Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.13 Temat zajęć: Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej 1. Cele lekcji: Uczeń: zna metodę analizy SWOT, potrafi dokonać analizy SWOT prowadzenia własnej działalności gospodarczej, wskazuje po cztery wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej, ocenia szanse powodzenia planowanej działalności gospodarczej, wciela się w rolę lidera lub wykonawcy w zespole, współpracuje skutecznie w grupie, odgrywa spontanicznie rolę w przygotowanej scence. 2. Metody i techniki: drama, burza mózgów, dyskusja, analiza SWOT. 3. Środki dydaktyczne: fragment artykułu Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej ze strony http://www.ipo.pl/zakladam_firme/rejestracja_firmy/wady_i_zalety_prowadzenia_wlasnego _biznesu_592943.html, opisy scenek dla grup, tabela analizy SWOT bycia przedsiębiorcą dla każdego ucznia.
Strona2 4. Typ lekcji: mieszana (kombinowana). 5. Formy organizacji pracy: praca: zbiorowa, grupowa i indywidualna. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Adamkiewicz H., 1997, Podręcznik samodzielnej nauki mikroekonomii, Przedsiębiorstwo, Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr Sp. z o.o., Gdańsk. 2. Fiore F.F., 2006, Jak szybko przygotować dobry biznesplan, Oficyna Ekonomiczna, Kraków. 3. Jahns A.,2009, Skuteczny biznesplan, Wydawnictwo Złote Myśli & Artur Jahns, Gliwice. 4. Jasiński Z. (red.), 1999, Zarządzanie pracą organizowanie, planowanie, motywowanie, kontrola, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa. 5. Włodarski Z., 1996, Psychologia uczenia się: praca zbiorowa, t. 2, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa. 6. Wady i zalety prowadzenia własnego biznesu, http://www.ipo.pl/zakladam_firme/rejestracja_firmy/wady_i_zalety_prowadzenia_wlasnego _biznesu_592943.html (data odczytu: 02.05.2013). 7. Kontrola uczniów: Kontroli podlegać będzie: umiejętność wskazywania argumentów za i przeciw bycia przedsiębiorcą, umiejętność analizy dotychczasowych działań na rzecz założenia wspólnego przedsiębiorstwa i wykorzystania tych doświadczeń i wiedzy w dyskusji nad zaletami i wadami prowadzenia własnej działalności, zaangażowanie i atrakcyjność odegranych scenek. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel odczytuje fragment artykułu Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej:
Strona3 Nie ma znaczenia wiek, płeć ani pochodzenie. Nawet brak pieniędzy nie jest zasadniczą przeszkodą w podjęciu samodzielnej działalności przedsiębiorczej. Wybieramy taką dziedzinę działalności, jaka najlepiej odpowiada naszym zainteresowaniom, upodobaniom i talentom. Poczucie niezależności i własnej siły, nadzieja, odkrywanie własnych zdolności, entuzjazm, interesujące kontakty z ludźmi, nowe znajomości, szacunek lokalnej społeczności, to wszystko można uzyskać pracując na własne konto. Nauczyciel stawia pytanie retoryczne: Czy jest to pełny obraz prowadzenia własnego biznesu? 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nawiązanie do lekcji. 3. Po nawiązaniu nauczyciel podaje temat lekcji. Następnie informuje uczniów, że po zdobytych doświadczeniach nad zakładaniem własnej działalności przyszła pora na zastanowienie się, czy warto być przedsiębiorcą. By tego dokonać, uczniowie przyjrzą się najpierw kilku zdarzeniom z życia Kamila, który prowadzi sklep. 4. Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup. Każda z nich otrzymuje fragment tekstu dotyczącego zdarzenia (załącznik 1), jakie przytrafiło się Kamilowi. Zadaniem każdej grupy jest najpierw dokończenie historii Kamila (każda z nich celowo nie ma zakończenia), a następnie odegranie jej (metoda dramy). 5. Uczniowie pracują nad dokończeniem historii Kamila, a następnie odgrywają przygotowane scenki. 6. Po każdej scence nauczyciel pyta uczniów: Jaka wada lub zaleta bycia przedsiębiorcą wynika z odegranej scenki? Uczniowie wskazują swoje spostrzeżenia. 7. Po odegraniu wszystkich scenek nauczyciel prosi uczniów, by wskazali wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej, na podstawie: doświadczeń Kamila, doświadczeń własnych zdobytych w trakcie pracy nad projektowaniem własnej działalności, wiedzy z innych źródeł (doświadczeń członków rodziny, znajomych, osób znanych z telewizji, prasy). 8. Nauczyciel pyta uczniów, czy biorąc pod uwagę to wszystko, co wypracowali, oraz wady i zalety bycia przedsiębiorcą, chcieliby założyć działalność, nad którą pracowali. Uczniowie głosują.
Strona4 9. Nauczyciel prosi na końcu lekcji uczniów, by samodzielnie zastanowili się, czy chcą prowadzić własną działalność gospodarczą i uzupełnili tabelę analizy SWOT bycia przedsiębiorcą, biorąc pod uwagę zgromadzone na lekcji informacje oraz własne predyspozycje, umiejętności i własną osobowość (załącznik 2). 10. Zadanie domowe: Zadaniem domowym uczniów jest zagranie w grę Headmaster, w ramach przygotowania do podsumowania zdobytej wiedzy i umiejętności w dziale 7. Zadanie dodatkowe dla chętnych uczniów: Przeprowadź wywiad z osobą prowadzącą firmę na terenie Twojego miasta, gminy czy powiatu dotyczący wad i zalet prowadzenia własnej firmy. Następnie przygotuj notatkę dotyczącą wskazanych wad i zalet.
Strona5 Załącznik 1 Opisy scenek do odegrania dla grup Grupa 1 Kamil po zakończeniu studiów wziął ślub z Marzeną. Od gości weselnych otrzymali 25 000 zł. Ich znajomi Paweł i Dagmara również brali ślub w tym samym czasie i uzbierali podobna sumę. Za zgromadzone pieniądze wyjechali w podróż życia do Meksyku. Kamil i Marzena postanowili natomiast spożytkować swoje pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej za całą kwotę założyli sklep. Po pół roku działalności postanowili porozmawiać o tym, czy inwestycja się opłaciła, czy są zadowoleni z podjętej po weselu decyzji? Co wywnioskowali młodzi małżonkowie? Dokończcie historię Kamila i Marzeny, a następnie zagrajcie na tej podstawie krótką scenkę. Grupa 2 Kamil od trzech lat prowadzi sklep. Działalność jak na razie funkcjonuje dobrze, przynosząc niezłe zyski. Kamil na bieżąco musi jednak wykonywać różne czynności i podejmować działania, których nigdy w życiu nie podejmował rozstrzygać spory między pracownikami, samodzielnie się rozliczać, biegać po urzędach, a jeśli trzeba samodzielnie naprawiać sprzęty, by zaoszczędzić na usługach naprawczych. Teraz Kamil stanął przed nowym wyznaniem otwarcia drugiego sklepu. Nie wie, czy się go podjąć i czy po otwarciu sklepu podoła byciu kierownikiem w dwóch placówkach. Rozmawia na ten temat z przyjacielem. Czy zdecyduje się na otwarcie nowego sklepu? Czy zatrudni w nim kierownika? Przecież generuje to koszty i nie ma pewności, czy kierownik dopilnuje wszystkiego tak jak on. Co wywnioskowali przyjaciele? Jaką decyzję poweźmie Kamil? Dokończcie tę historię, a następnie zagrajcie krótką scenkę przedstawiająca rozmowę Kamila z przyjacielem. Grupa 3 Od trzech lat Kamil samodzielnie prowadzi sklep. Jego żona, Marzena, pracuje w szkole. Jest maj i Marzena chce zaplanować wspólne wakacje. Wyjechać może tylko na przełomie lipca i sierpnia, gdyż taki termin jest akceptowany w jej pracy. Kamil, prowadząc własną działalność, może dowolnie decydować o tym, kiedy na wolne. Wie jednak, że wakacje są szczytem sezonu, gdy praca w sklepie
Strona6 jest najcięższa. Boi się więc zostawić interes w tym okresie. Małżonkowie dyskutują o możliwościach i terminie wyjazdu. Jaką decyzję podjęli małżonkowie? Czy pojadą na urlop? Jeżeli tak, to kiedy? Dokończcie historię Kamila i Marzeny, a następnie zagrajcie na tej podstawie krótką scenkę. Grupa 4 Od trzech lat Kamil prowadzi samodzielnie sklep, w którym zatrudnia dwóch sprzedawców: Marcina i Marię. Maria jest osobą spokojną, wykonującą sumiennie zlecone przez Kamila obowiązki. Marcin również solidnie wykonuje swoją pracę i choć jest trochę niesforny, ma bardzo dobry kontakt z klientami, którzy go lubią. Ostatnio między pracownikami doszło do kłótni, o której dowiedział się Kamil. Okazuje się, że Maria zarzuca Marcinowi, że ostatnimi czasy nie do końca dobrze wykonuje swoją pracę: nie sprząta sklepu, nie dokłada z zaplecza towarów, które sprzedały się w trakcie jego zmiany. Kamil próbuje rozmawiać z pracownikami i znaleźć rozwiązanie. Jak przebiegła rozmowa? Co postanowił Kamil? Dokończcie historię rozmowy Kamila, Marii i Marcina, a następnie zagrajcie na tej podstawie krótką scenkę. Grupa 5 Kamil od trzech lat prowadzi sklep, który przynosi duże zyski. Poświęca sklepowi bardzo dużo czasu, lecz efekty jego pracy widać. Jego żona również realizuje się zawodowo, pracując jako nauczycielka w szkole. W te wakacje małżeństwo wyjechało na wspaniały urlop do Tunezji i choć wydali znacznie więcej pieniędzy, niż planowali, są bardzo zadowoleni z urlopu. Tydzień po powrocie z urlopu doszło jednak do bardzo nieprzyjemnego zdarzenia. Sklep został okradziony. Złodzieje wynieśli niemal cały towar, dewastując przy tym lokal. Kamil zgłosił sprawę na Policji i do ubezpieczyciela. Nie wie jednak, jak szybko odzyska pieniądze, a z racji niskiej kwoty ubezpieczenia, zwrot na pewno nie pokryje nawet połowy strat. Kamil dyskutuje z Marzeną o przyszłości jego działalności. Wściekły, nie wie, czy chce ją dalej prowadzić. Nie wie też, skąd wziąć pieniądze. Przecież trzeba kupić od nowa towar, wykonać remont Jak przebiegała rozmowa małżonków? Co postanowił Kamil? Dokończcie historię rozmowy Kamila i Marzeny, a następnie zagrajcie na tej podstawie krótką scenkę.
Strona7 Załącznik 2 Schemat Analizy SWOT bycia przedsiębiorcą Czy chciałbyś być przedsiębiorcą? Aby odpowiedzieć na to pytanie, dokonaj analizy SWOT!