania: Technik gazownictwa 311[55]. Moduł: Dokumentacja 311[55].Z2 Jednostka modułowa: Odwzorowywanie elementów maszyn i posługiwanie się dokumentacją techniczno-ruchową urządzeń sieci i instalacji gazu 311[55].Z2.02 Cele kształcenia Cel ogólny: kształtowanie umiejętności tworzenia rysunku prototypowego. Cele szczegółowe: Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: utworzyć szablon rysunku, zmienić cechy i atrybuty warstw, utworzyć i sformatować style wymiarowania, utworzyć i sformatować style tekstu, zapisać i wyedytować szablon rysunku, uruchomić szablon rysunku. Metody kształcenia: pokaz z wyjaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. Forma pracy: indywidualna. Czas pracy: 1godzina dydaktyczna. Środki dydaktyczne: komputer z programem AutoCad i rzutnikiem multimedialnym, pisaki, arkusze papieru do notatek. Przebieg zajęć: Zadanie dla ucznia Przedmiotem ćwiczenia jest stworzenie rysunku prototypowego w programie AutoCad. FAZA WSTĘPNA Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć.

FAZA WŁAŚCIWA 1. Wprowadzenie 2. Przedstawienie celów zajęć. 3. Realizacja tematu: przypomnienie interfejsu programu AutoCad, wyjaśnienie pojęcia warstwa, przedstawienie za pomocą komputera i rzutnika multimedialnego procesu tworzenia warstw i zmiany atrybutów warstw, przedstawienie za pomocą komputera i rzutnika multimedialnego procesu tworzenia i modyfikowania stylu wymiarowania, pokazanie za pomocą komputera i rzutnika multimedialnego procesu tworzenia i modyfikowania stylu tekstu, pokazanie za pomocą komputera i rzutnika multimedialnego metody zapisywania, edytowania i otwierania pliku prototypowego, ocena aktywności i umiejętności uczniów. 1. Analiza zajęć: Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe i ważne umiejętności zostały ukształtowane, jakie wystąpiły nieprawidłowości oraz jak ich unikać w przyszłości. FAZA KOŃCOWA Zakończenie zajęć Praca domowa Wykonaj samodzielnie szablon rysunku prototypowego dla formatu A3. Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. Załączniki 1. Instrukcja wykonania ćwiczenia 2. Pytania sprawdzające 3. Sprawdzian postępów

Załącznik nr 1 Instrukcja wykonania rysunku prototypowego: Celem ćwiczenia jest wykonanie rysunku prototypowego, który będzie wykorzystywany w tworzeniu większości pozostałych rysunków. Po uruchomieniu programu AutoCad należy: 1. Ustalić granice rysunku za pomocą polecenia GRANICE. W odpowiedzi na zgłoszenie - Określ lewy dolny narożnik należy wpisać współrzędne 0,0 - Określ prawy górny narożnik należy wpisać 297,210 (rozmiar arkusza A4) 2. Wykorzystując polecenie ZOOM z opcją Wszystko dokonujemy zmiany wyświetlanego obszaru rysunku, 3. Za pomocą polecenia JEDN wywołujemy okno dialogowe Jednostki i określamy w nim format jednostek, których będziemy używać w czasie pracy z rysunkiem. W tym celu ustawiamy w polu: Długość Typ Dziesiętne Dokładność 0,00 Kąt typ Stopnie dziesiętne Dokładność 0,0 Skala wstawiania Milimetry Oświetlenie Międzynarodowe W oknie dialogowym Zwrot: Zaznaczamy Wschód

4. Wykorzystując polecenie WARSTWA wywołujemy okno dialogowe Warstw i wprowadzamy do rysunku nazwy i cechy warstw podane poniżej. Jako warstwę aktualną należy ustawić warstwę RYSUNEK. 5. Za pomocą wpisania polecenia RLSKALA ustalamy warstwę skalowania linii Nieciągłych na wartość 15. 6. Następnie wpisujemy polecenie ODSTAN i po wyświetleniu okna dialogowego Pomoce rysunkowe ustalamy wartość skoku na 10 i siatki na 10 jednostek, włączamy śledzenie biegunowe,

ustawiamy lokalizację względem punktu czyli: Koniec, Centrum, Punkt przecięcia włączamy trzy opcje w zakładce Wprowadzanie dynamiczne 7. Wpisujemy kolejno po sobie trzy polecenia zmiennych systemowych SKPOLY, PDMODE nadajemy im kolejno wartości 1 i 3. 8. Za pomocą polecenia STYL definiujemy nowy styl tekstu nazywając go SZABLON i ustawiając Nazwę czcionki, jako VERDANA, Wysokość 3. Ustawiamy ten styl, jako bieżący.

9. Za pomocą polecenia ODWYM definiujemy nowy styl wymiarowania. Styl ten nazwiemy SZABLON i pracę nad nowym stylem rozpoczniemy z ISO-25. Zdefiniuj nowy styl tak jak pokazują poniższe rysunki, w pozostałych zakładkach nic nie zmieniamy: 10. Zapisać rysunek na dysku poleceniem Zapisz jako z menu Plik o nazwie PROT_A4 pamiętając aby w typie zapisywanego pliku ustawić go jako PLIK SZABLONU i zatwierdzić Opcje szablonu, gdzie jednostki miary wskazane są jako Metryczne.

Załącznik nr 2 Pytania sprawdzające Odpowiadając na pytania, sprawdzisz, czy jesteś przygotowany do wykonania ćwiczeń. 1. Co to jest szablon rysunkowy? 2. Do czego służy polecenie WYMSTYL? 3. Do czego służy polecenie ZOOM? 4. Do czego służy polecenie JEDN? 5. W jaki sposób można zdefiniować styl tekstu? 6. Do czego służą warstwy w programie AutoCad? Sprawdzian postępów Załącznik nr 3 Czy potrafisz: 1. utworzyć warstwy 2. modyfikować warstwy 3. tworzyć i modyfikować style tekstu 4. tworzyć i modyfikować style wymiarowania 5. zmieniać i stosować pomoce rysunkowe 6. tworzyć i zapisywać rysunek prototypowy Tak Nie