Poznajemy sylwetkę autora Zemsty i elementy świata przedstawionego utworu.

Podobne dokumenty
2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

1. W świecie obyczajów i tradycji

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Słynny malarz polski Jan Matejko

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Orzeczenie i jego określenia

1. Socrealizm Cele lekcji Metoda i forma pracy Środki dydaktyczne. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności.

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

1. Każdy ma swojego dusiołka

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

2. Tabele w bazach danych

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Moja wakacyjna przygoda

Własności walca, stożka i kuli.

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Lekcja języka polskiego

LITERATURA. Lista tematów na egzamin wewnętrzny z... (przedmiot, poziom) Planowana liczba zdających w roku... Liczba przygotowanych tematów

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy

Funkcja rzeczownika w zdaniu

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Miłość niejedno ma imię. Eufemizmy w języku potocznym

Poznajemy rodzaje podmiotu

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

... podpis przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Wykaz tematów do egzaminu ustnego z języka polskiego 2013/2014

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Rozwój osadnictwa na świecie

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY: 2012/2013

Scenariusz lekcji w klasie I

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

LISTA TEMATÓW DO USTNEGO EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

LITERATURA. Bohater z książką w ręku. Omów wpływ lektur na życie postaci literackich na podstawie analizy wybranych przykładów.

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Strona czynna i strona bierna czasownika

Kurs: język A: literatura (Language A: Literature)

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

-zna i stosuje w swoich wypowiedziach pojęcia i terminy związane z filmem, teatrem, książką, muzeum, Internetem;

Rodzaje zdań złożonych

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Scenariusz lekcji języka polskiego. TEMAT: KIM JEST LUDOŻERCA? (T.RÓŻEWICZ List do ludożerców; list otwarty)

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

2. Metody prezentacji informacji

BIBLIOGRAFIE, ICH RODZAJE, ZASTOSOWANIE

2. Zakładanie własnej firmy

1. Obywatel w urzędzie gminy

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Temat Przebieg i forma zajęć Dla kogo przeznaczona Kontakt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2013/2014 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

LITERATURA. 2. Kresy wschodnie w literaturze polskiej. Omów na podstawie wybranych przykładów.

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Transkrypt:

Poznajemy sylwetkę autora Zemsty i elementy świata przedstawionego utworu. 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: 1. zna sylwetkę Aleksandra Fredry, 2. zna elementy świata przedstawionego Zemsty, 3. zna kontekst historyczny powstania Zemsty. b) Umiejętności Uczeń: 1. potrafi wymienić najważniejsze fakty z życia Aleksandra Fredry, 2. potrafi posługiwać się wiadomościami zawartymi w encyklopedii, 3. potrafi skonstruować kalendarium. 2. Metoda i forma pracy Metoda podawcza, metoda problemowa, dyskusja, praca z tekstem, praca indywidualna ucznia. 3. Środki dydaktyczne - tekst liryczny (A. Fredro, Zemsta, Paweł i Gaweł), - cytaty z żartobliwej autobiografii Fredry (Załączniki nr 1), - zdjęcia Aleksandra Fredry, - notatka encyklopedyczna dotycząca Aleksandra Fredry (Załącznik nr 2). 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Rozmowa na temat odczuć związanych z lekturą Zemsty oraz zapytanie o znajomości adaptacji filmowych i telewizyjnych. b) Faza realizacyjna 1. Przybliżenie sylwetki A. Fredry:

- cechy epoki, w której żył. A. Fredro (romantyzm - epoka, która wielkim szacunkiem otaczała tradycje i zwyczaje polskie np. A. Mickiewicz, Pan Tadeusz. Fredro krytykował wady szlachty, ale robił to z humorem.), - zaprezentowanie zdjęć pisarza, - podanie kilku ciekawostek i anegdot z życia Fredry, zilustrowanie wypowiedzi cytatami, które do końca lekcji wiszą na tablicy (Załącznik nr 1). 2. Wprowadzenie w świat przedstawiony Zemsty: - zadanie uczniom pytania: Które postacie są pierwszoplanowe, a które drugoplanowe?, - odczytanie bajki A. Fredry, Paweł i Gaweł, - zadanie uczniom pytania: Które postacie Zemsty przypominają bohaterów tej bajki? (Cześnik i Rejent), Jakie cechy mają wspólne? (odmienne temperamenty, kłótliwość, nieustępliwość). 3. Sporządzenie kalendarium życia Fredry: - rozdanie uczniom krótkich notatek encyklopedycznych na temat życia Fredry (Załącznik nr 2), - zadanie uczniom pytania: Jakie cechy ma notatka encyklopedyczna?, Jakie informacje znajdują się w encyklopedii?, Czy znajdziemy tam ciekawostki na temat życia twórcy?, - uczniowie na podstawie notatki encyklopedycznej redagują i zapisują w zeszytach kalendarium życia A. Fredry (5 najważniejszych dat). c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie odczytują swoje kalendarium. 2. Wyliczenie cech notatki encyklopedycznej i kalendarium 3. Zwrócenie uwagi na oryginalność komediowej twórczości Fredry na tle romantyzmu. 5. Bibliografia - Fredro A., Paweł i Gaweł. http://fredro.kulturalna.com/a-3107.html - Witkowska A., Przybylski R., Romantyzm, PWN, Warszawa 1999. - Wyka K.,, Obraz Literatury Polskiej XIX i XX wieku, Kraków 1975. - Nowa encyklopedia powszechna PWN, t. II, Warszawa 1995. lub http://www.pwn.pl/ 6. Załączniki a)karta pracy ucznia Załącznik nr 1 Byłem sobie ot szesnastoletnim

Pośród dwóch guwernerów nieukiem kompletnym; Razu jednego... kiedy w malignie zasnąłem, Wpadł mi palec w kałamarz... i pisać zacząłem; - Natenczs pojąłem, Że słowo wzlata ptaszkiem, a powraca wołem. Nigdy mi się nad książką Nie zmarszczyło czoło, Trąbka myśliwska w kniei była Moją szkołą;

Załącznik nr 2 FREDRO ALEKSANDER (1793 1876), największy komediopisarz pol., poeta. Od 1809 w armii Księstwa Warsz., brał udział w wyprawie Napoleona I na Moskwę 1812; od 1815 gospodarował w rodzinnym majątku Beńkowa Wisznia; 1833 42 poseł do Sejmu Stanowego, 1861 Krajowego; 1848 czł. lwow. Rady Nar.; od 1829 czł. TPN i od 1873 AU. Autor komedii obyczajowych z życia szlachty pol., gł. prowincjonalnej, z 1 poł. XIX w.; znakomity obserwator, ukazał w nich barwność i różnorodność szlacheckiego obyczaju wraz z całą galerią charakterystycznych postaci (zwł. sarmackich). W tym przedstawianiu świata szlacheckiego nie brak akcentów kryt. (nawet ostrych), łagodzi je jednak humor i aura poet. sentymentu. Fredro okazał mistrzostwo w charakterystyce bohaterów (niekiedy b. subtelnej i wnikliwej psychol.), w kształtowaniu akcji i określających ją konfliktów, w giętkości i zindywidualizowaniu języka (pisał komedie wierszem i prozą). Wyjątkową werwę komiczną i walory sceniczne swych komedii zawdzięczał wprowadzeniu elementów właściwych dla komiki lud. teatru (uznawanych współcześnie tylko w farsie). Tworząc w dobie romantyzmu (debiutował 1817), pozostał jednak obcy jego problemom (naraziło go to na ostre ataki S. Goszczyńskiego i L. Dunina Borkowskiego, z powodu których złamał pióro na 18 lat). Był wychowany w tradycjach oświecenia; humorystyczny dystans wobec świata i poet. ironia czyniły go bliskim L. Sterne'owi. Najwybitniejsze komedie Fredry powstały przed 1835: Pan Geldhab (napisana 1818, wyst. 1821), Mąż i żona (wyst. 1822), Pan Jowialski (wyst. 1832), Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca (wyst. 1833), Zemsta (wyst. 1834), Dożywocie (wyst. 1835); z drugiego okresu twórczości (1853 68) dorównuje im tylko Wielki człowiek do małych interesów (wyst. 1877); należą dziś do podstawowego zasobu klas. repertuaru w pol. teatrze. Fredro był także autorem wierszy (m.in. popularnych bajek, jak np. Paweł i Gaweł, włączonych do Pana Jowialskiego), poematów, aforyzmów filoz.-moralnych Zapiski starucha (wyd. 1880) oraz gawędziarskich wspomnień z młodości Trzy po trzy (powstały 1844 46, wyd. 1917); Pisma wszystkie (t. 1 15 1955 80). Nowa encyklopedia powszechna PWN Wydawnictwo Naukowe PWN SA FREDRO ALEKSANDER (1793 1876), największy komediopisarz pol., poeta. Od 1809 w armii Księstwa Warsz., brał udział w wyprawie Napoleona I na Moskwę 1812; od 1815 gospodarował w rodzinnym majątku Beńkowa Wisznia; 1833 42 poseł do Sejmu Stanowego, 1861 Krajowego; 1848 czł. lwow. Rady Nar.; od 1829 czł. TPN i od 1873 AU. Autor komedii obyczajowych z życia szlachty pol., gł. prowincjonalnej, z 1 poł. XIX w.; znakomity obserwator, ukazał w nich barwność i różnorodność szlacheckiego obyczaju wraz z całą galerią charakterystycznych postaci (zwł. sarmackich). W tym przedstawianiu świata szlacheckiego nie brak akcentów kryt. (nawet ostrych), łagodzi je jednak humor i aura poet. sentymentu. Fredro okazał mistrzostwo w charakterystyce bohaterów (niekiedy b. subtelnej i wnikliwej psychol.), w kształtowaniu akcji i określających ją konfliktów, w giętkości i zindywidualizowaniu języka (pisał komedie wierszem i prozą). Wyjątkową werwę komiczną i walory sceniczne swych komedii zawdzięczał wprowadzeniu elementów właściwych dla komiki lud. teatru (uznawanych współcześnie tylko w farsie). Tworząc w dobie romantyzmu (debiutował 1817), pozostał jednak obcy jego problemom (naraziło go to na ostre ataki S. Goszczyńskiego i L. Dunina Borkowskiego, z powodu których złamał pióro na 18 lat). Był wychowany w tradycjach oświecenia; humorystyczny dystans wobec świata i poet. ironia czyniły go bliskim L. Sterne'owi. Najwybitniejsze komedie Fredry powstały przed 1835: Pan Geldhab (napisana 1818, wyst. 1821), Mąż i żona (wyst. 1822), Pan Jowialski (wyst. 1832), Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca (wyst. 1833), Zemsta (wyst. 1834), Dożywocie (wyst. 1835); z drugiego okresu twórczości (1853 68) dorównuje im tylko Wielki człowiek do małych interesów (wyst. 1877); należą dziś do podstawowego zasobu klas. repertuaru w pol. teatrze. Fredro był także autorem wierszy (m.in. popularnych bajek, jak np. Paweł i Gaweł, włączonych do Pana Jowialskiego), poematów, aforyzmów filoz.-moralnych Zapiski

starucha (wyd. 1880) oraz gawędziarskich wspomnień z młodości Trzy po trzy (powstały 1844 46, wyd. 1917); Pisma wszystkie (t. 1 15 1955 80). Nowa encyklopedia powszechna PWN Wydawnictwo Naukowe PWN SA b) Zadanie domowe Zaznacz fragmenty dotyczące charakterystyki Cześnika i Rejenta. 7. Czas trwania lekcji 45 minut. 8. Uwagi do scenariusza brak